Tamarillo - 6 účinkov na zdravie
Slovensky: Rajčiakovec repový
Latinsky: Solanum betaceum (Cav.)
Tamarillo (Solanum betaceum) je malý strom v rodine rastlín Solanaceae dorastajúci do výšky 3,5 až 5 m. Tamarillo rastie v zhlukoch podobne ako paradajka, má však podlhovastejší alebo vajcovitý tvar. Niektorí prirovnávajú jeho tvar k malému baklažánu. Na rozdiel od paradajok alebo baklažánu má však šupka horkú chuť, ktorá je nepríjemná. Jeho dužina je sfarbená žlto až oranžovo červeno.
Prvá medzinárodne predávaná plodina tamarilla v Austrálii sa pestovala približne v roku 1996, hoci nadšenci permacultúry a exotického ovocia pestovali ovocie po celej krajine od polovice 70. rokov 20. storočia.
Na Novom Zélande sa vyprodukuje asi 2 000 ton na 200 hektároch pôdy a vyváža sa do Spojených štátov, Japonska a Európy. Na vývoz sa používajú existujúce marketingové kanály vyvinuté pre dovoz kivi.
Obsah vitamínov a minerálov v tamarillo
Tamarillo v 100 g obsahuje 30 kalórií, 1 g tukov, 8 g sacharidov, 1 g bielkovín a 1 g vlákniny. Z vitamínov obsahuje 1 637 medzinárodných jednotiek vitamínu A (viac ako 100% ODD), vitamín B1-tiamín, B3-niacín, B6-pyridoxín, B9-kyselinu listovú, vitamín C a E, z minerálnych látok obsahuje železo, draslík, vápnik, meď, horčík, mangán, fosfor, selén a zinok.
Tamarillo udržuje zdravé srdce, pomáha regulovať krvný tlak, udržuje zdravé oči, pomáha zvýšiť metabolizmus, pomáha bojovať s rakovinou, bráni vzniku anémie.
Tamarillo - 6 účinkov na zdravie
Tamarillo udržuje zdravé srdce
Tamarillo obsahuje dobrý podiel rozpustnej vlákniny, bielkovín, škrobu, antokyanov a karotenoidov. Antokyany a najmä karotenoidy sú obzvlášť prospešné pre zdravie srdca.
Karotenoidy pomáhajú znížiť riziko koronárnych ochorení srdca znížením krvného tlaku, znížením prozápalových cytokínov a markerov zápalu (ako je C-reaktívny proteín) a zlepšením citlivosti na inzulín vo svaloch, pečeni a tukových tkanivách.
Tamarillo pomáha regulovať krvný tlak
Obsah draslíka v tamarillo pomáha pri znižovaní vysokého krvného tlaku v tele. Karotenoidy v ovocí tiež pomáhajú znižovať riziko srdcových chorôb, ktoré sú spojené s vysokou hladinou krvného tlaku. Začlenenie ovocia do vašej každodennej stravy kontrolovaným spôsobom vám môže pomôcť zbaviť sa systolického krvného tlaku.
Tamarillo pomáha zvýšiť metabolizmus
Potraviny, ktoré sú obohatené o vitamíny a minerály, sú mimoriadne prospešné pre zlepšenie funkcie tela. Dobre fungujúce zdravé telo je výsledkom dobrej metabolickej aktivity v tele. Vitamín B6 pomáha premieňať kalórie na užitočnú energiu, čím obmedzuje aj nadmerný prírastok na hmotnosti. Prispieva tiežk zlepšeniu metabolizmu hemoglobínu prítomného vo vašom tele, čím uľahčuje transport krvi.
Tamarillo udržuje zdravé oči
Ovocie, ktoré je hnacou silou karotenoidov a vitamínu A, pomáha pri zlepšovaní zdravia vašich očí. Tamarillo je prospešný pre zdravie očí, pretože živiny pomáhajú chrániť vaše oko pred vnútornými aj vonkajšími poškodeniami. Pravidelná a kontrolovaná konzumácia ovocia pomáha oddialiť rozvoj problémov spojených so zrakom, ako je makulárna degenerácia a katarakta.
Tamarillo pomáha bojovať s rakovinou
Antioxidačná vlastnosť ovocia pomáha v boji proti bunkám voľných radikálov, ktoré spôsobujú rakovinu. Antokyany v tamarille sú vysoko účinné antioxidanty, ktoré ochránia vaše telo pred poškodením spôsobeným oxidačným stresom. Vplyv antioxidantov na boj proti rakovinovým bunkám bol dokázaný rôznymi vedeckými štúdiami. Preto bolo zdôraznené, že množstvo antioxidantov, ako sú flavonoidy, polyfenoly, zlúčeniny chlóru a podobne, v ovocí môže zabrániť vzniku rakoviny, najmä prsníka a hrubého čreva. K tejto funkcii prispievajú aj protizápalové vlastnosti.
Tamarillo brani vzniku anémie
Bohatý obsah železa v tamarillo je prospešný pri liečbe anémie. Minerál prispieva k tejto funkcii reguláciou a podporou tvorby červených krviniek, ktoré ovplyvňujú tvorbu krvi vo vašom tele. Keďže konzumácia tamarilla prispieva k nevyhnutnej tvorbe červených krviniek, pomáha telu prekonať anemický stav. Tamarillo tiež pomáha pri odstraňovaní súvisiacich príznakov, ako sú únava, slabosť a závraty.
Ako tamarillo nakupovať?
Vyberajte si ovocie, ktoré je ťažké vzhľadom na jeho veľkosť, bohato sfarbené a jemne hebké na dotyk. Nezrelé ovocie bude mať zelenkavý nádych. Keď je zrelé, mali by ste cítiť vôňu ako zmes paradajok a marhúľ.
Ako tamarillo skladovať?
Nezrelé tamarillo nechajte dozrieť pri izbovej teplote, zrelé tamarillo skladujte v chladničke, kde vám vydrží až týždeň.
Ako tamarillo spotrebovať?
Najlepším spôsobom konzumácie tamarillo je jesť ho surové. Prerežte ho na polovicu, pokvapkajte trochou medu a lyžičkou naberajte dužinu, podobne ako by ste jedli kivi. Šupku nekonzumujte, pretože je horká.
Tamarillo môžete servírovať s kozím syrom alebo pridať do šalátu i smoothie.
Rajčiakovec repový (Solanum betaceum (Cav.))
Celým slovenským názvom rajčiakovec repový. Český názov je rajčenka. Názov je pravdepodobne odvodený od malej podobnosti plodov, poprípade podobnosti chuti týchto plodov. V obchodoch sa stretnete s týmto plodom pod názvom Tamarillo. Je to plod vajcovitého tvaru zhruba veľkosti vajíčka. Vnútri ma kašovitú konzistenciu a plno drobných tmavých semien. Chuťou môže vzdialene pripomínať paradajky, s ovocnou príchuťou. Jedia sa po rozrezaní lyžičkou pretože tenká šupka je horká. Latinský názov rastliny je Cyphomandrabetacea. Patrí podobne ako mnoho ďalších úžitkových rastlín do čeľade solanaceae - ľuľkovité. Rajčiakovec je tropická rastlina pochádzajúca z južnej Ameriky. Pestuje sa do väčších nadmorských výšok, takže znesie aj ochladenie poprípade aj studenšie zimovanie. Je to vždyzelený strom, resp. poloker s bylinnými vetvami a veľkými listami. Listy po dotyku zapáchajú (podobne ako paradajky). Listy dorastajú do obrovských rozmerov, aj 40cm na dĺžku. Rastlina dorastá do výšky až 5 metrov. Strom tvorí riedku korunu a nie príliš vďačne sa rozkonáruje. Toto však platí pre semenáče, rastliny vypestované z odrezkov sa rozkonárujú celkom pekne aj pri oveľa menšej výške.
Pestovanie Rajčiakovca - tamarilla
Na pestovanie nie je rajčiakovec, alebo tamarilo príliš náročný a pestovanie zvládne aj začínajúci pestovateľ. Darí sa jej v priepustnom výživnom substráte. Trvalé zamokrenie neznášajú, preto je vhodné na dno nádoby dať drenážnu vrstvu. Pri preschnutí substrátu reaguje zvädnutím listov, poprípade ich žltnutím a opadom. Veľké listy pri vyšších teplotách odparujú veľké množstvo vody takže pri slnečnom počasí treba zalievať často.
Kvety sú drobné ružovkasté (niektoré biele, len púčik je ružovkastý), rastú v strapcoch na dlhších stonkách. Kvety sa mierne podobajú kvetom zemiakov. Kvitne počas celej sezóny a súčasne sú na rastlinke plody aj kvety. Rastlina by mala plodiť pri pestovaní zo semien v druhom, resp. treťom roku, rastlina z odrezkov by mohla plodiť už v roku rozmnoženia resp. v nasledujúcom roku, ale môže to byť aj neskôr v závislosti od podmienok v akých rastlinu pestujeme. Pozor treba dávať, aby sme rastlinu príliš hlboko nezrezali, lebo semenáče kvitnú až vo vyššej výške keď sa tamarilo samo rozvetví. Toto neplatí pre rezkovance, tie zakvitnú aj vo výške 0,5-1,5 metra.
Nakoniec niekoľko riadkov k rozmnožovaniu. Rozmnožovať je možné generatívne (semenami), alebo vegetatívne (odrezkami). Klíčivosť semien je veľmi dobrá a rastliny veľmi rýchlo rastú. Semená je možné jednoducho získať z kúpených plodov (ako som spomenul v úvode predávajú sa pod názvom tamarillo). Semená stačí očistiť a zasiať do substrátu a pri teplote okolo 20-25°C čakať pokiaľ vyklíčia. Veľmi jednoduché je aj rozmnožovanie z odrezkov. Stačí vetvičky z rezu narezať na časti dlhé 15-20 cm a zakoreniť vo vode poprípade v substráte.O odrezky pri reze rastliny núdzu mať nebudete. Pre bytové pestovanie sú vhodnérezkovance, kvôli nižšiemu vzrastu.
Najväčším problémom pri pestovaní rajčiakovcaje náchylnosť na napadanie škodcami. Rastlinu je nutné pravideľne sledovať a kontrolovať prítomnosť škodcov. Najčastejšie ju napádajú vošky a molice. Zasiahnuť je nutné hneď v počiatkoch výskytu škodcu, pretože pri premnožení dokážu rastlinu zlikvidovať.
Detail na kvety rajčiakovca - tamarila
Kvietky rajčiakovca - tamarila ešte raz - vidieť ako rastú v strapcoch
Opelený kvet rajčiakovca – tamarila, resp. už malý plod
Semenáč aj v nádobe dokáže dorásť do výšky až 4metre
Rastúce plody rajčiakovca - tamarila
Rastúce plody rajčiakovca - tamarila
Začiatok dozrievania plodov rajčiakovca - tamarila
Plody rajčiakovca - tamarilo
Zdroj: https://zdravopedia.sk/ovocie/tamarillo-6-ucinkov-na-zdravie
https://citrusar.sk/rajciakovec.html
draxe.com, boldsky.com, books.google.sk