Salak - 6 účinkov na zdravie
Slovensky: Salaka jedlá
Latinsky: Zalacca edulis
Salak je vlastne názov druhu palmy, ktorý pochádza z oblastí Indonézie a častí južného Pacifiku. Tieto stromy sa pestujú pre svoje plody, ktoré sa nachádzajú v zhlukoch blízko spodnej časti stromu, a majú jedinečný červený, šupinatý vonkajší povrch, vďaka ktorému dostali prezývku hadie ovocie. Tieto plody majú veľkosť figy a po olúpaní sa môžu podobať veľkému strúčiku cesnaku.
Jeho drsnú vonkajšiu textúru je možné odlupovať zovretím jedného konca a vo vnútri sú tri laloky, z ktorých dva alebo tri obsahujú veľké semená. Chuť je mierne kyslá a textúra je podobná jablkám. Na trhu existujú tri hlavné kultivary salaku, pričom gula pasir je najdrahší a najvyhľadávanejší. Salak sa môže použiť aj na výrobu alkoholických nápojov podobnej kvality ako víno z hrozna.
Každé ovocie obsahuje nepožívateľné semeno, ale dužina, ktorá ho obklopuje, sa konzumuje kvôli svojej sladkej a často trpkej chuti. Vďaka tejto neobvyklej chuti je salak obľúbenou zložkou mnohých kultúrnych jedál v južnom Pacifiku a susedných oblastiach. Existuje viac ako 30 kultivarov tohto ovocia, ale väčšina z nich má podobný výživový profil, aj keď mierne odlišnú chuť a úroveň trpkosti.
Salak - nutričné hodnoty
Salak je dobrým zdrojom živín, vitamínov a minerálov.
Salak v 100 g obsahuje 82 kalórií, 0,4 g tukov, 12 g sacharidov, 0,8 g bielkovín a 0,3 g vlákniny. Obsahuje tiež vitamíny B2-riboflavín a vitamín C, draslík, železo, vápnik a fosfor.
Salak ovocie obsahuje veľa beta-karoténu, ktorý je silným antioxidantom a dobre účinkuje pri prevencii kardiovaskulárnych chorôb, mozgových príhod a dokonca aj rakoviny. Okrem toho obsahuje 5-krát viac beta-karoténu, ako sa vyskytuje v melóne, mangu, a 3-krát viac ako v guave.
Salak - 6 účinkov na zdravie
Salak udržuje zdravé oči
Salak sa považuje za veľmi prospešné ovocie pre udržanie zdravých očí. Podľa výskumu zdravotníckych odborníkov sa ovocie skladá z beta-karoténu, ktorý je vynikajúci pre oči. Každí, kto neustále pije mrkvovú šťavu, aby udržal svoje oči zdravé, máte teraz ďalšiu možnosť, ktorou je výmena mrkvovej šťavy za salakovú šťavu. Takže ovocie salak v bežnej strave je jednou z najlepších metód na získanie požadovaného množstva beta-karoténu.
Salak udržuje stabilnú hladinu cukru
Šupka salak ovocia po spracovní na čaj pomáha pri regenerácii buniek v pankrease, čo pomáha pri kontrole cukrovky. Okrem toho obsahuje tiež pterostilbén, ktorý je činidlom znižujúcim hladinu glukózy v krvi. Preto časté užívanie plodov salak vo vašej strave je celkom prospešné pre zníženie hladiny glukózy v krvi.
Salak podporuje celkové zdravie
Ako už bolo uvedené, salak je jedným z živín bohatých na výživné látky, ktoré pomáhajú zlepšovať celkový zdravotný stav tela. Jeho bohatý výživný profil pozostávajúci z vitamínov a minerálov pomáha udržiavať správne telesné funkcie. Antioxidanty pomáhajú v boji proti poškodeniu buniek a tkanív a bránia telu pred škodlivým karcinogénnym poškodením. Pravidelná konzumácia salaku vo vašej strave pomáha tiež znižovať riziko tvorby hemoroidov.
Salak posilňuje pamäť
Vďaka minerálom a aktívnym zložkám tohto ovocia, ako je draslík, beta-karotén a pektín, je toto ovocie schopné zvýšiť prietok krvi do mozgu, čo pomáha zvýšiť poznanie a zlepšiť pamäťovú silu. Jednou z prezývok salaku je „pamäťové ovocie“. Pomáha tiež eliminovať oxidačný stres a znižuje riziko neurodegeneratívnych chorôb.
Salak udržuje zdravé srdce
Draslík, ktorý sa nachádza v salaku, mu pomáha znižovať krvný tlak, pretože draslík je vazodilatátor. To znamená, že pomáha znížiť napätie v krvných cievach a artériách, čo znižuje celkový tlak na kardiovaskulárny systém.
Salak pomáha pri chudnutí
Vďaka vysokému obsahu vlákniny a antioxidantov je salak vyhľadávanou stravou na chudnutie. Keďže salak obsahuje vápnik a uhľohydráty, dodáva telu potrebnú energiu a výdrž počas diéty. Čaj z neho pripravený je úžasným astringentom, ktorý prospieva pri znižovaní hmotnosti.
Salak - použitie
Konzumácia tohto ovocia môže byť vzhľadom na jeho vzhľad a štruktúru veľmi náročná, ale príprava a konzumácia šalátu je jednoduchšia, ako by ste mohli očakávať.
Krok 1 - na čerstvý salak pritlačte prst cez hrubý vonkajší povrch, ako by ste lúpali pomaranč, a začnite odlupovať tenkú šupku.
Krok 2 - akonáhle je šupka úplne odstránená, musíte odstrániť nepožívateľné semená z každého laloku salak.
Krok 3 - ovocie môžete jesť v surovom stave alebo ho používať na rôzne recepty, vrátane ovocných koláčov, ako dezert alebo zmiešané s inými exotickými tropickými plodmi.
Chcete si vypestovať salaku? Opatrne, má tŕne!
21.3. 2012 7:00 Keďže zrelé plody salaky vydržia len niekoľko dní, na pultoch s exotickým ovocím sa objavujú len zriedka. Poznáte ich podľa hnedej farby a povrchu, ktorý pripomína kožu hada.
V anglicky hovoriacich krajinách im preto hovoria hadie ovocie, snake fruit. Tvarom pripomínajú figy. Sú vajcovité alebo hruškovité, na koncoch zúžené, 2,5 až 10 cm dlhé. Hnedá až červenohnedá pevná šupka je tvrdá, obalená ostrými šupinkami. Pod ňou je žltkastá dužina, ktorá je tiež dosť tvrdá, neveľmi šťavnatá, chuťou pripomínajúca ananás či hrušku.
Lahodná je len vtedy, keď je úplne zrelá. Prezreté plody môžu byť veľmi horké. Dužina sa konzumuje surová ako ovocie, v juhovýchodnej Ázii sa z nich pripravuje kompót a nezrelé kyslé plody sa nakladajú ako zelenina. V dužine sa nachádzajú dve až tri oválne čiernohnedé semená, ktoré nie sú jedlé.
VIZITKA RASTLINY
Sú to plody tropickej palmy salaky jedlej (Zalacca edulis), pochádzajúcej z močaristých oblastí Sumatry a Jávy. Dorastá do výšky asi piatich metrov, má krátky rozkonárený kmeň s perovito zloženými listami dlhými 3 až 7 metrov. Na líci sú lesklo zelené, na rube belavé s pichľavými okrajom. Okolo listových stopiek sú dlhé a pevné tmavé tŕne. Rastlina je dvojdomá. Samčie súkvetia sú viac ako meter dlhé, šúľkovité a uzavreté v listeňoch. Samičie súkvetia vyrastajú v pazuchách listov, majú dĺžku asi 30 cm a sú chránené tŕňmi listovej stopky. Plody rastú v trsoch po desať až štyridsať plodov nízko nad zemou.
MOJA RADA
Ak sa dostanete k plodom, môžete semená zasadiť a pokúsiť sa vypestovať si vlastnú rastlinu. Ak sa vám to podarí, pamätajte na to, že je pokrytá tŕňmi.
Autor: Danka Ačová
V predsviatočnom období obchody ponúkajú viac exotického ovocia ako inokedy. Možno ste na pultoch zaregistrovali aj zvláštne ovocie hnedej farby s povrchom, ktorý pripomína kožu hada.
Tvarom sa toto ovocie podobá na väčšie figy. Plody môžu byť 2,5 až 10 cm dlhé, bývajú vajcovité alebo majú hruškovitý tvar a na konci sú zúžené. Pokrýva ich hnedá šupka, ktorá má hnedú až červenohnedú farbu, je tvrdá a obalená ostrými šupinkami. Práve vďaka nim dostalo toto ovocie pomenovanie hadie ovocie. Jeho slovenský názov je salaka jedlá.
Pod šupkou sa nachádza 2 cm hrubá dužina žltkastej farby a v nej dve až tri oválne čiernohnedé semená, ktoré nie sú jedlé. Dužina je dosť tvrdá a neveľmi šťavnatá. Konzumuje sa surová, šupka sa ľahko olúpe po nalomení špičky. Príjemnú sladkastú chuť, ktorá pripomína hrušku alebo ananás, má však až vtedy, keď je úplne zrelá. Naopak prezreté plody môžu byť veľmi horké, preto pri ich nákupe a konzumácii buďte opatrní.
Odkiaľ pochádza?
Plody rastú na tropickej palme salake jedlej (Zalacca edulis), ktorá pochádza z močaristých oblastí Sumatry a Jávy. Dorastá do výšky asi piatich metrov, nemá kmeň, rozkonáruje sa pod zemou. Perovito zložené listy sú veľmi dlhé, môžu mať až sedem metrov. Jednotlivé listy majú dĺžku do 70 cm a šírku okolo 8 cm. Na líci sú zelené a lesklé, na rube majú biely nádych. Okolo listových stopiek sú dlhé a pevné tmavé tŕne dlhé až 15 cm.
Rastlina je dvojdomá, nachádzajú sa na nej samčie i samičie kvety. Samčie šúľkovité súkvetia bývajú aj viac ako meter dlhé a sú uzavreté v listeňoch. Samičie súkvetia rastú na otŕnenej stopke, majú dĺžku len asi 30 cm a vyrastajú z pazúch listov. Plody sú nakopené v trsoch po desať až štyridsať kusov a rastú nízko nad zemou. Stromy pri dobrej závlahe rodia celoročne. Zrelé plody sa musia rýchlo skonzumovať, lebo za pár dní skvasia. Z tohto dôvodu sa nakladajú do sladkého nálevu, v ktorom dlhšie vydržia. Nezrelé kyslé plody sa nakladajú ako zelenina. Salaky sú veľmi zdravé, obsahujú veľké množstvo železa a v Indonézii sú obľúbenou pochúťkou opíc.
Pestovanie v črepníku
V plodoch sa nachádzajú semená široké 2,5 a dlhé 3,5 cm. Môžete ich zasadiť do črepníka a vypestovať si vlastnú rastlinu. Palma v domovine rastie ako podrast vyšších stromov, preto uprednostňuje polotieň, no u nás znesie aj svetlé stanovište. Vyhovuje jej celoročná teplota nad 20 °C, doprajte jej teda dostatok tepla, vlahy a privíta aj časté rosenie. Vysaďte ju do vyššej nádoby s piesčitým výživným substrátom s podielom rašeliny. Spočiatku rastie veľmi pomaly. Ak sa vám palmu podarí dopestovať, buďte opatrní s jej manipuláciou, lebo je pokrytá ostrými tŕňmi.
Zdroj: https://zdravopedia.sk/ovocie/salak-6-ucinkov-na-zdravie
https://zahradkar.pluska.sk/izbove-rastliny/chcete-vypestovat-salaku-opatrne-ma-trne
healthbenefitstimes.com, organicfacts.net