Rakytník rešetliakový
Rakytník rešetliakový
Rakytník rešetliakový je notoricky známy vďaka svojim žltým, oranžovým až červeným plodom guľovitého tvaru. Ide o opadavú drevinu nazývanú "citrónovník severu" alebo rastlinu budúcnosti pre svoj vysoký obsah vitamínu C a ďalších, telu prospešných, látok. A práve pre svoj vysoký obsah vitamínov a liečivé vlastnosti je s obľubou využívaný vo farmácii, kozmetike i medicíne. Objavte s nami účinky rakytníka a posilnite svoju imunitu prirodzenou cestou.
Rakytník rešetliakový a jeho účinky na naše zdravie
Vedeli ste, že jediná bobuľka obsahuje dennú dávku vitamínu C? Rakytník je na tento vitamín bohatší než napríklad pomaranč, kivi alebo čierne ríbezle. Navyše obsahuje mnoho ďalších prospešných látok v ideálnom pomere, ktoré telo využije a to bezo zvyšku.
- Podpora imunitného systému - zvýšená odolnosť voči virózam, angíne aj stresu
- Detoxikácia organizmu, antibakteriálne vlastnosti
- Regulácia krvného obehu, zlepšuje zrážanlivosť krvi
- Podpora tvorby žlče a tráviacich enzýmov, pomáha pri liečbe žalúdočných vredov
- Stimulácia činnosti pečene a pľúc
- Pomáha proti vypadávaniu vlasov
- Rozpúšťanie hlienov
- Protinádorové účinky
- Pomáha pri reumatizme
- Udržuje optimálnu hladinu cholesterolu
- Zlepšuje pružnosť pokožky (hojivé a regeneračné vlastnosti), osvedčil sa pri liečbe atopickej dermatitídy
Okrem vitamínu C je rakytník bohatý aj na vitamín A, ktorý je dôležitý pre zdravie očí a dobrý zrak.
Čo všetko rakytník rešetliakový obsahuje?
Najvyšší obsah prospešných látok majú plody rakytníka v čase dozrievania - teda v období od augusta do októbra.
- Vitamín C - až 10x viac, než pomaranče
- Ďalšie vitamíny: A, B, D, F, K
- Karotén
- Silice, triesloviny, flavonoidy
- Minerály a organické kyseliny
- Cholín a betaín
- Kyselina jablčná a vínna
Rakytník a jeho účinky
Rakytník je pre rad svojich pozitívnych účinkov spätý so zdravou výživou a zdravým životným štýlom vôbec. Najhojnejšie sa využívajú plody a listy a medzi najobľúbenejšie produkty z rakytníka patria sirupy, šťavy, oleje, likéry alebo džemy. Užívať môžete tiež čerstvé bobule rakytníka (tie majú najväčšiu silu) alebo sušené, prípadne si z nich alebo z lístkov pripraviť čaj. K dostaniu je tiež vo forme doplnkov stravy na prírodnej báze.
Vonkajšie použitie rakytníka:
- Liečba kožných ochorení
- Urýchľuje hojenie rán
- Pri liečbe reumy
- Pozitívne účinky na kvalitu pleti
Vnútorné použitie rakytníka:
- Na liečbu vredov
- Proti stresu a nespavosti
- Pomáha oddialiť menopauzu
- Pri zažívacích problémoch
- Detox organizmu
Využitie čerstvých aj sušených plodov rakytníka
Najčastejšou formou úpravy rakytníkových plodov je práve sušenie alebo lisovanie šťavy za studena, čo je dôležité pre zachovanie všetkých biologicky aktívnych látok. Usušené rozomleté plody potom možno bohato využívať v kuchyni - rozomleté plody pridávajte (cca 1 lyžičku) do nápojov, šalátov, omáčok atď.
Rakytník rešetliakový v tehotenstve
Rakytník je bylinou vhodnou počas gravidity nielen pre svoj vysoký obsah vitamínu C a A, ale tiež priaznivo pôsobí na kvalitu pleti, s ktorou máva mnoho tehotných žien problém, proti stresu alebo znižuje bolestivosť kĺbov.
Rakytník (rod drevín)
rakytník | |||
rakytník rešetliakový |
|||
Stupeň ohrozenia | |||
---|---|---|---|
|
Rakytník (staršie alebo ľudovo: rokytník, zastarano: žltozob, vlkodržec; lat. Hippophae) je rod pravých dvojklíčnolistových rastlín z čeľade hlošinovité (Elaeagnaceae). Sú to kríky a stromy. Je rozšírený v Európe a Ázii.
Opis
Rakytníky sú opadavé, dvojdomé, tŕnité kríky alebo stromy. Listy sú celistvookrajové. Kvety sú jednopohlavné, bez koruny, usporiadané v kvetenstvách rastúcich na báze bočných vetiev. Kvitnú ešte pred olistením. Samčie kvety majú okvetie zložené z 2 voľných blanitých kališných lístkov, obsahujú 4 tyčinky a sú usporiadané v malých hlávkach. Samičie kvety majú rúrkovitý kalich zakončený dvoma lalokmi, obsahujú jeden jednosemenný piestik a sú usporiadané v malých strapcoch. Plodom je guľovitá až valcovitá kôstka, u niektorých druhov pozdĺžne rebrovaná. Semená sú uzavreté v kožovitom endokarpe, ktorý sa dá ťažko oddeliť .
Rozšírenie
Je rozšírený od severozápadnej Európy po východnú Áziu. V Číne sa vyskytujú všetky druhy, z toho 4 endemické. Rakytník rešetliakový je najviac rozšírený od Európy po Čínu a Mongolsko. S výnimkou rakytníka rešetliakového sú všetky druhy rakytníka výlučne horské až vysokohorské druhy, rastúce väčšinou v nadmorských výškach nad 3 000 metrov .
Systematika
Systém vyzerá takto (zoradené podľa abecedy):
rod rakytník (Hippophae):
- Hippophae goniocarpa
- Hippophae gyantsensis
- Hippophae litangensis
- Hippophae neurocarpa
- rakytník rešetliakový/rakytník rešetliakovitý [zastarané názvy: rokytník úzkolistý/žltozob krušinovitý/vlkodržec plotní] (Hippophae rhamnoides) - alternatívne zaraďovaný do rodu hlošina - Elaeagnus (ako Elaeagnus rhamnoides)
- Hippophae salicifolia
- Hippophae sinensis - niekedy považovaný za poddruh rakytníka rešetliakového
- Hippophae tibetana
Rod rakytník teda dnes obyčajne zahŕňa 7 alebo 8 druhov, resp. po preradení druhu rakytník rešetliakový do rodu hlošina len 6 alebo 7 druhov.
Význam
Plody rakytníka majú vysoký obsah vitamínu C (približne 400 mg/100 g) . Rakytníkový olej obsahuje vitamíny A, B1, B2, B6, C, D, E, F, K, P, betakarotén, kyselinu listovú, organické kyseliny, triesloviny, minerálne soli a dôležité esenciálne mastné kyseliny omega-3, 6 a 9. Je tiež zdrojom vzácnej mastnej kyseliny omega-7.
Využitie
Využíva v potravinárstve, lekárstve a kozmetike. Z listov druhu Hippophae salicifolia sa v Ázii pripravuje čaj a plody sa používajú na leštenie zlata a striebra. Plody sa konzumujú surové alebo pripravené na rôzne spôsoby. Plody sú trpké, kyslé. Z plodov rakytníka sa vyrába dreň, džem alebo ovocná šťava, lisovaním za studena sa získava rakytníkový olej.
Vzhľadom na svoju odolnosť voči silne erodovaným, na živiny chudobným a niekedy aj slaným pôdam sa rastlina využíva aj na meliorácie alebo ako ochranný pás.
Rakytník rešetliakový sa môže používať ako krajinotvorný ker zo základnými systémami výhonkov, ktoré sa používajú na bariérové živé ploty a vetrolamy a na stabilizáciu brehov riek a strmých svahov. V severnom podnebí má význam pre svoje krajinotvorné vlastnosti, pretože farebné trsy bobúľ sa zachovávajú aj cez zimu
V severozápadnej Číne sa rakytníkové kríky vysádzajú na dno vyschnutých riečnych korýt, aby sa zvýšila retencia vody v pôde, a tým sa znížila strata sedimentov . Vďaka zvýšenej schopnosti rakytníka uchovávať vlhkosť v pôde a schopnosti rakytníka viazať dusík sa zvýšila úroveň vegetácie v oblastiach, kde bol rakytník vysadený. V kvetinárstvach sa používajú konáre do rôznych aranžmánov alebo do kytíc.