Jabuticaba - 6 účinkov na zdravie
Toto tropické ovocie sa môže pochváliť sladkou chuťou a je jedinečné v tom, že rastie na kmeni stromu, z ktorého sa extrahuje.
Na začiatku jabuticaba začína ako krásny biely kvet, ktorý sa nakoniec vyvinie v chutné fialové ovocie. Má veľkosť a farbu slivky, bielu dužinu a niekoľko semien. Vyzerá ako zhluky ovocia prilepené na strom. Nám sa to môže zdať nezvyčajné, ale v Brazílii je to bežné.
Strom plodí ovocie dvakrát až trikrát do roka, ak je však tento strom trvalo udržiavaný, môže produkovať ovocie po celý rok.
Jabuticabu je najlepšie rýchlo spotrebovať, pretože ovocie začína kvasiť tri až štyri dni po zbere. A pretože ovocie po zbere rýchlo kvasí, je ťažké ho nájsť mimo trhov v Južnej Amerike.
Ak nie ste rodákom z oblasti, kde sa zberá jabuticaba, môžete aspoň pri návšteve vyhľadať a vychutnať si toto vzácne ovocie.
Akonáhle ho dostanete do ruky, olúpaná tmavá šupka odhalí chutnú jedlú ružovú dužinu. Jabuticaba sa bežne používa na výrobu džemov, džúsov a dokonca sa používa ako aróma v koláčoch a iných potravinách. Jabuticaba sa kvôli svojej vysoko fermentovateľnej povahe bežne používa na výrobu silných vín.
Jabuticaba - nutričné hodnoty
Jabuticaba v 100 g obsahuje 52 kalórií, 0,2 g tukov, 14 g sacharidov, 0,3 g bielkovín, antokyány, vitamín A, B1-tiamín, B2-riboflavín, B3-niacín a vitamín C, z minerálnych látok obsahuje vápnik, draslík, sodík, fosfor, železo a horčík.
Jabuticaba obsahuje tiež aminokyseliny, ako lyzín a tryptofán, ktoré sú nevyhnutné pre naše zdravie.
Jabuticaba - 6 účinkov na zdravie
Jabuticaba chráni pred vznikom rakoviny
Niektoré predbežné štúdie zistili, že jabuticaba pomáha chrániť pred rozvojom rakoviny. Jabuticaba obsahuje také protirakovinové zlúčeniny, ako sú antokyány, ktoré inhibujú vývoj a šírenie rakovinových buniek.
Jabuticaba, bohatá na antioxidanty, pomáha predchádzať rozvoju rakoviny, pretože zachytáva voľné radikály v tele a bráni tak poškodeniu buniek a odvracia ich škody. Na potvrdenie týchto výsledkov je však potrebné vykonať prísnejší vedecký výskum.
Jabuticaba pomáha pri liečbe hnačky
V Južnej Amerike sa jabuticaba bežne používa na liečenie záchvatov hnačky. Po vysušení, rozdrvení a zmiešaní s vodou spomaľuje šupka jabuticaby pohyby čriev.
Akonáhle budete môcť udržať jedlo vo svojom tráviacom trakte, konzumácia ovocia vám pomôže obnoviť živiny a vitamíny stratené počas choroby. Pomáha to urýchliť regeneračný čas a zabrániť dehydratácii.
Jabuticaba má protizápalové účinky
Bohatá antioxidačná aktivita jabuticaby má silné protizápalové účinky. Užívaním stravy bohatej na protizápalové potraviny pomáhate predchádzať rozvoju chorôb, ako sú cukrovka a srdcové choroby.
Protizápalové potraviny sú skvelé, keď trpíte takými zápalovými stavmi, ako je artritída, ktorá je bolestivá a môže znížiť celkovú kvalitu vášho života.
Jabuticaba pomáha detoxikovať organizmus
Jabuticaba je vynikajúca pre pečeň. Pomáha odstrániť stres z tohto zaneprázdneného orgánu tým, že mu pomáha odfiltrovať toxíny a vyživuje telo vitamínmi a minerálmi. Pravidelné konzumovanie tohto ovocia pomáha udržiavať vaše telo bez toxínov spôsobujúcich choroby.
Jabuticaba pomáha liečiť bolesť hrdla
V Južnej Amerike sa jabuticaba bežne používa ako liek na bolesť hrdla. Keď sa šťava z ovocia vytlačí a zmieša sa s teplou vodou, jabuticaba má upokojujúci účinok na boľavé hrdlo.
Bohatý obsah vitamínu C, ako aj ďalšie vitamíny a minerály pomáhajú bojovať proti infekciám a urýchľujú proces hojenia.
Jabuticaba udržuje zdravú pokožku
Bohatý obsah antioxidantov v jabuticabe pomáha spomaliť proces starnutia. Antioxidanty pomáhajú neutralizovať antioxidanty, ktoré pustošia pokožku starnutím a jemnými líniami. Pravidelné konzumovanie tohto sladkého ovocia môže pomôcť zabezpečiť integritu pokožky o niečo dlhšie.
Čo je to strom jaboticaba? Ovocné stromy jaboticaba, ktoré sú málo známe mimo rodného regiónu Brazílie, sú členmi čeľade myrtovitých (Myrtaceae). Sú to veľmi zaujímavé stromy v tom, že rodia na starých kmeňoch a konároch, vďaka ktorým vyzerá strom akoby bol pokrytý fialovými cystami.
Čo je ovocný strom Jaboticaba?
Ako už bolo spomenuté, ovocný strom jaboticaba rodí skôr ako staré ovocné stromy a staré vetvy a kmene. Listy jaboticaby dlhé 1 až 4 palce začínajú ako mladé lososovo sfarbené a po zrelosti sa prehlbujú do tmavozelenej farby. Mladé lístie a konáriky sú mierne osrstené.
Jeho kvety sú jemne biele a vytvárajú tmavé, čerešňovité ovocie, ktoré sa dá zjesť priamo zo stromu alebo z neho urobiť konzervy či víno. Ovocie sa môže rodiť jednotlivo alebo v hustých strapcoch a je spočiatku zelené, po dozretí má tmavo fialovú až takmer čiernu farbu a má priemer približne jeden palec.
Jedlé bobule sa skladá z belavej, rôsolovitej buničiny, ktorá obsahuje jedno až štyri ploché oválne semená. Ovocie dozrieva rýchlo, zvyčajne do 20 - 25 dní od kvitnutia. O bobuliach sa hovorí, že sú podobné muškátovému hroznu, s výnimkou podobnosti so semenami a chutí mierne kyslasto a slabo korenisto.
Strom kvitne prerušovane po celý rok a je vždyzelený, často sa používa ako exemplár, jedlý ovocný strom, ker, živý plot alebo dokonca ako bonsai.
Informácie o strome Jaboticaba
Názov jaboticaby, ktorý je v rodnej Brazílii obľúbeným nositeľom ovocia, je odvodený od Tupiho výrazu „jabotim“, ktorý v súvislosti s ovocnou dreňou znamená „ako korytnačinový tuk“. V Brazílii strom prosperuje od hladiny mora do nadmorskej výšky asi 3 000 stôp.
Ďalšie informácie o strome jaboticaba nám hovoria, že exemplár je pomaly rastúci strom alebo ker, ktorý dosahuje výšky od 10 do 45 stôp. Sú mrazovo netolerantní a citliví na slanosť. Ovocné stromy Jabotica sú príbuznými čerešňami Surinam, Java Plum a Guava. Rovnako ako guava, tenká vonkajšia kôra stromu sa odlupuje a zanecháva svetlejšie škvrny.
Ako pestovať ovocné stromy Jaboticaba
Zaujalo ma to? Otázkou je, ako pestovať strom jaboticaba. Aj keď jaboticaby nie sú samy sterilné, lepšie sa im darí, keď sú zasadené v skupinách.
Rozmnožovanie sa zvyčajne uskutočňuje zo semien, hoci úspešné sú aj štepenie, odrezky koreňov a vrstvenie vzduchu. Klíčeniu semien trvá asi 30 dní pri priemernej teplote 23 ° C. Strom je možné pestovať v zónach odolnosti rastlín USDA 9b-11.
Starostlivosť o strom Jaboticaba
Pomaly rastúci strom, jaboticaba vyžaduje stredné až vysoké slnečné žiarenie a bude sa mu dobre dariť v širokej škále pôdnych médií. Na pôdach s vysokým pH by sa však malo vykonať ďalšie hnojenie. Spravidla stromček kŕmte trikrát ročne kompletným hnojivom. Pre nedostatok železa môže byť potrebná ďalšia starostlivosť o strom jaboticaba. V takom prípade je možné použiť chelátované železo.
Strom je náchylný k obvyklým vinníkom:
- Vošky
- Váhy
- Nematódy
- Spider roztoče
Aj keď sa ovocie rodí počas celého roka, najväčšia úroda je koncom marca a apríla so stovkami ovocia na jeden dospelý strom. Zrelý strom v skutočnosti môže v priebehu sezóny vyprodukovať 100 libier ovocia. Buďte však trpezliví; ovocné stromy jaboticaba môžu trvať až osem rokov.
Zdroj: https://zdravopedia.sk/ovocie/jabuticaba-6-ucinkov-na-zdravie
https://sk.gardenjornal.com/10366961-jaboticaba-tree-care-information-about-jaboticaba-fruit-trees
indianapublicmedia.org, healthyfocus.org