Dula - 6 účinkov na zdravie
Slovensky: Dula podlhovastá
Latinsky: Cydonia oblonga
Málokto vie, že existuje ovocie zvané dula a už vôbec nevie o jej výhodach. Dula je jedným zo vzácnych druhov ovocia, ktoré sú plné výživných látok a môžu vám poskytnúť niekoľko zdravotných výhod.
Ovocie je dôležitou súčasťou zdravej výživy. Je bohaté na dôležité živiny, ktoré naše telo potrebuje, aby zostalo zdravé. Zatiaľ čo ovocie ako mango, pomaranče, banány, ananásy, melóny, hrozno, jablko atď. bežne konzumuje každý z nás, existujú určité druhy ovocia, o ktorých väčšina z nás nevie.
Dula je voňavé ovocie patriace do čeľade Rosaceae a jej kultivácia sa dá vysledovať až do antického Grécka a Ríma, kde slúžila ako symbol lásky a plodnosti. Aj keď je dnes omnoho menej bežná, duly sú blízke príbuzné populárneho ovocia, ako sú jablká a hrušky.
Dula je sezónne ovocie a je k dispozícii od jesene do zimy. Po zrení je toto ovocie zlatožltej farby a pripomína hrušku. Má chlpatý povrch, ktorý je podobný povrchu broskýň a svetlo žltú, drsnú dužinu s viacerými semenami uprostred. Má arómu koláča a málokedy sa konzumuje surová. Často sa pečie alebo mrazí, aby sa vylúčila jej kyslosť.
Používa sa v tradičných receptúrach na Strednom východe a v Stredomorí, kde je dusená s jahňacím, kozím a bravčovým mäsom. Odroda ázijskej dule, ktorá je mäkšia a šťavnatejšia, sa často používa na výrobu konzerv a želé. Niekedy sa tiež používa na prepožičanie tradičného jablkového koláča.
Obsah vitamínov a minerálov v dule
Dula v 100 g obsahuje 56 kalórií, 0,1 g tukov, 15 g sacharidov, 1,9 g vlákniny, 0,4 g bielkovín, antioxidanty, vitamín A, B1-tiamín, B6-pyridoxín a vitamín C. Z minerálnych látok obsahuje draslík, vápnik, meď, horčík, sodík a železo.
Dula posilňuje imunitu, pomáha pri liečbe vredov, pomáha zmierniť tráviace problémy i alergiu, má protirakovinové vlastnosti a obsahuje silné antioxidanty.
Dula - 6 účinkov na zdravie
Dula posilňuje imunitu
Zrelá dula je bohatým zdrojom vitamínu C a ponúka takmer 25% odporúčanej dennej dávky. Vitamín C pomáha posilňovať imunitu a pomáha pri liečbe zápalových stavov.
Výskum ukázal, že dula je bohatá na antivírusové vlastnosti. Fenoly nachádzajúce sa v čínskej dule majú silnú protichrípkovú aktivitu a antioxidačné vlastnosti. Pomáha chrániť pred prechladnutím, chrípkami a inými vírusovými patogénmi.
Dula pomáha pri liečbe vredov
Zistilo sa, že fenoly prítomné v dule sú účinné pri zmierňovaní žalúdočných vredov. Dulová šťava je tiež prospešná pre ľudí trpiacich žalúdočnými vredmi. Pomáha tiež pri liečbe peptických vredov, pretože upokojuje gastrointestinálny trakt.
Dula pomáha zmierniť tráviace problémy
V tradičnej a ľudovej medicíne sa už dlho používajú duly na liečbu rôznych porúch trávenia
Jedno ovocie poskytuje 6–8% odporúčanej dávky pre vlákninu. Adekvátny príjem vlákniny podporuje zdravé baktérie žijúce vo vašom zažívacom trakte, známe ako črevný mikrobióm.
Udržiavanie zdravého mikrobiómu v čreve pomáha zmierniť zápal a zvýšiť odolnosť proti infekciám škodlivými baktériami vo vašom zažívacom trakte.
Dula je aj účinný liek na rannú nevoľnosť. Dula, keď sa zmieša s medom, pomáha tiež liečiť kolitídu, hnačku, zápchu a črevné infekcie.
Dula obsahuje silné antioxidanty
Toto ovocie sa môže pochváliť úžasnými antioxidačnými vlastnosťami vďaka prítomnosti polyfenolických zlúčenín. Tieto antioxidanty odbúravajú voľné radikály prítomné v tele, spomaľujú proces starnutia a zabraňujú kardiovaskulárnym ochoreniam a mŕtvici.
Niektoré výskumy naznačujú, že niektoré antioxidanty v dule, vrátane flavonolov, ako je kvercetín a kaempferol, znižujú zápal a chránia pred chronickými chorobami.
Dula pomáha zmierniť alergiu
Dula pomáha zmierňovať rôzne alergické symptómy potlačením aktivity určitých imunitných buniek zodpovedných za alergické reakcie.
Ovocie a výťažok zo semien možno použiť na liečbu atopickej dermatitídy a cystitídy. Môže sa tiež použiť na prípravu potravinových výrobkov pre alergikov.
Niekoľko malých štúdií podporuje jej schopnosť predchádzať a liečiť mierne alergické reakcie, ako je výtok z nosa a astma.
Dula má protirakovinové vlastnosti
Antioxidačné vlastnosti v dule pomáhajú telu bojovať proti voľným radikálom a ničia zhubné rakovinové bunky. Granule v dužine ovocia obsahujú adstringentné zlúčeniny známe ako triesloviny, t.j. katechín a epikatechín. Tieto triesloviny chránia vaše sliznice pred rakovinou väzbou na toxíny a chemikálie spôsobujúce rakovinu v hrubom čreve.
Ako dulu nakupovať?
Existuje niekoľko druhov dúl líšiacich sa vôňou, veľkosťou i konzistenciou dužiny. Preto si pred kúpou naštudujte čoto o týchto druhoch a vyberte si tú, ktorá sa najviac hodí na vybraný účel.
Ako dulu skladovať?
Každý druh má tiež inú dobu skladovania. Niektoré musíte spracovať do 4 týždňov iné vám vydržia aj mesiace.
Ako dulu spracovať?
Na rozdiel od populárnejších druhov ovocia sa dula zriedka konzumuje surová. Zrelé, surové duly majú veľmi tvrdú dužinu a kyslú, zvieravú chuť.
Preto väčšina milovníkov dúl súhlasí s tým, že ovocie sa najlepšie konzumuje varené.
Po nakrájaní ju vložte do hrnca s vodou a malým množstvom cukru a nechajte ju dusiť, až kým dužina nezmäkne. Môžete tiež experimentovať s pridaním korenia ako vanilka, škorica, zázvor a badyán.
Varené duly môžete jesť samostatne alebo ich používať na prípravu ovsených vločiek, jogurtov alebo pečeného bravčového mäsa. Je to tiež vynikajúci doplnok k ovocným koláčom.
A čo viac, môžete urobiť z duly džem.
Dula - pestovanie a rozmnožovanie ovocia duly
Dula podlhovastá (Cydonia oblonga)
Pôvod a rozšírenie
Dula pochádza zo Zakaukazska, odkiaľ sa šírila do Malej Ázie a Perzie. V súčasnosti sa väčšie výsadby nachádzajú v krajinách južnej Európy ako je Španielsko, Portugalsko, Francúzsko a Taliansko. U nás nie je dula veľmi rozšírená, vyskytuje sa len ojedinele v záhradkách v teplejších oblastiach.
Kultúrne odrody dule patria do formy jablkovitej (sorty Pezská cukrová, Angerská) alebo hruškovitej (sorty Champion, Bereckého, Leskovačská) . Rastlina vytvára ker až nižší strom do výšky až 7 m. Kvitne veľkými dekoratívnymi kvetmi v druhej polovici mája, preto ju nepoškodzujú neskoré jarné mrazy.
Plody sú malvice nepravidelného tvaru, spočiatku hnedé s jemnými chĺpkami, neskôr pri dozrievaní zožltnú s výraznou arómou. Sú pomerne veľké, s hmotnosťou 400 – 800 g. Zberajú sa koncom októbra, po zožltnutí plodov. Výhodou je, že nie sú citlivé na otlačenie.
Pestovanie duly
Dula je pomerne náročná na podmienky pestovania. Najlepšie jej vyhovujú záhrevné pôdy dobre zásobené živinami. Neznáša pôdy s vysokým obsahom vápnika, kde trpí chlorózou- žltačkou listov. Na vlahu je menej náročná, stačia jej zrážky 550 – 600 mm, ale pri doplnkovej závlahe podstatne zvyšuje rodivosť. Vyžaduje si teplé, chránené stanovište, podobne ako marhule či broskyne.
Dulu sadíme v spone 4 x 5 m. Udržiavame nezahustené koruny, ale jednotlivé vetvy neskracujeme, pretože dula rodí najmä na koncoch výhonov. Pomerne plytko zakoreňuje, preto ju neokopávame a nekypríme. Korene sú citlivé na namŕzanie, veľmi dobré je na jeseň nastielanie organickou hmotou.
Rozmnožovanie duly
Ušľachtilé sorty sa rozmnožujú vegetatívne, najmä očkovaním. Ako podpník sa používa semenáč dule, hrušky alebo hloh obyčajný.
Využitie duly - recepty
Čerstvé plody pre svoju trpkú a nevyváženú chuť nie sú vhodné na priamy konzum. Sú ale veľmi vhodnou surovinou na prípravu kompótov, muštov, rôsolov, marmelád a vín.
Už v dávnej minulosti sa plody dule využívali v ľudovom liečiteľstve. Používali sa v čajoch proti bolesti hrdla, žalúdočným ťažkostiam, hnačkám. Obsahujú 8,0 – 10,6 % cukru, 1,8 % pektínov, 0,8 – 1,8 %, kyselín a 5 – 20 mg% vitamínu C.
Plody sa vyznačujú výraznou arómou, ktorá spríjemňuje prostredie a pri uložení do skríň medzi šaty odpudzuje mole šatové. V niektorých oblastiach používali drevo z dule aj na výrobu umeleckých výrobkov. Dula sa tiež používa ako podpník pri pestovaní nízkych foriem stromov, hlavne hrušiek.
Zdroj: https://zdravopedia.sk/ovocie/dula-6-ucinkov-na-zdravie
http://www.biospotrebitel.sk/clanok/2007-dula-pestovanie-a-rozmnozovanie-ovocia-duly.htm
stylecraze.com, healthline.com