Pitahaya - 7 účinkov na zdravie
Slovensky: Pitahaya
Latinsky: Hylocereus
Pitahaya, alebo dračie ovocie je exotické a chutné ovocie, ktoré sa tiež považuje za tropickú superpotravinu, a to z dôvodu jeho mnohých výhod. Dračie ovocie má svoj pôvod v Amerike. Existuje podozrenie, že osadníci z Nového sveta ju pravdepodobne priviedli do krajín juhovýchodnej Ázie, ako sú Kambodža, Thajsko, Taiwan, Vietnam a Filipíny, kde zostáva dôležitou súčasťou príjmu ovocia v potrave. Už to nie je len zdravé ovocie, ale aj pitahaya prášok bohatý na živiny, ktorý je k dispozícii na celom svete.
Keď pitahaya otvoríte, textúra ovocia je ako kivi a je plná malých čiernych semien. Ovocná dužina sa používa na výrobu vína a môže sa použiť aj do iných nápojov, zatiaľ čo listy dračieho ovocia sa môžu namáčať na veľmi zdravú formu čaju. Hrubá vonkajšia pokožka má malú výživovú hodnotu a zriedka sa konzumuje.
Ale v prieskume sa zistilo, že je šupka užitočná vo farmaceutických, kozmetických a nutraceutických aplikáciách.
Obsah vitamínov a minerálov v pitahaya
Pitahaya v 100 g obsahuje 264 g kalórií, žiadne tuky, 82 g sacharidov (z toho 82 g cukry), 3,6 g bielkovín, 2 g vlákniny a lykopén. Z vitamínov obsahuje vitamín A, B2-riboflavín, B3-niacín a vitamín C. Z minerálnych látok obsahuje vápnik, sodík, horčík, fosfor a železo.
Pitahaya pravdepodobne obsahuje fytonutrienty, ktoré zabraňujú rôznym chorobám. Výskum tiež naznačuje, že v semenách týchto plodov sú polynenasýtené mastné kyseliny (kyselina linolová a kyselina linolenová) a omega-3 a omega-6 mastné kyseliny.
Pitahaya brani vzniku rakoviny, podporuje trávenie, pomáha v boji s cukrovkou, udržuje zdravé oči i pokožku, je vhodná pre tehotné, udržuje silné kosti a zuby.
Pitahaya - 7 účinkov na zdravie
Pitahaya brani vzniku rakoviny
Pitahaya je bohatá na antioxidanty a tak je užitočná proti rakovine prsníka pôsobením na selektívne bunky. Vedci sa zamerali na tumorigénne dráhy čo po konzumácii pitahaya viedlo k zastaveniu bunkového cyklu a apoptóze.
Prítomnosť nestráviteľných oligosacharidov v pitahaya je užitočná tiež proti rakovine hrubého čreva. Tieto oligosacharidy majú pozitívny prebiotický účinok, ak majú za následok zvýšenie bifidobaktérií a laktobacilu pričom sa znižuje počet baktérií a klostrídia.
Pitahaya pomáha v boji s cukrovkou
Pravidelná konzumácia pitahaya je spojená so znížením hladiny cukru v krvi, čo je prospešné pre diabetikov 2. typu a pre prediabetikov. V štúdii sa zistilo, že u prediabetov boli zreteľne znížené hladiny cukru v krvi v porovnaní s ľuďmi, ktorí nejedli dračie ovocie. Prediabetici s vyššou spotrebou dračích plodov ďalej vykazovali väčšie zníženie hladiny glukózy v krvi.
Pitahaya podporuje trávenie
Dračie plody sú bohaté na spomínané oligosacharidy, ktoré pomáhajú podporovať rast črevných baktérií, ako sú laktobacily a bifidobaktérie. Štúdia potvrdila, že ovocie pomáha zvyšovať zdravú flóru čriev, čo je dôležité pre hladké trávenie.
Pitahaya obsahuje tiež vlákninu, čo znamená, že môže pomôcť pri hromadení pohybov čriev, uľahčuje hladký prechod tráviacim traktom, stimuluje peristaltický pohyb a vyvoláva uvoľňovanie tráviacich štiav. Reguláciou funkcie čriev vlákninou z potravy pomáha toto ovocie predchádzať stavom, ako je zápcha, syndróm dráždivého čreva a dokonca aj kolorektálna rakovina.
Pitahaya udržuje zdravé oči
Dračie ovocie inhibuje rast ľudského cytochrómu P450, proteínu nachádzajúceho sa v pečeni. Tento proteín je často spojený s výskytom vrodeného glaukómu.
Podľa výskumu obsah betakaroténu v tomto ovoci pomáha predchádzať makulárnej degenerácii a tvorbe katarakty tým, že chráni oči pred škodlivými voľnými radikálmi.
Pitahaya je vhodná pre tehotné
Dračie ovocie je prospešné pre tehotné ženy, pretože obsahuje železo, vitamíny B a jeho formu kyselinu listovú. Železo pomáha pri prevencii nedostatku hemoglobínu a tiež pri prevencii anémie. Vitamíny skupiny B pomáhajú predchádzať poruchám pri narodení a zvyšujú energiu.
Mierne laxatívne vlastnosti pitahaya tiež pomáhajú uvoľňovať stolicu a regulujú pohyby čriev. Okrem toho obsah vápnika v nej podporuje vývoj kostí plodu, a tým prispieva k zdravému vývoju bábätka. Vysoké hladiny vápnika a horčíka tiež pomáhajú bojovať proti osteoporóze u žien po menopauze.
Pitahaya udržuje zdravú pokožku
Antioxidanty v pitahaya môžu pomôcť bojovať proti príznakom starnutia znížením škodlivých účinkov voľných radikálov v tele. Pomáhajú tiež pri liečbe spálenia od slnka, akné a suchej pokožky. Vitamín C obsiahnutý v mnohých druhoch ovocia, ale najmä v dračom ovocí, pomáha rozjasniť pokožku. Skúste do svojich džúsov pridať čerstvú pitahaya alebo sušený prášok a sledujte, ako bude pleť žiariť. Pitahaya je tiež populárna ako maska na tvár.
Pitahaya udržuje silné kosti a zuby
Pitahaya má vyšší obsah vápnika ako mnoho iných druhov ovocia, a preto prispieva k denným potrebám vápnika, ktoré sú potrebné na udržanie zdravých kostí, zlepšuje hustotu minerálov v kostiach a zabraňuje osteoporóze. Štúdia ukázala, že strava bohatá na ovocie a zeleninu ponúka správnu zmes živín, bielkovín a vápnika na zvýšenie hustoty kostí.
Ako pitahaya nakupovať?
Vyberte si pitahaya, ktorá má rovnomerne červenú pokožku. Otestujte jej pevnosť ako keby ste kupovali avokádo tým, že ju jemne stlačíte rukou. Ak je ovocie mäkké, je už pravdepodobne zlé, preto uprednostňujte tvrdé ovocie. Uistite, že na šupke nemá hnedé škvrny.
Čerstvé dračie ovocie si môžete kúpiť v miestnom supermarkete a je dokonca k dispozícii aj online.
Ako pitahaya skladovať?
Pitahaya môžete skladovať pri izbovej teplote, kde vám vydrží 2-3 dni, alebo v chladničke zabalenú v plastovom vrecku alebo dobre uzatvárateľnej nádobe, kde vám vydrží aj dva týždne. Dračie ovocie môže byť ovplyvnené pachmi iných potravín, ktoré máte v chladničke. Aby sa tak nestalo, uistite sa, že ovocie je správne zapečatené.
Ako pitahaya spotrebovať?
Keďže je ovocie sezónne, môžete do svojho smoothie, müsli, jogurtu a surových dezertov tiež použiť lyofilizovaný prášok pitahaya
Pitahaya (Hylocereus)
Pytahaya, alebo aj dračie ovocie je plod pralesných epifitických kaktusov (niekedy používané slovenské označenie Hylocerous zvlnený). Jedná sa o popínavý, resp. poľahavý, epifytický, bohato rozkonárený kaktus, preto ho pestujeme pri podpere, resp. ako prevísajúci. Vyžaduje si celoročne teplé prostredie nad 15-18°C. Kvitne krásnymi veľkými bielymi kvetmi v noci. Z kvetov sa vyvíja plod - bobuľa. Viac informácií o tomto zaujímavom ovocí sa môžete dočítať na stránkach o plode pytahaye. Hylocereus je zdomácnený v južnom Mexiku a východnom pobreží strednej Ameriky, ďalej sa pestuje v tropickej Amerike, ale rozšíril sa aj do ostatných tropických oblastí.
Pre svoje ovocie sa pestujú viaceré druhy:
- Hylocereus undatus - plody s červenofialovou až fialovou šupkou a bielou dužinou,
- Hylocereus polyrhizus - šupka rovnakej farby s červenou dužinou,
- Selenicerus (Hylocereus) megalanthus – žlté plody s bielou dužinou.
Plod pitahaye patrí asi k najdekoratívnejšiemu ovociu (bohužiaľ to sa o chuti povedať asi príliš nedá)
Pestovanie pitahaye
Vypestovanie kaktusu „pitahaye“ je veľmi jednoduché. Klíčivosť semien je veľmi vysoká. Stačí semená z plodu vybrať očistiť ich od zbytkov dužiny a môžeme siať. Použijeme vlhký piesok, resp. substrát, semená sejeme na povrch substrátu a len jemne zatlačíme. Prvé rastlinky by nám mali vyklíčiť po niekoľkých dňoch. Rastlinu presádzame až po tom, keď sa okrem klíčnych listov začína objavovať aj kmeň kaktusu. Rastlina znesie aj ťažší substrát. Na rozdiel od ostatných kaktusov môžeme polievať viac, avšak neprelievame. Rastlinu zimujeme v teple, ale zálievku v zimnom obdobíobmedzíme. Rastlinka má veľké prírastky, preto na to musíme myslieť a dopriať jej oporu. Kaktus sa nám odvďačí bohatými prírastkami. Rastliny kvitnú v noci a sú opeľované netopiermi. Semenáče začínajú kvitnúť až po tom čo dosiahnu určitú veľkosť, takže ak sa chceme dočkať plodov, treba byť trpezlivý. Okrem rozmnožovania semenami sa najjednoduchšie rozmnožuje zakorenením zakorenením článkov, napr. vo vode, prípadne aj v substráte.
Plod pitahaye nazývanej aj dragon fruit (teda dračie ovocie ;-)
Plod je plný drobných čiernych semienok (takže o množstvo genetického materiálnu na rozmnožovanie strach mať nemusíme ;-) Pri jedení semienka neprekážajú.
Plod pitahaye sa dá jednoducho vyjesť lyžičkou, a ostane nám šupka (ktorá nám môže poslúžiť na štýlové servírovanie napr. ovocného šalátu.)
Exotiku môžeme servírovať aj takto...
Dobrú chuť ;-)
Plody na kaktuse
.
Zdroj: https://zdravopedia.sk/ovocie/pitahaya-7-ucinkov-na-zdravie
https://citrusar.sk/pitahaya.html
organicfacts.net, wikihow.com