Kvaka - 10 účikov na zdravie
Kvaka je koreňová zelenina, ktorá vznikla ako kríženec medzi kalerábom a repou. Má krémovo sfarbenú dužinu s fialovo-žltou šupkou. Korene sa konzumujú rôznymi spôsobmi a listy sa môžu jesť ako listová zelenina (ako špenát alebo mangold).
Prvá zmienka o pestovaní kvaky pochádza zo stredoveku, ale ako kultúrna rastlina je využívaná oveľa dlhšie. Prvá písomná zmienka o kvake pochádza z roku 1620 od švajčiarskeho botanika. V roku 1700 sa dostala do Francúzska a okolo roku 1800 do Británie. Počas oboch svetových vojen kvaka doslova zachraňovala životy, keď dokázala v chudobných vojnových rokoch nasýtiť hŕbu hladných krkov a bohužiaľ to bolo často jediné jedlo väzňov v koncentračných táboroch. V dnešnej dobe nie je až taká známa, pretože ju nahradili zemiaky.
Obsah vitamínov a minerálov v kvake
Kvaka v 100 g obsahuje 38 kalórií, 0,16 g tukov, 8,6 g sacharidov (z toho 4,4 g cukry), 3,4 g vlákniny a 1,8 g bielkovín. Ďalej obsahuje vitamín A, B, C, E a K, z minerálnych látok obsahuje draslík, fosfor, vápnik, horčík, sodík, železo, zinok, mangán a meď, omega 3 a omega 6 kyseliny.
Kvaka udržuje zdravé kĺby, podporuje zdravé trávenie, posilňuje imunitu, bráni vzniku rakoviny, zabezpečuje regeneráciu i rast, udržuje stabilný krvný tlak, bojuje proti starnutiu, bráni vzniku cukrovky, podporuje tvorbu červených krviniek, pomáha redukovať hmotnosť.
Kvaka - 10 účinkov na zdravie
Kvaka udržuje zdravé kĺby
Ako starneme, naše kosti začínajú strácať svoju hustotu, čo je dôvodom mnohých ochorení, ako sú artritída a bolesti kĺbov. Vynikajúca kombinácia zinku, horčíka, draslíka, vápnika a vitamínov robí z kvaky ideálnu zeleninu pre ľudí, ktorí trpia bolesťami kĺbov alebo sú náchylní na artritídu a osteoporózu.
Kvaka podporuje zdravé trávenie
S výnimočným obsahom vlákniny 17% dennej odporúčanej dávky je kvaka jednou z najzdravších potravín na trávenie. Kvaka pomáha liečiť pacientov trpiacich hnačkou a zápchou, prečisťuje tráviaci trakt, odstraňuje plynatosť. Je veľmi účinná pri zabránení tvorby vredov a zápalov v gastrointestinálnych dutinách.
Kvaka posilňuje imunitu
Silná imunita je poistenie proti chronickým chorobám, ktoré môžu viesť k smrteľným následkom. Konzumácia potravín bohatých na obsah vitamínu C pomáha zvýšiť imunitu v tele. Kvaka je mimoriadna zelenina v poskytovaní vitamínu C a poskytuje až 48 mg vitamínu C na 100 gramov porcie. Toto je impozantné množstvo, ktoré tvorí 80% dennej odporúčanej dávky.
Kvaka bráni vzniku rakoviny
Kvaka obsahuje zlúčeniny na báze síry vo forme glukozinolátov, ktoré jej dodávajú protirakovinové vlastnosti. Enzým myrosináza, ktorý je už prítomný v tele, reaguje s glukozinolátmi na stimuláciu izotiokyanátov, ktoré sú zodpovedné za smrť rakovinových buniek.
Kvaka zabezpečuje regeneráciu i rast
Nedostatok draslíka ovplyvňuje svetovú populáciu ako takú. Draslík je nevyhnutný pre takmer všetky funkcie, ktoré telo vykonáva. Je to minerál, ktorý telo využíva na regeneráciu, rast, rozvoj a udržanie zdravej kognitívnej kapacity. Kvaka je bohatým zdrojom draslíka a poskytuje impozantné množstvo 16,7% dennej dávky.
Kvaka udržuje stabilný krvný tlak
Krvný tlak môže byť smrteľný - nával krvi do srdca môže spôsobiť srdcové infarkty alebo mŕtvicu. Udržiavanie krvného tlaku pod kontrolou prostredníctvom stravy bohatej na zeleninu, ako je napríklad kvaka, môže zabezpečiť adekvátny tok krvi a zabrániť upchávaniu tepien, ako aj udržiavať kontrolovaný LDL cholesterol. Obsah draslíka v kvake pomáha znižovať kontrakcie ciev relaxáciou svalov. Draslík, spolu s vysokým obsahom vlákniny v kvake, pomáha telu kontrolovať výkyvy krvného tlaku.
Kvaka bojuje proti starnutiu
Nájsť liek, ktorý pomáha spomaliť starnutie vo všetkých častiach tela prostredníctvom primeranej výživy, je tou správnou cestou. Kvaka s kombináciou minerálov, vitamínov a antioxidantov je pokladom proti starnutiu. Vitamín C je najužitočnejší, pretože podporuje tvorbu kolagénu v koži a ostatné minerály pomáhajú telu zostať mladým.
Kvaka bráni vzniku cukrovky
Kvaka je alternatívou k zemiakom, najmä pre diabetikov, ktorí sa chcú vyhnúť sacharidom. Preto sa táto zelenina môže jesť bez obáv z kolísania hladiny cukru v krvi.
Kvaka podporuje tvorbu červených krviniek
Množstvo vitamínu B9-kyseliny listovej, ktorý kvaka obsahuje, podporuje rozpad proteínových buniek, ktorý pomáha pri tvorbe červených krviniek a bunkového delenia. Tie sú tiež nevyhnutné pre rozvoj nervového systému.
Kvaka pomáha redukovať hmotnosť
Kvaka neobsahuje vysoké kalórie, prázdne kalórie ani vysoké množstvo sacharidov. Je bohatá na vlákninu, ktoré zabraňujú prejedaniu, reguluje pohyby čriev a udržiava žalúdok plný dlhší čas.
Ako kvaku nakupovať?
Pri kúpe kvaky si dávajte pozor na jej pevnosť. Nesmie byť mäkká, ale pevná na dotyk a nesmie mať zošuverenú šupku, trhliny či zárezy.
Ako kvaku skladovať?
Kvaku uchovávajte neumytú na chladnom mieste. Dobre sa skladuje v plastových vreckách v chladničke alebo v studenej pivnici. Takto vám vydrží niekoľko mesiacov.
Ako kvaku spotrebovať?
Kvaku možete konzumovať surovú samostatne alebo ju pridávať do šalátov, môžete z nej uvariť pyré, pridávať do polievok, podávať ako prílohu k mäsu, môžete ju piecť i zapekať.
https://zdravopedia.sk/zelenina/kvaka-10-ucinkov-na-zdravie
https://www.naturalfoodseries....
https://www.lybrate.com/topic...
https://www.ireceptar.cz/varen...