Reďkovka/Reďkovka siata
Reďkovka
Reďkovka na tanieri pekne vyzerá, a napriek nepatrnej veľkosti má výrazné účinky. Pri pohľade na malé červené guľky by nikto nepovedal, že má takú pikantnú a ostrú chuť. Jej meno je odvodené od latinského radix (koreň). Reďkovka je totiž miniatúrna koreňová buľva, plná najkvalitnejších liečivých i preventívnych účinných látok.
Reďkovka pochádza z Ázie. Ako kultúrna rastlina sa však hojne vyskytovala aj v Stredomorí. Vedľa cesnaku a cibule ju dobre poznali a používali už starí Egypťania v dobe stavieb pyramíd. V českom a slovenskom prostredí sa objavila pomerne neskoro, až v druhej polovici 18. storočia.
Obsah vitamínov a minerálov v reďkovke
Reďkovka obsahuje veľa cenných látok - bielkovín, lipidov, tiež sacharidy a pochopiteľne vlákninu. Buľva obsahuje veľa minerálnych látok, z ktorých prevláda železo, mangán, meď, draslík, jód a vápnik. Ďalej obsahuje vitamín C a vitamíny skupiny B.
V tele človeka pôsobí antibakteriálne, zároveň ničí plesne v črevách, sliznici a žalúdku, uľahčuje odkašliavanie (vďaka obsahu horčičných olejov). Medzi jej ďalšie pozitívne účinky patrí znižovanie cholesterolu, odstránenie zápchy a plynatosti, aktivizuje nervy a mozog, dodáva nutričné látky na krvotvorbu a rast buniek.
Reďkovka - Nutričné hodnoty
(100g)64kj
1.09
3.91g
2.31g
0.14g
1.5g
Priemerný obsah vitamínov
| %ODD* mužov0.5%
3.3%
2.3%
1.3%
3.6%
4%
58.1%
23.4%
*%ODD - percent odporúčanej dennej dávky mužov v 100g
Priemerný obsah minerálov
| %ODD* mužov4%
2.9%
5.6%
4.3%
9.1%
6.5%
2.1%
2.5%
13.8%
*%ODD - percent odporúčanej dennej dávky mužov v 100g. Kliknutím na percentuálnu
Reďkovka - 10 účinkov na zdravie
Reďkovka na trávenie a črevá
Reďkovka obsahuje množstvo vlákniny, ktorá podporuje peristaltiku a urýchľuje prechod potravy črevami. Rýchlejšie dochádza k vylučovaniu toxínov a škodlivín, zmierňuje sa zápcha a zlepšuje sa funkčnosť čriev.
Horčicový olej, ktorý reďkovka obsahuje, poľuje na škodlivé baktérie a plesne už na jazyku a na sliznici podnebia a pokračuje v žalúdku a v črevách, čím odstraňuje nadúvanie, hnačku i zápchu. Antibakteriálne a antimykotické účinky sa prejavujú pálením, ktoré tento olej vyvoláva.
Reďkovka na imunitu
Reďkovka má pozoruhodný obsah vitamínu C, ktorý posilňuje obranyschopnosť organizmu a zabezpečuje mentálne zdravie. Okrem toho je významným dodávateľom stopového prvku selénu, ktorý chráni naše bunky pred nebezpečnými voľnými radikálmi a tým blahodárne pôsobí na náš imunitný systém.
Reďkovka uľahčuje odkašliavanie
Šesť reďkoviek denne stačí na zlikvidovanie baktérií na slizniciach ústnej dutiny a nosohltana. Liečivé oleje, ktoré sa uvoľňujú pri chrumkaní reďkovky, súčasne dezinfikuj sliznicu nosa a prínosových dutín a pomáha predchádzať infekciám. Okrem toho rozpúšťa hlieny a uľahčuje odkašliavanie. Bojuje proti vírusovým infekciám a môže predchádzať chorobám, ako je chrípka, bronchitída a astma.
Reďkovka na rast svalov
Na vybudovanie svalov je potrebných veľa živín. Proteíny sú stavebnými kameňmi svalov. Reďkovky sú veľmi bohatým zdrojom bielkovín a preto by mali byť súčasťou vašej stravy. Športoví lekári odporúčajú zjesť počas tréningu a športovej aktivity pár reďkoviek.
Reďkovka zabraňuje rakovine
Vitamín C, kyselina listová a antokyanín pomáha znižovať rast rakovinových buniek. Reďkovková šťava pomáha pri liečbe rakoviny hrubého čreva, rakoviny obličiek, rakoviny žalúdka a rakoviny v črevách.
Reďkovka má diuretiký charakter
Reďkovky majú diuretický charakter, čo znamená, že zvyšujú produkciu moču. Reďkovková šťava pomáha znížiť zápal a pocit pálenia pri močení. Vyčistí obličky a zabraňuje infekcií v obličkách a močovom systéme, čím napomáha liečbe rôznych močových stavov, ktoré sú spôsobené nadbytkom toxínov v močovom ústrojenstve.
Reďkovka lieči žltačku
Reďkovky sú mimoriadne dobré pre žalúdok a pečeň. Je to silný detoxikátor a čistí krv elimináciou odpadov a toxínov z tela. Červená reďkovka je známa tým, že odstráňuje bilirubín z tela, ktorý je hlavnou príčinou žltačky. Nadmerná prítomnosť bilirubínu spôsobuje príznaky žltačky, ktoré možno eliminovať zvýšením príjmu červenej reďkovky. Obmedzuje tiež ničenie zdravých červených krviniek počas žltačky.
Reďkovka ochladzuje náš organizmus
Červené reďkovky sú známe ako prírodne chladiace potraviny. Štipľavá chuť reďkovky sa považuje za vysoko účinnú pri znižovaní prebytočného tepla v tele. Vo východnej medicíne sa odporúča používanie červenej reďkovky v jedlách na ochranu tela pred účinkom tepla počas horúcich sezón.
Reďkovkou na zdravú pokožku
Reďkovky majú vysoký obsah vody. Bojujú proti suchej a šupinatej pokožke, tým že ju hydratujú. Pomáhajú tiež predchádzať kožným ochoreniam vďaka obsahu vitamínu C a antioxidantov. Pravidelné začlenenie reďkoviek do stravy má za následok zdravú a žiarivú pleť.
Reďkovka pracuje tiež ako prírodný čistiaci prostriedok - rozdrvené surové reďkovky môžete použiť lokálne na pokožku. Slúži ako skvelý prírodný čistiaci prostriedok a účinný balzam na tvár.
Reďkovkou na zdravé vlasy
Pravidelná konzumácia reďkoviek pomôže bojovať proti vypadávaniu vlasov. Šťava z čiernej reďkovky sa priamo aplikuje na pokožku hlavy čím stimuluje rast vlasov. Posilňuje korienky zvnútra a zabraňuje vypadávaniu vlasov. Pravidelná konzumácia reďkoviek robí korienky silnejšie a pokožka na hlave je zdravšia. Taktiež odstraňujú lupiny - umyte si pokožku hlavy so šťavou z reďkovky a zakryte ju pomocou uteráka. Po hodine dôkladne umyte.
Ako reďkovku nakupovať?
Na trhu sú reďkovky najrôznejších veľkostí a akostí. Najčastejšie ich ponúkajú vo viazaničkách. Buľva musí byť pevná, zdravá a musí mať výraznú farbu.
Ako reďkovku skladovať?
Najlepšie reďkovka je čerstvá, tj. práve odtrhnutá. Jej nevýhodou je, že sa nedá dlho skladovať, rýchlo totiž vädne.
Ako reďkovku spracovať?
Reďkovky sa dajú jesť surové, lúpané, nelúpané, môžu sa trošku posoliť, čím sa uvoľní ich pálčivá chuť (pálčivá chuť je intenzívnejší, ak sú korene alebo buľvičky napadnuté škodcami), ktorá je spôsobená horčičným olejom. Možno ich použiť do mnohých šalátov, nátierok, polievok alebo ako prílohu k mäsu atď. Zelené lístky chutia tiež dobre, staršie listy možno pripraviť ako špenát.
zdroj: Klaus Oberbeil a MUDr. Christiane Lentzová - Ovocie a zelenina ako liek, cs.wikipedia.org, stylecraze.com, organicfacts.net
Zdroj: https://zdravopedia.sk/zelenina/redkovka-10-ucinkov-na-zdravie