Topinambur
Topinambur - 7 účinkov na zdravie
Topinambur, slnečnica hľúznatá alebo ľudovo zvaný židovský zemiak by nemal byť prehliadaný, pokiaľ ide o varenie. Hľuzy vyzerajú podobne ako korene zázvoru, so svetlohnedou šupkou, ktorá môže byť sfarbená do žltej, červenej alebo fialovej farby v závislosti od pôdy, v ktorej sa pestuje.
Názov topinambur je odvodený od mena juhoamerického indiánskeho kmeňa Tupinamba, od ktorých ich v 16. storočí získali francúzski námorníci a kolonisti z Brazílie. Topinamburi sa najskôr pestovali ako okrasná rastlina a neskôr ako úžitková plodina. Od 18. storočia ich pestovanie vytlačili zemiaky.
Obsah vitamínov a minerálov v topinabure
Topinambur v 100 g obsahuje 72 kalórií, žiadne tuky, 17 g sacharidov (z toho 10 g cukry), 1,6 g vlákniny a 2 g bielkovín. Ďalej obsahuje vitamín A, B, C, D a z minerálnych látok draslík, horčík, vápnik, sodík, železo, meď a kremík. Topinambury sú veľmi vhodné pre diabetikov, pretože neobsahujú škrob, ktorého je mnoho v zemiakoch, ale diabeticky vhodný inulín.
Topinambur upravuje hladinu cukru v krvi, je prebiotikum, reguluje krvný tlak, upravuje trávenie, bráni vzniku chudokrvnosti, podporuje zdravie vlasov, udržuje zdravé kosti.
Topinambur - 7 účinkov na zdravie
Topinambur upravuje hladinu cukru v krvi
Kolísavé hladiny glukózy v krvi spojené s konzumáciou potravín s vysokým glykemickým indexom (GI) môžu významne zvýšiť riziko únavy, srdcových ochorení, zmenenej nálady, rezistencie a diabetu. Topinambur obsahuje glykemickú hodnotu 11 a považuje sa za potraviny s nízkym GI. To znamená, že topinambur poskytuje pomalý a stabilný vzostup a pokles hladín glukózy v krvi.
Topinambur je prebiotikum
Prebiotiká sú nestráviteľné vláknité zlúčeniny, ktoré stimulujú rast a/alebo aktivitu prospešných baktérií, ktoré kolonizujú gastrointestinálny trakt pôsobením ako substrát. Topinambur obsahuje veľa inulínu, ktorý stimuluje rast bifidobaktérií a bojuje proti škodlivým baktériám.
Topinambur reguluje krvný tlak
Topinambur má vysoký obsah draslíka a nízky obsah sodíka, čo znižuje krvný tlak. Jedna šálka hľuzy obsahuje 643 miligramov draslíka a iba 6 miligramov sodíka. Obsah vlákniny v topinambure je tiež užitočný pri zlepšovaní výkonu inzulínu v tele, čo pomáha pri znižovaní krvného tlaku.
Topinambur upravuje trávenie
Rozpustná aj nerozpustná vláknina v tejto hľuze zvyšuje objem potravy zadržiavaním vlhkosti v čreve. Štúdie naznačujú, že adekvátne objemové množstvo v strave pomáha znížiť problémy so zápchou. Vláknina v potrave tiež poskytuje určitú ochranu proti rakovine hrubého čreva odstránením toxických zlúčenín z čreva.
Topinambur bráni vzniku chudokrvnosti
100 g čerstvého topinamburu obsahuje 3,4 mg alebo 42,5% železa, pravdepodobne najvyššie množstvo tohto stopového prvku medzi bežnými jedlými koreňmi a hľuzami. Nedostatočné množstvo železa v strave môže byť pre zdravie veľmi nebezpečné. V niektorých prípadoch môže nedostatok železa viesť k anémii, ktorá sa vyznačuje všeobecným pocitom únavy a slabosti spôsobeným nedostatkom zdravých červených krviniek na prenos kyslíka v tele.
Topinambur podporuje zdravie vlasov
Topinambur je dobrým zdrojom pre vlasy, pretože obsahuje výživné látky, ako je železo, meď a vitamín C. 100-gramov surových topinabmurov poskytuje takmer pätinu odporúčaného denného príjmu železa. Železo prenáša kyslík do vlasov, pričom udržiava zdravé vlasové folikuly. Dôkazy naznačujú, že vyčerpané zásoby železa patria medzi najčastejšie príčiny vypadávania vlasov u žien pred menopauzou. Podobne ako železo, aj meď pomáha zabrániť vypadávaniu vlasov a podporuje rast vlasov. Okrem toho sa meď niekedy používa ako ošetrenie na riedenie vlasov a predpokladá sa, že zintenzívni aj farbu vlasov a zabráni predčasnému šednutiu vlasov. Vitamín C je na druhej strane potrebný na syntézu kolagénu. Kolagén prispieva k zdravým vlasom tým, že posilňuje vlasové folikuly a udržuje zdravé cievy v pokožke hlavy. Vitamín C tiež podporuje vstrebávanie železa z potravín.
Topinambur udržuje zdravé kosti
Draslík je nevyhnutný pre dobré zdravie a je obzvlášť dôležitý pre zdravé srdce a správne fungujúce svaly. A čo viac, konzumácia topinamburov a iných potravín bohatých na draslík, zlepšuje zdravie kostí a dokonca znižuje riziko vzniku osteoporózy.
Ako topinambur nakupovať?
Vyberajte si skôr hladké, čisté, nepoškodené a pevné hľuzy s minimálnymi hrboľami. Vyhnite sa tým, ktoré majú vrásčitú šupku, mäkké škvrny a zelené plochy alebo výhonky.
Ako topinambur skladovať?
Topinambur by sa mal skladovať na chladnom, suchom a dobre vetranom mieste mimo dosahu svetla. Môžete ho skladovať aj v chladničke zabalené v papierovej utierke (aby absorbovala vlhkosť) a následke v plastovom sáčku, v priehradke na zeleninu. Takto vám vydrží až tri týždne (treba ho však priebežne kontrolovať).
Ako topinambur spotrebovať?
Topinambury môžeme konzumovať priamo so šupkou (pokiaľ ju poriadne umyjete, pretože čistenie je dosť náročné, alebo ich uvarte v šupke a potom sa budú čistiť lepšie) surové alebo varené, pečené, dusené, pripravené ako pyré alebo pridané do polievky. Môžeme ich tiež pridávať do miešaných zeleninových šalátov alebo ako prílohu k mäsu.
Topinambury – sadenie, pestovanie, zber. Kedy ich vyberať a ako čistiť?
Topinambury sú u nás ešte málo pestovanou rastlinou, no postupne získavajú na popularite. Pestujú sa extrémne jednoducho a zbierať sa dajú od jesene až do jari. Populárne sú aj vďaka svojmu nízkemu glykemickému indexu, čo ocenia nielen diabetici, ale aj ľudia snažiaci sa o redukciu hmotnosti. Topinambury neobsahujú škrob, no zato sú bohaté na minerály a stopové prvky, preto by mali byť súčasťou našich jedálničkov.
V tomto článku si povieme nielen o to, ako topinambury pestovať, zbierať a skladovať, ale aj o tom, ako ich následne využiť v kuchyni.
Charakteristika rastliny
Topinambur, známy aj ako slnečnica hľuznatá či jeruzalemský artičok, je hľuznatá rastlina z čeľade astrovité, ktorá dokáže dorásť do výšky 1 až 2,5 m. Vzhľadom so svojimi striedavými listami a žltými kvetmi pripomína slnečnicu, preto aj názov slnečnica hľuznatá (Helianthus tuberosus). Topinambur pochádza zo Severnej Ameriky a je pomenovaný podľa domorodého kmeňa Topinamba. Odtiaľ sa v 17. storočí prostredníctvom prvých usadlíkov rozšíril aj k nám do Európy, kde sa stal obľúbený vďaka svojej sladkastej chuti aj blahodarným účinkom na ľudské zdravie.
Topinambur je nenáročný na pestovanie a dokonca ide o invazívnu rastlinu, ktorá sa dokáže samovoľne šíriť. Zaujímavosťou je, že kvôli tejto kvalite bol na Slovensku topinambur v minulosti zakázaný. Zmenilo sa to až v roku 2014, odkedy je možné túto rastlinu pestovať aj dovážať. Pestovanie topinamburov je teda pomerne jednoduché, prispôsobí sa akejkoľvek pôde, nevadí mu sucho ani vlaha. Ide o trvalku, jeho hľuzy v pôde v zime nezamrznú a sú odolné aj voči nízkym teplotám pod nulou. Na 1 m2 sa dá dopestovať aj 5 – 6 kg topinamburov, ktoré bývajú bielej, žltej, červenej až dokonca purpurovej farby. Známe sú aj svojou sladkou chuťou, no dužinou nepripomínajú bataty, ale skôr zázvor.
Ako pestovať topinambury
Výhodou topinamburov je ich nenáročnosť na pestovanie, vďaka čomu sú vhodnou plodinou aj pre začínajúcich pestovateľov. Nezáleží pritom, či žijete na východe, západe, severe alebo juhu – táto rastlina sa okolitým podmienkam prispôsobí. Stačí jej vyhradiť dostatočné miesto na rast, ktoré sa odporúča ohradiť, aby sa rastlina nešírila ďalej.
Sadenie
Topinambury možno vysádzať už 2 – 3 týždne po odznení posledných jarných mrazov, keď sa zem oteplí, no ideálne by sa mala teplota pôdy pohybovať okolo 10 °C. Čo sa týka množstva, odporúča sa vysadiť 5 – 10 rastlín na jedného člena domácnosti. Pri 4-člennej domácnosti teda možno vysadiť 20 – 40 rastlín. Hľuzy sa sadia podobne ako zemiaky. Ideálne je sadiť v 30 – 40 cm odstupoch do 10 – 15 cm hĺbky. Rastliny sa je možné vysádzať do črepníkov a nádob, avšak musia byť dostatočne veľké, pretože rýchlo vyrastú a budú potrebovať viac priestoru. Topinambury vysadené v nádobách neporastú do takej výšky ako voľne sadené topinambury, s čím treba počítsť. Ak si nie ste istí, či chcete topinambury v záhrade ponechať aj o rok, je bezpečnejšie vysadiť ich do nádob, resp. priestor na rast ohraničiť pletivom alebo plotom.
Stanovište
Ako už bolo spomínané, topinambur je nenáročný a poradí si v prakticky akýchkoľvek podmienkach. Ak sa však bavíme o ideálnom stanovišti, podobne ako slnečnici mu vyhovujú slnkom zaliate miesta, kde bude mať dostatok tepla. Ak sa nasadia husto pri sebe, môžu iným rastlinám spôsobovať tieň (dorastajú do výšky 1 – 2,5 m), no zároveň aj závetrie. V domácich podmienkach je preto vhodným miestom napríklad okolie plota, pozdĺž pozemku alebo ako predel jednotlivých častí záhrady. Dajte si však pozor, by sa táto ľahko šíriaca rastlina nedostala za hranice vášho pozemku, k susedom.
Pôda
Topinambur sa prispôsobí aj kvalite pôdy, no výbornou voľbou sú hlinito-piesočnaté pôdy a dobre priepustné pôdy, vďaka ktorým si uľahčíte aj zber. Hľuzy a celá rastlina sú v pôde dobre zakorenené, preto sa budú jednoduchšie vyberať z ľahkej pôdy než z ťažkej ílovitej. Ideálne pH pôdy je mierne zásadité a malo by sa pohybovať od 5,8 – 6,2.
Zálievka
Zálievka je dôležitá hlavne v čase sadenia, keď hľuzy na to, aby začali klíčiť, potrebujú dostatok vlahy. Už vyklíčené rastliny si na bohatú zálievku nepotrpia. Vyhovuje im pravidelná závlaha, o bez problémov zvládnu aj dlhšie obdobie sucha. Vlahu môžete zvýšiť aj v júli a v auguste, ak sa teploty vyšplhajú nad 30 °C, keď všetky rastliny potrebujú viac závlahy.
Hnojivo
Vo výživnej pôde by topinambury nemali potrebovať hnojivo navyše, dôležité je, aby mali dostatok živín na jar, keď začínajú rásť. Pôdu môžete pohnojiť ešte pred sadením a použiť môžete buď kompost, alebo viacúčelové hnojivo pre rôzne druhy rastlín. Hnojivo stačí použiť na jar, keď rastlina rastie a potrebuje čerpať viacero živín.
Škodce a choroby
Ďalšou z výhod topinamburov je, že nepriťahujú veľkú pozornosť škodcov. Nie je preto potrebné pripravovať postreky a špeciálne prípravky. Zriedka môžu rastlinu napadnúť vošky, ktorých je jednoduché zbaviť sa prípravkom proti voškám, príp. odstrániť napadnuté listy a zvyšok rastliny umyť handričkou či záhradnou hadicou. To isté platí aj pre rôzne ochorenia, ktoré sa našťastie topinamburom vyhýbajú.
Zber
Zber topinamburov sa líši od zberu bežných plodín, a to v tom, že je najlepšie zbierať ich priebežne, nie všetky naraz. Vďaka tomu budete mať čerstvé topinambury k dispozícii od konca leta až do skorej jari. Topinambury sa totiž dajú zbierať aj v zime, keďže hľuzy sú odolné a zvládnu teplotu až do -30 °C. Hľuzy sú pripravené na zber približne 130 dní od vysadenia, čo spoznáte podľa toho, že nadzemná časť rastliny začne hnednúť. Keďže sú usadené pevne v zemi, osvedčeným nástrojom na zber sa stali rýľovacie vidly. Nimi je vhodné uvoľniť pôdu v okolí rastliny približne v 0,5 m okruhu. Dajte si pozor, aby ste pri zbere topinambury neprepichli a nepoškodili, keďže to by malo vplyv na ich skladovanie.
Zber môže byť náročnou úlohou, keďže hľuzy sú v zemi pevne zakorenené. Ich zber bude preto vyžadovať prax. Na to, aby šiel zber čo najjednoduchšie, je potrebné vybrať si deň, keď je sucho a pôda sa rýľuje ľahko. V zime budú zber komplikovať mrazy, pričom je potrebné počkať si so zberom na čas, keď nebude pôda zmrznutá. Pri zbere vás môže lákať vykopať väčšie množstvo do zásoby, no takýto krok sa neodporúča, keďže dlhodobé skladovanie tapinamburov je nesmierne náročné. Po vykopaní hľúz ich hneď uložte na chladné miesto a dobre uskladnite. Nadzemnú časť topinamburov možno použiť na skrmovanie pre zvieratá, no ak stonky zdrevnateli, možno ich spáliť alebo nasekať a vložiť do biologického odpadu.
Skladovanie
Na rozdiel od bežných zemiakov, ktoré možno vo vyhovujúcich podmienkach skladovať niekoľko mesiacov, vám topinambury tak dlho nevydržia. Dôvodom je ich tenká šupka, cez ktorú topinabur rýchlo vysychá. Čerstvo vykopaný topinambur vám tak vydrží približne 10 – 14 dní. Topinambury sa krátkodobo skladujú v chladničke, pričom najvhodnejšie je uložiť ich do uzatvárateľnej nádobky alebo mikroténového vrecúška, aby bola strata vlhkosti minimálna. Nesmú sa skladovať pri izbovej teplote, pretože sú náchylné na pleseň. Ďalším vítaným spôsobom skladovania je v pivnici s čo najvyššou vlhkosťou, najlepšie 85 – 95 %, vďaka ktorej si topinambur svoju vlhkosť zachová. Teplota by sa mala pohybovať okolo 0 °C, pričom v takýchto podmienkach môžu byť uskladnené po dobu 2 – 5 mesiacov.
Zimovanie
Zimovanie topinamburov nie je potrebné – sú odolné aj voči silným mrazom. Hľuzy, ktoré v zime v zemi ostanú, zvládnu teploty až do -30 °C. Ich zber je možný v zime aj skoro na jar, kedy je zber jednoduchší. Zimný mráz poruší koreňovú sústavu, ktorá už nebude držať tak pevne, ako na jeseň, preto sa na jar jednoduchšie dostanete k hľuzám. Ak hľuzy na jar nevykopete, začnú klíčiť a vyrastú vám nové rastliny.
Rozmnožovanie
Topinambury sa rozmnožujú rýchlo a ľahko. Ak si chcete rastlinu zadovážiť, môžete vysadiť hľuzu, ktorá vám od jari pekne vyrastie, alebo si rastlinu vykopať od známeho, ktorý topinambury pestuje. Pestovatelia topinamburov sa zväčša radi podelia, keďže rastliny sa rýchlo šíria a môžu nekontrolovateľne zabrať veľkú plochu.
Použitie
Topinambury možno využiť mnohorakými spôsobmi – v kuchyni vedia nahradiť zemiaky, karfiol a ďalšiu zeleninu a prílohy. Topinambury možno variť, piecť, naparovať, smažiť, dusiť, jesť surové aj zavárať. Topinambur možno pridať do takmer každého receptu, najmä ako zdravšiu náhradu zemiakov. Vynikajúce sú v zeleninových a krémových polievkach na rôzne spôsoby, možno z nich upiecť placky, fašírky, pripraviť šaláty, krémy, omáčky, nátierky a keďže majú sladkú chuť, možno ich použiť aj v koláčoch, muffinoch i lievancoch.
Používajú sa na prípravu topinamburovej kaše, pričom postup je podobný ako pri zemiakoch. Ak sa vám topinambury ťažko šúpu, možno ich uvariť vcelku a ošúpať po uvarení. Varia sa kratšie, do 10 minút, a po zmäknutí stačí zliať, pridať smotanu, maslo, soľ, korenie a topinambury rozpučiť. Topinambury možno opiecť ako zemiaky alebo ugrilovať ako zeleninu. Stačí ich nakrájať na rovnomerné kúsky a na oleji na miernom ohni pomaly opekať s pridaním soli a korenín podľa chuti. Rovnako dobre chutia upečené v rúre, kde ich stačí pokvapkať olejom, okoreniť, pripadne posypať parmezánom a zapiecť na vyššej teplote (230 °C) na krátku dobu, asi 10 minút alebo do zlatohneda.
Ako čistiť topinambury
Často kladenou otázkou býva, ako čistiť topinambury. Svojím tvarom a rôznymi záhybmi pripomínajú zázvor, no ich šupka je omnoho tenšia. Aj čistenie preto bude jednoduchšie, až na všetky záhyby topinamburov, ktorým sa treba osobitne venovať. Jednou z možností je využiť škrabku na zemiaky, ktorá je však prednastavená na hrubšiu šupku zemiakov, preto by ste z topinamburov zbytočne veľa zrezali. Lepšou alternatívou je už obyčajný kuchynský nôž, ktorým stačí kôru jemne ošupovať.
Vhodnou voľbou je aj ostrejšia kefa, ktorou sa zbavíte nielen blata a nečistôt, ale aj samotnej šupky. Najťažšie je vyčistiť vnútro záhybov, kde sa môžu nečistoty zachytávať. Ak si už neviete poradiť, topinambur jednoducho rozlomte alebo rozrežte v mieste záhybu, do ktorého sa potom dostanete oveľa jednoduchšie. Náročné čistenie šupy je mnohokrát dôvod, prečo sa niektorí rozhodnú šupku na topinambure ponechať, čo je úplne v poriadku, keďže hľuzy možno konzumovať aj so šupou. Ak sa však rozhodnete ju očistiť, ošúpané hľuzy vložte do misky s vodou – inak by na vzduchu začali tmavnúť.
Sušenie
Keďže topinambury dlho čerstvé nevydržia, jednou z možností, ako ich dlhšie využiť, je sušenie. Na sušenie sú vhodnejšie väčšie topinambury, pretože po vysušení zmenšia svoj tvar asi o 50 %, keďže topinambury sú z prevažnej časti (80 %) tvorené vodou. Na sušenie si preto vyberte väčšie kúsky, ktoré môžete, no nemusíte ošúpať. Topinambury následne nakrájajte na tenké plátky a poukladajte buď do sušičky, alebo na plech. Ak sa rozhodnete pre sušenie v sušičke, nasledujte inštrukcie vášho konkrétneho modelu. Ak budete sušiť v rúre, plech najprv vyložte papierom na pečenie. Môžete ich sušiť na nižšom stupni (150 – 160 °C) približne hodinu. Topinambury neustále kontrolujte, aby sa náhodou nepripálili.
Z topinamburov možno podobným spôsobom upiecť čipsy. Topinambury si nakrájajte na tenké plátky, pokvapkajte olivovým olejom, osoľte, okoreňte čiernym korením, prípadne použite bylinky podľa chuti. Vhodné je použiť hrubozrnnú soľ kvôli textúre. Rúru nechajte predhriať na 180 °C a plech vyložte papierom na pečenie, na ktorý topinambury poukladáte. Budú sa piecť len krátko, 10 – 15 minút, pričom je dôležité ich neustále kontrolovať, aby sa nespálili. Okrem hľúz je ale možné sušiť aj kvety topinambura, z ktorých sa dá pripraviť čaj. Kvety stačí nazbierať a usušiť v sušičke alebo v rúre na nízkom stupni. Účinky čaju sú podobné ako účinky hľúz a takto si topinambur budete môcť dopriať po celú zimu v podobe čaju.
Zdroj: https://www.topbyvanie.sk/magazin/topinambury-pestovanie
https://zdravopedia.sk/zelenina/topinambur-7-ucinkov-na-zdravie
https://www.dovemed.com/health...
https://www.nutrition-and-you....
https://www.nature-and-garden....
https://www.thespruceeats.com/...
https://www.rahabilitace.info/...