Pomelo - 7 účinkov na zdravie
Rovnako ako väčšina citrusových plodov, pomelo prospieva vášmu zdraviu predovšetkým vitamínom C, ktorý poskytuje. Vitamín C sa musí prijímať v potrave, pretože naše telá ho nedokážu tvoriť prirodzene.
Pomelo (Citrus maxima) sa považuje za citrusové ovocie podobné grapefruitu. Pomelo sa pestuje predovšetkým v juhovýchodnej Ázii, ktorá je jeho pôvodným regiónom. V iných častiach sveta sa nestal populárnym, pretože zvyčajne trvá 8 rokov, kým semená začnú kvitnúť a prinášať ovocie. Veľká časť hmotnosti a objemu pomela je nepožívateľná, zatiaľ čo iba vnútorná dužina je konzumovateľná.
Chuť pomela je celkom príjemná, s konzistenciou grapefruita, avšak bez horko-kyslej chuti. Toto ovocie má obvykle svetlozelenú alebo žltú farbu, zatiaľ čo dužina vo vnútri je biela, ružová alebo červená v závislosti od odrody. História jeho použitia siaha najmenej do niekoľko sto rokov, hoci sa pravdepodobne pestoval oveľa dlhšie ako v krajinách juhovýchodnej Ázie.
Obsah vitamínov a minerálov v pomele
Dôvod, prečo je pomelo obľúbené, je kvôli jeho vysokej nutričnej hodnote.
Pomelo v 100 g obsahuje 38 kalórií, 89 g vody, 9,6 g sacharidov, 0,8 g bielkovín, 1 g vlákniny a 0,04 g tukov. Z vitamínov obsahuje hlavne vitamín C a v menších množstvách vitamín A a B, z minerálnych látok obsahuje draslík, fosfor, vápnik, horčík, sodík, železo a zinok.
Pomelo posilňuje imunitu, podporuje trávenie, pomáha regulovať krvný tlak, pomáha znižovať hmotnosť, bráni vzniku kŕčov, udržuje zdravú pokožku i ústnu dutinu.
Pomelo - 7 účinkov na zdravie
Pomelo posilňuje imunitu
Každé pomelo obsahuje približne 600% dennej potreby vitamínu C. Tento hlavný zdroj kyseliny askorbovej sa už niekoľko generácií v juhovýchodnej Ázii používa na rýchle posilňovanie imunitného systému. Vitamín C pôsobí ako antioxidant, ktorý zvyšuje aktivitu bielych krviniek a útočí na voľné radikály, ktoré môžu poškodiť orgány tela. Pomáha odstraňovať infekcie, ktoré vedú k prechladnutiu, kašľu, horúčke a vážnym symptómom alebo mikrobiálnym, vírusovým a bakteriálnym infekciám.
Pomelo podporuje trávenie
Väčšina ovocia obsahuje vysoké množstvo vlákniny a pomelo nie je výnimkou. Jedno pomelo (iba dužina) obsahuje asi 25% dennej potreby vlákniny. Vláknina podporuje zdravé trávenie a odstraňuje problémy, ako je zápcha a hnačka. Vysoký obsah vlákniny zväčšuje stolicu, podporuje hladký pohyb v zažívacom trakte a stimuluje sekréciu tráviacich a žalúdočných štiav, aby rozložil komplexné proteíny, ktoré sa ťažko trávia. To udržiava fungovanie tráviaceho systému na vysokej úrovni.
Pomelo pomáha regulovať krvný tlak
Plody pomela sú veľmi dobrým zdrojom draslíka, približne 37% dennej potreby. Draslík je vazodilatátor, čo znamená, že uvoľňuje napätie v krvných cievach a zvyšuje krvný obeh a okysličovanie v orgánoch. Znižuje tiež napätie v srdci a znižuje vaše šance na aterosklerózu, infarkt a mozgovú príhodu.
Pomelo pomáha znižovať hmotnosť
Pomelo aj grapefruit obsahujú „enzým spaľujúci tuky“, ktorý vám môže pomôcť znížiť telesnú hmotnosť. Nazýva sa karnitín palmitoyl-transferáza a nenachádza sa v mnohých potravinách. Tento enzým môže zosilniť váš boj proti prejedaniu sa, mnoho ľudí v diéte sa preto rozhodlo zahrnúť do svojich jedál pomelo.
Pomelo bráni vzniku kŕčov
Draslík je dôležitý pre rovnováhu tekutín v tele. Je to kľúčový aspekt svalových kŕčov a stuhnutosti. Bez správneho množstva draslíka budete pravdepodobne čeliť kŕčom a stanete sa náchylní na natiahnuté svaly a roztrhané väzivá. Našťastie pre nás, pomelo dodáva dobré množstvo draslíka, čo môže pomôcť dosiahnuť tento cieľ v oblasti zdravia.
Pomelo udržuje zdravú pokožku
Vysoké hladiny vitamínu C v plodoch pomelo pôsobia ako antioxidanty, ktoré vyhľadávajú nebezpečné voľné radikály. Jedným z nepriaznivých účinkov, ktoré spôsobujú voľné radikály, je degradácia kože, ktorá vedie k príznakom predčasného starnutia, ako sú vrásky, ochabnutá pokožka a vekové škvrny. Tomu môže zabrániť vysoký príjem vitamínu C.
Pomelo udržuje zdravú ústnu dutinu
Vitamín C, nachádzajúci sa v pomele, je nevyhnutný na produkciu kolagénu, ktorý posilňuje tkanivá, orgány a bunky. To pomáha zvýšiť pevnosť ďasien a ústnych povrchov, aby sa zabránilo ich infikovaniu alebo oslabeniu, čo vedie k strate zubov a nebezpečným ochoreniam ústnej dutiny. Je to tiež vynikajúci domáci liek na krvácanie z ďasien.
Pomelo. Ako pomáha, ako sa správne čistí a pestuje?
Kráľ citrusových plodov. Aj tak sa zvykne nazývať pomelo, ktoré však mnohí nepoznajú a je v popularite ďaleko za pomarančom, mandarinkou, či citrónom. Niektorí ho možno ešte ani neochutnali, pritom je nabité zdravým, je chutné a keď sa správne ošúpe, dá sa použiť všelijako. Pomelo pripomína grapefruit, ale je väčšie a väčšinou sa predáva vo fólii, prípadne v sieťke. Možno vás to prekvapí, no dôvod je jednoduchý. Fólia má spomaliť proces vysýchania dužiny vo vnútri.
Aj práve preto ho mnohí kupujú len v zime, pretože v lete rýchlejšie vysychá a dužina sa potom drobí, nie je veľmi chutná. Pomelo je vlastne kríženec pomaranča s grapefruitom a dokáže mať plody s hmotnosťou až 5 kíl. Pre niekoho sa môže zdať pomelo pomerne drahé ovocie a navyše aj šupka je dosť hrubá, takže sa možno bude cítiť oklamaný. Nenechajte sa však odradiť. Aj menej dužiny vo vnútri, ako ste čakali, obsahuje doslova nálož prospešných látok.
Povieme vám, ako pomelo pomáha vášmu zdraviu, ako sa dá využiť a tiež ako ho účinne ošúpať, keďže biela šupka je horká.
Vitamínová bomba
Pomelo teda kúpite vo fólii, aby pomalšie schlo. Niekedy síce kúpite také, ktoré je už vnútri mierne zoschnuté, ale nesmúťte. Aj také vás osvieži. Mäsitá dužina vás dokonca na chvíľu zasýti. Obsahuje tiež enzýmy, ktoré podporia trávenie, odbúravajú tuky a pomôžu prečistiť organizmus. Pomelo vás osvieži a nabije energiou.
Pomelo obsahuje veľa vitamínu C – už 200 gramov ovocia vám aj s rezervou dodá odporúčanú dennú dávku. Zásobí telo draslíkom, čo ocenia najmä športovci, ďalej horčíkom a železom. To je potrebné najmä pre ľudí trpiacich anémiou, chudokrvnosťou.
Pomelo sa často využíva pri diétach. Je chutné, sýte, neštípe jazyk ako ananás, ani nie je horké, ako grapefruit. Treba ho len správne očistiť. Určite odstráňte šupku, ktorá sa aj tak neodporúča konzumovať. Pomelo je sladšie ako pomaranč a chýba mu zasa horkosť grapefruitu. Je to citrusové ovocie pôvodom z juhovýchodnej Ázie, no pomaly sa udomácňuje aj v Európe a na Slovensku.
Pomelo lieči…
…infekcie močových ciest. Vitamín C totiž zvyšuje hladinu kyseliny v moči, a tak zabraňuje vývoju baktérií v močovom trakte.
…potláča prejavy anémie, keďže vitamín C zvyšuje vstrebávanie železa v organizme. Neváhajte si teda pomelo aj odšťaviť a piť s doplnkami s obsahom železa.
…posilňuje kosti. Má totiž vysoký obsah draslíka, ktorý je nevyhnutný pre správne vstrebávanie esenciálnych minerálov a zachovanie hustoty kostného vápnika. Pravidlená konzumácia pomela je tak vhodná aj ako prevencia osteoporózy.
…obsahuje vzácne antioxidanty. Je ním doslova nabité a tak pomáha spomaliť proces starnutia buniek. Chráni pred niektorými chorobami, vrátane srdcových ochorení a rakoviny, pretože pomáhajú zbaviť telo voľných radikálov.
…reguluje trávenie, pretože obsahuje veľa vlákniny. Aj preto by ste ho mali zaradiť do každodenného jedálnička. Pomáha pri zápche i hnačke, rozhýbe črevá. Vláknina navyše zabraňuje tvorbe hemoroidov a rakoviny hrubého čreva.
…je to bojovník proti rakovine. Možno neviete, ale Číňania používajú pomelovú kôru do mnohých pokrmov. Koža plodu je veľmi bohatá na bioflavonoidy, ktoré sú užitočné pri znižovaní rizika rakoviny pankreasu, čriev a prsníka. Eliminovaním prebytočného estrogénu zabraňuje šíreniu buniek rakoviny prsníka.
…posilňuje imunitný systém, znižuje stres a napätie, nervozitu a dokonca pomáha pri prvých príznakoch nádchy. Je tiež vhodný doplnok stravy pri zápaloch a pľúcnych komplikáciách, účinne bojuje s horúčkou a kašľom.
Ako správne očistiť pomelo
Nakrojte hrubú šupku pomela a dajte ju dolu. Môže byť naozaj hrubá, tak dá trochu zabrať.
Potom pomelo rozoberte na mesiačiky a zbavte vrchnej bielej vrstvy. Čo najviac sa vám dá.
Tým sa to nekončí, chutná dužina je ešte obalená do žilnatiny, ktorú odstráňte nasledovne:
Z mesiačika pomela odkrojte asi dva milimetre v mieste, kde sa žilnatinový obal spája. Potom z oboch strán dajte dolu obal, zostane vám ho trošku na „chrbte“. Buď ho jemne dajte dolu (je to piplačka), alebo ostrým nožom odrežte vrchnú vrstvu, veľmi tenučkú.
Zostane vám úplne ošúpaný mesiačik, ktorý môžete nakrájať na kúsky.
Pestovanie pomela
Plod pomela zvyčajne neobsahuje vyvinuté semená. No niekedy ich vnútri nájdete. Skúste ich zasadiť – ochotne vyklíčia, bývajú odolné, vyzerajú zdravé a vitálne. Za rok vám narastú do výšky približne pol metra, majú kmeň s hrúbkou ceruzky a bujne rastú. Ďalej sa pestujú ako grapefruity. Problémom môžu byť plody, resp. ich veľkosť – aby boli naozaj dostatočne veľké (keďže majú hrubú kožu), potrebujú veľké množstvo listov.
O pomelo sa staráme ako o bežné citrusy. Vonku by zimné mrazíky neprežilo, preto ho treba prezimovať pri teplote asi 15 stupňov. Od jari do jesene mu dávajte hnojivo cca 2 až 3x mesačne, a pravidelne zalievajte, keď hlina preschne. Neprelejte, pomelo to nemá rado – skúste prstom hlinu do hĺbky dva-tri centimetre a až potom polievajte. V zime ho polievajte raz mesačne, aj to až na preschnutý substrát.
Plody prídu až po pár rokoch, ak ho neskrížite s iným kultivarom.
Foto: Lepsiden.sk a Echarpe-portebebe-linglingdamour.fr
Zdroj: https://zdravopedia.sk/ovocie/pomelo-7-ucinkov-na-zdravie
https://lepsiden.sk/pomelo-ako-lieci-ako-sa-supe/
organicfacts.net