Chren - 10 účinkov na zdravie
Slovensky: Chren dedinský, Chren sedliacky
Česky: Křen selský
Latinsky: Armoracia rusticana, syn. Cochlearia armoracia
Chren je koreňová zelenina, ktorá v neporušenom stave nemá takmer žiadnu arómu. Pri prerezaní alebo strúhaní však enzýmy z poškodených rastlinných buniek rozkladajú glykozid singrín na alyl izotiokyanátu, ktorý dráždi oči a dutiny. Strúhaný chren vystavený vzduchu a teplu stmavne, stráca ostrosť a stane sa nepríjemne trpkým, uchováva sa preto zmiešaný s octom.
Chren pochádza z južnej Európy a zo západnej Ázie, kde sa naň odkazuje v celej histórii. Sila a dôležitosť tohto koreňa sú známe už tisíce rokov, od 12. storočia sa chren pestuje v strednej Európe v kláštorných záhradách. V súčastnosti je k dispozícii na celom svete.
Obsah vitamínov a minerálov v chrene
Chren v 100 g obsahuje 48 kalórií, 0,7 g tukov, 11 g sacharidov (z toho 8 g cukry), 3,3 g vlákniny a 1,2 g bielkovín, luteín, betakarotén a prchavé oleje ako horčicový olej. Ďalej obsahuje vitamín A, B, C a K, z minerálnych látok obsahuje sodík, draslík, vápnik, fosfor, horčík, selén, zinok, železo, mangán a meď, omega 6 a omega 3 kyseliny.
Chren posilňuje imunitu, bráni vzniku rakoviny, zlepšuje zdravie srdca, podporuje trávenie, pôsobí ako antibakteriálny prostriedok, pomáha redukovať hmotnosť, je diuretikum, zlepšuje dýchanie, pomáha zlepšovať výkon, pomáha liečiť pigmentové škvrny.
Chren - 10 účinkov na zdravie
Chren posilňuje imunitu
Chren je nabitý prospešnými živinami a fytochemikáliami, ako napr. izotiokyanát a sinigrín. Zistilo sa, že tieto zložky majú antioxidačné vlastnosti, ktoré zvyšujú silu imunitného systému a stimulujú aktivitu a produkciu bielych krviniek, hlavnej obrannej línie tela. Obsah vitamínu C v tomto koreni je tiež impozantne vysoký, čo zvyšuje silu imunitného systému a spája obranné sily s voľnými radikálmi.
Chren bráni vzniku rakoviny
Chren pomáha zvýšiť schopnosť bojovať proti rakovine a oddialiť šírenie metastáz rakovinových buniek. Bioaktívne zlúčeniny prítomné v chrene majú inhibičný účinok na rakovinové bunky.
Chren zlepšuje zdravie srdca
Draslík je nevyhnutnou súčasťou nášho tela, ktorý reguluje tok bunkových tekutín a napätie krvných ciev. Nedostatok draslíka má za následok vyšší krvný tlak, čo znamená vyššie riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení a stavov, ako je ateroskleróza, srdcový infarkt a mŕtvica. Konzumácia chrenu, ktorý je bohatým zdrojom draslíka, môže zlepšiť vaše zdravie srdca znížením krvného tlaku a reguláciou prechodu tekutín a živín medzi bunkovými membránami.
Chren podporuje trávenie
Niektoré z prvkov chrenu pôsobia ako žalúdočné stimulanty a je známe, že rastlina ako celok má značný vplyv na trávenie a vstrebávanie výživy. Fytochemikálie v koreňoch stimulujú rôzne žľazy v tele, vrátane tých, ktoré sa týkajú slinenia, žalúdočných a črevných štiav. V kombinácii s obsahom vlákniny v rastline, ktorá zväčšuje črevo a stimuluje peristaltický pohyb hladkých črevných svalov, môže chren zmierniť akékoľvek zažívacie problémy a regulovať pohyb čriev, pričom znižuje výskyt zápchy a hnačky.
Chren pôsobí ako antibakteriálny prostriedok
Štúdie ukázali, že silné, prírodné chemikálie v chrene sú veľkou obranou proti mikróbom a bakteriálnym infekciám, vrátane Listeria, E. coli a Staphylococcus. Pridajte ho na sendvič alebo steak a chráňte sa pred týmito nežiaducimi baktériami nesúcimi infekciu. Špecifická antibakteriálna zložka v ňom sa nazýva allylizotiokyanát.
Chren je diuretikum
Antibiotické vlastnosti chrenu môžu v niektorých prípadoch pomôcť liečiť infekcie močových ciest, lepšie ako konvenčná liečba. Ďalším dôvodom, prečo chren dobre funguje v tomto aspekte je sinigrin. Sinigrin je účinné diuretikum a zabraňuje zadržiavaniu vody, čo pomáha riešiť infekcie močových ciest.
Chren pomáha redukovať hmotnosť
Chren má veľmi nízky obsah kalórií, len 6 kalórií na porciu, a vôbec nemá tuk. Má omega-3 a omega-6 mastné kyseliny, ktoré sú nevyhnutnou súčasťou ľudského metabolizmu, takže len preto, že sú označené ako „mastné“, neznamená, že ich konzumácia je vždy zlá. Vzhľadom k tomu, že má vysoký obsah vlákniny a je bohatý na bielkoviny, stimuluje pocit sýtosti, a preto môže byť použitý v receptoch bez starostí, že doň pridáte zbytočne veľa tukov alebo kalórií. Týmto spôsobom sa prejedanie znižuje.
Chren zlepšuje dýchanie
Určitý zápach chrenu, ktorý spôsobuje tečenie z nosa a pomáha nám zbaviť sa hlienu v dutinách a dýchacom systéme. Vdychovanie čistého chrenu môže stimulovať vylučovanie rôznych tekutín, ktoré pomáhajú odstrániť upchatie nosa spôsobené prechladnutím, chorobou alebo alergiou.
Chren pomáha zlepšovať výkon
Chren obsahuje mnoho živín, ako sú bielkoviny a vitamíny a neobsahuje tuk ani škodlivé kalórie. To umožňuje, aby sa bielkoviny premenili priamo na energiu bez toho, aby sa museli skladovať, čo má úžasné účinky na fyzickú výkonnosť.
Okrem toho energia získaná z bielkovín produkuje nové tkanivá a bunky, ktoré sa používajú pri oprave opotrebovaných orgánov a zvyšuje ich silu v boji proti toxínom. Existujú dôkazy o tom, že sinigrín prítomný v chrene nielenže zvyšuje hladiny energie, ale tiež zvyšuje koncentráciu, ktorá vám pomôže sústrediť sa na rôzne mentálne úlohy.
Chren pomáha liečiť pigmentové škvrny
Melazma je stav, keď sa na tvári objavujú hnedé škvrny. Ale pretože koreň chrenu má bieliace vlastnosti, pomáha liečiť odfarbovanie kože - čo je primárny symptóm melazmy. Koreň chrenu môžete jednoducho nakrájať na plátky a trieť priamo na kožu. Uistite sa, že šťava z koreňa sa aplikuje na postihnuté miesta. Môžete ju nechať vyschnúť a potom opláchnite vlažnou vodou a osušte. Opakujte raz týždenne, kým hnedé škvrny nezmiznú.
Ako chren nakupovať?
Čerstvý koreň chrenu je k dispozícii celoročne na väčšine trhov, ale hlavná sezóna je na jar. Vyberte si korene, ktoré sú pevné a nemajú žiadne plesne, mäkké alebo zelené škvrny. Staršie korene budú vyzerať scvrknuté a suché. Môžu dokonca začať klíčiť. Týmto sa treba vyhnúť. Môžete si kúpiť i spracovaný chren, ktorý sa konzervuje v octe a soli.
Ako chren skladovať?
Koreň chrenu skladujte v plastovom vrecku v zásuvke na zeleninu v chladničke. Začína vysychať, akonáhle je rozrezaný, takže ho skúste použiť do týždňa alebo dvoch.
Spracovaný chren vám vydrží až 3 mesiace v chladničke. Rýchlo však stráca ostrosť a najlepšie sa používa v priebehu 3 až 4 týždňov. Keď začne hnednúť, je čas ho vyhodiť. Mrazenie chrenu sa neodporúča.
Ako chren spotrebovať?
Chren sa najčastejšie používa na konzervovanie, alebo chrenovú omáčku k mäsu.
wikipedia.org, organicfacts.net, stylecraze.com, vitalplus.org