Brusnice - 10 účinkov na zdravie
Nie je tajomstvom, že bobule sú pre nás dobré. Jahody, čučoriedky, ríbezle či maliny - všetky sú naplnené antioxidantmi, vlákninou a mnohými ďalšími živinami. Je tu však často prehliadaná bobuľa, ktorá nám poskytuje mnohé zdravotné výhody - brusnica.
Brusnice sú pôvodom zo Severnej Ameriky. Brusnica je vždyzelený krík, ktorého jedlé červené plody majú kyslú chuť, zvyčajne prevyšujúcu ich sladkosť. Zbierajú sa na konzumáciu aj na výživové doplnky, čaje, lieky.
Obsah vitamínov a minerálov v brusniciach
Brusnice v 100 g obsahujú 53 kalórií, 0,2 g tukov, 10,5 g sacharidov, 15 g vlákniny a 1,45 g bielkovín, množstvo antioxidantov, proantokyanidíny, vitamín A, B, C, K a z minerálnych látok obsahujú draslík, fosfor, horčík, železo, selén, sodík, vápnik, zinok, mangán, meď, omega 6 a omega 3 kyseliny.
Brusnice bránia infekcii močových ciest, bránia vzniku obličkových kameňov, bojujú proti rakovine, udržujú zdravie srdca, posilňujú imunitu, sú dobré pre ústnu hygienu, udržujú zdravú pokožku a vlasy, pomáhajú redukovať hmotnosť, liečia akné.
Brusnice - 10 účinkov na zdravie
Brusnice bránia infekcii močových ciest
Brusnice sú známe svojou úlohou pri prevencii infekcií močových ciest, najmä u tých, u ktorých sa infekcie často opakujú. Vysoká úroveň antioxidačných proantokyanidínov v brusniciach pomáha zastaviť priľnutie niektorých baktérií na steny močových ciest. Týmto spôsobom pomáhajú proantokyanidíny v brusniciach predchádzať infekcii. Zdravotnícki odborníci dôrazne vyzývajú ľudí, aby pili aspoň 2 až 3 poháre čerstvej brusnicovej šťavy na boj proti symptómom a udržanie zdravia uretry.
POZOR ale na kupované brusnicové džúsy, ktoré obsahujú umelé sladidlá a sú zbavené takmer všetkých výživných látok. Najlepšie je brusnice si doma odšťaviť a piť čerstvú šťavu.
Brusnice bránia vzniku obličkových kameňov
Obličky a problémy s nimi spojené sú hrozné a bolestivé. Brusnice obsahujú kyselinu citrónovú a ďalšie živiny, ktoré prečisťujú močové cesty a obličky a bránia tvorbe obličkových kameňov.
Brusnice bojujú proti rakovine
Existujú rôzne druhy rakoviny. Je však dôležité pochopiť, že všetky symptómy spojené s rakovinou sa tvoria v dôsledku masívnej prevalencie buniek voľných radikálov. Toto sú zlé bunky, ktoré infikujú iné bunky, prípadne degradujú váš imunitný systém. Podľa rôznych nezávislých lekárskych štúdií, bolo zistené, že živiny v brusniciach zabíjajú bunky voľných radikálov, ktoré sú spojené s rozvojom príznakov rakoviny prsníka, prostaty, pečene, vaječníkov a hrubého čreva.
Brusnice udržujú zdravie srdca
Brusnice sú naozaj dobré pre vaše srdce, pretože obsahujú rôzne silné minerály a enzýmy, ktoré pomáhajú znížiť zlý cholesterol z upchatých a blokovaných tepien. Problémy so srdcom sú bežné kvôli nedostatku pohybu a iným nezdravým praktikám. Konzumácia celých brusníc alebo pitie brusnicovej šťavy pri zachovaní zdravého životného štýlu pomáha zvýšiť zdravie srdca.
Brusnice posilňujú imunitu
Konzumácia brusníc alebo pitie čerstvej šťavy pomáha odvrátiť zápal a posilniť imunitný systém. Brusnice obsahujú enzým známy ako nedialyzovateľný materiál, čo pomáha udržať vírusy oddelené od zdravých buniek - čo znamená, že vás chráni pred chrípkou a prechladnutím.
Brusnice sú dobré pre ústnu hygienu
Ak chcete mať zdravé ďasná a žiadne zubné problémy, začnite konzumovať brusnice. Sú ideálne na liečbu dutín, počiatočného ochorenia ďasien a bránia tvorbe zubného povlaku, pretože znižujú schopnosť baktérií držať sa a rásť v ústnej dutine.
Brusnice udržujú zdravú pokožku
Nepretržitá konzumácia brusníc spomaľuje proces starnutia, pretože toto ovocie je bohaté na antioxidanty. Antioxidanty rýchlo zabíjajú a vyplachujú toxíny a bunky voľných radikálov z tela a udržiavajú pokožku prirodzene hydratovanú. Takže sa môžete rozlúčiť s vráskami. Brusnice navyše obsahujú vitamín C, ktorý naše telo potrebuje na vytvorenie kolagénu. Kolagén pomáha udržiavať pokožku hladkú a mladistvú.
Brusnice pomáhajú redukovať hmotnosť
Nadmerná hmotnosť zostáva na vrchole všetkých zdravotných problémov. Konzumácia čerstvého ovocia a zeleniny je vždy navrhnutá tak, aby zdravým spôsobom rozdrvila kilá navyše - pridanie brusníc - môže zdvojnásobiť prínosy. Sú bohaté na antioxidanty, ktoré vylučujú toxíny z tela. Tento proces zlepšuje tráviaci systém a metabolizmus, ktorý automaticky vedie k úbytku hmotnosti.
Brusnice liečia akné
Bobule brusníc majú antiseptické vlastnosti, ktoré pôsobia na liečbu akné. Resveratrol, antioxidant nájdený v brusnicovej šťave efektívne funguje proti pupienkom a akné. Brusnicový džús možno použiť na tvárovú masku, na ktorú budete potrebovať - prášková pomarančová kôra, lyžička medu a brusnicový džús. Dobre premiešajte všetky ingrediencie a aplikujte túto zmes na tvár po dobu 20 minút.
Brusnice pre krásne vlasy
Brusnice sú bohaté na vitamín A a C, ktorý je nevyhnutný pre rast vlasov a zdravé vlasy. Po vypadávaní vlasov sú lupiny druhý závažný problém s vlasmi. Brusnicový džús lieči lupiny a iné problémy súvisiace s pokožkou hlavy. Brusnice majú antifungálne a antiseptické vlastnosti, ktoré bojujú proti lupinám. Tieto vlastnosti tiež zabraňujú psoriáze. Môžete priamo aplikovať brusnicový džús na pokožku hlavy a opláchnuť.
Brusnice - Nutričné hodnoty
(100g)161kj
0.44
12.09g
10.26g
0.54g
3.63g
Priemerný obsah vitamínov
| %ODD* mužov1%
1.6%
1.5%
1.1%
0.6%
0.7%
11.4%
*%ODD - percent odporúčanej dennej dávky mužov v 100g
Priemerný obsah minerálov
| %ODD* mužov8.5%
1.8%
1.5%
1.6%
3.8%
28.6%
10.5%
0.3%
2.6%
7.8%
*%ODD - percent odporúčanej dennej dávky mužov v 100g
Ako brusnice nakupovať?
Čerstvé brusnice v obchode kúpite len veľmi ťažko. Skôr si ich môžete kúpiť v auguste-októbri od zberateľov. Mali by byť pevné na dotyk s hladkou šupkou. Nesmú byť zoschnuté. Sušené brusnice sa dajú kúpiť aj v obchode, obsahujú však množstvo cukru. Môžete si kúpiť aj marmeládu, výživové doplnky, čaje a lieky z nej vyrobené.
Ako brusnice skladovať?
Brusnice môžete skladovať v chladničke, kde vydržia čerstvé do mesiaca. Mrazené vám vydržia až jeden rok.
Ako brusnice spotrebovať?
Z brusníc pripravujeme čerstvú šťavu, džús, omáčku k mäsu alebo grilovanému syru, lekvár, zavárame ich, môžete ich pridať do koláčov, sušiť i mraziť.
Kľukva veľkoplodá
Kĺukva veľkoplodá, alebo aj brusnica veľkoplodá, prípadne americká brusnica je u nás nie príliš rozšíreným drobnoplodým ovocím. Latinské pomenovanie je Vaccinium macrocarpon. Pochádza zo severnej Ameriky kde je jej pestovanie značne rozšírené a pestuje sa na veľkých plochách. Kľukva veľkoplodá je príbuzná aj u nás vyskytujúcej sa kľukve močiarnej, avšak príbuznosť s brusnicou pravou, alebo obyčajnou lat. Vaccinium vitis-idaea je vzdialenejšia. Jej plody sú však väčšie a aj úrodnosť je vyššia. Kľukva vytvára dlhé poliehavé výhony, z ktorých počas vegetačného obdobia vyrastá krátky plodonosný obrast. Na výhonkoch sú drobné neopadavé dužnaté listy. Kvety sa podľa polohy pestovania a samozrejme aj podľa odrody začínajú objavovať od júna a potom počas celého leta. Niektoré odrody majú tendenciu kvitnúť v dvoch vlnách, pričom „letné“ kvitnutie je výraznejšie a aj druhá úroda je výdatnejšia. V dnešnej dobe je vyšľachtený široký sortiment odrôd líšiacich sa kvalitou plodov ako aj dobou zrenia. Medzi kvalitné odrody kľukvy veľkoplodej dostupné aj u nás patria napríklad:
- ' Big Pearl ' - veľkoplodá bohato rodiaca brusnica s množstvom chutných červených plodov.
- 'Pilgrim' - odroda s veľkými plodmi žiarivo červenej farby stredne skorá odroda
- 'Mc Farlin' - neskorá odroda s kvalitnými plodmi
- ' Searles' -
- ' Stevens ' - stredne skorá odroda
- 'Howes' - odroda s oválnymi, kyslastými plodmi, ktoré sú dobre skladovateľné /li>
- 'Ben Lear' - Plody sú mierne podlhovasté, vytvára množstvo plodonosných výhonov a tým dosahujeme značnú úrodu
- 'Early Black' - je to skorá, staršia odroda. Plody sú menšie ako niektoré moderné odrody, ale sú sladké a výrazne červené.
Kľukva veľkoplodá a jej krásne plody
Pestovanie kľukvy veľkoplodej
Prirodzene sa Americká brusnica vyskytuje na rašelinistých podmáčaných pôdach. Z toho vyplývajú aj podmienky, ktoré treba pre úspešné pestovanie tejto rastliny dodržať. V prvom rade je nutné podotknúť, že pre pestovanie je nutný vlhký rašelinový substrát s kyslou pH reakciou od 3,5 - 4,5 pH. Pre pestovanie vyberieme slnečné stanovište, ale dá sa pestovať aj na polotienistom mieste. Pôda musí byť dostatočné vlhká a nevysúšavá. Na rozdiel od pravých brusníc je vhodné aj trvalé zamokrenie, takže vystlaná jama nepotrebuje odtokové otvory, alebo stačia aj malé. Pestovať je ju možné aj vo vyšších nadmorských výškach, kde sa príliš nedarí iným ovocným druhom. Pred výsadbou mladých rastlín si musíme pripraviť miesto pre pestovanie, najskôr zbavením sa vytrvalých burín a samozrejme úpravou pH substrátu. Ak máme na pozemku zásaditú pH reakciu, je nutné vystlať dno nádoby plastovou fóliou, aby nedochádzalo k neutralizácii rašeliny. Prípadne môžeme zvoliť pestovanie v nádobe, kde však musíme zabezpečiť pravidelnú zálievku dažďovou vodou. Po výsadbe ako prevencia vysúšaniu substrátu a aj ako prevencia pred zaburinením použijeme mulč z ihličnatých stromov, prípadne 3-5 cm vrstvu hrubozrnného piesku. Keďže kľukva korení veľmi plytko, okopávaniu sa vyhneme.
Na výživu nie je kľukva náročná, občas môžeme použiť hnojivo na kyslomilné rastliny. Samozrejme musíme pri suchom počasí zavlažovať dostatkom vody.
Rez vykonávame tak, aby sme skrátili dlhé poliehavé výhony z ktorých nám vyrastá plodonosný obrast. Ak je porast prestarnutý a prehustený môžeme ho zrezať kompletne 5-10 cm od zeme. Týmto spôsobom je možné pestovať kľukvu na jednom stanovišti aj niekoľko dekád.
Rozmnožujeme zakoreňovaním odrezkov priamo do záhonov. Odrezky pomerne dobre zakoreňujú. Prípadne pre rozmnožovanie môžeme použiť potápanie. Predaj sadeničiek kľukvy veľkoplodej zabezpečuje množstvo záhradníctiev, prípadne aj internetových predajcov, pritom cena sadeničky je zväčša len niekoľko eur.
Plody v malopestovateľských podmienkach zberáme priebežne ručne, potom ako sa plody zafarbia do červenej farby. Skoré odrody dozrievajú už od konca augusta, pri neskorých odrodách až začiatkom zimy, v chladnejších častiach Slovenska sa neskoré odrody neodporúča pestovať pretože nestíhajú dozrievať.
Škodcami, ani chorobami kľukva zvyčajne v našich podmienkach netrpí.
Využitie kľukvy veľkoplodej
Použitie plodov veľkoplodej kľukvy je veľmi široké. Plody môžeme použiť rovnako v surovom stave ako aj na prípravu rôznych džemov, džúsov, kompótov a podobne. Plody sa vyznačujú vysokým podielom rôznych prospešných látok a vitamínov a preto sú niekedy používané aj ako liečivá rastlina, ako pomoc pri rôznych problémoch. Existuje množstvo receptov na kuchynské použitie plodov kľukvy.
Zdroj: https://zdravopedia.sk/ovocie/brusnice-10-ucinkov-na-zdravie
https://www.citrusar.sk/nase-ovocie/bobuloviny/klukva.html
medicalnewstoday.com, naturalfoodseries.com