Cesnak si nemôžeme pomýliť s ničím iným - má takú prenikavú vôňu. Po konzumácii cesnaku človek páchne, lebo intenzívna zmes účinných látok cesnaku sa rýchlo dostáva do krvi a čiastočne sa vylučuje dychom cez pľúca i vyparovaním cez pokožku. V prírode platí, že všetko, čo má ostrú chuť a intenzívny pach, je zdravé a plné účinných látok.
Cesnak patrí do čeľade ľaliovitých rastlín a je príbuzný cibuli i póru. Pôvodne sa používal najmä ako liečivá rastlina a v ľudovom lekárstve je obľúbený doteraz. Pestuje sa bežne doma. Zimný cesnak sa sadí koncom septembra a zberá koncom júla, jarný dozrieva v auguste. V ostatných rokoch sa na pultoch zjavuje aj dovozový cesnak, ktorý pochádza prevažne z juhoeurópskych krajín, najmä z Talianska.
Obsah vitamínov v cesnaku
Cesnak má vysokú koncentráciu zlúčenín obsahujúcich síru. Tiosulfináty, ktoré obsahujú alicín, sú hlavnými aktívnymi zložkami cesnaku. Obsahuje tiež:
vysoké hladiny saponínov, fosforu, draslíka, síry a zinku
má vysoký obsah vitamínov A, B1, B2 a C
mierne hladiny selénu
nízke hladiny vápnika, horčíka, sodíka, železa, mangánu a B-komplexu
Pri metabolizme alicínu vznikajú rozličné účinné látky proti mnohým chorobám. Alicín ničí baktérie a huby, kvasinky, parazity a vírusy. Alicín a zlúčeniny obsahujúce síru v cesnaku inhibujú produkciu DNA, RNA a proteínov v mikróboch, znižuje hladinu cholesterolu a tukov v krvi. Ajoén a sulfidy, ktoré vznikajú z alicínu, sú veľmi účinné proti zrážaniu krvi, predlžujú dobu zrážania a podporujú prekrvenie organizmu. Cesnak sa používa ako prírodné liečivo pri hemoroidoch, reumatických ochoreniach, astme, lieči poruchy trávenia. Má protibakteriálne účinky, napomáha vykašliavaniu pri ochorení horných dýchacích ciest.
Zaujímavosť - tradičná medicína
Egyptský papyrus pochádzajúci z 15. storočia pred Kristom obsahuje popri iných lekárskych radách aj 22 cesnakových receptov na odstránenie bolestí hlavy, hrtana a proti telesnej únave.
Grécky lekár Hippokrates (46-375 pred Kristom) predpisoval cesnak proti zápche, hromadeniu vody v organizme i na nádory maternice.
Rímsky historiograf Plínius Starší (žil v 1. storočí po Kristovi) odporúčal cesnak až na 61 neduhov.
Cesnak - 10 účinkov na zdravie
Cesnakom na imunitu
Cesnak stimuluje biele krvinky (lymfocyty, makrofágy, monocyty a neutrofily) zvyšovaním glutatiónu. Biele krvinky sú imunitné bunky, ktoré poskytujú ochranu proti infekciám, zatiaľ čo glutatión je antioxidant, ktorý chráni imunitné bunky pred voľnými radikálmi. Cesnak znižuje závažnosť nachladnutia a chrípky zvýšením počtu imunitných buniek a posilnením imunitného systému. Cesnak zvyšuje aktivitu imunitných buniek a zároveň znižuje zápalové proteíny (cytokíny).
Cesnak je známy tým, že stimuluje pôsobenie T-lymfocytov a makrofágov, podporuje hladiny interleukínu-1 a podporuje prirodzené zabíjanie buniek. Silná aktivita týchto kľúčových buniek podporuje zdravú funkciu imunitného systému a posilňuje obranyschopnosť tela.
Cesnak pomáha liečiť vredy spôsobené baktériou Helicobacter pylori
Surový cesnak má antibakteriálne účinky na H. pylori, najbežnejšiu bakteriálnu infekciu na svete a hlavnú príčinu vredov. Alicín v cesnaku reaguje s proteínmi, čo vedie k inhibícii dráh spojených so zápalom. Cesnakový olej ošetruje vredy zvýšením koncentrácie antioxidačných enzýmov a inhibíciou proteínov, ktoré spôsobujú zápal .
Cesnakom na liečbu rakoviny
S-allylmerkaptocysteín (SAMC), zlúčenina síry v cesnaku, znižuje rast rakovinových buniek a spôsobuje smrť rakovinových buniek v bunkových štúdiách. SAMC sa viaže na proteín, ktorý sa podieľa na reprodukcii buniek (tubulín) a narúša bunkový rast, aktivuje proteíny, ktoré spôsobujú smrť nádorových buniek.
Cesnak pomôže pri liečbe rakoviny mozgu, kože, prsníka, žalúdka, hrubého čreva, cesnak spomaľuje progresiu rakoviny pľúc a lieči ho, pomáha predchádzať rakovine močového mechúra a môže pomôcť zastaviť progresiu rakoviny prostaty.
Cesnak lieči kvasinkové infekcie
Čerstvý cesnak znižuje rast kandidózy, najčastejší typ kvasinkových infekcií. Alicín v cesnaku inhibuje rast kandidov tým, že ničí tuky prítomné vo vonkajšom povrchu kvasiniek.
Cesnakom pre zdravé trávenie
Účinné látky cesnaku zmierňujú a liečia poruchy trávenia ako nadúvanie, črevné problémy, črevné kŕče i zápchu. Ničí tiež škodlivé črevné baktérie, parazity i huby.
Cesnak pomáha pri liečbe alergií
Etylacetát z cesnakového extraktu môže priamo potlačiť imunitný proteín, ktorý je spojený s uvoľňovaním zápalových faktorov počas reakcií na alergiu. Extrakt zabraňuje zápalu počas alergických reakcií tým, že zabraňuje uvoľňovaniu histamín.
Cesnak posilňuje srdce a krvný obeh
Ochorenie srdca je spojené s vysokým cholesterolom, vysokým krvným tlakom, zvýšenou agregáciou krvných doštičiek a stuhnutím krvných ciev. Krvné doštičky zastavujú krvácanie zrážaním krvných ciev. Avšak agregácia krvných doštičiek tiež vedie k vzniku krvných zrazenín, čo zvyšuje riziko srdcových ochorení.
Cesnak znižuje hladinu cholesterolu, znižuje krvný tlak, lieči tvrdené cievy a zabraňuje zhlukovaniu krvných doštičiek u pacientov so srdcovým ochorením.
S-allylcysteín v cesnaku inhibuje enzýmy, ktoré sa podieľajú na produkcii cholesterolu. Cesnakový extrakt tiež zvyšuje produkciu a funkciu oxidu dusnatého, ktorý uvoľňuje krvné cievy a znižuje krvný tlak.
Cesnak tiež zabraňuje väzbe krvných doštičiek na proteíny (fibrinogén), ktoré tvoria krvné zrazeniny a zvyšujú zlúčeniny, ktoré inhibujú tvorbu krvných doštičiek.
Cesnak napomáha pri liečbe cukrovky
Diabetes je spôsobený genetikou, obezitou, vysokým cholesterolom, krvným tlakom alebo glukózou v krvi. Inzulínová rezistencia nastáva vtedy, keď organizmus už nereaguje na inzulín, čo vedie k zvýšeniu hladiny cukru v krvi a vysokému riziku vzniku cukrovky. Cesnak znižuje rezistenciu na inzulín, hladinu cukru v krvi a hladinu cholesterolu u pacientov s diabetom.
Cesnak zabraňuje poškodeniu mozgu spôsobenému starnutím a chorobami mozgu
Voľné radikály sú vysoko nestabilné molekuly, ktoré vznikajú pri použití kyslíka v tele na výrobu energie. Telesné antioxidanty inhibujú voľné radikály stabilizáciou molekúl. Bez dostatočných antioxidantov spôsobujú voľné radikály bunkové poškodenie v tele. S-allylcysteín je antioxidant nachádzajúci sa v cesnaku, ktorý chráni pred poškodením mozgu v štúdii bunkového modelu. S-allylcysteín aktivuje antioxidačné enzýmy v mozgu (hipokampus), ktoré znižujú voľné radikály zabraňujúce poškodeniu.
Cesnak zvyšuje mozgový serotonín, neurotransmiter, ktorý zvyšuje kognitívnu výkonnosť zvýšením rastu neurónov.
Cesnakom na pokožku i vlasy
Cesnak pomáha pri liečbe keloidných jaziev. Sú to jazvy spôsobené nadmerným výskytom kolagénu pokožky. Cesnak inhibuje rastové faktory, oxid dusnatý a enzýmy, ktoré sa podieľajú na produkcii kolagénu.
Cesnak chráni pokožku pred ultrafialovým (UV) žiarením stimuláciou imunitných buniek.
Cesnakový gél v kombinácii so steroidným krémom pomáha liečiť pacientov trpiacich alopéciou, typom vypadávania vlasov, ktorý je výsledkom imunitných buniek, ktoré napadajú vlasové folikuly. Dialyl disulfid v cesnaku môže zabrániť autoimunitnej odpovedi a indukovať opätovný rast vlasov zvýšením imunitných supresorových buniek.
Ako cesnak nakupovať?
Najzdravší a najúčinnejší je čerstvý cesnak. Rozpoznáme ho podľa toho, že strúčiky sú pevné a plné. Môžete si kúpiť ale aj cesnak sušený, ktorý sa pridáva do jedál, alebo vo forme tabliet ako výživový doplnok.
Ako cesnak skladovať?
Celý cesnak kúpený v obchode sa uchováva niekoľko mesiacov alebo dlhšie, keď je uskladnený pri izbovej teplote na suchom, tmavom mieste, ktoré má dostatočnú cirkuláciu vzduchu. Majte však na pamäti, že životnosť cesnaku klesá, akonáhle začnete odstraňovať strúčiky z hlavičky.
Ako cesnak spracovať?
Cesnak sa hojne používa v tradičnej slovenskej kuchyni, napr. v zemiakových plackách, či na obyčajných hriankach. Môžeme ho použiť aj na prípravu rýb, mäsa - hydiny či jahňaciny, ale aj do polievok, šalátov, prívarkov a mnohých zájediek.
Dopestovať si vlastný cesnak nemusí byť náročné. Ako na to?
Máloktorá rastlina si vyslúžila taký medzinárodný kulinársky záujem a obľubu pri príprave rôznych jedál ako cesnak kuchynský. Dopestovať si vlastný nemusí byť náročné.
Ešte nikdy som nepestoval cesnak, akú odrodu mám zvoliť?
Základné delenie odrôd cesnaku je na jesenné a jarné, ktoré sa ďalej delia na paličiaky (tvoria kvetnú stonku) a nepaličiaky (netvoria kvetnú stonku), ďalej na úzkolisté a širokolisté. V prvom rade sa musíte rozhodnúť, či chcete pestovať cesnak jesenný alebo jarný, paličiak alebo nepaličiak, úzkolistý alebo širokolistý.
V druhom rade treba brať do úvahy vhodné pôdne a klimatické podmienky, skorosť odrody, odolnosť proti vymŕzaniu, napadnutiu chorobami a škodcami. V praxi sa častejšie pestujú jesenné odrody skorých paličiakov. Nevýhodou pri pestovaní paličiakov je vyššia prácnosť – nevyhnutné je ručné odrezávanie kvetnej stonky a väčšia námaha pri odrezávaní tvrdej vňate pri pozberovom spracovaní. Rozdiel v nárokoch na pestovanie, v chuti a vôni medzi odrodami je minimálny. Podstatný rozdiel je však vo veľkosti hlávky a v počte strúčikov. Paličiaky majú väčšie a širšie strúčiky, ale v hlávke ich je menej (4 – 6 – 15), navyše, ťažko sa viažu do vencov (majú tvrdú stonku). Nepaličiaky majú viac strúčikov (8 – 18), sú však menšie a užšie, na druhej strane zasa majú lepšiu skladovateľnosť ako paličiaky.
Kde kúpim kvalitnú odrodu cesnaku?
Pestovaním sadiva cesnaku sa zaoberajú viacerí producenti: Ing. Kozák, Moravoseed Mikulov; Tagro Červený Dvůr; Semo Smržice. Sadbový cesnak od týchto dodávateľov možno kúpiť v záhradkárskych predajniach, na záhradníckych výstavách, prípadne sa dá objednať priamo. Sadivo je certifikované, dodávateľ garantuje záruku pravosti odrody. Ak je známy priemerný počet strúčikov v hlávke, pestovateľ si môže presne spočítať, koľko hlávok bude potrebovať. Určite nie je vhodné kupovať sadivo cesnaku „pod rukou“ z neznámych zdrojov – väčšinou ide o konzumný cesnak, ktorý nie je určený na sadenie.
Môžem si vysadiť cesnak aj teraz na jeseň?
Určite áno, v našich podmienkach je bežnejšia výsadba na jeseň. Treba si však vybrať jesennú odrodu. Vyšľachtené sú aj odrody, ktoré možno vysádzať na jeseň aj na jar: nepaličiak ’Benátčan‘, ozimný paličiak ’Mirka‘ či jarný nepaličiak ’Matin‘ – sú univerzálne. Možno si však zvoliť aj jednu jarnú a jednu ozimnú odrodu.
Pri opačnom termíne výsadby, keď sa jesenný cesnak sadí na jar, napriek starostlivosti nedá uspokojivú úrodu. Jarné cesnaky však možno sadiť aj na jeseň.
Čo je bezvirózna sadba?
Ide o kvalitné zdravé sadivo kúpené od overeného producenta, je zárukou, že nie je napadnuté vírusovými chorobami (vírus žltej prúžkovitosti). Nie je dobré pestovať krásny cesnak z dovozu – je vypestovaný v iných klimatických podmienkach alebo z neistých zdrojov.
Ako často treba obnovovať sadbu?
Najlepšie každý rok – teda každý rok by ste si mali kúpiť nové sadivo. Ak ste si však dopestovali skutočne zdravý cesnak na konzum, môžete časť použiť aj na sadenie. Počas vegetácie treba veľmi pozorne a pravidelne sledovať výskyt chorôb a škodcov, robiť výber, choré a škodcami napadnuté rastliny treba z porastu vyhodiť, aby ste predišli ich šíreniu v ďalších rokoch.
Prečo sa odporúča pred výsadbou moriť cesnak?
Slúži na zničenie zárodkov hubových chorôb a škodcov. Za základ morenia sa stále považuje 4-percentný roztok prípravku SULKA K – cesnak sa morí 6 až 12 hodín, proti háďatku zhubnému však takmer neúčinkuje. V Česku sa používa na morenie prípravok GLIOREX.
Podľa čoho viem, že je čas zberať cesnak?
Termín zberu závisí od ďalšieho využitia cesnaku, odrody, priebehu počasia. Začiatkom júna sa zberajú skoré odrody, slúžia na priamy konzum. Na skladovanie zberáme ozimný cesnak na prelome júla a augusta, jarné odrody v priebehu augusta. Paličiaky sa zberajú, ak sú vytvorené 4 obaly (suknice), a nepaličiaky, ak sú vytvorené 3 suknice, ktoré chránia strúčky. Na správne stanovenie termínu zberu skontrolujeme niekoľko normálne vyvinutých rastlín. Iným ukazovateľom zberovej zrelosti je narovnanie kvetnej stonky pri paličiakoch, na ktorých ste stonku úmyselne neodstránili. Pri nepaličiakoch približne polovica rastlín je zalomená v kŕčiku a poľahnutá. Stonky a listy žltnú, hnednú a sú suché. Pri oneskorenom zbere sa suknice potrhajú a hlávky sa môžu v pôde rozpadnúť. Pri skorom zbere zasa nie sú hlávky dostatočne vyzreté a nie sú vhodné na dlhodobé skladovanie. Na malých plochách zberáme ručne pomocou rýľa; rastliny neotĺkame o seba, aby sme ich zbavili pôdy, ale jemne otrieme tkaninou. Cesnak rýchlo uložíme v tenkej vrstve do tieňa na dosušenie (asi na týždeň).
ZÁKLADNÉ PRAVIDLÁ
Vysádzanie cesnaku
Termín výsadby pre ozimné odrody – druhá polovica októbra až polovica novembra; pre jarné odrody – v priebehu marca.
Odporúčaná vzdialenosť medzi radmi je 25 až 60 cm, medzi rastlinami postačí 10 až 15 cm.
Hĺbka výsadby musí byť taká, aby vrch strúčika bol asi 6 až 8 cm pod povrchom pôdy; pôda pod strúčikom má byť nakyprená do hĺbky 4 cm, aby sa dobre zakorenil.
Najvhodnejšia je ručná výsadba, pretože strúčiky lepšie nasmerujeme spodnou časťou podpučím – podcibulím, z ktorého vyrastú korene. Nevhodné je používať na výsadbu vysadzovací kolík – podcibulie nie je v kontakte s pôdou, je pod ním voľný priestor, strúčiky sa preto pomaly zakoreňujú.
Starostlivosť o cesnak
Kyprite pravidelne, ale iba plytko, aby ste nepoškodili podzemnú časť.
Zavlažujte podľa potreby; najviac náročný na vodu je cesnak od polovice mája do polovice júna.
Prihnojujte podľa stavu porastu dusíkom v 3 oddelených dávkach, podľa možnosti dodáme aj hnojivo s obsahom síry (síran draselný).
Paličiakom včas odstráňte kvetnú stonku
Cesnak skladujte v suchej, chladnej, vzdušnej a dobre vetranej, ale bezmrazej miestnosti, najlepšie zapletený vo venci alebo vo viazaničkách. Môže byť aj voľne uložený.
Priebežne kontrolujte zdravotný stav hlávok; choré či napadnuté škodcami odstráňte.
Dá sa nejako zúžitkovať odlomené okvetie cesnaku paličiaka?
Áno, odrezané skrútené mladé kvetné stonky sú veľmi chutné, jemne cesnakové a dajú sa výborne použiť v kuchyni. Možno ich na jemno nakrájať, rozmixovať, zmiešať so soľou a pripraviť si cesnakovú pastu vhodnú do mäsitých jedál. Vrcholy s pacibuľkami treba odstrániť okamžite ako sa objavia, aby sa rastlina zbytočne neoslabovala tvorbou pacibuliek. Ak stonku neodstránime alebo urobíme ošetrenie príliš neskoro, drobné pacibuľky vypadnú na záhon a v budúcom roku „zaburinia“ záhon drobným cesnakom. Stonku je lepšie odrezať ako vytiahnuť z hlávky. Po vytiahnutí stonky zostáva v hlávke otvor, do ktorého sa dostáva voda, strúčiky sa znehodnotia, rastliny poliehajú.
Čierny cesnak – biologické účinky
Cesnak (Allium sativum L.) bol už pred 5000 rokmi v starovekých kultúrach (Egypt, Čína, India) nielen potravinou, ale aj liekom. Starí Gréci a Rimania ho cenili ako posilňujúci a liečivý prostriedok na rôzne choroby. Až do súčasnosti si uchoval povesť lieku na predovšetkým vo vyššom veku (50+) častejšie sa objavujúce zdravotné ťažkosti. Vedecké poznatky potvrdili jeho viaceré zdraviu prospešné účinky. Nie je preto náhoda, že potravinové doplnky s obsahom cesnaku na svetovom trhu majú špičkové2. miesto. Po stáročia ho používajú v kórejskej, japonskej, čínskej a thajskej kuchyni. V gastronómii Stredomoria je neoddeliteľnou súčasťou; nevystavujú ho dlhodobo vysokým teplotám – do varených jedál sa pridáva rozdrvený, v prášku a pod., spravidla len tesne pred ich servírovaním. Novšie využitie našiel ako nátierka na hrianky, pred pečením na hydinu alebo ryby, prípadne ako dochucovací prostriedok.
Čierny cesnak nie je samostatný botanický druh. Získava sa z klasického cesnaku vystaveného počas niekoľkých týždňov (6 – 8), za prísne kontrolovaných podmienok pri zvýšenej teplote (60 – 70 °C) a vlhkosti (70 – 80 %). Prebieha pri tom tzv. Maillardova reakcia pomenovaná podľa francúzskeho potravinárskeho chemika L. C. Maillarda (1870 – 1936). Ide o neenzymatickú reakciu medzi aminokyselinami a redukujúcimi cukrami, viacerými procesmi (oxidácia, hydrolýza atď.) sprevádzajúcu fermentáciu. Dochádza pri tom k strate vody (až o 50 %), pálivej chuti a vône, postupnej zmene farby na hnedú až hnedočiernu. Strúčiky získavajú sladkastú, balzamikový ocot, melasu či karamel pripomínajúcu chuť a želatinovú konzistenciu.
Fermentáciou získava čierny cesnak výrazne vyššiu antioxidačnú kapacitu: hladiny polyfenolov a flavonoidov stúpajú na štvornásobok, obsah fenylalanínu dvojnásobne, zvyšuje sa aj obsah leucínu a vo vode rozpustných cukrov. Redukuje sa množstvo fruktanov, cysteínu a tyrozínu. Pôvodne veľmi nestabilné látky (allicín) sa stávajú podstatne stabilnejšie, zlepšuje sa ich tzv. biologická dostupnosť. Kľúčovou zložkou je premenou aliínu vznikajúci Salylcysteín (SAC), na obsah ktorého sa extrakty štandardizujú. Experimentálne a klinické štúdie jednoznačne dokázali, že biologické a potenciálne liečebné účinky sú oproti klasickému prakticky v každej oblasti oveľa intenzívnejšie.
Ochrana srdcovocievneho systému
Nadmerný tzv. oxidačný stres ako výsledok narušenej dynamickej rovnováhy medzi voľnými radikálmi a antioxidantmi prirodzene vznikajúcimi pri metabolických procesoch je rozhodujúcou mierou zodpovedný za vznik vysokého krvného tlaku, aterosklerózy a srdcových chorôb. Čierny cesnak môže podľa výsledkov novšej štúdie (Saryolo a Prowerawati, 2019) vďaka vysokému obsahu sírnych zložiek (dominuje SAC) účinne prispieť k obmedzeniu progresie sklerózy ciev a protizápalovými účinkami (znižuje marker CRP) zmierňovať tzv. endotelovú dysfunkciu. Obmedzuje oxidáciu na steny ciev sa ukladajúceho „zlého“ (LDL) cholesterolu a vápnika, zvyšuje hladinu „dobrého“ (HDL) cholesterolu. Z pozitívnych účinkov je to aj podpora produkcie telu vlastných antioxidačne účinných enzýmov. Antiagregačnými (zhlukovanie krvných doštičiek obmedzujúce) účinkami zlepšuje aj reologické vlastnosti krvi. Podávanie 20 g čierneho cesnaku denne počas 6 mesiacov trvajúcej, placebom kontrolovanej klinickej štúdie 120 chorým s postihnutím koronárnych tepien srdca a srdcovou nedostatočnosťou, v porovnaní so skupinou dostávajúcou placebo, evidentne zlepšilo funkčné parametre srdca a kvalitu života (Liu et al., 2018). Viaceré dvojito zaslepené kontrolované štúdie obsahovali kombinácie s koenzýmom Q10, vitamínmi B6, B12, kyselinou listovou, Larginínom. Antilipidemicky účinkuje podobne ako chemické statíny, ktoré však pri nevyhnutnosti dlhodobého podávania preukazujú viaceré, niekedy aj závažné nežiaduce účinky. Antihypertenzívne účinky potvrdila nedávna metaanalýza (Ried, 2016) 20 placebom kontrolovaných štúdií 970 účastníkov. Dosiahnutý pokles systolického aj diastolického tlaku priemerne o 9 (7–16), resp. 6 mm Hg (5–9), čo je porovnateľné s účinnosťou syntetických antihypertenzív. Iné metaanalýzy udávajú pokles predovšetkým systolického tlaku. V jednotlivých prípadoch sa dosiahlo zníženie tlaku až o 40 mm Hg. Pozitívny účinok veľmi pravdepodobne závisí od genetickej dispozície jednotlivca, od rôznych krvný tlak znižujúcich zložiek prijímaných v strave. Normálny krvný tlak nebol ovplyvnený. Mechanizmom účinku je – podobne ako pri niektorých chemických liekoch – inhibícia angiotenzín konvertujúceho enzýmu (ACE2) a stimulácia tvorby relaxáciu ciev podporujúceho oxidu dusnatého (NO)...
PharmDr. Ľ. Farkaš
Text: Hana Szabóová Foto: istock.com Zdroj: časopis Tvorivé bývanie