Pór
Pór - 10 účinkov na zdravie
Podobne ako cibuľa, cesnak, pažítka či šalotka aj pór obsahuje aromatické látky s obsahom síry, ktoré mu dodávajú typickú ostrú chuť.
Pór má domovinu v južnej Európe a juhozápadnej Ázii, ale aj v južnom Anglicku a v Perzii. Bol pestovaný už Egypťanmi, Grékmi a Rimanmi v staroveku. Na viacerých miestach sa o ňom zmieňuje tiež Starý zákon. Rimania si ho tak obľúbili, že mali dokonca zvláštny názov pre záhradky, na ktorých ho pestovali - hovorili im "porrinae". Dnes je pór považovaný v Anglicku a v Amerike zvyčajne len za zeleninu, ale na európskom kontinente a zvlášť vo Francúzsku patrí medzi korenia.
Obsah vitamínov a minerálov v póre
Pór obsahuje vitamíny: vitamín B1, vitamín B2, kyselina listová, vitamín C, vitamín B6, vitamín K, vitamín A, vitamín B5, vitamín E, vitamín B7, vitamín B3, a obsahuje minerálne látky: železo, fosfor, sodík, fluór, molybdén, jód, chróm, pektín, horčík, vláknina, draslík, meď, vápnik, selén, kobalt, zinok, mangán.
Pór podporuje prekrvenie, čistí žalúdok a črevá od baktérií a húb, pomáha pri nadúvaní a hnačke, zefektívňuje priechodnosť čriev a pomáha proti zápche, znižuje hladinu cholesterolu a tukov v krvi, pomáha pri žilových ochoreniach, má preventívne účinky proti hemoroidom a podporuje tvorbu mového mladého väzivového tkaniva.
Pór - 10 účinkov na zdravie
Pór čistí žalúdok a črevá
Pór nedodáva našej potrave iba lahodnú chuť. Kým niektoré ostatné druhy zeleniny, ako napríklad mrkva či kel, "iba" zásobujú organizmus živinami, pór je navyše prirodzenou zbraňou proti baktériám a hubám. Ak naša strava pozostáva prevažne z údenín, vyprážaných jedál, sladkostí a umelých sladených nápojov, žalúdok a horná časť tenkého čreva sa stávajú útočiskom celých kolónií baktérií a húb, ktoré sa tam závratnou rýchlosťou množia. Dôsledkom býva nadúvanie, črevné problémy a hnačky. Pór je ideálna zelenina pre starších a seniorov, pretože im zlepšuje črevnú flóru.
Pór na močový mechúr
Ženy trpiace opakovanými zápalmi močového mechúra by mali častejšie konzumovať pór. Horčicový olej alicín sa vylučuje cez obličky do močového mechúra a tam môže naplno rozvinúť svoje antibakteriálne účinky.
Pór na žily a cievy
Vďaka svojim fibrinolytickým vlastnostiam je pór vynikajúci preventívny a leičivý prostriedok na problémy so žilami, napr. kŕčové žily. Účinné látky v póre pôsobia proti nadmernému zahusťovaniu krvi, riedia krv a zabezpečujú, aby sa nehromadila v dutinách nepružných ciev. Pór patrí k najúčinnejším druhom zeleniny proti starobným zmenám ciev.
Pór pre zdravé kosti
Vysoký obsah vitamínu K v póre aktivuje osteokalcín, bielkovinu, ktorá je životne dôležitá pre zdravie kostí. Šálka póru poskytuje asi 42 mikrogramov vitamínu K, čo je 47% pre ženy a 34% pre mužov denného odporúčaného množstva.
Pórom proti rakovine
Pór je dobrým zdrojom alylsulfidov, ktoré môžu inhibovať dráhy spojené s tvorbou malígnych nádorov. Rovnako ako ostatní členovia rodiny allium, ako je cesnak, cibuľa, šalotka či pažítka, môže hrať dôležitú úlohu pri prevencii určitých druhov rakoviny. Môže tiež znížiť riziko rakoviny prostaty, hrubého čreva a vaječníkov.
Pór pre zdravé oči
Pór je dobrým zdrojom luteínu a zeaxantínu. Tieto zlúčeniny sú nevyhnutné pre zdravý zrak. Chránia vaše očné tkanivá pred škodlivou oxidáciou DNA a bunkových membrán filtráciou škodlivých svetelných lúčov, keď sa dostanú do vašich očí. Spotreba póru v primeraných množstvách chráni vaše oči pred šedým zákalom a vekom podmienenou makulárnou degeneráciou (strata centrálneho videnia).
Pór pre tehotné
Pór je bohatý na vitamín B9, tiež známy ako kyselina listová. Kyselina listová tvorí dôležitú súčasť stravy tehotných žien. Je nevyhnutná pre produkciu novej DNA, ktorá je potrebná na tvorbu nových buniek. Kyselina listová tiež podporuje zdravú tvorbu nervovej trubice, primeranú pôrodnú hmotnosť a správny rozvoj tváre, srdca, chrbtice a mozgu dieťatka.
Pór znižuje hladinu cholesterolu
Vláknina zohráva dôležitú úlohu pri znižovaní hladín cholesterolu tým, že podporuje ľahké pohyby čriev. Pomáha tiež vypláchnuť extra cholesterol z tela a znižuje tvorbu cholesterolu v pečeni. Pór má antiseptické vlastnosti, ktoré pomáhajú telu bojovať proti infekcii. Pomáhajú teda znížiť LDL cholesterol a zvyšovať HDL cholesterol.
Pór na pokožku
Keďže je pór dobrým zdrojom vitamínu C a A spolu s niekoľkými antioxidantmi, je skvelý pre vašu pokožku. Niekoľko prínosov pre pokožku:
- detoxifikuje pokožku - pór je prirodzený diuretikum a detoxikuje vašu pokožku zachytením škodlivých látok a vyplavovaním ich z tela. Perfektne očisťujú vaše telo, takže pokožka vyzerá žiarivo.
- ochrana pred slnkom - zelené listy póru obsahujú 100-krát viac beta-karoténu a dvakrát toľko vitamínu C ako je v bielych častiach. Táto kombinácia vitamínov A, C a E, ako aj iných silných antioxidantov v póre chráni pokožku pred poškodením voľnými radikálmi a škodlivými ultrafialovými lúčmi slnka.
Pór na vlasy
Pór je dobrým zdrojom minerálov, ako je mangán, železo, vitamín C a vláknina. Pór podporuje rast vlasov - je dôležitým zdrojom železa, ktorý pomáha vlasovým folikulom rásť. Je tiež bohatý na vitamín C, ktorý podporuje vstrebávanie železa telom. Nedostatok železa môže spôsobiť anémiu, ktorá je jednou z príčin vypadávania vlasov.
Ako pór nakupovať?
Vyberte si pór, ktorý má jasne zelené listy a ostrú bielu hlavičku. Vyhnite sa tým, ktoré sú žlté alebo špinavé. Predávajú ho v rôznych veľkostiach i formách, menšie rastlinky vo zväzkoch, veľké dužnatejšie na váhu. Hlavnou sezónou tejto cibuľovej zeleniny je začiatok leta, vtedy má najjemnejšiu arómu i chuť. Zimný pór nie je taký aromatický ako letný, ale je rovnako chutný.
Ako pór skladovať?
Akonáhle pór prinesiete domov, uložte ho, neumytý, do plastového vrecka, takto vydrží cca 5 dní.
Ako pór spracovať?
Pór najčastejšie používame na ochutenie polievky, alebo do šalátov a omáčok. Pri príprave póru je potrebné ho dôkladne umyť, pretože obsahuje veľa piesku. Dlhé listy rozrežeme po dĺžke a umyjeme jednotlivé vrstvy pod studenou tečúcou vodou. Keď je pomerne suchý, môžete jemne nakrájať biele a svetlo zelené časti. Tradične sa tmavé zelené časti póru vyhadzujú, ale môžu byť ušetrené na varenie vývaru, aby sa znížil kuchynský odpad.
Vypestujte si pór na záhrade. Stačí sa držať týchto rád
Pór je popri cibuli a cesnaku trochu menej známy. To je však na veľkú škodu. Hodí sa na priamy konzum, keďže toľko neštípe a nie je toľko “cítiť” z úst. Rovnako dobrý je však aj ako ingrediencia do jedál. Pozrime sa na to, ako ho pestovať na záhrade.
Pór pochádza zo stredomoria. V prímorských krajinách rastie dokonca ako trváca planá rastlina. Má dvojročný vývojový cyklus, kedy semeno prináša až v druhom roku pestovania.
O tom, že je pór veľmi zdravý asi netreba dlho hovoriť. Obsahuje veľa vody (až 88%), vitamínov – C, B1 a B2, P a minerálne látky ako vápnik a železo.
Poznáme dve formy póru:
- Pór letný – je skorší, má rýchly vývoj, viac listov a dlhšiu vybielenú časť. Je však málo odolný voči zime.
- Pór zimný – má dlhší vývoj, kratšiu, zato však hrubšiu stonku a je odolný voči mrazu. V našich končinách je viac rozšírený.
Kde sadiť pór?
Z hľadiska klimatických podmienok nie je pór na prostredie veľmi náročný. Obľubuje hlinité až hlinitopiesčité humózne pôdy. Naopak sa mu príliš nedarí v suchých a veľmi ľahkých pôdach. Pôda reakcia by mala byť neutrálna alebo slabo kyselá.
Rastlina korení v hĺbke od 30 do 80 cm. Je pomerne náročná na živiny, teda sa odporúča ju počas vegetácie prihnojiť kompostom alebo ešte lepšie tekutým hnojivom (napríklad zákvas zo žihľavy).
Kedy sadiť pór?
Pór sadíme čím skôr na jar (ešte v marci). Vysievame do plytkých riadkov vzdialených od seba 30 – 45 cm. Po vzídení rastliniek vyjednotíme na vzdialenosť 10 cm.. Pór je možné si aj predpestovať v parenisku. Takto predpestovaný potom lepšie a rýchlejšie rastie. Sadenice vysádzame až v máji do riadkov vzdialených od seba 30 cm. V riadkoch sadíme pór 10 cm od seba.
Starostlivosť o pór počas vegetácie
Podobne, ako aj pri ostatných rastlinách je dôležité záhon s pórom udržiavať v nezaburinenom stave. Keď sadenice podrastú, kopcujeme ich podobne ako zemiaky až do výšky 20 cm. Tým dosiahneme predĺženie vybielenej časti póru. V suchom období je samozrejme potrebné pravidelne polievať.
Úrodu póru zbierame od júla až do prvých mrazov.
S čím sadiť pór?
Dobrým spoločníkom póru je napríklad mrkva, zeler, paradajky, šalát, hlúbová zelenina a jahody.
Zdroj: https://zdravopedia.sk/zelenina/por-10-ucinkov-na-zdravie
https://www.gazdovazahrada.sk/pestovanie-poru/
Klaus Oberbeil a MUDr. Christiane Lentzová - Ovocie a zelenina ako liek
https://www.stylecraze.com/art...
http://www.atcoblueflamekitche...