Keď sa povie Musa, asi málokomu napadne, že ide o banánovník. Pre nás exotická rastlina sa pomaly stáva súčasťou interiérov a zimných záhrad. Banánovník je oprávnene rekordérom, predstavuje totiž najmohutnejšiu bylinu sveta. Mohutná nie je len rastlina, ale aj samotný kvet, ktorý je jedinečný. Ide o rýchlo rastúcu rastlinu, ktorá sa vyznačuje pevnou koreňovou sústavou, obrovskými listami a steblom, ktoré je pomerne tenké.
Banán/Banánovník
Všetko o pestovaní banánovníka
Listy banánovníka
Majestátne pôsobí vďaka svojim listom, ktoré môžu dosahovať dĺžku až 6 m. Druhom, ktorého listy dosahujú dĺžku 5 – 6 m, je banánovník obrovský, ktorý rastie na ostrove Nová Guinea. Pravým opakom tohto druhu je banánovník drsnoplodý. Jeho listy majú dĺžku do 30 cm a rastie v horských oblastiach Číny.
Pri banánovníku sa môžete stretnúť aj s označením „zelená fontána listov“. Vo voľnej prírode bývajú listy rozstrapkané, čo je spôsobené vetrom. Sú nielen krásne a fascinujúce, ale majú aj svoju úžitkovú hodnotu. Uplatnenie nachádzajú v podobe taniera, prípadne baliaceho papiera.
Pri pestovaní banánovníka treba s listami zaobchádzať jemne, vzhľadom na to, že majú tendenciu rýchlo sa lámať. Je vhodné rosiť ich a zbavovať prachu jemným utieraním vlhkou handričkou. Osobne lesk na listy nepoužívam, myslím si, že nie je potrebný.
Kvety banánovníka
Kvet banánovníka je mohutný a pôsobí exoticky. Banánovník je tvorený kvetonosným steblom a vrcholovým súkvetím, na ktorom sa nachádzajú červenofialové listové útvary – listene (braktey). Kvety sa vytvárajú v pazuchách týchto listeňov.
Plody banánovníka
Rod banánovníkov zahŕňa v sebe približne 220 druhov. Našli by sme ich v tropických oblastiach južnej Ázie, Afriky a Austrálie. Plody banánovníka, dobre známe banány, sú bežnou súčasťou nášho jedálnička. Väčšina z nás si ich spája so sladkou chuťou. Viete však, že existujú aj zeleninové odrody ? Tieto odrody sa tepelne spracovávajú (smažia sa, prípadne varia). Plody sa používajú aj v medicíne, taktiež sa využívajú šupka a steblá, ktoré slúžia na kŕmenie hospodárskych zvierat. Šupka môže poslúžiť aj ako prírodné hnojivo, prípadne ju možno zapracovať do kompostu.
Podmienky na pestovanie banánovníka
Na svoj rast potrebuje svetlé stanovište. Banánovník sa pestuje pri izbovej teplote, v zime by však teplota nemala klesnúť pod 15 stupňov. Vzhľadom na to, že ide o mohutnú rastlinu, vyžaduje si dostatok priestoru, takže tomu treba prispôsobiť črepník. Banánovník je vhodný na pestovanie v zimných záhradách, v teplých skleníkoch a vo veľkých svetlých miestnostiach. Pestovať ho môžete aj v substráte určenom na izbové rastliny. Substrát by mal byť vzdušný, preto nezabúdajte z času na čas prekypriť pôdu. Pri zálievke treba dávať pozor na premokrenie, čo by mohlo viesť k zahnívaniu koreňov. Na hnojenie môžete používať tyčinkové hnojivo určené na izbové rastliny. Počet tyčiniek je daný priemerom črepníka. Taktiež sa dá použiť aj hnojivo s pozvoľným uvoľňovaním živín. Praktické sú aj granulované hnojivá.
Poškodené alebo inak napadnuté listy je potrebné odstrihnúť. Po odstrihnutí môže nastať zmena farby stebla, túto vrstvu môžete jemne odstrániť. Nesnažte sa ju však na silu strhnúť. Ak nie je možné odstrániť celú vrstvu, jemne ju poodhaľte a počkajte, kým sa bude dať strhnúť vkuse.
Banánovník sa rozmnožuje vegetatívne, čiže prostredníctvom výhonov zo starej koreňovej sústavy. Ak rastlina vytvorí odnož, môžete ju presadiť, prípadne zrezať materskú rastlinu (záleží na zdravotnom stave). Pri odoberaní odnože treba dávať pozor, aby nedošlo k poškodeniu. Odporúčam vybrať z črepníka toľko zeme, že zacítite korene odnože, môžete si pomôcť aj nožom. Odobratá rastlina sa klasicky zasadí do primerane veľkého črepníka. Banánovník nie je veľmi vhodný na letnenie napríklad na terase, pretože rastlina si vyžaduje primeranú vzdušnú vlhkosť, dostatok vlahy a neprospievajú jej nízke teploty….
Text a foto: Bc. Tatiana Plešová
Banán - 10 účinkov na zdravie
Banán patrí medzi najobľúbenejšie druhy ovocia. Je raz-dva ošúpaný, rýchlo sa zje, rýchlo zasýti a súčasne nám dodáva množstvo výživných látok.
Rovnako ako mnoho iných chutných druhov ovocia, aj banán pôvodne pochádza z Ďalekého východu. Naši predkovia však už veľmi dávno zistili, že toto ovocie možno pestovať aj v Afrike, Južnej Amerike a v každej teplej a vlhkej oblasti. A tak sa banány vydali na cestu okolo sveta.
Banánovník rastie jeden a pol roka, potom sa na ňom urodí asi dvesto plodov. Banány sa zberajú nezrelé a v chladených priestoroch lodí pri teplote asi 13 stupňov sa dopravujú do celého sveta. Keď úplne dozrejú, dostávajú sa na pulty obchodov a na naše stoly.
Obsah vitamínov a minerálov v banáne
Každý banán má len asi 105 kalórií a skladá sa takmer výlučne z vody a sacharidov. Banány majú veľmi málo bielkovín a takmer žiadny tuk. Ďalej obsahujú draslík, horčík, meď, železo, mangán, vlákninu, vitamín A, vitamín B6, vitamín B9, vitamín C.
Banán dodáva výživu bunkám, chráni pred rakovinou hrubého čreva, pomáha udržiavať zdravé srdce, je výborný pre športovcov, znižuje hladinu cholesterolu v krvi, bojuje proti chorobám i tuku, atď.
Banán - 10 účinkov na zdravie
Banán ako výživa buniek
Minerálny látka draslík zabezpečuje, aby bunky v našom organizme mali dostatok tekutín a aby dobre fungovali. Nedostatok draslíka často spôsobuje srdcové problémy, malátnosť alebo podráždenosť. Ľudia, ktorí veľa solia, mali by mať stravu bohatú na draslík, aby sa v ich organizme zachovala rovnováha medzi draslíkom a sodíkom.
Banán na trávenie
Stredne veľký banán má asi 3 gramy vlákniny a obsahujú dva hlavné druhy vlákniny:
- pektín - znižuje dozrievanie banánov a pomáha chrániť pred rakovinou hrubého čreve
- odolný škrob - nachádza sa v nezrelých banánoch, uniká tráveniu a končí v hrubom čreve, kde sa stáva potravou pre prospešné baktérie v črevách
Banán pre zdravé srdce
Draslík je minerál, ktorý je nevyhnutný pre zdravie srdca - najmä kontrolu krvného tlaku. Banány sú veľkým zdrojom draslíka. Jeden stredne veľký banán (118 gramov) obsahuje 9% ODD.
Strava bohatá na draslík môže pomôcť znížiť krvný tlak a ľudia, ktorí jedia veľa draslíka, majú až o 27% nižšie riziko srdcových ochorení. Banány navyše obsahujú slušné množstvo horčíka, ktorý je tiež dôležitý pre zdravie srdca.
Banán dobrý pre športovcov
Banány sa často označujú ako dokonalé jedlo pre športovcov, najmä kvôli ich minerálnemu obsahu a ľahko stráviteľným sacharidom. Konzumácia banánov môže pomôcť znížiť svalové kŕče a bolesť, ktoré postihujú až 95% celkovej populácie.
Dôvodom kŕčov je do značnej miery neznáma, ale populárna teória obviňuje zmes dehydratácie a elektrolytovej nerovnováhy. Banány poskytujú vynikajúcu výživu pred, počas a po vytrvalostnom cvičení.
Banána pomáha bojovať proti chudokrvnosti
Vzhľadom na vysoký obsah železa v banánoch, sú dobré pre tých, ktorí trpia anémiou. Anémia je stav, pri ktorom dochádza k poklesu počtu červených krviniek alebo hemoglobínu v krvi. To vedie k únave, dýchavičnosti a bledosti. Preto by banány mali konzumovať osoby s týmito problémymi.
Banán pôsobí upokojujúco na nervy
Okrem vitamínu B9 na zvýšenie nálady majú banány aj tryptofán, „prekurzor serotonínu,“ a serotonín môže byť najdôležitejšou chemickou látkou v mozgu, pretože je prirodzeným antidepresívom a môže liečiť úzkosť a nespavosť, ako aj iné náladové problémy, ako je únava, podráždenosť, nepokoj, hnev a agresia. Banány majú tiež norepinefrin, ktorý reguluje našu odozvu, ktorá pomáha regulovať stres. Je to optimálny, prirodzený, reálny spôsob, ako podporiť pozitívne nálady a pomôcť predísť depresii.
Banánom proti tukom
Banány majú 12 mg cholínu, vitamínu B, ktorý pôsobí priamo na gény, ktoré spôsobujú ukladanie tukov v bruchu. (Jedným z dôvodov ťažkých konzumentov alkoholu, že majú nafúknuté brucho je to, že alkohol vyčerpáva cholín, čo spôsobuje nárast telesnej hmotnosti v pečeni.) Banán tomu bráni.
Banán udržuje stabilnú hladinu cukru v krvi
Banány sú z mnohých dôvodov veľkým zdrojom výživy! Konzumácia bielkovín a zdravého tuku s banánmi spomalí absorpciu cukru z banánov do krvného obehu. To je najúčinnejšia stratégia na udržanie stabilnej hladiny cukru v krvi, čo znamená konzistentné hladiny energie a úbytok hmotnosti (keďže stabilná hladina cukru v krvi umožňuje pankreasu vylučovať glukagón, hormón spaľujúci tuk).
Banán znižuje hladinu cholesterolu v krvi
Ak ste nedávno jedli v reťazcoch rýchleho občerstvenia, pravdepodobne ste spotrebovali transtuky - druh tuku, ktorý zvyšuje hladinu LDL („zlého“ cholesterolu). Predtým, než sa pojdete najesť do takéhoto zariadenia, zjedzte banán. Banány obsahujú fytosteroly, čo sú zlúčeniny, ktoré majú účinky na LDL cholesterol.
Banán bojuje proti chorobám
Aj keď banány nemajú vitamín A, môžu ešte pomôcť zmierniť nedostatok vitamínu A. Ako? Sú bohaté na tri rôzne typy karotenoidov (provitamín A karotenoidy, betakarotén a alfakarotén), ktoré telo v skutočnosti premieňa na vitamín A. Potraviny obsahujúce vysoké hladiny karotenoidov chránia pred chronickými ochoreniami, vrátane niektorých druhov rakoviny, kardiovaskulárnych ochorení a cukrovky.
Banány - Nutričné hodnoty
(100g)340kj
1.2
21.83g
12.57g
0.24g
2.05g
Priemerný obsah vitamínov
| %ODD* mužov4.5%
3.3%
3.8%
3.7%
4.6%
30%
23.3%
16.6%
9.9%
2.6%
*%ODD - percent odporúčanej dennej dávky mužov v 100g
Priemerný obsah minerálov
| %ODD* mužov25.8%
0.9%
8.3%
8.1%
7.6%
26%
8%
8%
0.8%
2.7%
12.2%
*%ODD - percent odporúčanej dennej dávky mužov v 100g
Ako banány nakupovať?
Pri kúpe si vyberáme pevné žlté banány, bez poškodení či hnedých škŕn. Takéto banány rýchlo podliehajú skaze. Nazelenalé plody zasa nebývajú dosť sladké ani aromatické. Vyhnite sa banánom, ktoré majú sivý odtieň. To je znamenie, že banány boli chladené, čo narúša správne dozrievanie.
Ako banány skladovať?
Banány skladujeme pri izbovej teplote, treba sa vyhnúť priamemu slnečnému svetlu. Banány nikdy neskladujeme v plastových sáčkoch, pretože spôsobujú hnilobu ovocia. Jedzte banány podľa toho, ako sa škvrny vyvíjajú na koži, ale skôr, ako sú prezreté.
Ako banány spotrebovať?
Banány sú skvelým doplnkom jogurtov, cereálií a smoothies. Môžete ich dokonca použiť namiesto cukru pri pečení a varení.
Klaus Oberbeil a MUDr. Christiane Lentzová - Ovocie a zelenina ako liek
Zdroj: https://urobsisam.zoznam.sk/zahrada/izbove-rastliny/vsetko-o-pestovani-bananovnika
https://zdravopedia.sk/ovocie/banan-10-ucinkov-na-zdravie