Kumquat - 6 účinkov na zdravie
Kumquat (Citrus japonica) sú plody malého stromu a do istej miery sa podobajú pomarančom, tak zvnútra, ako aj zvonku, aj keď majú menšiu veľkosť ako väčšina citrusových odrôd. Tieto kríky alebo malé stromy pochádzajú z ázijsko-tichomorskej oblasti, kde sa pestujú už tisíce rokov. Do Európy a Ameriky sa dostali až po 19. storočí a odvtedy sa značne rozšírili.
Kumquaty, na rozdiel od iných plodov, majú kyslú dužinu a konzumovateľnú sladkú šupku. Existujú rôzne druhy kumquatov, ale najbežnejšou je okrúhla odroda, ktorá vyzerá ako malý pomaranč.
Rôzne éterické oleje, organické zlúčeniny a živiny sú to, čo viedlo k takému rôznorodému použitiu týchto malých citrusových plodov v tradičných liekoch po celom svete.
Obsah vitamínov a minerálov v kumquat
Kumquat v 100 g obsahuje 71 kalórií, 81 g vody, 0,9 g tukov, 19 g sacharidov (z toho 9,4 g cukry), 1,9 g bielkovín a 6,5 g vlákniny. Z vitamínov obsahuje vitamín A, B1-tiamín, B2-riboflavín, B3-niacín, B6-pyridoxín, B9-kyselinu listovú, vitamín C a E. Z minerálnych látok obsahuje draslík, vápnik, horčík, fosfor, sodík, železo a zinok.
Kumquaty obsahujú širokú škálu éterických olejov, vrátane limonénu, alfa-pinénu, monoterpénov a mnohých ďalších.
Kumquat podporuje trávenie a imunitu, je bohatý na antioxidanty, udržuje zdravé oči, udržuje zdravú pokožku, pomáha redukovať hmotnosť.
Kumquat - 6 účinkov na zdravie
Kumquat podporuje trávenie
Jednou z najväčších výhod kumquatu je pôsobivý obsah vlákniny. Vláknina pomáha zväčšiť objem stolice, aby udržiavala pravidelné vylučovanie z tela a predchádzala problémom, ako je zápcha. Vláknina môže byť prospešná aj pre iné aspekty trávenia, niektoré výskumy ukazujú, že by mohla chrániť pred zápalovým ochorením čriev a zabrániť črevným vredom. Niektoré štúdie tiež zistili, že strava s vysokým obsahom vlákniny je spojená so zníženým rizikom kolorektálneho karcinómu.
Vďaka neuveriteľných 6,5 gramov vlákniny na porciu sa kumquaty umiestňujú na špičke rebríčka ako jedna z najlepších dostupných potravín s vysokým obsahom vlákniny. Zahrňte porciu alebo dve do vašej každodennej stravy spolu s inými potravinami bohatými na vlákninu a váš tráviaci systém bude prebiehať hladko.
Kumquat podporuje imunitu
Rovnako ako iné citrusové plody, aj kumquaty obsahujú vitamín C, dôležitú živinu, ktorá prináša veľké výhody, pokiaľ ide o posilnenie imunity. Jedna štúdia ukázala, že dostatok vitamínu C pomáha zlepšiť výsledky pri stavoch, ako sú hnačka, malária a zápal pľúc. Navyše, vitamín C dokázal zlepšiť príznaky a skrátiť trvanie infekcií dýchacích ciest, ako je napríklad prechladnutie.
Kumquat udržuje zdravé oči
Kumquaty sú bohatým zdrojom vitamínu A a betakaroténu, ktoré úzko súvisia so zdravím zraku. Betakarotén účinkuje ako antioxidant pri znižovaní oxidačného stresu v makulárnych bunkách, čím obmedzuje degeneráciu makuly a obmedzuje rozvoj katarakty.
Kumquat je bohatý na antioxidanty
Antioxidanty sú zlúčeniny, ktoré pomáhajú neutralizovať škodlivé voľné radikály v tele, bránia oxidačnému poškodeniu buniek a znižujú riziko chronických chorôb. Antioxidanty tiež hrajú ústrednú úlohu v zdraví, pričom niektoré výskumy ukazujú, že voľné radikály by sa mohli podieľať na vývoji stavov, ako je reumatoidná artritída, srdcové choroby a autoimunitné ochorenia.
Kumquaty sú tiež bohaté na antioxidanty, ktoré bránia hromadeniu voľných radikálov, aby sa znížilo riziko chronických chorôb. Dietetické antioxidanty môžu tiež zlepšiť imunitné funkcie a chrániť pred infekciami spôsobenými baktériami, vírusmi a parazitmi, čo pomáha maximalizovať vaše zdravie. Okrem toho sú kumquaty jediným citrusovým ovocím, ktoré je možné konzumovať spolu s kôrou a ktorá obsahuje ešte koncentrovanejšie množstvo antioxidantov ako dužina.
Kumquat udržuje zdravú pokožku
Kombinácia antioxidantov a vitamínov v kumquatoch ich robí ideálnymi na ochranu pokožky pred rakovinovými účinkami slnka a negatívnymi účinkami voľných radikálov, ktoré spôsobujú vrásky, vekové škvrny a drsnú, nezdravú pokožku. Kumquaty, rovnako ako mnoho citrusových plodov, majú veľký vplyv na vzhľad a štruktúru vašej pokožky kvôli vysokej hladine vitamínu C.
Kumquat pomáha redukovať hmotnosť
Kumquaty majú nízky obsah kalórií, ale majú vysoký obsah vlákniny, čo z nich robí vynikajúci doplnok k diéte na chudnutie. V skutočnosti môže jedna porcia kumquatov splniť až 26% vašich denných požiadaviek na vlákninu a poskytuje iba 71 kalórií. Vláknina sa pomaly pohybuje v tele nestrávená, čo pomáha spomaliť vyprázdňovanie žalúdka a udržať pocit plnosti po dlhšiu dobu, aby ste znížili príjem potravy a pomohla vám rýchlo schudnúť.
Pridanie kumquatu do vašej stravy je jednoduchý spôsob, ako potlačiť chuť do jedla a zvýšiť chudnutie. Skúste vymeniť občerstvenie s vysokým obsahom kalórií za konzumáciu kumquatov alebo si nimi posypte šalát a tak narastie obsah vlákniny, ktorá vám pomôže schudnúť.
Ako kumquat nakupovať?
Pri kúpe kumquatu si dávajte pozor, aby šupka nebola porušená alebo nahnilá a musí mať jasne oranžovú farbu, keďže sa ovocie konzumuje aj so šupkou. Kumquat si môžete kúpiť v supermarkete.
Ako kumquat skladovať?
Kumquat uchovávajte pri izbovej teplote, kde vydrží tri dni alebo v chladničke, kde vám vydržia až dva týždne.
Ako kumquat spracovať?
Keďže sa ovocie konzumuje aj so šupkou, dôkladne si ho umyte. Môžete ho tak konzumovať priamo čerstvé, alebo:
- používa sa na výrobu želé, omáčky, ovocných koncentrátov, džemov a želé
- jeho plátky sa používajú v šalátoch
- používa sa pri výrobe marmelád, kandovaných a konzervovaných verziách kvôli svojej tenkej šupke
- používa sa pri výrobe zmrzliny, koláčov a džúsu
- používa sa na výrobu dekoratívnych jedál
- vďaka kyslým vlastnostiam sa pridáva do mäsových jedál
- vďaka svojej sladkej chuti sa používa na výrobu cukríkov, zákuskov, koktailov
- pripravuje sa z neho likér, výťažky a výrobky používané ako tradičné lieky
- kumquaty môžete aj šušiť
Vypestujte si kumkvat. Ozdobí nielen terasu, ale aj tanier
Kumkvat, vždyzelenú rastlinu, pestujeme v kvetináči pre jedlé plody, počas leta vonku, v zime vnútri. Viete, ako sa oň postarať?
Chuť plodu je špecifická, akoby kombinácia citróna, grepu a pomaranča. Jedlá je aj šupka, jadierka sa vyberajú. Dá sa konzumovať surový, nakrájaný sa používa ako ozdoba a ochutenie nápojov. Vhodný je i na prípravu džemov, likérov, sirupov, dá sa kandizovať a variť či piecť s mäsom.
Výživová hodnota
Plody majú veľkosť cca 2 až 4 cm a obsahujú vitamíny – vitamín C (43,9 mg na 100 g), vitamín A – a minerálne látky – draslík, vápnik, horčík.
Ako ho pestovať
Podobne ako ostatné citrusy kumkvat je náročnejší na pestovanie aj preto, že nie každý ho môže zimovať na svetle a pri teplote 5 až 10 ⁰C. Keďže sa na jar, podľa lokality od konca marca, vynáša von na balkón, terasu alebo do záhrady a na jeseň cca v októbri dovnútra, pestujeme ho trvale v kvetináči. Krátkodobo znesie aj slabý mráz. Dôležité je nájsť preň od jari do jesene to najslnečnejšie a najteplejšie miesto, vhodná je chránená južná, juhovýchodná a juhozápadná poloha.
V chladnejších častiach Slovenska ho môžeme celoročne pestovať v skleníku. Zalievame ho výdatne, ale až keď substrát v kvetináči preschne v celom objeme (zistíme napríklad vlhkomerom). V miske nesmie stáť voda. Od mája do augusta prihnojujeme hnojivom pre citrusy. Rezať sa môže každoročne po zbere plodov a vyložení von. Odstránime všetky vetvičky visiace z korunky nadol a tiež staršie konáre, čím podporíme rast nových z korunky. Presádzame každé dva roky do črepníka s priemerom väčším o cca 4 cm.
Zber
Plod dozrieva približne jeden rok. Zberá sa priebežne, keď má podľa odrody intenzívnu zlatožltú alebo oranžovú farbu. Stačí ho prstami odštipnúť zo stromčeka, nie je nutné používať nožnice.
Pred konzumáciou ho porolujeme v dlaniach, uvoľnia sa voňavé látky.
Uskladnenie
Niekoľko dní vydrží pri izbovej teplote, dva až štyri týždne v chladničke. Môže sa sušiť aj mraziť.
Viete, že…
… kumkvat je prezývaný aj trpasličí pomaranč? Botanici ho veľmi dlho neradili k citrusom (rod Citrus), ale do samostatného rodu Fortunella. Menia však názor, s čím súvisí aj nový latinský názov Citrus japonica. Zaujímavosťou je, že medzidruhovým krížením kumkvatu vznikla aj známejšia limetka.
2 spôsoby, ako ho využiť
Marmeláda
Plody bez jadierok nahrubo pomelieme, pridáme podľa množstva želírovací cukor a necháme deň postáť. Prilejeme trochu pomarančovej šťavy, privedieme k varu a varíme cca 5 minút.
Naša voľba odrôd
- Margarita – oválne oranžové plody
- Meiwa – guľovité oranžové plody sladšej chuti
- Otilia – guľovité oranžové plody
Text: Ing. Monika Králová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
Zdroj: https://zdravopedia.sk/ovocie/kumquat-6-ucinkov-na-zdravie
https://www.zahrada.sk/magazine/vypestujte-si-kumkvat-ozdobi-nielen-terasu-ale-aj-tanier/
organicfacts.net, gyanunlimited.com, draxe.com