Arónia/Jarabina čierna
Arónia/Jarabina čierna
Slovensky: Jarabina čierna
Česky: Temnoplodec, Černý jeřáb
Latinsky: Aronia melanocarpa
Prečo práve Arónia ako živý plot?
Ešte pred pár rokmi, v dobe, kedy žili naši prarodičia, takmer zo žiadnej záhrady nemohol chýbať pár kríkov Arónie. Naši predkovia právom považovali túto rastlinu za liečivú.
Pomocou ich plodov a listov liečili rôzne ochorenia – prechladnutie, žalúdočné problémy, chudokrvnosť, bolesti hlavy atď. Moderná veda však zistila, že jeho účinky sú oveľa širšie.
Plody arónie majú blahodarný vplyv na krvný obeh, znižujú hladinu cholesterolu v krvi a krvný tlak. Odporúčajú sa pri arteroskleróze. Plody sú prospešné pri cukrovke – obsahujú totiž prírodný sorbit – sladidlo vhodné aj pre diabetikov. Cenný je nielen ich obsah vitamínov, ale aj bioflavonoidov, rutínu (pre pevné cievy), ďalej železa, jódu, fluóru, mangánu a ďalších mikroelementov, nevyhnutných pre pevné zdravie a vitalitu. Nižšie nájdete zoznam chorôb, na ktoré majú plody arónie priaznivé účinky.
Pretože tieto kríky sú cez vegetačné obdobie veľmi atraktívne, dobre znášajú strihanie sú vhodné aj ako živý plot. Právom teda naskytne otázka, ak živý plot, prečo nie hneď „liečivý“?
Čo môže byť lepšie, ako živý plot, ktorý okrem nášho súkromia chráni i naše zdravie? Vždy je lacnejšie chorobám predísť, ako ich liečiť. V dnešnej dobe, keď sme vystavený toľko stresu, tak znečistenému prostrediu, arónia dokáže vrátiť nášmu organizmu živiny, ktoré sú potrebné pre vitalitu a pokojný život.
Arónia začne pučať skoro na jar, v mesiaci marec a kvitne v mesiacoch apríl až máj. Počas roka Vás ohúri krásnymi tmavozelenými listami. Na jeseň sa listy sfarbia do oranžovej až sýto červenej farby.
Arónia je nenáročná rastlina na pôdu a ošetrovanie. Veľmi dobre znáša mráz, je vhodný aj do polôh nad 1000 metrov nad morom.
Plody sa dozrievajú v mesiaci September. Najlepšie je ich konzumácia v surovej podobe, ale pre ich trpkú chuť sú obľúbené skôr rôzne výrobky z nich.
Najčastejšie sa z plodov vyrábajú šťavu lisovanú za studena, víno, likéry. Veľmi obľúbené sú lekváry, a zavárané plody.
Arónia sa hodne využíva j pri výrobe prírodných kozmetík.
Charakteristika a nároky na pestovanie Arónie - jarabiny čiernej
Prekrásny strihaný alebo prírodný živý plot
Arónia je nenáročná rastlina vyžadujúca málo ošetrovania. Je odolná proti chorobám a škodcom. Postrek nie je potrebný. Je ideálnou rastlinou pre ekologickú a bio organickú výrobu.
Najlepšie sa jej darí vo vlhkej pôde s dobrou schopnosťou prepúšťania vody, na slnečnom a polotienistom mieste. Je nenáročná na pôdu, ale skôr jej vyhovuje neutrálne až mierne kyslá pôda.
V prípade výsadby na účely živého plotu odporúčame sadiť vo vzdialenosti 30-50 centimetrov od seba.
Arónia začne znášať plody v treťom až štvrtom roku. Maximálna úrodu môžete očakávať v 7. až 10. roku po výsadbe, kedy z jedného kríku získate 3 až 8 kilogramov bobúľ.
Ako strihať kríky?
Aróniu strihajte len mierne, pretože príliš časté a silné strihanie pôsobia, že krík vypustí silné, nové výhonky od koreňov.
V prvom roku treba dbať na vytvorenie koruny. Neskôr stačí odstraňovať len staršie, menej úrodné konáre a prebytočné výhony.
Pozor na to, aby ste nestrihali konáre pod rozvetvením. Vždy ponechajte 10 – 15 centimetrové konáre, aby sa zo spiacich púčikov mohli vyrásť nové výhonky. Päť až osem najsľubnejších konárov si nechajte, za tri až päť rokov budú tvoriť celý rám kríku z ktorých vyrastie 12-15 vetvičiek
Po siedmom roku môžete začať s omladzovaním kríkov, odstrániť poškodené, visiace, poprípade zdegenerované konáre.
Krásne kvety, pestrofarebné listy
Z Arónie vytvoríte prekrásny živý plot. Na jar začne pučať veľmi rýchlo a listy zostanú na vetvách až do novembra. Na jeseň sa krásne zelené listy postupne zmenia najprv na žiarivo žlté, neskôr na šarlátovo červené farby.
Správne strihaný živý plot sa pýši koncom apríla a v máji prepychom krásnych kvetov.
Koncom leta váš živý plot budú zdobiť plody, ktoré sa postupne menia zo zelených cez červenofialové až na tmavomodré až čierne bobule.
Správnym strihom dokážete z arónie vytvoriť pomerne hustý živý plot. Svojou hustotou ale nemôže súperiť s rastlinami, ktoré sú priamo určené ako živé ploty..
Odporúčame preto skôr na miesta, kde potrebujete oddeliť priestor - napríklad okrasnú záhradu od úžitkovej časti.
Ak máte radi rôznorodosť, tento živý plot je pre vás priamo stvorený.
Plody plné vitamínov a minerálnych látok
Tmavo fialové, takmer čierne plody priťahujú pohľady už od júla. Zrelé plody môžu byť konzumované v čerstvom stave. Najchutnejšie sú od septembra.
Zdravotný význam má aj arónia zaváraná, ale prínosnejšie sú čerstvé plody. Trpkú chuť možno zjemniť roztlačením plodov s medom alebo smotanou.
Dostatočným množstvom je jesť asi 30 bobúľ za deň. Toto množstvo stačí na dennú potrebu vitamínu P a ďalších aktívnych látok z tohto ovocia.
Plody sú známe vďaka vysokému obsahu antioxidantov, antokyanov, bioflavonoidov, vitamínov P, C, B, A, množstvo minerálov a ďalších biologicky dôležitých aktívnych látok. Významný je aj vysoký obsah farbív, čo sa využíva hlavne v potravinárstve, ale aj v textilnom priemysle.
Aróniu ako liek poznali už aj indiáni
Jarabina čierna (Aronia melanocarpa) pochádza zo Severnej Ameriky. Už aj staroveké indiánske kmene ju pestovali, pretože poznali jej ozdravnú a nutričné silu. Arónia ako ovocie je známa aj pod menom sibírska čučoriedka, pretože je najviac pestovaná v krajinách bývalého Sovietskeho zväzu.
Plody arónie v medicíne
Plodom Arónie sa pripisujú nasledovné blahodarne účinky:
- Priaznivo vplýva na cievny systém a srdce
- Reguluje krvný tlak
- Eliminuje žalúdočné problémy (lieči žalúdočné vredy)
- Odstraňuje ťažké kovy z tela, (Plody Arónie boli využité napríklad po jadrovej havárii v Černobyle)
- Znižuje riziko arteriosklerózy,
- Zmierňuje migrény
- Chráni črevá a tráviace ústrojenstvo
- Zmierňuje a lieči chudokrvnosť (anémia)
- Posilňuje imunitný systém
- Zabraňuje vzniku cukrovky,
- Vplýva na zlepšenie zraku (zabraňuje šedému zákalu a chráni oči pred UV žiarením)
- Zlepšuje pamäť
- Zvyšuje pružnosť pokožky (spomaľuje proces starnutia)
- Pomáha pri liečbe chronických ochorení, akým sú rakovina, Parkinsonová choroba, bronchitída ... (priaznivo vplýva na organizmus po chemoterapii a žiarenií)
- Preventívne účinkuje proti ochoreniu pečene a ďalších orgánov tráviaceho traktu
- Stimuluje funkciu štítnej žľazy, zlepšuje a reguluje sekréciu hormónov a pomáha pri ochorení štítnej žľazy a strumy
Zdroj: Wikipédia
Použite ovocia
Najdôležitejším produktom Arónie sú ovocné šťavy lisované za studena, následne pasterizované pri 85-95 °C po dobu 15 minút. Životnosť takto vyrobenej ovocnej šťavy sú až dva roky.
Šťava Arónie je vhodná ako prevencia proti závažným ochoreniam pečene a ďalších orgánov a tráviaceho traktu. Šťava Arónie je najsilnejším prírodným antioxidantom.
Pre zdravých ľudí s účelom prevencie odporúčame vypiť 30-50 ml zriedeného džúsu napríklad dve hodiny po jedle. Konzumácie šťavy Arónie umožňuje dlhý a zdravý život.
Ďalšie spôsoby využitia plodov Arónie:
- sirup, kompóty
- džem, želé
- doplnok do ovocných jogurtov
- zmiešané ovocné džúsy napríklad s jablkom, pomarančom alebo iných ovocí
- z plodov sa môže vyrábať aj víno alebo brandy
- taktiež môžu byť aj sušené a skladované na ča
Koľko sadeníc potrebujete?
Vysadzovať rastliny môžete do jedného radu ale bo dvojradu.
Pri sadení do jedného radu sadíme sadenice po 20-30 centimetroch, potrebujeme 3-5 sadeníc do 1 bežného metra.
Pri sadení do dvojradu (cikcakovito) dostaneme hustejší živý plot, ktorý je vytvorený 5 - 9 rastlinami vysadenými na bežný meter. Plot je tiež pohľadovo neprístupnejší.
Arónie sa sadia aj ako solitér, pre plody. V tom prípade doporučujeme sadiť do vzialenosti 1-1,5 metrov od seba.