Ostružina malinová/Malina
Maliny - 10 účinkov na zdravie
Maliny sú v našich záhradkách a kuchyniach takmer také rozšírené ako jablká, hrušky alebo slivky. Maliny majú typickú jemnú a lahodne kyslastú chuť.
Malina je plod ostružiny malinovej. Je zložená z drobných guľôčok červenej farby a pochádza z južnej Európy. Maliny sa rozšírili aj do našich zemepisných šírok, kde rastú divo v krovinách, na okrajoch svetlých lesov, popri cestách aj kultivovane v záhradkách.
Obsiahnuté farbivo v malinách patrí medzi najsilnejšie antioxidanty. Čím sýtejšej a tmavšej farby sú maliny, tým je koncentrácia tohto farbiva vyššia.
Obsah vitamínov a minerálov v malinách
Jedna šálka čerstvých malín obsahuje 1.48g bielkovín, 64 kalórií a 8g vlákniny.
Minerály: draslík – 186mg, fosfor – 36mg, vápnik - 31 mg, horčík – 27mg, mangán – 0.824mg, meď – 0.111mg, sodík – 1mg, selén – 0.2mg, zinok – 0.52mg, železo – 0.85mg
Vitamíny: kyselina listová – 26mg, kyselina pantoténová – 0.405mg, niacín – 0.736mg, vitamín A – 41 mg, vitamín B1 (tiamín) – 0.039mg, vitamín B2 (riboflavín) – 0.047mg, vitamín B6 – 0.068mg, vitamín C – 32.2mg, vitamín E – 1.07mg, vitamín K – 9.6mg.
Plody, šťava a ďalšie výrobky z nich sú najmä pre obsah antioxidantov cenné pri horúčkovitých a zápalových ochoreniach (zápal priedušiek, reuma), zlepšujú zdravotný stav fajčiarov a alkoholikov, odporúčajú sa aj pri Alzheimerovej chorobe, zmierňujú silné menštruačné krvácanie a problémy s obličkami a močovým mechúrom, atď.
Maliny - 10 účinkov na zdravie
Malinami proti rakovine
Podľa amerického inštitútu pre výskum rakoviny sú maliny bohaté na kyselinu ellagickú, ktorá vykazuje schopnosť predchádzať rôznym druhom rakoviny. Patria sem rakoviny kože, pľúc, močového mechúra, prsníka a pažeráka. Je to preto, lebo sa zistilo, že ellagová kyselina používa naraz rôzne metódy boja proti rakovine. Kyselina ellagická pôsobí ako antioxidant, deaktivuje špecifické karcinogény a spomaľuje reprodukciu niektorých rakovinových buniek.
Maliny na zdravé srdce
Maliny rozširujú tepny, ktoré pomáhajú prietoku krvi hladko a zabraňujú akumulácii plaku. Anthocyaníny v malinách inhibujú tvorbu krvných zrazenín v prípade mŕtvice. Bobule obsahujú aj kyselinu salicylovú, ktorá má podobné kardioprotektívne vlastnosti ako aspirín. Vitamín C je ďalšou zlúčeninou v malinách, o ktorej je známe, že bráni srdcovému ochoreniu - pretože zabraňuje vzniku plakov.
Maliny zvyšujú plodnosť a zlepšujú sexuálne zdravie
Vysoká hladina antioxidantov v malinách môže chrániť spermie pred oxidačným poškodením. Vitamín C a horčík v ovocí zvyšujú plodnosť muža a produkciu testosterónu. Predpokladá sa tiež, že antioxidanty chránia koncepciu embryonálneho poňatia, čím sa znižuje riziko potratu. Maliny tiež obsahujú proantokyanidíny, ktoré uvoľňujú krvné cievy a umožňujú, aby krv pretekala do citlivých oblastí, aby sa zvýšilo vzrušenie. Zinok v ovocí pomáha stimulovať libido.
Maliny na zdravé oči
Vitamín A v malinách je prírodný prostriedok na problémy s očami a poruchy zraku. Vitamín A je súčasťou zrakového pigmentu, rodopsínu. Vysoká koncentrácia rutínu spevňuje cievy v očiach a zlepšuje zásobovanie živinami.
Maliny na chudnutie
Množstvo kalórií v malinách je nízke a sú bez tuku, takže by mohli byť zdravým doplnkom k vašej strave na zníženie telesnej hmotnosti. Bobule majú tiež nízky glykemický index (GI). Potraviny s nízkym GI majú malý vplyv na hladinu cukru v krvi - preto je pravdepodobné, že hladiny cukru v krvi nebudú rásť.
Maliny obsahujú aj zlúčeninu nazývanú resveratrol - to prevádza zlý tuk v tele na dobrý tuk, ktorý pomáha spáliť kalórie.
Maliny na trávenie
Listy maliny sa používajú na správne trávenie už veľmi dlho. Listy ovocia sa pridávali do čajov, ktoré sa používali na liečbu trávenia a iných súvisiacich ochorení.Maliny sú tiež jednou z potravín bohatých na vlákninu. A ako vieme, vyššie množstvo vlákniny v strave znamená lepšie trávenie.
Maliny podporujú zdravie tkanív a krvných ciev
Vieme, že maliny sú bohaté na vitamín C, čo je potrebné na rast a opravu tkanív. Vitamín C je tiež potrebný na vytvorenie dôležitého proteínu (kolagénu) potrebného na výrobu krvných ciev. Tento proteín sa používa na syntetizovanie spojivového tkaniva - nevyhnutné pre tvorbu kože, kostí a chrupaviek. Okrem pomoci pri výrobe krvných ciev pomáha tiež posilniť ich steny. Maliny obsahujú aj železo. Minerál zohráva dôležitú úlohu pri tvorbe červených krviniek. Tieto červené krvinky prenášajú kyslík do svalov, ktoré pomáhajú pri výžive energie.
Maliny ako pomoc v tehotenstve
Maliny, a najmä listy rastliny, majú veľké výhody pre ženy počas tehotenstva. Jedna štúdia uvádza, že u žien, ktoré konzumujú malinový list, je oveľa menej pravdepodobné, že im pri pôrode prasknú membrány. Majú tiež vyššiu šancu vyhnúť sa cisárskym rezom alebo kliešťovému pôrodu.
Maliny na pokožku i vlasy
Maliny obsahujú mnoho biotínu, vitamínu, ktorý poskytuje organizmu síru, ktorá je veľmi dôležitá pre lesk a hustotu vlasov i pre jemnú pleť.
Maliny pomáhajú bojovať proti ekzému
Maliny sa zvyčajne pridávajú do bylinných antibakteriálnych prípravkov na liečbu kožných ochorení. Vďaka svojim protizápalovým vlastnostiam môže olej z malinových semien prispieť k liečbe kožných stavov, ako je ekzém, vyrážky a iné kožné poranenia.
Maliny - Nutričné hodnoty
(100g)144kj
1.22
12.84g
7g
0.58g
6.38g
Priemerný obsah vitamínov
| %ODD* mužov2.3%
2.5%
4.6%
2%
6%
32.6%
46.2%
22.1%
16%
*%ODD - percent odporúčanej dennej dávky mužov v 100g
Priemerný obsah minerálov
| %ODD* mužov10.9%
4%
6.7%
3.7%
35.7%
28.6%
7%
0.3%
6.5%
11.4%
*%ODD - percent odporúčanej dennej dávky mužov v 100g
Ako maliny nakupovať?
Výber správnych malín je veľmi jednoduchý. Musíte hľadať mäkké, bacuľaté a sýtosfarbené plody. Vyhýbajte sa tým, ktoré majú modriny alebo tím, ktoré sú mokré.
Ako maliny skladovať?
Skladovanie je taktiež jednoduché. Bobule je najlepšie spotrebovať do 2-3 dní od nákupu. Ak ste si kúpili bobule v plastovom obale môžete ich nechať chladničke. Umývame ich iba pred jedlom.
Ako maliny spracovať?
Maliny sú najlahodnejšie čerstvé, krátko po zbere. Môžeme z nich pripraviť sirup, lekvár, malinovú zmrzlinu, sorbet. Pridávajú sa do jogurtu, koláčov, tôrt, sladkých jedál z ryže.
Klaus Oberbeil a MUDr. Christiane Lentzová - Ovocie a zelenina ako liek
Gréci s nimi liečili už pred stáročiami, maliny sú letná superpotravina: Všetko, čo ste chceli o nich vedieť, nájdete tu...
Maliny majú množstvo zdraviu prospešných látok pre ľudský organizmus a keďže je práve ich sezóna, určite by ste ich mali zaradiť do jedálnička.
Toto drobné bobuľové ovocie dokáže pomôcť pri viacerých ochoreniach, pri problémoch s trávením, majú antioxidačné účinky a podporujú tiež kvalitu zubov, vlasov či pokožky.
„Z vitamínov má popredné miesto vitamín C, ktorý je silný antioxidant. Obsahujú minerály, ale aj stopové prvky – meď, draslík, železo, horčík, vápnik, zinok, kobalt. Meď obsiahnutá v malinách sa odporúča tým, ktorí trpia stresovým vypätím,“ poznamenala Zuzana Klinčáková, vedúca odboru podpory zdravia a výchovy k zdraviu RÚVZ.
Maliny obsahujú aj pomerne vysoké množstvo vitamínu A. Ten podporuje zdravý zrak, chráni bunky, ovplyvňuje kvalitu zubov, kostí, vlasov a pokožky. Obsahujú aj biotín a vitamín B7. „Biotín je nevyhnutný pre správny stav pokožky. Už odpradávna sa maliny používali pri prechladnutí a akútnych ochoreniach dýchacích ciest, pri chrípke, horúčkovitých stavoch, bolestiach kĺbov a neuralgii,“ ozrejmila odborníčka.
Ak hovoríme o slove odpradávna, na mysli máme staroveké Grécko a Rím. Prvé zmienky pochádzajú už z antiky, kde sa maliny používali ako liečivá rastlina. V písomných záznamoch sa objavujú prvýkrát v štvrtom storočí. Mimochodom, svoj pôvod ukrývajú vraj aj v názve. Latinskom. Ten znie Rubus idaeus, čo odkazuje na horu Ida v Grécku, kde sa predpokladá, že tieto rastliny prvýkrát rástli.
Čo ste možno netušili…
Čo ste možno o malinách netušili, je, že sú masívne rozšírenou rastlinou. Rastú totiž na všetkých kontinentoch – s výnimkou Antarktídy. Druhou zaujímavosťou je, že červené maliny sú síce najbežnejšie, no existujú aj maliny rôznych farieb vrátane čiernych, fialových a zlatých.
Pri malinách je, samozrejme, dobré poznať aj isté negatíva. Tie sa spájajú najmä s ľuďmi s konkrétnou diagnózou alebo dispozíciou. Niektorí ľudia (a deti) môžu byť alergickí na maliny, čo môže spôsobiť symptómy ako vyrážky, opuchy alebo problémy s dýchaním. Ovocie obsahuje aj oxaláty, ktoré môžu prispievať k tvorbe obličkových kameňov u ľudí citlivých na tieto zlúčeniny.
Ak nepatríte ani do jednej z dvoch uvedených skupín, určite si na malinách pochutnajte. Možno ich použiť do smoothies, do jogurtov či cereálnych kaší. Urobiť sa dá z nich napríklad aj džem či sirup, čo má v slovenských končinách dlhoročnú tradíciu.
Zdravý letný dezert s malinami
Tento recept je ideálny na horúce letné dni, je osviežujúci, plný živín a veľmi jednoduchý na prípravu.
Ingrediencie:
- 2 šálky čerstvých malín
- 1 šálka gréckeho jogurtu (nízkotučného alebo bez tuku)
- 2 lyžice medu alebo javorového sirupu (voliteľné)
- 1 lyžica chia semienok
- 1 šálka granoly (môže byť domáca alebo kúpená)
- Čerstvé lístky mäty na ozdobu
Postup: V miske zmiešajte grécky jogurt s medom alebo javorovým sirupom, ak chcete bázu osladiť. Pridajte chia semienka a dôkladne premiešajte. Nechajte zmes odpočívať v chladničke asi 10 minút, aby chia semienka mali čas napučať. Čerstvé maliny jemne opláchnite studenou vodou a nechajte ich odkvapkať. Do pohárov alebo misiek začnite vrstviť jednotlivé ingrediencie.
Najprv pridajte vrstvu jogurtu s chia semienkami. Na jogurt položte vrstvu čerstvých malín. Na maliny nasypte vrstvu granoly. Opakujte vrstvenie podľa veľkosti pohára, kým nevyčerpáte všetky ingrediencie. Na vrch dezertu môžete pridať niekoľko celých malín a ozdobiť čerstvými lístkami mäty pre extra osviežujúci efekt. Dezert je najlepší, keď je dobre vychladený, takže ho môžete pred podávaním na pár minút umiestniť do chladničky.
Výhody:
- Grécky jogurt poskytuje vysoký obsah bielkovín a probiotík, ktoré podporujú zdravé trávenie.
- Chia semienka sú bohaté na omega-3 mastné kyseliny, vlákninu a antioxidanty.
- Maliny prispievajú vitamínom C a antioxidantmi, ktoré podporujú imunitný systém a celkové zdravie.
- Granola dodáva dezertu chrumkavosť a dodatočné vlákniny a vitamíny, najmä ak obsahuje orechy a sušené ovocie.
Zdroj: https://zdravopedia.sk/ovocie/maliny-10-ucinkov-na-zdravie
Zdroj: https://zena.pravda.sk/zdravy-zivot/clanok/717444-greci-s-nimi-liecili-uz-pred-starociami-maliny-su-letna-superpotravina-vsetko-co-ste-chceli-o-nich-vediet-najdete-tu/?utm_source=pravda&utm_medium=rss&utm_campaign=rss&utm_source=upday&utm_medium=referral