Kivi/Kiwi
Kivi - 10 účinkov na zdravie
V 70. rokoch 20. storočia málokto vedel, čo je kivi. V 80. rokoch sa šťavnaté exotické plody sporadicky objavovali na jedálnych lístkoch labužníkov a v súčasnosti patrí k najobľúbenejším celoročne prístupným druhom ovocia. Zvonka nevyzerá mimoriadne príťažlivo, ale vnútri sa skrýva ozajstný skvost.
Botanický názov aktinídia čínska prezrádza, že táto liana pochádza z Číny. Kivi dnes pestujú na Novom Zélande, v Austrálii, Kalifornii, v Chile, Izraeli a v južnej Európe. Kivi prestalo byť sezónnym ovocím a dostaneme ho po celý rok. Vďaka suchej chlpatej šupke sa dá dobre skladovať a prepravovať.
Obsah vitamínov a minerálov v kivi
Kivi v 100 g obsahuje 60 kalórií, 0,5 g tukov (z toho polynenasýtené tuky 0,3 g), 15 g sacharidov, 3 g vlákniny, 9 g cukrov a 1,1 g bielkovín. Ďalej obsahuje vitamín A, B1-tiamín, B2-riboflavín, B3-niacín, C, E, K, z minerálnych látok obsahuje draslík, vápnik, horčík, sodík, železo, zinok, mangán, pektín, meď, fosfor.
Kivi pôsobí preventívne proti infekciám a posilňuje imunitu, posilňuje väzivové tkanivo, pôsobí proti stresu, znižuje zrážanie krvi, chráni pred makulárnou degeneráciou, vytvára zásaditú rovnováhu v tele, chráni obličky pred obličkovými kameňmi, chráni pred rakovinou, atď.
Kivi - 10 účinkov na zdravie
Kivi posilňuje imunitu
Kivi je mimoriadne bohaté na vitamín C - jeden gram ovocia obsahuje takmer jeden miligram vitamínu. Jedno kivi denne teda môže pokryť dennú spotrebu vitamínu C. Vitamín C je nevyhnutný pre prirodzenú obranyschopnosť organizmu a zároveň pôsobí preventívne proti infekciám. V studenom a vlhkom období od septembra do apríla by teda malo byť kivi naším najlepším spojencom v biji s prechladnutím, kašľom, nádchou, zachrípnutosťou a chrípkovými infekciami.
Kivi posilňuje väzivové tkanivo
Ak mávate často vytknutý členok alebo natiahnuté šľachy, potrebujete spevniť väzivo a pri tom vám pomôže previdelná konzumácia kivi. Kivi vďaka vysokému obsahu vitamínu C posilňuje slabé väzivové tkanivo.
Kivi proti stresu
Horčík, ktorý kivi obsahuje, je potrebný pre aktivizáciu takzvaných proteínov G, ktoré prenášujú do buniek hormonálne signály a riadia látkovú premenu. Táto funkcia je veľmi dôležitá pri strese. Vaše heslo by teda malo znieť: jedno kivi denne. Stres totiž neťaží len manažérov a politikov, ale aj ľudí z najrozličnejších vrstiev spoločnosti: ženy v domácnosti, matky, dôchodcov, deti, žiakov a študentov.
Kivi znižuje zrážanie krvi
Konzumácia 2 až 3 kivi denne znižuje potenciál zrážania krvi o 18% a znižuje triglyceridy o 15%. Mnoho jedincov užíva aspirín na zníženie zrážanlivosti krvi, ale to spôsobuje mnoho vedľajších účinkov vrátane zápalu a črevného krvácania. Plody kivi majú rovnaké účinky proti zrážaniu krvi bez vedľajších účinkov a navyše poskytujú ďalšie zdravotné prínosy.
Kivi chráni oči pred makulárnou degeneráciou
Makulárna degenerácia je hlavnou príčinou straty zraku u starších dospelých. Štúdia na viac ako 110 000 mužoch a ženách ukázala, že konzumácia 3 alebo viac porcií ovocia denne znížila makulárnu degeneráciu o 36%. Predpokladá sa, že to súvisí s vysokými hladinami luteínu a zeaxantínu kivi, ktoré sú prirodzenými chemikáliami nachádzajúcimi sa v ľudskom oku.
Kivi vytvára zásaditú rovnováhu v tele
Kivi je v kategórii „najviac alkalických - zásaditých“ druhov ovocia, čo znamená, že má bohatý prísun minerálov, ktoré nahrádzajú nadbytok kyslých potravín, ktoré väčšina jednotlivcov konzumuje. Niekoľko výhod správne zásaditého vyváženého tela je: mladistvá koža, hlbší spánok, bohatá fyzická energia, menej nachladnutí, menej artritídy a znížená osteoporóza.
Kivi pre zdravé fungovanie obličiek
Obličky každý deň filtrujú krv nepretržite, odstraňujú odpad a zabezpečujú čistotu krvi. Ako roky plynú, môže sa hromadiť množstvo nerozpustného odpadu v „filtračnom“ prístroji obličiek, čo spôsobuje blokovanie a nepohodlie. Toto sa nazýva obličkový kameň a zvyčajne sa skladá z rôznych vápenatých solí. Draslík pomáha znížiť pravdepodobnosť akumulácie tejto soli, ktorá potom zabraňuje tvorbe kameňa. A keďže kivi obsahuje vysoké hodnoty draslíka a vody je ideálne ako prevencia vzniku obličkových kameňov.
Kivi proti rakovine
Antioxidanty obsiahnuté v kivi pomáhajú kompenzovať poškodenie DNA, hlavný prispievateľ rakoviny a tiež zabraňujú skutočnému poškodeniu buniek, ktoré môže viesť k nežiaducim zmenám v bunke. Antioxidanty stabilizujú škodlivé voľné radikály, znižujú ich potenciál poškodenia a umožňujú ich vylučovanie organizmom. Kivi je obzvlášť dobré na prevenciu rakoviny žalúdka, čriev a hrubého čreva, pretože obsah vlákniny a početných fytochemikálií podporuje normálnu fyziológiu týchto orgánov.
Kivi zlepšuje dýchacie funkcie
Je dobre známou skutočnosťou, že zdravie dýchacích ciest pochádza z konzumácie citrusov, pretože obsahujú bioflavonoidy, ktoré v tomto prípade zahŕňajú vitamín C a príbuzné zlúčeniny, ktoré kivi tiež obsahuje. Bioflavonoidy sa používajú u astmatikov na zníženie frekvencie a závažnosti záchvatov, ako aj na zvýšenie odolnosti voči bežným infekciám dýchacích ciest. Okrem astmy, kivi a jej bioflavonoidy tiež podporujú regeneráciu pľúc a dýchacie funkcie u inak zdravých jedincov a môžu znížiť sipot spôsobený námahou.
Kivi zlepšuje zdravie pokožky
Koža je jednou z prvých obranných línií nášho tela, ktorá nás chráni pred vecami, s ktorými prichádzame do styku každý deň a ktoré nám môžu inak ublížiť. V priebehu času stráca pokožka svoju pružnosť a „mladistvosť“ a stáva sa ochabnutou. Vitamín C je integrálne zapojený do produkcie kolagénu, čo je proteín, ktorý potrebujeme pre štrukturálne zdravie tkanív, ako sú kĺby a koža. Iné vitamíny a fytonutrienty nachádzajúce sa v kivi tiež pomáhajú odrážať poškodenie UV žiarením a dlhodobo zachovávajú zdravie pokožky.
Kiwi - Nutričné hodnoty
(100g)211kj
1
13.85g
12.89g
0.63g
3.01g
Priemerný obsah vitamínov
| %ODD* mužov4.9%
1.6%
3.8%
2.2%
64.5%
23.7%
*%ODD - percent odporúčanej dennej dávky mužov v 100g
Priemerný obsah minerálov
| %ODD* mužov3.8%
5.8%
6.2%
3.9%
5%
0.2%
1.1%
8.8%
*%ODD - percent odporúčanej dennej dávky mužov v 100g
Ako kivi nakupovať?
Kivi by ste mali pri kúpe ohmatať a malo by byť pevné, strednetvrdé nie tvrdé. Primäkké nekupujte, podliehajú rýchlo skaze.
Ako kivi skladovať?
Ak si kúpite tvrdé kivi skladujte ho pri izbovej teplote mimo slnečného žiarenia, aby rýchlejšie dozrelo. Zrelé kivi skladujeme v chladničke, kde vydrží 7-10 dní.
Ako kivi spotrebovať?
Kivi konzumujeme čerstvé v ovocných šalátoch alebo samotné, ale výborné je aj v ovocných dezertoch či zákuzkoch, s ovsenými vločkami, môžeme si pripraviť aj lekvár, smoothie či kokteil.
Pestovanie kiwi
Plody aktinídie (kiwi)obsahujú vysoký podiel vitamínu C,B,E, stopové prvky i minerály. Pestovať sa dá takmer v každej záhrade, ale potrebujete vedieť pár dôležitých informácii, aby rastliny priniesli aj svoje ovocie.
Ako pestovať kiwi
Aktinídia - kiwi nie je klasický strom, je to rýchlorastúca mohutná liana s opadavými listami. V krátkom čase vytvorí bujný porast, ktorý sa nezaobíde bez opory. Vytvára dlhé výhony s plstnatými listami, ktoré dokážu odpariť veľké množstvo vody, preto je nutné zabezpečiť im aj vhodné stanovište a dostatok vlahy. Na jednom stanovišti vydržia aj 40 – 50 rokov, preto je správny výber miesta výsadby dlhodobo významný a dôležitý.
Odrody kiwi
Na trhu je niekoľko odrôd vhodných pre našu pestovateľskú oblasť. Aktinídie môžu byť obojpohlavné, kde vám môže postačiť len jedna rastlina. Obyčajne sa však aj takáto rastlina podporí ešte iným kultivarom, pre lepšiu úrodu. Vo väčšine prípadov sú však jednopohlavné, kedy potrebujete vysadiť vedľa seba samčiu a samičiu rastlinu pre správne opeľovanie. K jednej samčej rastline môžete vysadiť aj 5 samičích. Pokiaľ máte málo miesta postačí aj pár rastlín.
Najosvedčenejšie odrody sú: Hayward, Ken´s Red,.. Čiastočne samoopelivé je napr. Jenny, Issai,... Pre estetické účely sa často pestuje aj Actinidia kolomikta, ktorá sa vyznačuje farebnými listami (samčia rastlina). V krátkom čase vytvorí súvislú zelenú stenu, ktorá postupne vyfarbuje. Listy sú bielo-zeleno-ružové.
Rozlišovacie znaky kvetov
Samčie kvety obyčajne po rozkvitnutí a opelení samičích opadnú. Vyrastajú na výhonkoch v zhlukoch, obyčajne po troch. Samičie kvety vyrastajú väčšinou samostatne. Kvitnú cca 10 dní, v máji až v júni podľa stanovišťa. Opelené kvety žltnú, neskôr hnednú a opadnú a na ich mieste sa začnú tvoriť malé plody. Opelenie prebieha prostredníctvom včiel a čmeliakov. Keďže kvitne v období neskorých jarných mrazíkov je vhodné ak sú vysadené na chránenom mieste, resp. im v tom období zabezpečte ochranu. Kvety kvitnú na jednoročných výhonoch vyrastajúce z 2 ročného niekedy i staršieho dreva, preto je dôležitý aj rez, aby ste sa neobrali o budúcu úrodu.
Stanovište
Aktinídia vyžaduje slnečné stanovište, v horúcom lete aj pritienenie. Miesto chránené pred vetrom a silným prievanom. Ideálny je riedky polotieň a primerane otvorené stanovište pre prílet včiel kvôli opeľovaniu. Ideálna poloha je južná, juhovýchodná, chránená východná alebo chránená západná. Pôda má byť mierne kyslá, výživná, dostatočne vlhká. Za sucha rastlina trpí stresom, stráca listy, ktoré rýchlo schnú. Kiwi vyžaduje aj mulč, ktorý chráni plytký koreňový systém a udržiava pôdu vlhkú a v zime pôsobí zároveň ako ochrana.
Pestovanie na opore
Opora pre pestovanie je investícia na dlhé obdobie (nakoľko sa dožíva až 40-50 rokov), preto je nutné zabezpečiť takú, aby toto obdobie vydržala, bola stabilná a dlhodobo funkčná. Používa sa často taká, ako na vinič. Siete a pletivá sú vhodné len pre mladé rastliny, takže časom by ste ich museli vymieňať. Vytvorte stabilnú konštrukciu s drôtenkou, maximálne do výšky 2 metre. Prvý drôt by mal byť odspodu cca vo výške 90 cm, ďalšie postupne vo výške 50 cm od prvej.
Ako zasadiť kiwi
Aktinídia sa vysádza v spone 4x3 metre. Pri menších sponoch výsadby si rastliny silno konkurujú a výhony sa navzájom splietajú. Nemusíte sa obávať, že na začiatku výsadby pôsobia medzery neesteticky. Je to liana, ktorá rýchlo rastie a vy musíte vytvorené výhony od začiatku viazať na pripravenú drôtenku a konštrukciu. Výsadba kiwi sa realizuje do vopred pripravenej jamy. Na jej dno vložte výživný kompost, zmiešaný s rašelinou. Pokiaľ je pôda ílovitá, vykopte hlbšiu jamu a na jej dno vysypte kamienky, štrk. Táto vrstva bude slúžiť ako odvodňovanie.
Ako strihať kiwi
Je veľmi podobný viniču. Reže sa obyčajne koncom zimy, kedy je menšie prúdenie miazgy a rastlina tak veľmi neslzí alebo po opade listov na jeseň. V lete sa vykonáva presvetľovací rez, kedy sa odstraňujú neesteticky rastúce dlhé výhony a konkurenčné. Plodné výhonky sa skracujú za 5-8 listom u samičích rastlín, u samčích sa výhony skrátia na 1m. Pozor na fakt, že výhonky kvitnú a plodia na 2 ročnom dreve, ktoré nesmiete odstrániť rezom. Po zime v neskoršom veku môžete odstraňovať odrodené, suché a staré, i mrazom a inak poškodené výhony. Zároveň do budúcnosti naplánovať, ktorý výhon nahradí starší.
Dozrievanie plodov
Plody za vhodných podmienok dorastú do očakávaných rozmerov podľa odrody (drobnoplodé, veľkoplodé). Dozrievajú na jeseň, cca v októbri až v decembri, kedy už nemusí byť dlhodobo vhodné počasie. Drobnoplodé odrody sú voči chladu odolnejšie. Veľkoplodé sa môžu obrať aj nezrelé. Rýchlo dozrievajú aj v izbových podmienkach. Nezozbieraná úroda mnohokrát vydrží na rastline veľmi dlho, ale plody po mrazoch strácajú svoju dobrú chuť aj obsah vitamínu C.
Spracovanie plodov
Je veľa spôsobov ako spracovať kiwi. Keďže predpokladáte, že úrody bude veľa, pripravte sa aj na spracovanie, aby ste všetky plody využili. Dajú sa pripravovať rôzne miešané ovocné šaláty, kde bude dominovať kiwi, smoothie, nanuky, marmelády, kiwi limonáda s ľadom, kiwi plátky obalené v čokoláde, zákusky a rezy.
Zdroj: https://zdravopedia.sk/ovocie/kivi-10-ucinkov-na-zdravie
https://www.rastlinky.sk/blog/pestovanie-kiwi.html
Klaus Oberbeil a MUDr. Christiane Lentzová - Ovocie a zelenina ako liek
https://www.care2.com/greenliv...
https://www.naturalfoodseries....