Čierny koreň - 8 účinkov na zdravie
Slovensky: Hadomor španielsky, čierny koreň
Česky: Hadí mord španělský
Latinsky: Scorzonera hispanica
Čierny koreň sa pestuje ako koreňová zelenina a má veľké, široké listy nad zemou a dlhý, valcovitý, čierny koreň, niekedy až meter dlhý. Mäkké vnútro koreňa je jedlá časť a čierna šupka koreňa sa zvyčajne pred prípravou odstráni.
Táto zelenina je pôvodom z južnej Európy a Blízkeho východu, ale jej skutočný pôvod je v Španielsku. Zriedka vidíte túto zeleninu mimo Európy alebo dokonca v Spojenom kráľovstve, pretože podmienky na pestovanie tam nie sú ideálne. V Nemecku, Holandsku, Belgicku a ďalších krajinách strednej a južnej Európy však zostáva veľmi populárna.
Obsah vitamínov a minerálov v čiernom koreni
Čierny koreň v 100 g obsahuje 82 kalórií, 0,2 g tukov, 19 g sacharidov, 3,3 g vlákniny a 3,3 g bielkovín, inulín. Ďalej obsahuje vitamín A, B, C a E, z minerálnych látok obsahuje draslík, fosfor, vápnik, horčík, sodík, železo, zinok, mangán a meď.
Čierny koreň reguluje krvný tlak, podporuje trávenie, posilňuje imunitu, udržuje zdravé kosti, bojuje proti rakovine, pomáha pri predmenštruačnom syndróme, udržuje zdravý mozog, podporuje zdravý rast vlasov.
Čierny koreň - 8 účinkov na zdravie
Čierny koreň reguluje krvný tlak
Čierny koreň významne zlepšuje problémy s krvným tlakom uvoľnením ciev, znížením zaťaženia kardiovaskulárneho systému a prevenciou vzniku krvných zrazenín, srdcových infarktov a mozgových príhod.
Čierny koreň podporuje trávenie
Existuje množstvo spôsobov, ako čierny koreň pomáma zlepšiť zdravie vášho tráviaceho systému. Po prvé, jedna porcia koreňa obsahuje takmer 20% denného odporúčaného množstva vlákniny, ktorá je nevyhnutná pre stimuláciu prechodu potravy cez vaše telo, zníženie zápchy, zmiernenie nepohodlia čriev a prevenciu závažnejších stavov, ako sú napríklad žalúdočné vredy. Po druhé, veľa vlákniny je vo forme inulínu, čo je relatívne zriedkavá prebiotická vláknina, ktorá zvyšuje rast bifidobaktérií v čreve. To môže redukovať rakovinotvorné činidlá v tomto orgánovom systéme, maximalizovať účinnosť absorpcie živín a poskytnúť podporu imunitnému systému.
Čierny koreň posilňuje imunitu
Kombinácia vitamínu C, ako aj významné množstvo iných vitamínov a minerálov, ktoré zlepšujú metabolickú účinnosť a funkčnosť v celom tele, tiež pomáha imunitnému systému. Vitamín C stimuluje biele krvinky a vitamíny skupiny B sa pohybujú od zvyšovania enzymatických funkcií až po reguláciu hormónov. Čierny koreň má takú rôznorodú škálu živín, že takmer každý orgánový systém je nejakým spôsobom ovplyvnený, čo znamená, že telo pracuje v top forme.
Čierny koreň udržuje zdravé kosti
Vysoká hladina horčíka, fosforu, vápnika, medi, železa a mangánu tvorí silnú minerálnu bázu pre rozvoj kostného tkaniva. Vitamín C hrá tiež dôležitú úlohu v tomto procese tvorby kostí. S dostatočnou minerálnou hustotou kostí môžete zabrániť rozvoju bežných, vekom podmienených stavov, ako je osteoporóza a dokonca artritída, ktoré sa môžu vyskytnúť, keď kosti začínajú degradovať a spojivové tkanivo (kolagén) už neudržiava integritu kĺbov.
Čierny koreň bojuje proti rakovine
Čierny koreň obsahuje veľmi aktívne antioxidanty, ktoré sú veľmi účinné pri redukcii rôznych karcinogénov a môžu predchádzať rakovinám postihujúcim prostatu, prsník, hrubé črevo a vaječníky. Prítomnosť vitamínu C tiež podporuje oxidačný stres, známy rizikový faktor pre rozvoj rakovinových buniek.
Čierny koreň pomáha pri predmenštruačnom syndróme (PMS)
Hladina vápnika v čiernom koreni pomáha zmierniť výkyvy nálady, citlivosť prsníkov, bolesť a úzkosť, z ktorých všetky sa vyskytujú počas predmenštruácie. Ak to zanedbáte, môže to ovplyvniť každodenný život a emocionálne aktivity. Čierny koreň pomáha priniesť úľavu od symptómov predmenštruačného syndrómu, čo pomôže znížiť ich mesačný výskyt.
Čierny koreň udržuje zdravý mozog
Čierny koreň je obohatený o vitamíny, ktoré zlepšujú funkciu a vývoj mozgu. Vitamín A pomáha zlepšovať vedenie signálu neurotransmiterov tým, že prenáša signály z jednej nervovej bunky do druhej bunky. To pomáha mozgu fungovať najlepšie. Čierny koreň je tiež dôležitý pri regulácii nálady a prevencii duševných porúch spôsobených dysfunkciou neurotransmiterov. Niektorí vedci sa domnievajú, že pri pravidelnom príjme čierneho koreňa sa hladiny serotonínu zvyšujú, čo pomáha znižovať príznaky depresie a iné negatívne účinky na zdravie mozgu.
Čierny koreň podporuje zdravý rast vlasov
Čierny koreň obsahuje železo, ktoré podporuje stabilný a pravidelný rast vlasov. Prietok krvi do pokožky hlavy môže byť zvýšený, pretože železo je základným faktorom zodpovedným za tvorbu červených krviniek. Keď je zvýšená dodávka červených krviniek do folikulových lôžok, stimulujú rast vlasov a podporujú husté vlasy. Môže tiež znížiť rýchlosť predčasného rastu vlasov alebo stratu vlasov, ktoré môžu byť znížené neefektívnym prietokom krvi. Železo v čiernom koreni podporuje zdravú pokožku hlavy a je široko zahrnuté ako zložka na ošetrenie pokožky hlavy aj ako tonikum pre vlasy.
Ako čierny koreň nakupovať?
Pri kúpe si dávajte pozor, aby korene boli pevné a neporušené. Pozor si treba dávať na poškodené, nahnité a mäkké korene.
Ako čierny koreň skladovať?
Čierny koreň najprv opláchnite od nečistôt, vysušte a uložte do plastového vrecka a následne vložte do chladničky, kde vydrží niekoľko dní.
Ako čierny koreň spotrebovať?
Čierny koreň môžete použiť na prípravu omáčky na cestoviny, môžete z neho urobiť polievku, zapekať, piecť, vyprážať i plniť ním listy a pridávať ho do zeleninového šalátu.
Spoznajte čierny koreň - takmer zabudnutú koreňovú zeleninu
Čierny koreň je v našich končinách takmer zabudnutý. Pritom v minulosti bol obľúbenou koreňovou a liečivou zeleninou.
Chuť čierneho koreňa je lahodná a aj sa jednoducho pestuje. Korene obsahujú polysacharid inulín, ktorý je účinný najmä pri chudnutí a miesto má aj v stravovaní diabetikov.
Čierny koreň, botanicky hadomor španielsky (Scorzonera hispanica) je i vizuálne celkom pekná rastlina pochádzajúca zo Španielska. Ide o trváci druh, ktorý ak nepozbierame, budeme ho mať v záhrade niekoľko rokov.
V pôde má kolovité korene s hnedou kôrou a bielou dužinou. Ich dĺžka závisí od podmienok rastu a pohybuje sa od 30 až do 50 cm. Po poškodení z nich vyteká biela tekutina. V druhom roku rastlina prekvapí kvetmi na dlhých stonkách. Kvitne v lete a neskôr vytvára semená, ktoré si môžeme pozbierať a použiť na výsev.
Hadomor sa dá pestovať na klasických aj vyvýšených záhonoch. Je výbornou voľbou pre prírodné, ekologické a vidiecke záhrady.
Ako pestovať čierny koreň
Osivo hadomora sa dá bežne kúpiť. Získať kvalitné korene vhodné na kuchynské spracovanie nie je zložité. Potrebuje slnečné stanovište, v polotieni a tieni sa mu dobre nedarí. Nevyhnutná je predchádzajúca príprava pôdy.
Vysievať hadomor je najlepšie na miesto, kde rok predtým rástli zemiaky, prípadne bolo zrealizované zelené hnojenie. Pomocou rýľa alebo vidiel najskôr pôdu dôkladne zryjeme do hĺbky asi 30 cm a zapracujeme do nej aj kvalitný preosiaty kompost. Vysievame do vyhĺbených riadkov.
Po vzídení mladé rastlinky jednotíme, aby mali dostatok miesta na rozvoj. Porast zavlažujeme, odburiňujeme a okopávame. Množstvo dodanej vody pozitívne vplýva na lahodnú chuť koreňov. Zalievame väčšími dávkami vody, aby prenikla dostatočne hlboko. Prihnojovanie počas sezóny nie je potrebné. Osvedčilo sa nastielanie záhonov organickým materiálom, čo potlačí rast buriny a udrží v pôde potrebnú vlhkosť.
Zbierame na jeseň
Korene zberáme na jeseň, keď zatiahnu listy. Mali by byť pevné, hrubšie a nepoškodené. Vyberáme ich opatrne pomocou vidiel, ukladáme do debničiek a následne do piesku v pivnici. Časť koreňov môžeme nechať v pôde a na zimu zakryť hrubšou vrstvou lístia. Zbierať sa dajú i v teplejších zimných dňoch. Konzumuje sa surový i varený. Používame ho do polievok, omáčok, šalátu či pyré.
Chutný, krásny a liečivý
Viete, že čierny koreň je liečivý? V stredoveku sa koreň používal na ošetrenie rán po uštipnutí hadom a patril k bežnej ponuke stredovekých lekární. Pomliaždené listy pomôžu pri popáleninách a modrinách. Obsahuje minerálne látky, fosfor, draslík, železo, sodík, horčík, vápnik a z vitamínov A, C, E i komplex vitamínov B.
Rastlina má dekoratívne súkvetia, trochu pripomínajú súkvetie púpavy. Môžeme ju vysadiť aj do okrasného záhona, ideálne do menšej skupiny. Kvety navyše príjemne voňajú, vzdialene pripomínajú vôňu čokolády. Korene sa dajú zberať aj po odkvitnutí, kvalitu nestratia.
Výsev krok za krokom
Krehké osivo hadomora má tvar malých tyčiniek, vysievame ho v apríli. Druhý vhodný termín na vysievanie (pre zber v ďalšom roku) je august až september. Pri manipulácii dávame pozor, aby sa nepolámalo. Vysievame iba nepoškodené semienka.
1. PRÍPRAVA PÔDY
Pomocou vidiel prekypríme pôdu do hĺbky aspoň 30 cm. Odstránime korene a trvácu burinu.
2. PRIDANIE KOMPOSTU
Pri príprave záhona zapracujeme do pôdy kvalitný a dobre preosiaty kompost.
3. UROVNANIE PÔDY
Pomocou hrabieľ záhon urovnáme a rozbijeme hrudy. Pôda musí mať drobnohrudkovitú štruktúru.
4. HĹBENIE RIADKOV
Následne vyhĺbime nie príliš hlboké riadky, ktoré sú od seba vzdialené najmenej 30 cm.
5. VÝSEV
Osivo riedko vysejeme do riadkov. Zasypeme pôdou, jemne utlačíme a zavlažíme. Záhon si označíme menovky.
Zdroj: https://www.zahrada.sk/magazine/spoznajte-cierny-koren-takmer-zabudnutu-korenovu-zeleninu/
Text: Daniel Košťál
Foto: Daniel Košťál, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
Zdroj: https://zdravopedia.sk/zelenina/cierny-koren-8-ucinkov-na-zdravie
https://www.organicfacts.net/h...
https://www.naturalfoodseries.com/1...