Broskyňa - 10 účinkov na zdravie
Slovensky: Broskyňa
Česky: Broskev
Súťaž krásy všetkých druhov ovocia by celkom isto vyhrala broskyňa. Je krásna na pohľad, mäkučká a zamatová na dotyk - len do nej zahryznúť. Pod hebkou šupkou sa skrýva množstvo vitamínov a účinných biologických látok.
Starí Rimania si priniesli broskyne z ďalekej Perzie a neskôr ich preniesli aj do našich zemepisných šírok. Prvé odrody broskýň pochádzajú už z antiky a dodnes sa líšia iba tým, či sa dajú ľahko alebo ťažšie odkôstkovať. Broskyne s hladkou šupkou sa nazývajú nektárinky.
Obsah vitamínov a minerálov v broskyniach
Broskyne v 100 g obsahujú 39 kalórií, 10 g sacharidov (z toho cukry 8 g), 0,3 g tukov, 1,5 g vlákniny, 0,9 g bielkovín. Ďalej obsahujú vitamín A, B3-niacín, C, E a K, z minerálnych látok obsahujú draslík, fosfor, horčík, vápnik, selén a železo.
Broskyne bojujú proti rakovine, bránia vzniku cukrovky, majú protistresové účinky, pomáhajú udržiavať zdravé trávenie, posilňujú imunitu, zlapšujú zdravie kostí a zubov, bojujú proti starnutiu, atď.
Broskyňa - 10 účinkov na zdravie
Broskyňami proti rakovine
Broskyne sú bohaté na betakarotén i na fenolické a karotenoidné zlúčeniny, ktoré majú protinádorové a protirakovinové vlastnosti, ktorými pomáhajú v boji proti rôznym typom rakoviny, ako je rakovina prsníka, rakovina pľúc a rakovina hrubého čreva. Kyselina chlorogénová a kyselina neochlorogénová prítomná v broskyniach má zasa na rozdiel od chemoterapie priaznivé účinky na spomalenie rastu buniek rakoviny prsníka bez ovplyvnenia normálnych buniek.
Broskyňa bráni vzniku cukrovky
Broskyne pomáhajú predchádzať riziku vzniku diabetu 1. typu, pretože vykazujú výrazný pokles hladiny cukru v krvi vďaka vysokému obsahu vlákniny. Majú tiež nízky glykemický index 26, takže je vhodný pre diabetikov.
Broskyne majú protistresové účinky
Broskyne majú výrazné protistresové účinky, spevňujú bunky, dodávajú im silu a energiu. Vysoký obsah miacínu v kombinácii s horčíkom, selénom a zinkom zlepšuje náladu a odstraňuje pocity strachu, úzkosti, podráždenosť a nervozitu.
Broskyne zlepšujú zdravie srdca
Fenolové zlúčeniny prítomné v šupke a dužine broskyne pomáhajú udržiavať nižšie hladiny LDL (zlého) cholesterolu a stimulujú HDL (dobrý) cholesterol. To pomáha znižovať riziko vzniku chorôb súvisiacich so srdcom a udržiavať optimálne kardiovaskulárne zdravie.
Broskyne pre zdravie očí
Broskyne sú bohaté na betakarotén, ktorý sa v tele premieňa na vitamín A. Betakarotén hrá dôležitú úlohu pri udržiavaní zdravého zraku a prevencii rôznych očných ochorení, ako je xeroftalmia (vysychanie slizníc rohovky i spojovky) a slepota. Karotenoidy, luteín a zeaxantín, prítomné v broskyniach, majú pozitívne účinky spojené so zníženým výskytom sivého zákalu. Luteín a zeaxantín sa nachádzajú v makulárnom pigmente oka a pomáhajú chrániť sietnicu pred vekom podmienenou makulárnou degeneráciou.
Broskyne zlepšujú zdravie zubov a kostí
Broskyne obsahujú fosfor, ktorý spolu s vápnikom pomáha pri posilňovaní kostí a zubov a pri udržiavaní a opravovaní telesných tkanív. Pomáha tiež pri prevencii rôznych ochorení kostí, ako je odvápňovanie, čo môže viesť k osteoporóze, najmä u žien po menopauze. Spotreba potravín bohatých na fosfor, ako sú broskyne, podporuje opätovnú mineralizáciu kostí a udržuje ich tuhosť. Spolu s vápnikom hrá obsah vitamínu C v broskyniach tiež dôležitú úlohu pri posilňovaní kostí čeľustí a ďasien, čo pomáha udržať zdravé zuby.
Broskyne udržujú zdravé trávenie
Broskyne sú vhodné na udržanie zdravého zažívacieho traktu vďaka ich alkalickému obsahu a vláknine. Vláknina v broskyniach absorbuje vodu a pomáha pri prevencii porúch žalúdka, ako je zápcha, hemoroidy, žalúdočné vredy, gastritída a nepravidelné pohyby čriev. Pomáha tiež pri čistení a odstraňovaní toxického odpadu z čriev a bráni tomu, aby vznikali rôzne choroby v bruchu, vrátane rakoviny žalúdka.
Broskyne posilňujú imunitu
Broskyne sú bohaté na kyselinu askorbovú (vitamín C) a zinok, ktoré pomáhajú pri normálnom fungovaní organizmu a pomáhajú udržiavať zdravý imunitný systém. Antioxidačné vlastnosti pomáhajú v boji proti infekciám a znižujú presilu a závažnosť ochorení, ako je nádcha, chrípka, pneumónia (zápal pľúc) a bronchitída (zápal priedušiek). Nedostatok antioxidačných zložiek môže viesť k oxidačným vzplanutiam a zhoršenej bunkovej aktivite.
Broskyňami proti starnutiu
Broskyne sú zdrojom zinku, ktorý má vlastnosti proti starnutiu. Konzumácia potravín bohatých na zinok, ako sú broskyne, podporuje produkciu protilátok a znižuje bunkové poškodenie spôsobené voľnými radikálmi. To tiež narúša proces starnutia mužských reprodukčných orgánov tým, že zvyšuje hladiny reprodukčného hormónu testosterónu v tele.
Broskyňa na pokožku
Broskyne pomáhajú udržiavať zdravú kožu vďaka prítomnosti vitamínu C, ktorý poskytuje ochranu pred škodlivými voľnými radikálmi a infekciami. Broskyne majú ochranný účinok na pokožku pred ultrafialovým žiarením. Antioxidanty zeaxantín a luteín majú významné protizápalové účinky na poškodenie kože spôsobené UV-B žiarením a chránia ho pred rakovinou buniek. Flavonoidy prítomné v broskyniach majú ochranné účinky a pomáhajú pri prevencii pred zápalom kože vyvolaným UV žiarením.
Broskyne - vplyv na zdravie
Broskyne - Nutričné hodnoty
(100g)
Energia
174kj
Bielkoviny
0.76
Sacharidy
12.09g
Cukry
8.11g
Tuky
0.15g
Vláknina
2.18g
Priemerný obsah vitamínov
| %ODD* mužov
Vitamín A
10.1%
Vitamín B1
2.5%
Vitamín B2
3.8%
Vitamín B3
4.7%
Vitamín B5
2.8%
Vitamín B6
4.6%
Vitamín B7
6.3%
Vitamín B9
1.9%
Vitamín C
5.9%
*%ODD - percent odporúčanej dennej dávky mužov v 100g
Priemerný obsah minerálov
| %ODD* mužov
Kremík
9%
Vápnik
1.2%
Horčík
2.5%
Draslík
4.5%
Jód
0.9%
Mangán
4.3%
Meď
18%
Selén
0.7%
Sodík
0.2%
Zinok
0.4%
Železo
12.2%
*%ODD - percent odporúčanej dennej dávky mužov v 100g
Ako broskyne nakupovať?
Broskyne by mali mať žltý alebo zlatý odtieň pod červenkastým sfarbením. Jemne ich stláčajte - mali by byť pevné, ale mäkké. Vôňa broskyne by mala byť výrazná, sladká, nezrelé broskyne majú nevýraznú vôňu.
Ako broskyne skladovať?
Broskyne neznášajú dlhé skladovanie, preto by ste ich mali rýchlo spotrebovať. Ak sú broskyne zrelé a nechcete ich hneď zúžitkovať, môžete ich skladovať v chladničke, kde sa proces zrania spomalí.
Ako broskyne spracovať?
Broskyne dávame do ovocných šalátov, musli, mliečnej ryžovej kaše, môžeme ich zavárať i pripraviť z nich lahodné dezerty.
Broskyne a nektarinky - výsadba, pestovanie a starostlivosť o ovocné stromy
Broskyne a nektarinky sú pomerne krátkoveké stromy (15 - 20 rokov), dosahujúce max. výšky 5 m (podľa zvoleného podpníka). V našej republike sa najčastejšie pestujú vo forme zakrpatených stromov, klasických kmeňov alebo štvrťkmeňov - jedine tak je zabezpečený dostatočný prísun svetla do všetkých partií koruny. Broskyne sú pomerne náchylné na teplo a celkové pôdne podmienky a tak pri výbere budúceho stanovišťa sa snažíme brať na zreteľ nasledujúce:
Výsadba a substrát:
Pre broskyne vyberieme slnečné, dostatočne otvorené stanovište, najlepšie v nadmorskej výške do 300 m.n.m., orientované na juh a zároveň chránené proti severným vetrom. Pôda by mala byť suchšia, humózna, vápenatá a živná s pH 6,5-8, stredne ťažká až piesčito-hlinitá. Broskyne možno pestovať aj vo vyšších polohách (nad 450 m.n.m.), tu je ale naozaj nutný správny výber stanovišťa. Štvrťkmene a zakrpatené vysádzame najčastejšie do sponu 5x3-4m.
Pred zasadením stromu je potrebné odstrániť odumreté korene stromčeka a namočenie do vody (dve hodiny by mali byť postačujúce, dlhšia doba nevadí, maximálne však 1deň). Pri jarnej výsadbe vykonáme základné rezy. Pri jesennej výsadbe ponecháme rez až na jar. Väčšina mladých stromčekov potrebuje v prvých rokoch života dodatočnú oporu (niektoré po celý život). Pripravíme si preto kôl, ktorý zatlčieme do už vyhĺbenej jamy. Potom zvisle vložíme drevinu a prihadzuje zeminu. Aby sa pôda dobre dostala aj pod korene, stromček nadvihneme a ľahko s ním zatrasieme. Potom dohádžeme zvyšok, pošliapeme, a nakoniec pripevníme strom ku kolu. Nezabudneme dôkladne preliať zhruba 15 litrami vody. Po vsiaknutí môžeme ešte miesto výsadba zamulčovat kôrou či lístím.
Hnojenie:
Veľmi dôležité je hnojenie po odkvitnutí, aby sme podporili veľkosť a kvalitu plodov. Dopĺňame základné živiny, predovšetkým draslík a dusík (dusíka menej). Možno prihnojovať aj vyzretým hnojom, ale chce to už určité skúsenosti (k trojročnému stromu cca 10kg hnoja, k päťročnému 20kg atď.). V súčasnej dobe možno zohnať už špeciálne hnojivá určená priamo pre broskyne, ktoré nám celú prácu uľahčia. Vstrebávanie živín možno tiež podporiť postrekom listov roztokom lignohumátu (ten je možné využiť aj na ďalšie stromy, či zeleninu).
Zálievka:
Najväčšie nároky na vodu majú broskyne hlavne v máji a v júni, a potom cca 3 týždne pred zberom. Dávame si pozor, aby sa voda dobre vstrebávala a strom tak nestál vo vode.
Rez:
Broskyne aj nektárinky sú pomerne bujne rastúce menšie stromy s typickým krovým rastom koruny. Plodné púčiky sa objavujú už na jednoročných výhonkoch. Tieto púčiky sa tvoria natoľko intenzívne, že cieľom rezu je nielen tvarovanie a presvetľovanie korunky, ale aj redukcia násady. Najvhodnejším tvarom koruny pre pestovanie broskýň je tzv. kotlovitá koruna. Tomuto tvaru patria nasledujúce popisy:
Rez pred / po výsadbe: na stromčeku vyberieme 4-5 vhodne postavených výhonov s dostatočným uhlom odklonu od strednej osi, z ktorých potom zapestujeme hlavné vetvy. Prípadný terminál či konkurenčný výhon alebo výhony s ostrým uhlom odstránime. Vybrané výhony by mali byť dostatočne silné pre zapestovanie kvalitnej koruny. Všetky výhony hlboko zrežeme na 2-3 napučané púčiky a to vždy na puk smerujúci von z koruny.
Rez v druhom a štvrtom roku: opäť vykonáme skrátenie predlžujúcich sa hlavných vetiev o 1/3 - 2/3 a to zosadením (zrezaním) na nižšie otvárajúce sa výhony, ideálne tak, aby v nasledujúcom roku došlo rezom k zjednoteniu dĺžky hlavných vetiev. Odstránime výhony rastúce smerom dovnútra a výhony krížiace hlavné vetvy. Koncom augusta alebo začiatkom septembra je vhodné vykonať ďalšie skrátenie o približne 1/2 dĺžky nového prírastku.
Rez v ďalších rokoch: zameriavame sa na redukciu a prebierku plodných výhonov a presvetľovanie vnútorných partií koruny. Najvhodnejším obdobím pre tento rez je jar, najlepšie v období pučania púčikov až do rozkvetu. Zimné obdobie je pre rez nie úplne vhodné z dôvodu zlého hojenia rezných rán.
Pri všetkých rezov nezabudneme ošetriť rezné rany štepárskym voskom.
Podpníky broskýň a nektariniek:
St.Julien A - slabšie rastúci podpník, vhodný do ťažších pôd.
Adesoto - ďalší zo slabšie rastúcich podpníkov s veľkou násadou plodov, prispôsobí sa akémukoľvek typu pôd.
Montclar - typ podpníka semenáča, znáša vápenitú pôdu.
Rubira- typ slabo rastúceho semenáče, vhodnejší do ľahších pôd.
Ochrana rastlín v zime:
Broskyne sú pomerne náchylné na vymŕzanie, aj napriek tomu dokážu krátkodobo zniesť mrazíky až -20 ° C. Lepšie je však ich na chladnejšie počasie pripraviť obalením trstinou, jutovinou, či potretím kmeňa a hlavných vetiev vápenným mliekom (20% roztok haseného vápna a vody).
Choroby a škodcovia:
Tak ako u ostatných ovocných drevín, aj broskyne a nektarinky trpia radom chorôb, typickou z nich je napr. kučeravosť broskyne, kedy sa na listoch objavujú najprv žlto-zelené, neskôr červené, vypuklé pľuzgiere, ktoré sa zväčšujú a tým deformujú celý list. Tie potom vysychajú a opadávajú. Ako prevenciu využijeme na jeseň fungicídy s hydroxidom meďnatým, ako je Champion, Kocide ad. Keď vetvičky vášho stromu vyzerajú ako spálené, listy zosychajú, ale neopadávajú a kvety sú ako po spálenie mrazom, pravdepodobne máte čo dočinenia s moniliovým úpalom. Preventívne strom ošetrujeme na začiatku kvitnutia a po odkvete, obzvlášť ak je na jar chladné a daždivé počasie. Kučeravenie a žltnutie listov a ich následný opad spôsobujú aj vošky broskyňovej. Zároveň sú prenášačom ďalších vírusových chorôb. Vhodné je sa začať brániť už v zime a potom na jar použiť postreky na savých škodcov.
Zdroj: https://zdravopedia.sk/ovocie/broskyna-10-ucinkov-na-zdravie
https://www.zahrada-plantex.sk/rubriky/navody-na-pestovanie/broskyne-a-nektarinky-vysadba--pestovanie-a-starostlivost-o-ovocne-stromy/
Klaus Oberbeil a MUDr. Christiane Lentzová - Ovocie a zelenina ako liek