Spirulina
Spirulina - 7 účinkov na zdravie
Spirulina je druh modro-zelených mikrorias, ktoré dokážu rásť v sladkej aj slanej vode a konzumujú ich ľudia aj zvieratá. Existujú dva druhy rastlín spiruliny, Arthrospira platensis a Arthrospira maxima.
Obe sa pestujú na celom svete od Mexika, cez Afriku až po Havaj a sú známe svojou intenzívnou chuťou a ešte silnejším výživovým profilom. Používajú sa ako doplnok výživy (vo forme tabliet, vločiek a prášku), ako celé jedlo a dokonca aj ako krmivo pre hospodárske zvieratá a ryby.
Zdravotné prínosy spiruliny sú také hlboké, že ich užívanie každý deň môže pomôcť obnoviť a oživiť vaše zdravie. K dnešnému dňu existuje viac ako 1 800 recenzovaných vedeckých článkov hodnotiacich jej prínos pre zdravie. Navyše, vďaka pôsobivému nutričnému profilu sa dokonca začali objavovať podporné programy na celom svete, aby sa vytvorila produkcia spirulíny v oblastiach, ktoré sa potýkajú s podvýživou.
Nutričné hodnoty spiruliny
Hlavný dôvod, prečo mnohí odborníci na výživu uprednostňujú spirulinu pred chlorellou? Diétna spirulina je pravdepodobne najvýživnejšou potravou na planéte.
Preto je dôležité užívanie doplnkov spiruliny pre dobré zdravie. 28 g spiruliny poskytuje nasledujúce živiny - 81 kalórií, 39 g bielkovín, 0,9 g cukru, 1 g vlákniny, 3% tukov, omega 3 a omega 6 mastné kyseliny, vitamín A, vitamín B1-tiamín, B2-riboflavín, B3-niacín, B5-kyselinu pantoténovú, B6-pyridoxín, B9-kyselinu listovú, vitamín C, E a K, z minerálnych látok obsahuje meď, železo, mangán, horčík, sodík, draslík, zinok, fosfor, vápnik a selén.
Zaujímavosť o Havajskej spiruline
Ako jedna z najvýživnejších, koncentrovaných potravín, ktoré ľudstvo pozná, poskytuje havajská spirulina viac výživy na gram ako akákoľvek iná spirulina na trhu. Napríklad iba jedna 3-gramová dávka obsahuje:
- 60 percent bielkovín
- vynikajúci zdroj vitamínov A, K1, K2, B12 a minerálov železa, mangánu a chrómu
- bohatý zdroj zdraviu prospešných fytonutrientov, ako sú karotenoidy, GLA, SOD a fykocyanín
- o 3900% viac železa ako špenát
- o 2800% viac betakaroténu ako mrkva
- o 600% viac bielkovín ako tofu
- o 280% viac antioxidantov ako čučoriedky
Spirulina má antitoxické účinky, udržuje zdravé črevá, znižuje hladinu cukru v krvi, pomáha znižovať cholesterol, udržuje zdravé srdce, zmierňuje príznaky alergie, pomáha redukovať hmotnosť.
Spirulina - spôsob užívania a odporúčaná denná dávka
Existuje veľa rôznych odporúčaní, kedy a ako by ste mali užívať spirulinu. Je však rovnako prospešné, ak sa rozhodnete ju užívať či už pred jedlom, počas jedla alebo po jedle.
Neexistuje štandardné dávkovanie spiruliny, väčšina štúdií zistila priaznivý účinok pri konzumácii 1-8 gramov denne. Je lepšie začať s nižšou dávkou a pomaly si dávku zvyšovať. Ak by ste začali s vyššou dávkou mohli by sa u vás vyskytnúť zažívacie ťažkosti, ako je nevoľnosť, hnačka, nadúvanie či kŕče.
Pokiaľ ide o to, ako brať spirulinu, možnosti sú nekonečné. Kapsuly a tablety spirulíny sa nachádzajú v mnohých obchodoch so zdravou výživou a lekárňach. Organický spirulinový prášok je tiež k dispozícii a dá sa ľahko kombinovať s inými superpotravinami, čím sa vytvorí výživný a chutný spirulinový kokteil.
Spirulina - 7 účinkov na zdravie
Spirulina má antitoxické účinky
Spirulina má antitoxické vlastnosti, ktoré pôsobia proti znečisťujúcim látkam v tele, vrátane arzénu, fluoridu, železa i ortuti. V niektorých častiach sveta sú ľudia vystavení riziku otravy týmito látkami a výskum naznačuje, že spirulina môže byť užitočnou látkou, ktorá sa používa pri liečbe postihnutých osôb.
Spirulina udržuje zdravé črevá
Bez zdravej rovnováhy mikroflóry v našom tele sme jednoducho oveľa náchylnejší na choroby. Syndróm dráždivého čreva a nesprávne trávenie sú priamo spojené s mikroflorálnou nerovnováhou. Invazívna kandidóza je nielen hlavnou príčinou úmrtí súvisiacich s mykózou, ale aj v súčasnosti sa premnožovanie kandidy stalo charakteristickým znakom väčšiny autoimunitných chorôb. Spirulina je účinné antimikrobiálne činidlo, najmä pre kandidu. Konkrétne sa preukázalo, že výhody spiruliny podporujú rast zdravej bakteriálnej flóry v črevách, čo zasa inhibuje prosperitu. Imunitu posilňujúce vlastnosti spirulíny môžu pomôcť telu eliminovať bunky kandidy.
Spirulina znižuje hladinu cukru v krvi
Spirulina významne znižuje hladinu glukózy v krvi ľudí nalačno. Hladina cukru v krvi nalačno je bežným problémom u ľudí s cukrovkou I. a II. typu. To naznačuje, že doplnky spirulíny môžu ľuďom pomôcť kontrolovať cukrovku. Antioxidačný účinok spiruliny je nápomocný pri liečbe cukrovky I. aj II. typu.
Spirulina pomáha znižovať cholesterol
Užívanie extraktu spiruliny pomáha znížiť hladiny cholesterolu. Cholesterol je nezdravý tuk v krvi človeka, ktorý lekári spájajú s ochorením srdca. Spirulina významne znižuje celkový cholesterol a znižuje LDL „zlý“ cholesterol, zatiaľ čo zvyšuje HDL „dobrý“ cholesterol. Vedci zistili, že užívanie 1 g spiruliny každý deň znižuje celkový cholesterol už po 3 mesiacoch.
Spirulina udržuje zdravé srdce
V jednej štúdii konzumácia spiruliny znížila povrch intimálnej aorty z 33% na 48%, čo naznačuje, že môže zabrániť ateroskleróze a následnej mozgovej príhode. A keďže má spirulina schopnosť znižovať vysoký krvný tlak a hladiny cholesterolu, ktoré sú spojené s ochorením srdca, mali by ste ju zaradiť do svojho jedálnička a tak predchádzať srdcových chorobám.
Spirulina zmierňuje príznaky alergie
Spirulina zmierňuje zápal, ktorý spôsobuje ľuďom problémy s alergickou nádchou. V porovnaní s placebovými štúdiami je spirulina účinná pri znižovaní svrbenia, výtoku z nosa, upchatia nosa a kýchania.
Spirulina pomáha redukovať hmotnosť
Užívanie spirulíny pomáha zvýšiť metabolizmus človeka. Vyššia rýchlosť metabolizmu vyvoláva pocit, že má človek viac energie. Môže tiež zvýšiť počet spálených kalórií každý deň, čo môže pomôcť pri chudnutí.
Spirulina je vysoko výživné nízkokalorické jedlo, ktoré obsahuje veľa výživy v malom množstve. Zavádzanie spiruliny do stravy môže ľuďom pomôcť schudnúť bez toho, aby stratili výživu.
Ako sa pestuje Spirulina? Riasu, ktorá je známa kvôli svojím účinkom si viete vypestovať aj doma
Veľa ľudí si myslí, že táto zelená šrúbovica menom Spirulina je zelená riasa. V skutočnosti patrí do sveta siníc. Systém a vývoj siníc odhaľuje tieto prastaré organizmy datované už pred 3,5 mld. rokov. Boli dokonca aj dominujúce fototrofné organizmy na Zemi v rozmedzí 2,5-0,6 mld. rokov. Dopomohli k vytvoreniu kyslíkovej atmosféry. Tvoria sedimentárne útvary nazývané stromatolity, dnes väčšinou fosílie.
Sinice sa dajú využívať aj ako hnojivo napríklad v ryžových poliach, kde obohacujú prostredie o dusík alebo dokonca pestovať. Dnešná spoločnosť začala mať veľkú spotrebu Spiruliny a tým sa zvýšila kultivácia. Ako sa taká Spirulina teda pestuje?
Niečo málo o Spiruline
Spirulina patrí do radu Oscillatoriales, ktoré sú vláknité nevetvené a nemajú heterocyty (špecializované bunky niektorých vláknitých siníc pomocou ktorých fixujú voľný/vzdušný dusík pomocou nitrogenézy) a akinety (špecializované bunky pomáhajúce s prežitím jedinca v nepriaznivých podmienkach, bohaté na zásobné látky, majú väčšinou väčší tvar ako okolité bunky) . Vyskytuje sa prevažne tropických a subtropických jazerách Afriky, Ázie a Južnej Ameriky s vysokými koncentráciami uhličitanov a hydrogén-uhličitanov a vysokým pH.
Ukrýva v sebe veľké množstvo vitamínov (B1, B2, B3, B6, B9, A, D, E, K a C), bielkovín a je zdrojom netoxických ľahko vstrebateľných živín. Obsahuje karotenoidy, fykocyanín, chlorofyl, stopové minerály a enzýmy.
Celkovo ľudská populácia využíva riasy resp. v tomto prípade sinice v rôznych prípadoch. Vo všeobecnosti riasy a sinice majú nízky obsah karbohydrátov a vysoký obsah proteínov, takže môžu byť alternatívou živočíšnych produktov. Každoročne v našich oceánoch vyrastie niekoľko ton týchto stielkatých organizmov. Že dažďové pralesy sú pľúca Zeme? Experti tvrdia, že dokonca každá druhá molekula kyslíka je vyprodukovaná práve riasami.
Existuje okolo 500 druhov jedlých rias. Využívaných buď v kuchyni alebo ako doplnok stravy v tabletkách. Sú súčasťou domácej výživy viacerých národov ako je Čína, Kórea, Japonsko ale aj Island, Nórsko a Wales.
Pestovanie Spiruliny v minulosti
Pri vylodení Španielov v Mexiku, dobyvatelia zistili, že Aztékovia zbierajú ,, nové jedlo´´ z lagún a premieňali ho na koláče sfarbené na modro. Spirulinu nazývali,,dihé´´ a ich vytrvalostný bežci ju konzumovali kvôli dodaniu energie.
Pestovanie Spiruliny dnes
V modernom priemysle boli vynájdené nové spôsoby pestovania. Bežné sú akvakultúry známe ako otvorené rybníky. Dôležité je dodržiavanie správnej teploty, svetla, pH, kvality vody, prítomnosť uhlíka a dusíka a podobne. Pestuje sa vo vode bez styku s pevninou. Dôležitý je priestor, aby bolo dostatok rastúceho potenciálu s možnosťou poskytnutia tieňa pre mladé Spiruliny, keďže sú náchylné na spálenie od slnka.
Pestuje sa v pomerne plytkých nádobách alebo bazénoch. Ideálny materiál pri nádobe je priehľadný plast, kvôli expozícii svetla a odolnosti oproti sklenenému akváriu. Konštrukcia bazénov sa môže vyrobiť z rôznych materiálov ako kov, drevo a dokonca aj vriec naplnených pieskom. Na výplň rámov je možné použiť skleníkovú plachtu, kaučuk alebo polyetylén s vysokou hustotou. Spirulinu je potrebné chrániť pred dažďom, napríklad prikrytím bazénu plachtou, keďže dážď naruší pH vody a pomer živín. Prach a piesok ju ťahá ku dnu a tým nie je dostatočne vystavená slnečnému žiareniu.
Patent spoločnosti Ecoduna
Novodobé technológie nám ponúkajú obrovské množstvo príležitostí. Bol vynájdený systém pestovania Spiruliny v obrovských vysokých tubách. Rakúska spoločnosť Ecoduna si nechala patentovať systém 44 000 sklenených trubíc v ktorých rastú. ,, Princíp vzduchového výťahu´´ pracujúci na hydrostatickej rovnováhe dodáva živiny a CO2. Systém je uzavretý a preto nedochádza ku kontaminácii populácie nečistotami, zvieratami alebo choroboplodnými zárodkami.
Sklenené trubice vyžadujú menej čistenia ako umelé jazierka, preto sa dajú pestovať v podstate nepretržite. Číre sklo umožňuje systém trubíc napojiť na slnečné žiarenie, pričom sú umiestnené vertikálne k slnku.
Pestovanie Spiruliny doma
Vedeli ste, že obyčajné akvárium na chov rybičiek sa dá využiť aj na vypestovanie svojej vlastnej džungle so Spirulinou? Pestovanie doma má svoje výhody. Stále viete čo ste použili do živného média a čerstvá podoba je výživnejšia ako jej ,,mŕtva´´ prášková podoba.
Spirulina k svojmu rastu potrebuje len svetlo a niekoľko základných minerálov využívajúcich v akvaristike. Svetelné žiarenie sa môže s prehľadom nahradiť aj umelým. Živné médium dosahuje veľmi zásadité pH (9-10), v takom prostredí neprežijú parazitické riasy.
Účinky na zdravie
Prečo sa vlastne začalo s komerčným pestovaním tejto zelenej vrtuľky? Obsahuje totiž množstvo prospešných látok. Priaznivcov si našla rozhodne v okruhu vegánov a vegetariánov kvôli vysokému obsahu proteínov a stopových minerálnych prvkov. Taktiež je prirodzeným zdrojom vlákniny a aminokyselín.
Zdravotné benefity Spiruliny:
- Vysoký obsah živín
- Vysoký obsah antioxidantov
- Znižovanie zlého cholesterolu
- Prevencia pred zlým cholesterolom
- Možné protirakovinové účinky
- Môže redukovať krvný tlak
- Zlepšuje príznaky alergickej nádchy
- Môže byť efektívna proti anémii
- Môže zlepšovať silu svalov a výdrž
- Udržuje zdravú hladinu cukru v krvi
Záver
Suma sumárum môžeme Spirulinu považovať za superpotravinu. Rozmach pestovania je opodstatnený bohatým obsahom dôležitých živín prospešných pre ľudský organizmus. Celková spotreba vody je veľmi malá. Na vypestovanie je potrebné 20x menej pôdy ako pri sóji a až 200 x ako pri produkcii hovädzieho mäsa.
Zdroje
- https://cs.wikipedia.org/wiki/Spirulina
- https://www.healthline.com/nutrition/10-proven-benefits-of-spirulinaň
- https://www.justspirulina.org/spirulina-growing-requirements
- https://www.foodunfolded.com/article/spirulina-how-its-grown
- https://loveofraw.cz/bali-spirulina-farm-fresh-a-crunchy-spirulina/
https://zdravopedia.sk/superpotraviny/spirulina-7-ucinkov-na-zdravie
https://zaujimavysvet.webnoviny.sk/spirulina-pestovanie/
draxe.com, medicalnewstoday.com