Charakteristika
Jednoročná bylina z čeľade lipnicovitých, u nás sa pestuje vo viacerých odrodách ako obilnina. Poskytuje rozmanitý úžitok. Pôvodne ju domestovali Indiáni na území dnešného Mexika. Názov Kukurica je novotvar, ktorý vytvoril český botanik Ján Svätopluk Presl. Kukurica narastá do výšky 1 až 3 metrov, Z plného stebla vyrastajú striedavo dlhé a štíhle listy v dvoch zvislých radoch. Skoré odrody majú na hlavnom steble 8- 12 listov, neskoré 24 s viac.
Výskyt
Do Európy sa dostala po príchode Španielov do Ameriky. Na Slovensko sa dostala z Maďarska v polovice 18 storočia. Dnes je rozšírená po celom svete, pretože vďaka cudzoopelivosti je veľmi prispôsobivá.
Zber a úprava
Usušené blizny samičích kvetov, vyčnievajúce z klasov (najprv bledozelené, neskôr hnedé), ktoré sa zbierajú, keď rastlina kvitne. Po opelení sa blizny odrežú a narýchlo sa sušia v tieni. Obsahujú saponíny, triesloviny, éterické oleje, horčiny, flavónové farbivá, živicu, mastný olej, vitamíny C a K, minerálne a iné látky.
Liečivé vlastnosti
Osoží pri chorobách močových ústrojov, upravuje stolicu, podporuje vylučovanie žlče, prospieva pri liečbe cukrovky. Uplatňuje sa ako neškodný odtučňujúci prostriedok, mierne zvyšujúci tlak krvi, ako aj krvnú zrážavosť. Amylum maydis (kukuričný škrob)- biely prášok bez vône, získaný rozdrvením kukuričných zŕn, upotrebuje sa v lekárnictve a v priemysle na rozličné účely. Z kukuričných klíčkov, ktoré pri spracovaní zŕn zostávajú ako vedľajší produkt, vyrába sa pokrmový olej, ktorý je zdrojom vitamínu E a v kombinácii s odstredeným mliekom osoží ako diétna potravina. Kukuričný olej obsahom nevstrebateľných tukov redukuje aj množstvo cholesterolu v krvi, čo priaznivo účinkuje proti zvápenateniu tepien. Kukuričné plody (zrná) čiže kukurica slúžia na výrobu kukuričných krúpov a kukuričnej múky.
Príprava
Šťava z mladých kukuričných plodov používa sa vo forme sirupu ako sladidlo. Zápar: 1 polievková vrchovatá čajová lyžica kukuričných blizien sa zaparí ¼ litrom vriacej vody. Krátko sa vylúhuje, nesladí sa.
Zaujímavosť
Vo veľkom množstve, najmä v krajoch, kde je kukurica hlavnou, prípade jedinou potravou, môžu však spôsobiť kožnú a nervovú chorobu, zvanú pelagra (nedostatok vitamínu PP v organizme).