Hurmikaki (Tomel) - 10 účinkov na zdravie
Hurmikaki pochádza z východnej Ázie a je mimoriadne obľúbené v Japonsku. Nezrelé ovocie má nepríjemnú trpkú chuť, ale keď sa nechajú plody dozrieť na miske pri izbovej teplote tak, že sú na dotyk mäkké, odvďačia sa vám sladkou chuťou zrelej marhule s príchuťou mrkvy.
Obsah vitamínov a minerálov v hurmikaki
Hurmikaki je dobrým zdrojom vitamínu C, betakaroténu a draslíka. Odporúča sa aj ľuďom s chorou pečeňou a obličkami. Vhodný je aj pre ľudí s artritídou a dnou. Toto ovocie má i upokojujúce účinky. Pomáha udržiavať pod kontrolou hladinu cholesterolu. Vďaka antibakteriálnym látkam potláča množenie škodlivej mikroflóry čriev.
Hurmikaki obsahuje vápnik, čím prispieva k udržiavaniu pevných kostí. Vďaka množstvu vitamínu A, ktorý sa mení na betakarotén, sa odporúča tehotným i dojčiacim ženám, deťom a starším ľuďom, ale aj fajčiarom a tým, ktorí si častejšie doprajú alkohol. Okrem toho obsahuje vitamíny skupiny B, vitamín C a vitamín E, ktorý pozitívne ovplyvňuje stav pokožky, spomaľuje tvorbu vrások, škvŕn. Odporúča sa pri problémoch s vypadávaním vlasov.
Hurmikaki obsahuje aj draslík, horčík, fosfor, meď, mangán. Pokiaľ sa konzumuje čerstvé, zlepšuje stav srdcovo-cievneho systému. Je i zdrojom lykopénu, čím sa z neho stáva účinný antioxidant, ktorý chráni pred rakovinou prostaty, krčka maternice, žalúdka a pľúc. Vďaka železu sa odporúča ako jeden z preventívnych či liečivých prostriedkov pri anémii (chudokrvnosti).
Hurmikaki je zároveň zdrojom ľahko stráviteľných cukrov, takže za krátky čas dokáže poskytnúť telu dostatok energie, čo oceníte, keď na vás čaká náročný fyzický či psychický výkon.
Hurmikaki - 10 účinkov na zdravie
Hurmikaki proti oxidačnému stresu
Antioxidanty, ktoré hurmikaki obsahuje pomáhajú predchádzať alebo spomaľovať poškodenie buniek tým, že pôsobia proti oxidačnému stresu, čo je proces vyvolaný nestabilnými molekulami nazývanými voľné radikály. Oxidačný stres bol spojený s určitými chronickými ochoreniami, vrátane srdcových ochorení, cukrovky, rakoviny a neurologických stavov, ako je Alzheimerova choroba.
Hurmikaki proti rakovine
Hurmikaki majú vysoký obsahom flavonoidov, ktoré sú silnými antioxidantami, ktoré sa nachádzajú vo vysokých koncentráciách v šupke a dužine a sú spojené s nižšou mierou rakoviny pľúc i rakoviny hrubého čreva, rakoviny prostaty, krčka maternice a žalúdka.
Hurmikaki pre zdravé srdce
Silná kombinácia živín, ktoré sa nachádzajú v hurmikaki, ich robí vynikajúcou voľbou pre posilnenie zdravia srdca. Hurmikaki obsahujú flavonoidné antioxidanty, vrátane kvercetínu a kaempferolu.Strava s vysokým obsahom potravín bohatých na flavonoidy môže podporiť zdravie srdca tým, že znižuje krvný tlak, znižuje "zlý" LDL cholesterol a znižuje zápal.
Hurmikaki môže pomôcť znížiť zápal
Choroby, ako je srdcové ochorenie, artritída, cukrovka, rakovina a obezita sú spojené s chronickým zápalom. Hurmikaki, ktoré majú vysoký obsah protizápalových látok, môžu pomôcť znížiť zápal a znížiť riziko týchto ochorení.
Hurmikaki sú vynikajúcim zdrojom silného antioxidantu vitamínu C. Jedna hurmikaki obsahuje 20% odporúčaného denného príjmu tohto vitamínu, ktorý pomáha chrániť bunky pred poškodením spôsobeným voľnými radikálmi a bojuje proti zápalu v tele.
Hurmikaki na trávenie
Vláknina, ako viete, je nevyhnutná pre dobré pohyby čriev. Pravidelné používanie tohto plodu bohatého na vlákninu môže pomôcť zmierniť problémy súvisiace s pohybom čriev, čím sa vytvorí cesta pre udržanie zdravého tráviaceho systému. Taníny, prítomné v hurmikaki, regulujú črevné pohyby, a tým poskytujú úľavu od hnačky.
Hurmikaki proti cukrovke
Rozpustné potraviny bohaté na vlákninu, ako je hurmikaki, môžu pomôcť predchádzať tvorbe krvného cukru.
Hurmikaki pre zdravé oči
Hurmikaki poskytujú veľa vitamínu A a antioxidantov, ktoré sú rozhodujúce pre zdravie očí. Jedna hurmikaki obsahuje 55% odporúčaného príjmu vitamínu A, ktorý podporuje funkciu spojiviek a rohovky. Okrem toho je základnou zložkou rhodopsínu, čo je proteín potrebný pre normálne videnie.
Hurmikaki tiež obsahujú luteín a zeaxantín, ktoré sú karotenoidnými antioxidantmi, ktoré podporujú zdravé videnie. Strava bohatá na luteín a zeaxantín môžu znižovať riziko niektorých ochorení očí, vrátane vekom podmienenej degenerácie makuly, ochorenia, ktoré postihujú sietnicu a môžu spôsobiť stratu zrak.
Hurmikaki pomáha pri chudnutí
Stredne veľké ovocie váži okolo 168 gramov a ponúka len 31 gramov sacharidov. Ovocie nemá žiaden tuk. Tieto dva faktory z neho robia ideálneho kamaráta pre tých, ktorí sa snažia zbaviť nejakých tých kíl.
Hurmikaki na vysoký krvný tlak
Sodík, keď je nadmerne zahrnutý do stravy, môže vyvolať hypertenziu. Je známe, že hurmikaki má nízke hladiny sodíka. Preto môže byť použitá ako súčasť vyváženej nízkoriadenej stravy určenej pre tých, ktorí majú hypertenziu.
Hurmikaki na energiu
Hurmikaki je zdrojom ľahko stráviteľných cukrov, takže za krátky čas dokáže poskytnúť telu dostatok energie, čo oceníte, keď na vás čaká náročný fyzický či psychický výkon.
Ako správne čistiť hurmikaki
Ako hurmikaki spracovať?
Hurmikaki môžeme jesť čerstvé, sušené alebo varené a sú bežne používané po celom svete v ovocných šalátoch, mäsových jedlách, želé, nápojoch, koláčoch,
pudingoch a smoothies.
Hurmikaki - návod na pestovanie
Pre nás ešte stále pomerne exotická rastlina, ktorá si však postupne hľadá svoje miesto v záhradách. Podelíme sa s vami o poznatky, ktoré vám pomôžu s pestovaním, od výberu vhodného stanovišťa až po správny rez.
Hurmikaki odrody
Hurmikaki viržínske (Diospyros virginiana)
Hurmikaki je rastlina pre našu oblasť nepôvodná, avšak našej klíme veľmi prispôsobivá. Vyznačuje sa vo vhodných podmienkach nenáročnosťou, odolnosťou a exotickým vzhľadom. Výborná drevina aj pre záhradnú architektúru najmä na jeseň, keď sa listy vyfarbujú do žiarivo červena až oranžova. Odvďačuje sa bohatou úrodou. Poznáme ho pod názvom tomel, ebenovník aj kaki s latinským názvom Diospyros kaki. Plody sú žlté až oranžové podobné rajčine. Naozaj vynikajúcej chuti. Pestuje sa ako vyšší ker alebo nízkokmenný strom.
Stanovište
Stanovište vyberáme čo najslnečnejšie s možným potenciálom akumulácie tepla (stena domu, záhradný múrik). Čím chránenejšie stanovište proti vetrom, najmä zimným, tým lepšie. Treba brať ohľad aj na kvalitu pôdy, ktorú môžeme vylepšiť pridaním štandardného záhradníckeho substrátu. Vyhovujú mu priepustné, hlboké pôdy s dobrou zásobou živín a humusu a mierne kyslé (s pH 5,5 až 6,5). Najlepšie s drenážou, aby nebol pestovaný v podmáčaných pôdach, ktoré mu nevyhovujú. Pravidelná závlaha je potrebná pri suchších obdobiach a prvé 2 - 3 roky po výsadbe. Samotná vlaha má vplyv na tvorbu plodov, tiež ich veľkosť a tvar. V prvých dvoch rokoch je však vhodnejšie pestovať ho v nádobe a prezimovať na miestach, kde nemrzne. Ideálne sú skleníky a zimné záhrady.
Opeľovanie
Väčšina odrôd je samoopelivá, takže pre tvorbu plodov postačí jedna rastlina, navyše bez prítomnosti opeľovača sú plody bezsemenné. Prítomnosťou dobrého opeľovača zabezpečíme kvalitnú úrodu aj dostatok plodov. Medzi najlepšie opeľovače patria odrody ’Gailey‘ (má len malé plody), ’Zengi-Maru‘, ’Dai Dai Maru‘, ’Seedless‘. Rastliny sadíme v spone 3 - 6 metrov.
Ako zazimovať hurmikaki
Mrazuvzdornosť je udávaná až do -25°C (až -30°C dospelý zdravý strom). Kvitnutie nastáva v druhej polovičke mája a trvá 2 - 3 týždne. Citlivosť narašených častí stromu k mrazom je vysoká, závisí od dĺžky mrazovej expozície. V prípade mrazového poškodenia strom spoľahlivo regeneruje, avšak už bez kvitnutia.
Zakúpené rastliny je nutné spočiatku pestovať v polotieni a odporúčame ich ponechať aspoň rok v pôvodnom kontajneri. Dôvod je potreba dosiahnutia plného prekorenenia. Ideálne je rastlinu jeden alebo dva roky zimovať niekde, kde dlhodobo nemrzne, krátkodobé mrazy toleruje (do - 5°C). Ideálne sú pivnice alebo studené predsiene (svetlo nie je nevyhnutné). Ak je rastlina po vynesení na jar nenarašená, dáme ju na teplé slnečné miesto, ak je už čiastočne narašená umiestnime ju do polotieňa, aby neprišlo ku spáleniu. Rastlinu vynášame podľa počasia, v apríli alebo začiatkom mája.
Po výsadbe na stanovište je vhodné minimálne prvý rok počas zimy rastlinu mierne chrániť - napr. čečinou, alebo zakopcovaním kmeňa zeminou do výšky 50 cm. Nevyhnutná sa javí ochrana proti devastujúcemu vplyvu zimného slnka na slnečných stanovištiach. Postačí jednoduchý chránič (opretá doska do južného smeru, biela netkaná textília v dvoch vrstvách na bambusových tyčkách). Ako nedostatočné sa javí známe bielenie kmeňa. Vhodné je aj zabalenie kmeňa v prvých 4 rokoch do jutoviny.
Hnojenie
Postačí bežné hnojenie s obsahom stopových prvkov (Cererit, Krystalon). Ideálnym hnojivom je aj NPK v pomere 10 : 4 : 6. Škodce rastlinu v našich podmienkach nenapádajú, jeho domáci škodcovia v SR a ČR nežijú. Prípadná chemická alebo iná ochrana je zhodná s našimi rastlinami.
Rez hurmikaki
Hurmikaki rez nepotrebuje. Rezom regulujeme iba vzrast, čím udržujeme pomerne bujný strom v potrebnej veľkosti. Odstraňujú sa uschnuté a poškodené konáre. Strom sám zhadzuje odrodený obrast. Kvitne a plodí na výhonkoch, ktoré vyrastajú z minuloročného dreva, preto treba byť pri reze opatrný, inak sa oberiete radikálnym rezom o úrodu. Navyše je hurmikaki dosť tvrdý oriešok a rastie si po svojom. Ak sa rozhodnete pre rez, tak len na jar.
Plody
Dozrievajú koncom septembra až októbra. Nezrelé plody sú nepožívateľné, trpké. Zrelosť sa pozná podľa zmiznutia trpkosti. Najjednoduchší a najspoľahlivejší spôsob je nechať plody prejsť mrazom. V takomto stave sa môžu nechať na strome až do Vianoc. Plody môžeme ponechať v izbovej teplote s pridanými jablkami a banánmi, ktoré urýchľujú zrenie uvoľňovaním plynu. Konzumujú sa buď po rozkrojení alebo celé so šupkou. Semiačka, ak sú prítomné, sa vyberajú. Niektoré odrody sa môžu zozbierať skôr a nechať uložené krátkodobo v mrazničke a následne niekoľko dní v teple. Plody sú rôsolovité podobné marhuliam a je z nich vynikajúci džem, rôsol. Dužinu si však môžete aj čerstvú natrieť na pečivo.
Hurmikaki japonské
Je veľmi príbuzný druh, jeho mrazuvzdornosť je však menšia (paradoxne je však odolnejší voči jarným mrazíkom). Udávaný limit je okolo -16°C. Na území SR a ČR ide o pomerne rozšírený strom. Dospelé stromy majú výbornú schopnosť prispôsobiť sa podmienkam prostredia. Najcitlivejšie je jednoročné drevo. Odporúča sa kontajnerová kultúra, so zimovaním podobným Hurmi-kaki viržínskému. Dôležité je minimalizovať teplotné výkyvy (vetraním, zatienením). Na pestovanie u nás sú vhodné aj hybridy hurmi kaki viržínskeho a japonského, napríklad odroda ’Nikita´s Gift‘ (mrazuvzdorná do −23 °C) či ’Roseyanka‘ (mrazuvzdorná do −27 °C). Obe odrody sú chuťovo veľmi dobré a sú samoopelivé, ale je výhodné – pre kvalitu i veľkosť plodov – mať dobrého opeľovača.
Soňa Štubňová
https://www.healthline.com/nut...
https://www.stylecraze.com/art...