Granátové jablko (Punica granatum) je známe asi 5 000 rokov. Gréci v ňom videli symbol plodnosti, lásky a šťastia, hádzali ich pod nohy novomanželom, aby im zaistili plodný a šťastný život. Vďaka klimatickým zmenám sa dá pestovať aj u nás.
Granátové jablko
Granátové jablko - 10 účinkov na zdravie
Granátové jablko nájdeme predovšetkým v Stredomorí. Všimnúť si ho môžeme na dovolenke v Chorvátsku, či Taliansku.
Vnútro plodu granátového jablka v tvrdej kožovitej šupe obsahuje okolo šesťsto semien jasnej červenej farby. Chuťou i farbou pripomínajú ríbezle.
Obsah vitamínov a minerálov v granátovom jablku
Semienka granátového jablka obsahujú veľa vody a sodíka, okrem toho draslík, horčík, vápnik, vitamín C a niektoré vitamíny skupiny B. Sú mimoriadne bohaté na polyfenoly, silné antioxidanty. Tie bránia usadzovaniu škodlivých voľných radikálov v tele. Zároveň vyrovanávajú kyslé prostredie v žalúdku pre lepšie trávenie, pomáhajú udržiavať cievy v zdravej kondícii a celkovo regulujú krvný tlak. Pred rokmi sa uskutočnila štúdia, pri ktorej výťažok zo semiačok granátových jabĺk úspešne testovali na myšiach ako prostriedok na liečbu rakoviny prostaty. Semená môžu fungovať tiež ako preháňadlo, kým šupka a vnútorné prepážky naopak, hnačku zastavujú.
Vysoký obsah draslíka je výhodný pri artériovej hypertenzii. Taníny svojím sťahujúcim a protizápalovým účinkom pôsobia hojivo na podráždený tráviaci systém. Okrem protirakovinového a antiaterosklerotického pôsobenia sú prospešné aj pri kŕčových žilách alebo hemoroidoch.
Šupka z granátového jablka na farbenie kože
sa šupka z granátových jabĺk používa na farbenie kože a kobercov? Získava sa z nej červeno-hnedé a citrónovo-žlté rastlinné farbivo, ktoré sa následne aplikuje na orientálne koberce. Dávajte si preto pozor na škvrny po šťave z granátového jablka na oblečení alebo koberci – ťažko sa odstraňujú. Ak ste sa už náhodou zašpinili, zaručene pomôže citrónová šťava.
Granátové jablko - 10 účinkov na zdravie
Granátové jablko posilňuje imunitu
Granátové jablko je prírodné antipyretikum, ktoré znižuje telesnú teplotu, má protizápalový účinok, mierne tlmí periférne alebo centrálne vnímanie bolesti a uľahčuje priebeh akútnych vírusových ochorení. To je dôležitá skutočnosť, ktorá ukazuje na to, že by sme mali granátové jablká zaradiť do svojho každodenného jedálnička hlavne v zime, keď potrebujeme posilniť imunitný systém a predísť nachladnutiu.
Granátové jablko podporuje trávenie
Vzhľadom na vysoký obsah tanínu sú granátové jablká doporučované pre dobré trávenie. Aj keď je maximálne množstvo týchto látok sústredené v kôre, nachádza sa aj v šťave a semenách. Semená môžu fungovať tiež ako preháňadlo, kým šupka a vnútorné prepážky naopak, hnačku zastavujú.
Okrem toho, že sú dostatočne nízkokalorické (60 kcal na 100 gramov), zlepšuje metabolizmus, vylučuje toxíny a zlepšuje trávenie. Tieto tri schopnosti granátového jablka sú zároveň základom zdravej výživy.
Granátové jablko na srdce a cievy
Granátové jablká dokážu znížiť krvný tlak tým, že z vášho tela odstránia prebytočný cholesterol a očistia vaše cievy. Okrem toho, je tiež vynikajúcou prevenciou proti ateroskleróze.
Granátové jablko na pleť
Granátové jablká obzvlášť odporúčame ľuďom s problematickou pleťou. Obsah kyseliny citrónovej, kyseliny jablčnej, kyseliny šťaveľovej a ďalších organických kyselín vás môže zbaviť pieh, stareckých škvŕn i akné. Vaša koža môže byť hladšia a jasnejšie. Skúste napríklad zmiešať zrnká granátového jablka s lyžičkou kyslej smotany a s lyžičkou čerstvo vylisované šťavy z granátového jablka. Túto masku aplikujte na tvár na 10 minút. Buďte však opatrní a najskôr skontrolujte masku na menej viditeľnom mieste kože, aby ste si boli istí, že netrpíte nejakou alergiou.
Granátové jablko na hormonálnu rovnováhu
Granátové jablko môžeme bezpečne nazvať rodinným ovocím, pretože žiadne iné ovocie nemá tak pozitívny vplyv na mužský i ženský organizmus, ako práve granátové jablko. Tento úžasný plod pomáha obnoviť hormonálnu rovnováhu u oboch pohlaví a tiež zlepšuje ich sexuálny život. Ženám navyše môže granátové jablko pomôcť pri bolestivej menštruácii a menopauze. Pokiaľ budú muži pravidelne piť šťavu z granátových jabĺk, môžu už vopred zabudnúť na všetky problémy s potenciou.
Granátové jablko pomáha pri poruchách zraku a šeroslepote
V dnešnom svete pôsobí na naše oči čím ďalej tým viac nepriaznivých faktorov. To najlepšie, čo môžeme urobiť, ja minimalizovať dobu, ktorú trávime pred počítačom a televíziou. Nemali by sme však zabúdať aj na vitamínovou podporu. Vynikajúcou voľbou je práve granátové jablko. To obsahuje vitamín A a antokyan, ktorý dokáže aktivovať metabolické procesy v tkanivách oka, čo napomáha zlepšiť videnie. Odborníci odporúčajú konzumáciu granátových jabĺk alebo pitie šťavy z nich starším ľuďom, ktorí vďaka tomuto úžasnému ovociu môžu zabrániť rozvoju šeroslepote a šedého zákalu.
Granátové jablko je ideálne pre vegetariánov
Je známe, že aminokyseliny sú stavebným kameňom všetkých buniek v našom tele, a väčšinu z nich získavame z mäsa, hlavne z toho kuracieho a vajec. Avšak, vedci zistili, že granátové jablko obsahuje 15 rôznych aminokyselín, z ktorých niektoré sú v rastlinných potravinách veľmi zriedkavé. To je dôvod, prečo môžu byť granátové jablká nevyhnutné pre vegetariánov.
Granátové jablko zachytáva voľné radikály
Granátové šťavy obsahujú vyššie hladiny antioxidantov ako väčšina iných ovocných štiav. Majú tiež trikrát viac antioxidantov ako červené víno a zelený čaj. Antioxidanty v šťave z granátového jablka môžu pomôcť odstrániť voľné radikály, chránia bunky pred poškodením a ničia zápal.
Granátové jablko a artitída
Flavonoly v šťave z granátového jablka môžu pomôcť blokovať zápal kĺbov, ktorý je prítomný pri artritíde.
Granátové jablko pomáha pri cukrovke
Granátové jablko sa tradične používa ako liek na liečbu diabetu na Strednom východe a v Indii. Granátové jablko môže pomôcť znížiť rezistenciu na inzulín a znížiť hladinu cukru v krvi.
Granátové jablko - Nutričné hodnoty
(100g)263kj
0.7
17.22g
22.3g
0.6g
2.67g
Priemerný obsah vitamínov
| %ODD* mužov0.9%
4.1%
1.5%
1.6%
6.3%
*%ODD - percent odporúčanej dennej dávky mužov v 100g
Priemerný obsah minerálov
| %ODD* mužov0.8%
0.7%
6.1%
5.6%
6%
0.4%
2.4%
5.5%
*%ODD - percent odporúčanej dennej dávky mužov v 100g
Ako granátové jablko nakupovať?
Granátové jablká majú byť okrúhle, plné a na svoju veľkosť ťažké. Vyhnite sa jablkám, ktoré majú rezy a modriny.
Ako granátové jablko skladovať?
Granátové jablká sa celkom dobre skladujú. A pomerne dlho. Majú totiž silnú kožovitú šupku. Aj keď šupka stvrdne, zachová si jablko šťavu. Čím je šupka tenšia, tým je jablko sladšie.
Skladujte granátové jablká až mesiac na chladnom, suchom mieste alebo v chladničke až dva mesiace.
Ako granátové jablko spracovať?
Z granátového jablka sa využíva predovšetkým šťava, z ktorej sa robí rad koktailov a džúsov. Sirup z tohto ovocia – grenadína, sa používa do rôznych alkoholických koktailov. V teplej kuchyni sa pridáva predovšetkým k hydine, grilovanému mäsu a rybám. Semená granátového jablka si môžete vydlabať lyžičkou a vychladené jesť z misky. Využívajú sa aj na dochutenie a skrášlenie ovocných šalátov.
Ekologické nároky
Granátovníku vyhovuje stredomorská klíma, teda horúce letá a mierne zimy. V takom prostredí aj dobre dozrieva. V chladnejších oblastiach síce kvitne, ale plody nemusia dozrieť, a tak sa tu táto drevina využíva len ako okrasná. Vplyvom klimatického oteplenia v našich najteplejších oblastiach sa odolnejšie odrody dajú dopestovať aj s úrodou voľne v záhrade (na slnečných a chránených stanovištiach s výhrevnou pôdou).
Granátovník znesie pokles teploty na −15 °C a ak sa pestuje v plazivej forme pod snehovou prikrývkou alebo pod umelým zateplením, tak znesie až −20 °C. Samozrejme, veľmi dobre sa pestuje v krytých priestoroch skleníka či zimnej záhrady, jeho malé formy aj v byte, najlepšie s vegetačným letnením.
Granátovník obľubuje suché a teplé prostredie, znáša aj vysoké teploty a je relatívne skromný na závlahy, aj keď úplná Sahara mu nesvedčí. Vlhké prostredie však negatívne ovplyvňuje vývoj plodov, ktoré potom často praskajú. Na dozretie plodov potrebuje dlhú a teplú jeseň, podobne ako hrozno. V zime si vyžaduje aspoň 6 až 8 týždňov vegetačného pokoja, najlepšie pri teplote 6 °C. Bez tohto odpočinku na jar zle pučí, neskoro kvitne a má narušený rast.
Potrebuje ľahšiu, priepustnú a dobre drenážovanú pôdu, najlepšie neutrálnu až slabo zásaditú s primeranou zásobou humusu.
Tvarovanie a rez
Základnou podmienkou výchovného aj udržiavacieho rezu je, že každý pestovateľský tvar určený do záhrady musí mať všetky konáre dobre oslnené. Granátovník môžeme pestovať vo forme:
• riedkeho kríka s priestorovým alebo stenovým rozložením konárov na opore vytvorenej z 3 až 4 kostrových konárov;
• stromu s veľmi nízkym kmeňom, takisto s priestorovým alebo stenovým rozložením konárov na opore vytvorenej zo 4 až 5 kostrových konárov;
• kotlovej koruny podobnej broskyňovému tvaru vytvorenej zo 4 kosterných konárov s výškou kmeňa asi 30 cm;
• stenových tvarov.
Pri reze by sme mali dodržiavať nasledujúce zásady:
• rez robíme zvyčajne v predjarí a pri skracovaní kosterných konárov vždy na vonkajšie očko, aby sa koruna otvárala;
• pri reze je dôležité odstrániť zahusťujúce a choré výhonky a konáre, ako aj koreňové výmladky, hlavne vtedy, ak ich nepotrebujeme na rozmnožovanie alebo ako náhradu za poškodenú nadzemnú časť kríka či stromčeka;
• pri reze chránime krátke plodonosné čapíky, ktoré plodia 3 až 4 roky.
Rozmnožovanie
Granátovník môžeme množiť generatívne semenami, čo však pri šľachtených odrodách nezaručuje, že dcérske rastliny budú mať tie isté vlastnosti ako rodičia. Toto sa využíva najmä pri zakrpatených odrodách, ako je Punica granatum var. nana, aj preto, že už v 3. roku po výseve semenáč zakvitne a plodí.
Pred výsevom je dobré dať semená na niekoľko dní do chladničky alebo ich do jari (aspoň na 4 až 5 týždňov) stratifikovať pri nízkej teplote. Na jar semená vysejeme do kyprej pôdy s pieskovou drenážou a necháme vyklíčiť pri teplote 20 až 25 °C. Keď majú semenáčiky už 6 lístkov, rozsadíme ich. Semenáče veľkoplodých odrôd začínajú rodiť v 6. až 7. roku.
Pri vegetatívnom množení začínajú rezkovance rodiť už v 3. roku a zachovávajú si vlastnosti rodiča. Odrezky dlhé 20 až 25 cm berieme z jednoročných drevnatých výhonov, odlistíme ich až na vrchné listy a vysadíme do rašelinovo-pieskového substrátu do zatieneného pareniska. Pred výsadbou je dobré ich stimulovať práškovým stimulátorom. Pri jarnom rezkovaní použijeme jarné vyzreté odrezky dlhé asi 10 cm. Dorastené rezkovance veľkoplodých odrôd rodia až 40 rokov.
Granátové jablko môžeme množiť aj vzdušným potápaním alebo veľmi jednoducho využitím výmladkov či odkopkov, ktoré sú už zakorenené.
Semenáče zo semien z kupovaných plodov niekedy vôbec nerodia alebo rodia až po veľmi dlhom čase. Preto sa môžeme pokúsiť preštepiť ich vrúbľami z rodiacich rastlín, i keď štepenie nie je obvyklý spôsob množenia granátového jablka.
Odrody
Prírodné formy granátového jablka majú jednoduché kvety, ale boli vyšľachtené aj plnokveté formy. Rozdiel medzi nimi je len v dĺžke kvitnutia. Jednoducho kvitnúce a bohato rodiace u nás kvitnú zväčša len raz, hoci v trópoch prinášajú za rok aj tri úrody, plnokveté kvitnú od jari až do jesene. Dekoratívne granátovníky sú zvyčajne bez tŕňov. Medzi plnokveté patria napríklad odrody ’Flore pleno‘, ’Rubro pleno‘, čisto biela je odroda ’Albo plena‘, krémová ’Flore lutea‘. Odroda ’Legrellei‘ má karmínové kvety.
Jednoducho kvitnúce kultúrne plodonosné odrody granátovníka vznikli z druhov P. granatum a P. protopunica pochádzajúcich z afrického ostrova Sokotra, kde rastú ako stálozelené stromy. Známe sú najmä odrody ’Gabin‘, ’Cherani‘, ’Granada‘, ’Early Red‘, ’Rabbab‘.
1. rok, zima
Kmeň dvojročného stromu zrežte čo najnižšie, asi 8 cm od zeme.
2. rok, zima
Ponechajte 3 či 4 vitálne výhony a ostatné zrežte.
3. rok, zima
Odstráňte prízemné výhony (aj po budúce roky, ak nebudú mať význam pri omladení kra).
Pestovateľské rady
• dobrú úrodu chutných plodov získame len vtedy, ak je naša záhrada v teplej vinohradníckej oblasti s dobrým oslnením a dlhou teplou jeseňou,
• napriek tomu, že granátovník znáša krátkodobé prísušky, na jar by mal mať závlahu bohatšiu na urýchlenie nástupu vegetácie a podporu kvitnutia i vývoja plodov,
• na jeseň stromy bohato mulčujeme o živiny obohateným kompostom, ktorým stromy zároveň aj hnojíme,
• počas vegetácie môžeme pred kvetom pôdu prihnojiť výluhom z obohateného kompostu a následne ešte raz v priebehu júna,
• primeraným zimným rezom vyvolávame tvorbu potrebného plodonosného obrastu kosterných konárov, ale dbáme na to, aby stromček nebol prehustený,
• granátovník je odolný proti chorobám i škodcom, pri teplom zimovaní v krytom priestore sa však môžu objaviť vošky alebo roztoče.
Z 1 kg plodov možno získať až 0,7 l vynikajúcej šťavy. Z nej možno pripraviť osviežujúce nápoje. Z listov granátovníka je zasa výborný čaj. Antioxidačná kapacita šťavy z granátového jablka je 2- až 3-krát vyššia, ako má červené víno alebo zelený čaj.
Na zdravie!
Granátovo-vínový miešaný nápoj
Šťavu z 2 granátových jabĺk zmiešame s lyžicou medu a rozdelíme ju do 2 pohárov, rozlejeme 1/4 l bieleho vína, pridáme kocky ľadu a doplníme sódou.
Granátový sorbet
Do pohárov nasypeme ľadovú triešť, nalejeme na ňu šťavu z granátového jablka, ktorú sme predtým osladili medom alebo dochutili trochou citrónovej šťavy, a doplníme perlivou vodou alebo šampanským. Ozdobíme lístkami mäty alebo medovky.
Pstruh s „granátmi“
Očistené ryby osušíme, osolíme, okoreníme a napichneme na grilovacie ihly. Ryby opekáme na grile a občas potierame maslom, prípadne ich môžeme piecť na plechu. Podávame zaliate šťavou z granátových jabĺk a posypané vňatkami. Ako prílohu pridáme korenené pečené zimné tekvice.
Dobrá rada
Ak je šupa mäkká, tlakom dlane jablko na stole povaľkáme – uvoľní sa tak viac šťavy. Potom z plodu odrežeme kalich alebo ho rozrežeme na polovicu a šťavu vytlačíme v lise na citróny.
Zdroj: https://urobsisam.zoznam.sk/zahrada/zelenina-a-ovocie/granatove-jablko-sa-da-pestovat-aj-u-nas-pozrite-sa-ako-na-to
Text: Ing. Jaroslav Pížl
Foto: thinkstock.com, kresba: autor
Zdroj: časopis Urob si sám 1/2016
Soňa Štubňová
https://zdravezdravi.cz/potrav...
https://www.medicalnewstoday.c...