Cvikla - 10 účinkov na zdravie
Slovensky: Cvikla (iné názvy: repa cviklová, červená repa, repa obyčajná cviklová)
Latinsky: Beta vulgaris var. Vulgaris
Jej pôvod je v Stredomorí a v atlantickom prostredí. Je známa a obľúbená ako v Európe, tak v Severnej Amerike a mnohých ázijských krajinách. Prvé záznamy o cvikli sú staré asi 3 000 rokov a pochádzajú z Babylonie. Bola známa aj v starom Ríme, kde ju vtedy bohato využívali, jednak ako jedlo, ale najmä ako liek. Vďaka antike sa rozšírila aj do celej Európy.
Obsah vitamínov a minerálov v cvikle
Cvikla v 100 g buľvy obsahuje asi 70 mg sodíka, 380 mg draslíka a 20 mg vápnika, ďalej obsahuje horčík a z mikroprvkov rubídium a cézium. Dôležitý je obsah rastlinných farbív, antokyánov, zabraňujúcich krehnutiu ciev. Z vitamínov obsahuje vitamín C, vitamíny skupiny B a ďalšie.
Rastúca a dozrievajúca cvikla intenzívne čerpá živiny z pôdy a jej špecialitou je kremík. Ďalšou prednosťou cvikly je mimoriadne vysoký obsah kyseliny listovej a vlákniny. Cvikla obsahuje v hojnom množstve betaín, ktorý bráni rozvoju kôrnateniu tepien a podporuje činnosť pečene.
Listy červenej repy sú tiež jedlé a obsahujú betakarotén, vápnik a železo. Upravujeme ich rovnako ako špenát.
Z hľadiska výživy je čerstvo uvarená repa rovnako dobrým, dokonca možno lepším zdrojom živín ako surová. Obsahuje vyššiu hladinu väčšiny minerálnych látok, predovšetkým draslíka.
Cvikla spevňuje pokožku, cievy, kosti a väzivové tkanivo, aktivizuje produkciu červených krviniek a okysličovanie buniek, neutralizuje a odstraňuje toxíny, najmä v mozgu, podporuje optimistickú náladu, dodáva vlasom lesk, pokožke hebkosť a nechtom pevnosť.
Cvikla - 10 účinkov na zdravie
Cvikla na trávenie
Cvikla má vysoký obsah draslíka, ktorý odvodňuje a odkysľuje organizmus, a obsahuje i množstvo vlákniny upravujúcej trávenie, odstraňujúcu zápchu, detoxikujúcej a odvádzajúcej z organizmu tuky.
Cvikla na zdravé srdce a krvný tlak
Požitím 500 mililitrov šťavy z červenej repy u zdravých dobrovoľníkov a zistilo, že
sa krvný tlak výrazne znížil. Bolo to pravdepodobne kvôli vysokým obsahom dusičnanov obsiahnutým v repe a že dusičnanová zelenina sa môže ukázať ako lacný a účinný spôsob liečby kardiovaskulárnych stavov a krvného tlaku.
Cviklou proti demencii
Prietok krvi do určitých oblastí mozgu sa s vekom znižuje a vedie k poklesu kognície a možnej demencii. Konzumácia šťavy z červenej repy ako súčasť stravy s vysokým obsahom dusičnanov môže zlepšiť prietok krvi a okysličovanie týchto oblastí.
Cvikla podporuje optimistickú náladu
Dostatočný prívod cholínu zlepšuje pamäťové funkcie, podporuje schopnosť sústredenia a koncentrácie. Upokojuje spánok, obmedzuje podráždenosť, náladovosť a zlepšuje odolnosť pred stresom.
Cholín tiež pomáha udržiavať štruktúru bunkových membrán, napomáha prenosu nervových impulzov, napomáha vstrebávaniu tuku a znižuje chronický zápal.
Kyselina listová má nezastupiteľnú úlohu v našom metabolizme: aktivizuje metionín, aminokyselinu obsahujúcu síru, bohatý zdroj energie a sviežosti.
Cvikla a cvičenie
Dokázalo sa, že suplementácia šťavy z červenej repy zlepšuje okysličovanie svalov počas cvičenia, čo naznačuje, že zvýšený príjem dusičnanov v stravovaní má potenciál zvýšiť toleranciu cvičenia počas dlhodobého vytrvalostného tréningu. Kvalita života pre ľudí s kardiovaskulárnymi, respiračnými alebo metabolickými ochoreniami, ktorí považujú aktivity každodenného života za fyzicky ťažké z dôvodu nedostatku okysličovania, by sa mohla zlepšiť.
Cvikla podporuje rast buniek
Železo je nevyhnutnou súčasťou hemoglobínu, ktorý prenáša kyslík z pľúc do tkanív organizmu. Je potrebné pre rast, vývoj a funkciu buniek a zároveň regeneruje jadrá buniek. Nedostatok železa vedie k určitému typu anémie.
Kyselina listová, ktorú cvikla obsahuje, sa podieľa na tvorbe červených krviniek, ktoré na seba viažu v pľúcach kyslík a transportujú ho do všetkých buniek organizmu. Vďaka tomuto vitamínu zo skupiny B vzniká v jadrách buniek kyselina nukleová, bez ktorej by nebolo možné delenie buniek ani rast tkaniva.
Cvikla na pokožku i vlasy
Metionín transportuje síru do pokožky a dodáva jej vláčnosť, pružnosť a hebkosť, vlasom dodáva lesk a nechtom pevnosť.
Cviklou proti rakovine
Repy získajú svoju bohatú farbu z betaínu. Betaíny sú vo vode rozpustné antioxidanty. Podľa štúdie z roku 2014 betaíny majú chemoprevenčné schopnosti proti niektorým rakovinovým bunkovým líniám. Betaíny sú považované za voľné radikály, ktoré pomáhajú nájsť a zničiť nestabilné bunky v tele.
Cvikla podporuje vašu pečeň
Ak dôjde k preťaženiu pečene, môže to mať za následok stav známy ako nealkoholické tukové ochorenie pečene:
- zlá diéta
- nadmerná konzumácia alkoholu
- vystavenie toxickým látkam
- sedavý spôsob života
Cvikla obsahuje betaín, látku, ktorá pomáha predchádzať alebo znižovať tukové usadeniny v pečeni. Betaín môže tiež pomôcť chrániť pečeň pred toxínmi.
Cvikla na imunitu
Červená repa je dobrým zdrojom vitamínu C. Vitamín C je antioxidant, ktorý pomáha posilniť imunitný systém a chráni bunky pred poškodením voľných radikálov. Podporuje tiež produkciu kolagénu, hojenie rán a absorpciu železa.
Ako cviklu nakupovať?
Pri kúpe si vyberáme tvrdé a nepoškodené buľvy.
Ako cviklu skladovať?
Cvikla je odolná a nenáročná, dá sa dobre uskladňovať v pivniciach i v chladničke.
Ako cviklu spracovať?
Surová cvikla sa dobre uplatní v šalátoch. Výborne chutí s cesnakom, chrenom, kapustou, jablkami, pomarančami a orechami.
Z varenej cvikly pripravujeme šaláty so smotanou, majonézou, marinádou a pod. Oba druhy šalátov sú dobrým doplnkom pečeného mäsa a minutiek. Uvarenú mladú cviklu stačí len osoliť, pokvapkať citrónom a maslom - je to dobrá príloha pre tých, ktorí nemajú radi kyslé šaláty.
Ako správne pestovať cviklu/červenú repu – sadenie, polievanie, hnojenie, zber
Nenáročná potravina na pestovanie, ktorá má pre veľa zdravotných benefitov a dá sa spracovať rôznymi spôsobmi. Presne tak by sa dala charakterizovať cvikla. Je to dvojročná rastlina, ktorá má zhrubnutý dužinatý koreň, ktorý môže mať rôzne tvary a veľkosti. Charakteristická je hlavne pre svoju výrazne tmavočervenú farbu, ktorá je miestami až purpurová. Využiť ju môžete viacerými spôsobmi – ako zeleninu do šalátov, na zaváranie alebo vo forme šťavy v spojení s ostatnými druhmi ovocia a zeleniny.
Čo je pri cvikle zaujímavé, tak neobsahuje až tak veľa vitamínov, dokonca by sa dalo povedať, že ich obsahuje pomerne málo oproti iným druhom zeleniny. Na druhej strane vyniká v obsahu organických kyselín, pektínov, minerálnych látok a lipotropných látok, o ktorých si budeme hovoriť v článku neskôr. Ako si túto potravinu vypestovať doma od semienka až po dozreté korene? Cvikla je bezproblémová na pestovanie, takže to zvládne ktokoľvek. V článku sa dočítate aj to, ako by ste ju mali skladovať a na aké spôsoby ju môžete použiť.
Základná charakteristika a vlastnosti
Nejaké tie základné informácie sme charakterizovali už v úvode článku, no teraz sa na to pozrieme bližšie. Z odborného hľadiska patrí cvikla do čeľade láskavcovité a podtriedy klinčekové. Pri vysádzaní cvikly by ste si mali vybrať konkrétny druh, ktorý preferujete, pretože ich bolo vyšľachtených už mnoho. Príkladom je napríklad mangold, cukrová repa alebo kŕmna repa, ktorá sa pestuje len na poľnohospodárske účely.
Charakteristická je tmavá farba a nielen keď je surová, ale aj keď je napríklad zaváraná, tak veľmi farbí, podobne ako napríklad čučoriedky. Preto by ste pri jej úprave mali používať rukavice, alebo si aspoň hneď umyť ruky. Podzemné plody cvikly obsahujú 4 – 6 semien. Čo ste možno nevedeli, tak z cvikly sa dajú spracovať aj listy. Tie sa tepelne neupravujú, len sa v surovom stave pridávajú do šalátov alebo sa dajú spolu s celou cviklou odšťavovať.
Cvikla neobsahuje veľa vitamínov, no obsahuje ďalšie telu prospešné látky. V cvikle sú obsiahnuté vitamíny B, C a E, ktorých väčšinu účinkov určite poznáte. Ďalej sú to jód, zinok, meď, kremík, horčík, draslík, vlákninu a kyselinu listovú. Pri vyššej konzumácií cvikly by mohol nastať problém u diabetikov, pretože obsahuje vysoké množstvo sacharidov.
Keď už poznáte, ktoré látky cvikla obsahuje, tak vieme aj odvodiť jej pozitívne účinky na organizmus. V prvom rade je to jej schopnosť očistiť organizmus od toxínov, hlavne mozog a orgány tráviaceho traktu. Aj pre túto vlastnosť sa cvikla zaraďuje do jedálnička pri prečisťovaní organizmu. Ďalej je to spevňovanie väzivového tkaniva, čo sa oplatí využiť napríklad pri regenerácií alebo po úraze. Čo je v tejto dobe veľmi dôležité a určite sa to oplatí vedieť, tak svojím zložením živín dokáže cvikla bojovať proti rakovine a pôsobí aj ako prevencia. Liekom dokáže byť cvikla aj pri zápche, či iných žalúdočných problémoch, rovnako aj posilňuje zdravie tráviaceho traktu a pôsobí ako prevencia voči tomuto druhu problémov. Toto boli tie najhlavnejšie body, ktoré cvikla svojím zložením dokáže pre ľudské telo spraviť. V skratke okrem toho spevňuje cievy, znižuje hladinu cholesterolu, pomáha pri liečbe Alzheimera a demencie, regeneruje bunky a podporuje ich rast.
Odrody
Cvikla bola v minulosti veľmi šľachtená, takže vzniklo veľa druhov, ktoré sa dnes používajú. Najznámejším druhom je určite cvikla červená alebo inak nazývaná aj guľatá. Keďže je po uvarení chutná a často dokáže veľmi príjemne dochutiť rôzne druhy jedál, tak je primárne určená práve na konzumáciu v tepelne upravenom stave. Okrem toho sa dá aj konzervovať, aby vydržala dlhšie, môžete si ju dať týmto spôsobom aj počas zimy a navyše má konzervovaná cvikla opäť inú chuť, než len varená. Je, samozrejme, viacero receptov na zaváranie a rovnako sa v domácnostiach aj rôzne krája (čo taktiež dokáže ovplyvniť výslednú chuť). Charakteristické sú pre ňu tiež sýto červené sfarbenie a vo vnútri sa nachádza červená dužina, v ktorej sú špecifické svetlejšie kruhy.
Cvikla Betina je o čosi iná. Je jednoduchšia na pestovanie a oveľa odolnejšia voči chorobám, ktoré tieto podzemné rastliny napádajú. Preto sa nemusíte báť, že by vám plody nedorástli alebo že by po celej tej námahe a starostlivosti nebola žiadna úroda. Odlišuje sa aj svojou farbou a charakteristická je pre ňu červeno-hnedá. Plody sa nekrájajú, ako pri klasickej repe, ale zavárajú sa v celku.
Odroda Monopoly je polo-skorá odroda, ktorá je určená na priamu konzumáciu, takže sa neodporúča zavárať ju. Stačí, keď si ju dáte k hlavným jedlám alebo do šalátov. Typický je pre ňu hladký povrch, kde je dužina zhrubnutá a tvorí šupku. Dužina je opäť sýto červená a tvar je vždy guľovitý.
Poslednou známou odrodou je Renova, ktorej plody sa zbierajú začiatkom jesene a určená je hlavne na konzerváciu a neskoršie konzumovanie. Spoznáte ju podľa hladkého, tmavo-červeného povrchu a jemnej, sladkej dužiny vo vnútri plodu. Tvar je skôr valcovitejší, takže ju ľahko odlíšite.
Kedy a ako cviklu vysadiť
Najideálnejší čas, kedy by ste mali cviklu vysadiť, je vtedy, keď už máte istotu, že zasadené semiačka nemôžu ohroziť jarné mrazy. Samozrejme, všetko závisí od konkrétneho typu cvikly, no riadime sa tým, že väčšina z vás bude vysádzať práve tú klasickú, červenú cviklu. Čiže, červenú repu odporúčame vysievať od polovice apríla až do polovice mája. Vtedy je to ideálne prechodné počasie, kedy ešte nie je úplne horúco, cvikla bude mať dosť vlahy a zároveň aj oddýchnutú pôdu po zime. Ak by ste chceli zberať úrodu rýchlejšie, tak sa dá celý proces skrátiť tým, že si vopred vypestujete sadenice v kvetináčoch vo vnútri. Keď prejdú posledné jarné mrazy, tak ich vysadíte vonku do záhrady.
Vegetačné obdobie cvikly trvá v závislosti od konkrétnej odrody, no zvyčajne to je 60 až 120 dní. Tiež to závisí od toho, akú úrodu očakávate – či chcete zbierať veľké plody, alebo vám postačia malé guľôčky, ktoré budete v celku zavárať do sladkokyslého nálevu. Ak už vopred viete, že chcete len malé plody, tak sa nemusíte stresovať s vysádzaním a môžete ich zasadiť aj neskôr. Takto si vypestujete vlastnú cviklu už počas leta.
Ako cviklu vysadiť? Cvikla sa sadí tak, že umiestnite semiačka riedko, približne do hĺbky 1 cm v zemi. Jednotlivé riadky vysadenej cvikly by mali byť od seba 30 cm a keď vám už vyjdú prvé rastlinky a viete ich odlíšiť poriadne od buriny, tak by ste ich mali pretrhať, pretože aby mohli plody dobre rásť, mali by mať medzi sebou medzery aspoň 10 cm. Čo sa týka požiadaviek na pôdu, tak cvikle sa najviac darí v humusom zásobenej a zavlažovanej záhradnej zemine. Nemusíte preto robiť nejaké veľké opatrenia alebo použiť pôdu s iným pH. Cvikla nemá rada priame slnko, preto odporúčame ju vysadiť do polotieňa, prípadne úplného tieňa.
Pestovanie
Poďme už konkrétne na pestovanie a starostlivosť o cviklu počas obdobia, keď je ešte v zemi a vy chcete, aby vám narástla čo najväčšia. Ako sme už na začiatku spomenuli, nemusíte sa báť nejakého pravidelného polievania, dohnojovania alebo špeciálnej úpravy podložia. Cvikla je nenáročná rastlina, ktorej stačí, keď si ju občas všimnete a dáte jej to, čo potrebuje. Ak vám cvikla dobre nerastie, tak môže byť problém napríklad v nesprávnom druhu pôdy. Cvikla totiž nemá rada príliš kyslé alebo kamenisté pôdy, takže na to si dávajte pozor.
Čo, na druhej strane, má rada, tak je zálievka len počas leta, a to v obdobiach najväčšieho sucha. Ak prší pravidelne, tak sa o polievanie ani nemusíte zaujímať, no ak je počas leta naozaj horúco, páli slnko a pôda je presušená, je potrebné cviklu poriadne zaliať. Okrem toho je potrebné na začiatku, keď už budete cviklu vedieť rozoznať, poriadne vyplieť, aby lepšie rástla a neudusila ju burina. Potom by ste to mali pravidelne opakovať, no určite to nebude viac ako 4-krát počas celého rastu cvikly. Cvikla je rastlinou druhej trate, čo znamená, že by sa mala pestovať v záhonoch, kde boli predtým vysadené zemiaky, paradajky, uhorky alebo papriky.
Skladovanie plodov
Cvikla, ktorá bola vysadená na jar, sa dá zbierať počas celého leta. Záleží od toho, ako sa jednotlivým kusom v pôde darí. Niektoré si môžete vyhradiť priamo na konzumovanie, bez akéhokoľvek odkladania na zimu. Aj s listami ju môžete použiť do smoothies, na šťavu alebo do šalátov. Tiež si vyhraďte plody, ktoré použijete na sterilizáciu a uskladniť na zimu môžete aj surové plody vo svojej pivnici alebo špajze.
Ako pripraviť na zimu surové plody? Celý proces začína už pri vyberaní cvikly zo zeme – nemali by ste zrezávať korene. Opatrne odkrúťte vňať alebo ju zrežte do dĺžky maximálne 4 cm. Potom ju poriadne očistite a naukladajte ju do pivnice alebo špajzy tak, aby boli medzi jednotlivými plodmi medzery a priestor na prúdenie vzduchu. Aby vydržali čo najdlhšie, tak im treba dopriať vlhké a chladné prostredie (takže ideálna je práve pivnica). Ak by ste ju skladovali zle, tak po čase môže vyschnúť a pôsobiť gumene.
Tipy na jedlá a spôsoby spracovania
Čo si môžete z cvikly pripraviť a prečo sa oplatí pestovať ju? Asi vás už pravdepodobne presvedčili všetky jej pozitívne účinky, no nielen to je dôvod. Rovnako sa z nej dajú pripraviť rôzne pochúťky, ktoré viete spraviť zo surovej, zaváranej aj uvarenej cvikly. Ak ste cviklu nikdy nepoužívali, tak určite nepoznáte recepty, ktoré sa dajú z cvikly pripraviť (samozrejme, ak ste to predtým neochutnávali niekde inde). Aké recepty z cvikly sa jednoznačne oplatí vyskúšať?
Smoothie
Neviete, čo si spraviť na raňajky, desiatu alebo ako olovrant? Vyskúšajte cviklové smoothie! Nie je to nič komplikované, takže to ráno stihnete a môžete si to pripraviť aj vopred. Ako prvé si nakrájate cviklu na kocky, aby sa lepšie rozmixovala a mixovanie trvalo kratšie.
No a ďalej je výber potravín na vás. Ideálne je vybrať ovocie s výraznou chuťou, ktorá prebije trošku chuť cvikly. Napríklad jablká, bobuľové ovocie alebo banány. Ideálne je pridať aj citrónovú šťavu, proteín a čistú vodu. K cvikle sa veľmi hodí aj škorica a trocha medu, takže aj to môžete do vašeho smoothie pridať. Všetko dôkladne rozmixujte, nech tam nezostanú veľké kúsky ingrediencií a smoothie je na svete!
Nátierka
Opäť tip, ktorý je ideálny vtedy, keď už neviete čo pripraviť a došli vám nápady na večeru či raňajky. Cviklová nátierka s orechmi je ideálnou voľbou! Nepotrebujete na to veľa ingrediencií, je to jednoduché na prípravu a taktiež obsahujú veľa výživných látok prospešných pre vaše telo. Keďže nátierka obsahuje aj orechy, tak budete zasýtení na niekoľko hodín.
Na tento recept si pripravte väčšiu uvarenú a olúpanú cviklu, 1 biely grécky jogurt, 1 strúčik cesnaku, koreniny a soľ na dochutenie, viacero druhov orechov a celozrnný chlieb. Ako prvé nastrúhajte nahrubo varenú cviklu. Potom pridajte jogurt, olivový olej a rozpučený strúčik cesnaku. Ak sa vám zdá stále cvikla príliš nahrubo, tak môžete dať ešte nátierku pre zjemnenie do mixéra. Potom ju už len dochutíte korením, soľou, pokvapkáte citrónovou šťavou a poriadne ešte raz premiešate. Nátierku stačí natrieť na chlieb a posypať vybraným druhom orieškov.
Polievka
Ďalší z netradičnejších receptov, ktoré sa určite oplatí vyskúšať. Krémová cviklová polievka je veľmi jemná, plná chuti a zároveň veľmi zdravá. Keďže je krémová, tak je aj pomerne sýta a dokážete sa z nej na obed alebo večeru najesť. Náročnosť prípravy tejto polievky je nízka a trvať vám to bude približne 45 minút. Aký je recept na prípravu tejto chutnej polievky?
Pripravte si vopred 3 ks cvikly (ideálne varená a lúpaná), 2 ks stredne veľkých sladkých zemiakov (batátov), 1 ks stredne veľkej cibule, 3 PL olivového oleja, 800 ml zeleninového vývaru, 200 ml kokosového mlieka, soľ, čierne korenie a mletý zázvor. Ako prvé si opečte v hrnci cibuľku na olivovom oleji. Potom pridajte na kocky nakrájanú cviklu a batáty. Keďže už je cvikla predvarená, tak sa čas varenia výrazne skráti. Keď už bude všetko opečené, tak zmes zalejte zeleninovým alebo mäsovým vývarom, osoľte, ochuťte a varte pod pokrievkou približne 30 – 45 minút. Dĺžka varenia sa odvíja od toho, či už je cvikla mäkká alebo nie. Nakoniec polievku rozmixujte tyčovým mixérom a na zjemnenie pridajte do polievky kokosové mlieko. Polievku nechajte prevrieť a odstavíte z platne.
Autor článku:
Zdroj: https://zdravopedia.sk/zelenina/cvikla-10-ucinkov-na-zdravie
https://www.topbyvanie.sk/magazin/cvikla-cervena-repa-pestovanie
Klaus Oberbeil a MUDr. Christiane Lentzová - Ovocie a zelenina ako liek
Jedlo ako jed, jedlo ako liek
https://sk.wikipedia.org/wiki/...
https://www.healthline.com/hea...