Zeler voňavý buľvový (Slov.)
Celer bulvový, Miřík celer (Čes.)
Apium graveolens L. (Lat.)
Charakteristika
Zeler je dvojročná rastlina s hľuzovitým koreňom a tmavozelenými lesklými zloženými listami. Prvý rok vyrastie z podzemnej časti zvonka svetlohnedá, zvnútra biela buľva a listy korenistej vône. V druhom roku vyrastú z buľvy hranaté stonky s nepárno perovito zloženými listami a okolíkmi zltkastobielych kvietkov.
Výskyt
Zeler pochádza z južnej Ázie. V Európe sa začal pestovať až v 18. storočí. Voľne rastie na morskom pobreží, najmä v Stredozemí. U nás sa pestuje zo semien ako zelenina. Priesady sa vysádzajú do pôdy koncom mája. Počas vegetačného obdobia sa zalieva a okopáva.
Zber a úprava
V októbri prvého roka sa zbierajú buľvy. Využívajú sa čerstvé ako zelenina, alebo na liečebné účely. Možno ich aj dlhší čas uskladňovať na chladnom mieste vo vlhkom piesku alebo v mikroténových vreckách v chladničke, podobne ako inú koreňovú zeleninu. Listy sa používajú čerstvé alebo sa po posekaní sušia pri teplote do 40°C. Semená zeleru voňavého sa zbierajú v druhom roku života rastliny.
Liečivé vlastnosti
Pôsobí ako močopudný prostriedok, pomáha pri nadmernej plynatosti, je upokojujúci prostriedok tlmiaci centrálnu nervovú sústavu.
Príprava
Odvar sa pripraví v jednom litri vody, kde sa 30 - 60 g čerstvého koreňa varí 10 minút. Pije sa pri ťažkostiach s vylučovaním moču vždy pred jedlom šálka odvaru. Zápar pripravujeme z 50 - 60 g sušených listov na 300 ml vody, ktorý necháme vylúhovať cca. 10 minút.