Akácia
Strom akácia ako dar prírody: Aké účinky má akáciová vláknina?
Pre zdravie nášho mikrobiómu by sme mali pravidelne prijímať dostatok vlákniny zo stravy. Avšak pre niektorých ľudí je to nemožné a preto skúšajú hľadať výživové doplnky, s ktorými si jednoducho príjem vlákniny zabezpečia. Akáciová vláknina, alebo aj arabská guma je vhodnou voľbou pre naše črevá, pretože v tele pôsobí ako prebiotikum. Odkiaľ však pochádza?
Akácia – strom života
Pomenovanie strom života nájdeme už starovekej v egyptskej mytológií, kedy strom akácia bol spájaný s vtedajším božstvom pre svoju pevnosť, medicínske využitie a jedlosť plodov. Veľmi stará akácia, ktorá rástla na sever od Heliopolisu, vraj označovala miesto zrodenia bohov.
Zaujímavosť: Prvý objavený druh dostal meno Acacia nilotica od švédskeho vedca Carla Linného v roku 1700 a odvtedy bolo do rodu Acacia pridaných takmer 1000 druhov.
Akácia (Acacia) je strom a stromovitý ker z čeľade bôbovitých. Existujú opadavé a vždyzelené druhy akácií, ktoré rastú na všetkých kontinentoch sveta. Patria medzi najbežnejšie sa vyskytujúce stromy rastúce vo voľnej prírode, ale aj v mestách (pretože uvoľňujú veľké množstvo kyslíka).
Nájdeme ich prevažne v oblasti trópov a subtrópov, s mnohými odrodami a s voňavými strapcami kvetov rôznych farieb, ktoré prerastajú do dlhých strukov. Zaujímavosťou je, že predpokladaná dĺžka života akácie je pri priaznivých podmienkach pestovania až 100 rokov.
Charakteristickým znakom sú ostne (z gréckeho slova acacia – tŕň). Tŕne sú veľké, niekedy rozvetvené do rôznych smerov na obranu pred tými, čo jedia jej listy. Avšak nie všetky druhy akácií sú takto “ozbrojené”. Tie druhy akácie, ktoré rastú v tienistých miestach lesa tŕne netvoria, pretože majú málo škodcov, ktoré by požierali listy. Avšak v otvorenej slnečnej savane je veľa bylinožravcov, tam je potrebná dobrá ochrana.
Medzi najzaujímavejšie druhy rodu Akácia patria:
- Akácia striebristá (A. dealbata) – pôvodom z Austrálie, má sýto žlté kvety, je často dekoratívne využívaná.
- Akácia čierna (A. melanoxylon) – tiež austrálsky druh s tmavým drevom, ktorý nahrádza orech pri výrobe intarzovaného nábytku a rôznych interiérových predmetov. Akáciové drevo je vhodné aj na vykurovanie, pretože dobre horí a dáva viac tepla.
- Akácia senegalská (A. senegal) – africký strom s trojito zakrivenými tŕňmi, pestovaný kvôli arabskej gume.
- Akácia červená (A. spectabilis) – severoamerický ker vysoký až 2 m.
- Akácia čínska (A. farnesiana) – silne rozvetvený strom, charakteristický pre východnú Áziu, s výraznou vôňou fialiek. Z kvetov tohto druhu akácie sa vyrába olej, ktorý sa široko používa v kozmetológii a parfumových kompozíciách.
Vedeli ste, že…?
Akácia je známa zo starovekých názvov a symbolizuje nevinnosť a čistotu myšlienok? Práve z jeho dreva bola vraj postavená Noemova archa.
Liečivé vlastnosti akácie – Agát biely
Medzi liečivé druhy akácie patrí predovšetkým biela akácia – robínia, takisto známa pod názvom Agát biely (Robinia pseudocacacia).
Naše staré mamy ho zbierali pravidelne, lebo vedeli, že liečivý zdroj agátu predstavujú jeho kvitnúce kvety. Obsahujú veľké množstvo flavonoidov, ktoré podporujú imunitu a zlepšujú činnosť močových ciest. Kvitne v máji a júni, zbierajú sa iba kvety, pretože okrem nich sú ostatné časti agátu jedovaté.
Okrem kvetov sú zastúpené v celej rastline (semená, koreň a kôra) jedovaté lektíny, toxalbumíny. Môžu spôsobiť otravu prejavujúcu sa nevoľnosťou, bolesťami hlavy či poklesom tlaku. Nebezpečný je najmä koreň, pretože vyzerá a vonia ako sladké drievko.
V rámci ľudového liečiteľstva sa kvet používa na zlepšenie chuti do jedla, povzbudzuje vylučovanie tráviacich enzýmov a je dobrý pomocník pri prechladnutí. Agátový čaj môže pomôcť pri pocitoch pálenia v žalúdku, taktiež pri nadmernom zadržiavaní vody v tele.
Esenciálne oleje z agátu sú vo veľkom využívané v parfumovom priemysle.
Med z kvetov agátu si veľmi pochvaľujú ľudia s alergiou na med, pretože jeho užívanie bez problémov znášajú. Pri perorálnom podaní má tonizujúci, sedatívny a antimikrobiálny účinok, zvonka lieči aj rany, ekzémy a abscesy. Inhalácie vodného roztoku medu sa odporúčajú pri zápaloch horných dýchacích ciest.
Zaujímavosť: Teológovia, skúmajúc okolnosti posledných dní Krista, dospeli k záveru, že veniec, ktorý ho poškriabal na čele, bol upletený z konárov Robinia. K tomuto záveru sa prikláňa aj židovská tradícia, ktorá obdarila pre Židov posvätný strom – akáciu znakom nesmrteľnosti.
Akáciová vláknina a jej vplyv na trávenie
Spomedzi toľkých druhov akácií existuje jedna, Akácia senegalská, z ktorej sa čisto mechanickým spôsobom získava akáciová vláknina nazývaná aj arabská guma.
Je mimoriadne vhodná pri riešení tráviacich problémov, ako sú:
- zápcha
- hnačka
- syndróm dráždivého čreva
- nafukovanie a plynatosť
- pálenie záhy
- nechuť do jedla
- nevoľnosť a pocity na zvracanie
- reflux
- bolesti brucha
Zlé trávenie určite netreba podceňovať, pretože môže byť spúšťačom rôznych chorôb. Prevenciou pred spomínanými tráviacimi ťažkosťami je jednoznačne zdravá životospráva s dostatočným prísunom vlákniny. Dospelý človek by jej mal prijať až 25-30g denne. Zároveň však treba aj dostatočne piť, aby sa benefity vlákniny zúžitkovali čo najlepšie. Vláknina má okrem výživovej hodnoty aj inú dôležitú vlastnosť a tou je zabezpečenie správneho fungovania čreva.
Poznáme dva druhy vlákniny a to je rozpustná a nerozpustná vláknina.
Akáciová vláknina patrí medzi rozpustnú vlákninu, to znamená že je rozpustná vo vode a pôsobí ako prebiotikum.
Nerozpustná vláknina rozpustná vo vode nie. Svoj objem zväčšuje až v črevách, tým pádom sa zväčšuje aj objem stolice, vďaka ktorej odchádzajú z tela nahromadené odpadové látky.
Každý druh vlákniny má svoje benefity pre zdravie:
- rozpustná vláknina: je účinným prostriedkom na zníženie obsahu cholesterolu v krvi aj na znižovanie cukru v krvi, čím je perfektnou prevenciou voči cukrovke.
- nerozpustná vláknina: pomáha prechodu skonzumovanej potravy cez tráviaci trakt a zvyšuje objem stolice. Podporuje citlivosť tela na inzulín a tiež je prevenciou voči cukrovke. Je užitočná pre tých, ktorých trápia zápchy či nepravidelná stolica.
Akáciová vláknina v produkte:
Prírodný v produkte v sebe ukrýva silu piatich druhov vláknin, medzi ktorými je aj akáciová vláknina. Je to jedinečný vlákninový komplex s prebiotickými účinkami:
- smrekovcová vláknina – účinné prebiotikum, podporuje prirodzenú obranyschopnosť organizmu, podporuje imunitný systém, podporuje rast priateľských bifidobaktérií a tvorbu mastných kyselín s krátkym reťazcom (SCFA)
- psyllium: prispieva k znižovaniu cholesterolu, uľahčuje vyprázdňovanie a má priaznivý vplyv na funkciu tenkého a hrubého čreva
- brest červený: kôra brestu červeného je cenená pre svoje demulcentné účinky (upokojujúce podráždenie). V spojení s vodou vytvára gél, ktorý má hojivé a upokojujúce účinky na všetky sliznice tela (tráviaca, močová, dýchacia, rozmnožovacia sústava).
- ibiš lekársky: prispieva k normálnej funkcii dýchacieho systému a k normálnemu tráveniu a činnosti čriev. Ibiš vytvára na slizničných tkanivách ochranný povlak, čím prináša úľavu pri pocitoch pálenia, vnútorného nepokoja a dráždenia.
- akáciová vláknina: podporuje správne vylučovanie, nespôsobuje nadúvanie a kŕče, podporuje osídlenie čreva bifidobaktériami a laktobacilmi, prispieva k udržaniu správnej hladiny cholesterolu a cukru v krvi.
Čo sú vlastne prebiotiká? Sú to nestráviteľné zvyšky potravy, ktoré slúžia ako potrava pre probiotické kultúry a tým podporujú ich rast a napomáhajú zdravému črevnému prostrediu.
Strava chudobná na vlákninu negatívne ovplyvňuje zloženie mikrobiómu v čreve. Následkom je zlé trávenie a tým aj oslabená a zle fungujúca imunita.
Zdroj: https://mastichaterapia.sk/strom-akacia-ako-dar-prirody-ake-ucinky-ma-akaciova-vlaknina/