Borievka obyčajná/Jalovec
Úžitok : napomáha látkovej premene. Osoží pri nadúvaní a dezinfekcii tráviaceho traktu. Má močopudný účinok. Stimuluje detoxikáciu a činnosť pečene. Plody borievky sa využívajú na podporu liečby ochorení kĺbov - dna, reuma a artróza. Účinne pomáhajú z tela vyplaviť škodliviny.
Výskyt : rastie na suchých stráňach, piesočnatých a skalnatých miestach. Darí sa jej všade, kde je teplo a sucho.
Kvitne : od apríla do mája.
Zber : zbierame drevo, plody a vršky. Drevo sa zbiera bez kôry zo silnejších kmeňov a konárov. Plody zbierame na jeseň. Vršky zbierame od mája do septembra.
Požitie :
Odvar: jednu až dve polievkové lyžice plodov zalejeme 400 ml vody. Varíme 3 minúty a necháme lúhovať 30 minút. Precedený odvar užívame trikrát denne 80-120 ml 15 minút pred jedlom. Jeden cyklus liečenia trvá 20 dní. Liečenie sa uskutočňuje pod lekárskou kontrolou.
Kúpeľ: 8 hrstí plodov a mladých výhonkov borievky varíme v dvoch litroch vody 15 minút. Precedíme a vlejeme do teplého kúpeľa.
Borievka obyčajná
(juniperus communis)
Všeobecný popis:
Je to ker alebo malý strom, veľmi variabilný ker, často nízky, ale občas dosahuje 10 m výšky. Borievka obyčajná má ostré ihlicovité listy spájané v trojčetných praslenov. Listy sú modrozelené, s jedným bielym pruhom na vnútornom povrchu. Sú to dvojdomé rastliny, samčie a samičie kvety rastú na rôznych rastlinách, ktoré sú opeľované vetrom. Plodom je modrá okrúhla čučoriedka podobná suchá, čierno-modrá bobuľovitá šiška, zrejúca 18 mesiacov. Má 4-12 mm priemer. Plody jedia vtáky.
Používaná časť:
Plod, púčiky
Spôsob použitia:
Plod sa používa vo forme bylinkového čaju v zmesi s ďalšími bylinami. Najlepšie forma podávania je vo forme výťažku - tinktúry z púčikov - gemmoterapia