Nektarinka – sladké ovocie podobné broskyni
Slovensky: Nektarinka
Latinsky: Prunus persica var. nucipersica
Nektárinky sú vynikajúce ovocie s úrodou na konci leta, podobne ako broskyne. Sú zvyčajne o niečo menšie, než je priemer broskyne a majú hladkú kožu. Využitie nektárinky je rovnaké ako využitie broskýň. Môžu byť jedené čerstvé, pridané do koláčov a sú sladkým, chutným prírastkom do ovocného šalátu.
Popis
Nektarinka (Prunus persica) sa pestuje v teplejších oblastiach mierneho pásma na severnej a na južnej pologuli. Genetická varianta bežných broskýň na nektárinky bola s najväčšou pravdepodobnosťou domestikovaná v Číne pred viac ako 4000 rokmi. Nektárinky a broskyne sú prakticky na nerozoznanie. Nektárinka má hladký povrch, ktorý nemá jemné chĺpky , ktoré sú charakteristické pre broskyňu. Jadrá oboch plodov sú podobné vo vzhľade. Jadierko sa vo väčšine prípadov ľahko oddeľuje od plodu. Nektárinky majú vo vnútri červenú, žltú alebo bielu farbu a sú zdrojom vitamínu A a C. Bežne sa konzumujú čerstvé alebo sa zavárajú, robia sa z nich džemy a koláče.
Nektárinky sú v priemere o niečo menšie a sladšie ako broskyne. Kvôli nedostatku chĺpkov na pokožke môže sa zdať nektárinka viac červenkastá ako broskyňa, čo prispieva k vzhľadu podobnému slivke.
Pôvod nektárinky
História nektárinky je nejasná; Prvá písomná zmienka v angličtine je od roku 1616, ale zrejme boli pestované oveľa skôr v natívnom rozsahu broskýň v strednej a východnej Ázii. 28.marca 1768 vydanie New York Gazette napríklad spomína farmu v Jamajke, Long Islande, New Yorku, kde boli pestované nektárinky.
Obsah vitamínov v nektárinke/ 100g
Vitamín A 475IU 9%
Vitamín B6 60.0 mg 2%
Vitamín B12 120.0 mcg 0%
Vitamín C 7.7 mg 13%
Viitamín D ~ ~
Vitamín D3 0.0 mg
Vitamín E 3.1 mcg 4%
Vitamín K 0.0 mg 2%
Thiamin 0.0 mg 2%
Riboflavin 1.6 mg 8%
Niacin 1.6 mg 8%
Pantothenic 0.3 mg
Choline 8.9 mg
Betaine 0.3 mg
Folate 7.2 mcg
Obsah minerálov v nektárinke/100g
Vápnik 8.6 mg 1%
Železo 0,4 mg 1%
Magnézium 12,9 gm 3%
Fosfor 37.2 mg 4%
Draslík 287 mg 8%
Sodík 0.0 mg 0%
Zinok 0.2 mg 2%
*Vysvetlivky: Makroprvky a stopové prvky sa udávajú v mg, ultrastopové prvky v mg. Pri vitamínoch rozpustných v tukoch sa často sa uvádza jednotka IU:
- Vitamín A : 1 IU je biologický ekvivalent 0,3 mcg retinolu, alebo 0,6 mikrogramov beta-karoténu
- Vitamín C : 1 IU je 50 mcg kyseliny L-askorbovej
- Vitamín D : 1 IU je biologický ekvivalent 0,025 mcg cholekalciferolu alebo ergokalciferolu
- Vitamín E : 1 IU je biologický ekvivalent asi 0,67 mg D-alfa-tokoferol, alebo 0,9 mg dl-alfa-tokoferol.
Nektárinky a význam pre zdravie
- Šťavnaté a chutné nektárinky majú nízky obsah kalórií (100 g obsahuje len 44 kalórií) a neobsahujú žiadne nasýtené tuky. Sú skutočne obohatené s mnohými zdraviu podporujúcimi antioxidantmi, rastlinnými živinami, minerálnymi látkami a vitamínmi.
- Čerstvé nektárinky obsahujú malé množstvo vitamínu C. 100 g poskytuje 5,4 mg alebo asi 9% z dennej odporúčanej dávky. Vitamín C má antioxidačné účinky a je nutný pre tvorbu spojivového tkaniva v ľudskom tele. Konzumácia ovocia bohatého na vitamín C pomáha telu vyvinúť odolnosť voči infekciám a pomáha zachytávať škodlivé voľné radikály.
- Nektárinky majú malú, ale zdravú koncentráciu iných antioxidačných vitamínov, ako je vitamín A, vitamín E ,flavonoidy ,luteín, Zea-xantín a SS-kryptoxantíny. Tieto zlúčeniny pôsobia ako ochrana proti kyslíkovým voľným radikálom a odvodených reaktívnych foriem kyslíka (ROS), ktoré hrajú úlohu pri starnutí a rôznych chorobných procesov. Vitamín A je tiež dôležitý pre udržanie zdravej a žiarivej pokožky. Je známe, že konzumáciou prírodného ovocia bohatého na vitamín A, je telu poskytnutá ochrana pred rakovinou pľúc a ústnej dutiny.
- Ovocie je zdrojom niektorých B-komplex vitamínov a minerálov. Obsahuje niacín, kyselinu pantoténovú, tiamín a pyridoxín. Okrem toho obsahuje vhodný pomer minerálov a elektrolytov, ako je draslík, železo, zinok, meď a fosfor. Železo je potrebné pre tvorbu červených krviniek. Draslík je dôležitou zložkou bunkových a telesných tekutín, ktoré pomáhajú regulovať srdcovú frekvenciu a krvný tlak.
- Ovocie je dobrým zdrojom vitamínu C, karotenoidov provitamínu A, B-komplex vitamínov a rôznych druhov minerálov. Existujú nepatrné rozdiely v koncentrácii týchto živín v závislosti na odrode nektárinky.
- Ďalšie štúdie poukázali na to, že fenolické látky nachádzajúce sa v nektárinkách (rovnako ako v ďalšom kôstkovom ovocí, ako sú slivky a čerešne) majú silný potenciál na zmiernenie metabolického syndrómu. Ide o súbor podmienok a faktorov spojených s obezitou, ktoré veľmi pravdepodobne vedú k diabetu a kardiovaskulárnym ochoreniam.
Nektarinka – ako pestovať?
Nektárinka je stredne veľký opadavý strom s vyklenutými vetvami. Vyžaduje si veľmi chladnú zimnú sezónu nasledovanú teplým počasím pre správny vývoj púčikov. Biele alebo ružovo-biele kvety sa objavia na začiatku jari, neskôr, od júna, sa vyvíjajú do atraktívnych plodov. Ovocie sa objavuje v rovnaký čas ako aj broskyne. Avšak, nektárinky majú tendenciu byť menšie a majú hladký povrch na rozdiel od broskýň, ktoré sú posiate jemnými chĺpkami.
Nektárinky a iné kôstkované ovocie majú sezónu v letných mesiacoch a vrchol dozrievania dosahujú v júli a v auguste. Starostlivosť o nektárinky vo viacerých južných oblastiach zahŕňa starostlivé zalievanie v horúcich obdobiach. Pestovanie nektárinky je v podstate rovnaké ako u broskýň, pričom najlepšie výsledky zvyčajne získať na dobre odvodnené piesčitej či štrkovito hlinitej pôde obohatenej dusíkom.
Nektárinka a jej využitie v kuchyni
Pri kúpe nektáriniek sa zamerajte na tie voňavé s napnutou kožou. Vyhýbajte sa tým s vráskami a tým, ktoré sú obité a majú modriny.
Najlepšie chutia čerstvé bez zbytočného odkladania, ale zrelé nektárinky môžu byť v chlade po dobu troch až piatich dní.
Šťavnaté nektárinky majú lahodnú chuť . Konzumujte len čerstvé a zrelé ovocie. Tie menej zrelé sú vhodné do koláčov.
Tipy na servírovanie
- Nektárinky všeobecne chutia dobre aj bez akýchkoľvek ochucovadiel / prímesí
- Plátky nektárinky môžu byť pridané do ovocných šalátov a dezertov.
- Z ovocia môžete pripraviť lahodné džemy, želé a zmiešané ovocné dezerty.
- Môžu sa tiež použiť do koláčov a rôznych dezertov.
Nektárinkový džem
Prípravka: 20 minút
Celkový čas: 45 min
Počet porcií: približne 5 šálok
Ingrediencie
500 gramov nektáriniek
trochu malín
680 gramov cukru
2 lyžice čerstvej citrónovej šťavy
Postup prípravy:
Zmiešajte dohromady ovocie, cukor a 1/4 lyžička soli vo veľkom hrnci. Za stáleho miešania priveďte do varu, miešajte, kým sa cukor nerozpustí a rozdrvte ovocie zemiakovým mixérom. Pridajte citrónovú šťavu; pokračujte vo varení za častého miešania, keď sa var spomalí, kúsky ovocia sa ukážu v hornej časti. Na povrchu bude vidno penu. Naberajte džem do čistých nádob, nenapĺňajte úplne doplna. Nechajte úplne vychladnúť. Udržiavajte v chlade.
Broskyne a nektarinky - výsadba, pestovanie a starostlivosť o ovocné stromy
Broskyne a nektarinky sú pomerne krátkoveké stromy (15 - 20 rokov), dosahujúce max. výšky 5 m (podľa zvoleného podpníka). V našej republike sa najčastejšie pestujú vo forme zakrpatených stromov, klasických kmeňov alebo štvrťkmeňov - jedine tak je zabezpečený dostatočný prísun svetla do všetkých partií koruny. Broskyne sú pomerne náchylné na teplo a celkové pôdne podmienky a tak pri výbere budúceho stanovišťa sa snažíme brať na zreteľ nasledujúce:
Výsadba a substrát:
Pre broskyne vyberieme slnečné, dostatočne otvorené stanovište, najlepšie v nadmorskej výške do 300 m.n.m., orientované na juh a zároveň chránené proti severným vetrom. Pôda by mala byť suchšia, humózna, vápenatá a živná s pH 6,5-8, stredne ťažká až piesčito-hlinitá. Broskyne možno pestovať aj vo vyšších polohách (nad 450 m.n.m.), tu je ale naozaj nutný správny výber stanovišťa. Štvrťkmene a zakrpatené vysádzame najčastejšie do sponu 5x3-4m.
Pred zasadením stromu je potrebné odstrániť odumreté korene stromčeka a namočenie do vody (dve hodiny by mali byť postačujúce, dlhšia doba nevadí, maximálne však 1deň). Pri jarnej výsadbe vykonáme základné rezy. Pri jesennej výsadbe ponecháme rez až na jar. Väčšina mladých stromčekov potrebuje v prvých rokoch života dodatočnú oporu (niektoré po celý život). Pripravíme si preto kôl, ktorý zatlčieme do už vyhĺbenej jamy. Potom zvisle vložíme drevinu a prihadzuje zeminu. Aby sa pôda dobre dostala aj pod korene, stromček nadvihneme a ľahko s ním zatrasieme. Potom dohádžeme zvyšok, pošliapeme, a nakoniec pripevníme strom ku kolu. Nezabudneme dôkladne preliať zhruba 15 litrami vody. Po vsiaknutí môžeme ešte miesto výsadba zamulčovat kôrou či lístím.
Hnojenie:
Veľmi dôležité je hnojenie po odkvitnutí, aby sme podporili veľkosť a kvalitu plodov. Dopĺňame základné živiny, predovšetkým draslík a dusík (dusíka menej). Možno prihnojovať aj vyzretým hnojom, ale chce to už určité skúsenosti (k trojročnému stromu cca 10kg hnoja, k päťročnému 20kg atď.). V súčasnej dobe možno zohnať už špeciálne hnojivá určená priamo pre broskyne, ktoré nám celú prácu uľahčia. Vstrebávanie živín možno tiež podporiť postrekom listov roztokom lignohumátu (ten je možné využiť aj na ďalšie stromy, či zeleninu).
Zálievka:
Najväčšie nároky na vodu majú broskyne hlavne v máji a v júni, a potom cca 3 týždne pred zberom. Dávame si pozor, aby sa voda dobre vstrebávala a strom tak nestál vo vode.
Rez:
Broskyne aj nektárinky sú pomerne bujne rastúce menšie stromy s typickým krovým rastom koruny. Plodné púčiky sa objavujú už na jednoročných výhonkoch. Tieto púčiky sa tvoria natoľko intenzívne, že cieľom rezu je nielen tvarovanie a presvetľovanie korunky, ale aj redukcia násady. Najvhodnejším tvarom koruny pre pestovanie broskýň je tzv. kotlovitá koruna. Tomuto tvaru patria nasledujúce popisy:
Rez pred / po výsadbe: na stromčeku vyberieme 4-5 vhodne postavených výhonov s dostatočným uhlom odklonu od strednej osi, z ktorých potom zapestujeme hlavné vetvy. Prípadný terminál či konkurenčný výhon alebo výhony s ostrým uhlom odstránime. Vybrané výhony by mali byť dostatočne silné pre zapestovanie kvalitnej koruny. Všetky výhony hlboko zrežeme na 2-3 napučané púčiky a to vždy na puk smerujúci von z koruny.
Rez v druhom a štvrtom roku: opäť vykonáme skrátenie predlžujúcich sa hlavných vetiev o 1/3 - 2/3 a to zosadením (zrezaním) na nižšie otvárajúce sa výhony, ideálne tak, aby v nasledujúcom roku došlo rezom k zjednoteniu dĺžky hlavných vetiev. Odstránime výhony rastúce smerom dovnútra a výhony krížiace hlavné vetvy. Koncom augusta alebo začiatkom septembra je vhodné vykonať ďalšie skrátenie o približne 1/2 dĺžky nového prírastku.
Rez v ďalších rokoch: zameriavame sa na redukciu a prebierku plodných výhonov a presvetľovanie vnútorných partií koruny. Najvhodnejším obdobím pre tento rez je jar, najlepšie v období pučania púčikov až do rozkvetu. Zimné obdobie je pre rez nie úplne vhodné z dôvodu zlého hojenia rezných rán.
Pri všetkých rezov nezabudneme ošetriť rezné rany štepárskym voskom.
Podpníky broskýň a nektariniek:
St.Julien A - slabšie rastúci podpník, vhodný do ťažších pôd.
Adesoto - ďalší zo slabšie rastúcich podpníkov s veľkou násadou plodov, prispôsobí sa akémukoľvek typu pôd.
Montclar - typ podpníka semenáča, znáša vápenitú pôdu.
Rubira- typ slabo rastúceho semenáče, vhodnejší do ľahších pôd.
Ochrana rastlín v zime:
Broskyne sú pomerne náchylné na vymŕzanie, aj napriek tomu dokážu krátkodobo zniesť mrazíky až -20 ° C. Lepšie je však ich na chladnejšie počasie pripraviť obalením trstinou, jutovinou, či potretím kmeňa a hlavných vetiev vápenným mliekom (20% roztok haseného vápna a vody).
Choroby a škodcovia:
Tak ako u ostatných ovocných drevín, aj broskyne a nektarinky trpia radom chorôb, typickou z nich je napr. kučeravosť broskyne, kedy sa na listoch objavujú najprv žlto-zelené, neskôr červené, vypuklé pľuzgiere, ktoré sa zväčšujú a tým deformujú celý list. Tie potom vysychajú a opadávajú. Ako prevenciu využijeme na jeseň fungicídy s hydroxidom meďnatým, ako je Champion, Kocide ad. Keď vetvičky vášho stromu vyzerajú ako spálené, listy zosychajú, ale neopadávajú a kvety sú ako po spálenie mrazom, pravdepodobne máte čo dočinenia s moniliovým úpalom. Preventívne strom ošetrujeme na začiatku kvitnutia a po odkvete, obzvlášť ak je na jar chladné a daždivé počasie. Kučeravenie a žltnutie listov a ich následný opad spôsobujú aj vošky broskyňovej. Zároveň sú prenášačom ďalších vírusových chorôb. Vhodné je sa začať brániť už v zime a potom na jar použiť postreky na savých škodcov.
Zdroj: https://www.zahrada-plantex.sk/rubriky/navody-na-pestovanie/broskyne-a-nektarinky-vysadba--pestovanie-a-starostlivost-o-ovocne-stromy/
https://detoxtela.sk/nektarinka/