Cucamelón
V článku nájdete:
V článku nájdete:
Toto ovocie je vlastne uhorkou, ktorá svojím vzhľadom pripomína miniatúrny vodný melón. Ovocie má veľkost asi ako bobuľka hrozna a nazýva sa Mexická kyslá uhorka, myší melón alebo Sandiita, čo v preklade so Španielčiny znamená malý vodný melón. Prekvapujúcim faktom však je, že vôbec nechutí ako vodný melón. Jeho chuť by sme mohli prirovnať k uhorkám namočeným do limetkovej šťavy. Sú príjemne kyselkavé a chrumkavé presne ako uhorky v náleve. Majú štipľavú a veľmi osviežujúcu chuť. Podobne ako uhorky aj cucamelón môžeme zavárať a v kombinácii s kôprom a mätou chutí naozaj výborne. Ovocie je možné konzumovať priamo, nie je potrebné ho šúpať. Môžete ho pridávať do šalátov v celku, nakrájaný podobne ako cherry paradajky alebo na výrobu salsy. Ako náhle cucamelón ochutnáte sami zistíte kam všade sa vám hodí. Pokiaľ máte radi martini, skúste olivu nahradiť práve cucamelónom, budete prekvapený touto kombináciou.
Zaujímavo vyzerajúce ovocie nebolo nijakým spôsobom geneticky modifikované, alebo pestované v laboratóriách. Je to pochúťka zo strednej Ameriky, ktorá sa už po stáročia jedla v Mexiku. V minulosti boli cucamelóny často súčasťou diétnej stravy v Mexiku a stredoamerických štátoch. Čo sa vzhľadu týka je to asi to najmilšie vyzerajúce ovocie. Ovocie sa stalo veľmi populárnym najmä u záhradkárov v USA. Ovocie je popínavé rovnako ako vinič a má malé žlté kvety , ktoré sú neskôr nahradené svetlo zelenými plodmi s tmavozeleným lemom, pripomínajúcim liliputánske melóny.
Cucamelóny si dopestujete zo semienok, ktoré si môžete kúpiť na internete. Výhodou je rýchlosť akou rastú, pretože rastlina vám vyrastie už behom dvoch mesiacov. Cucamelóny nie sú náročné na pestovanie, môžete ich pestovať viac menej kdekoľvek, či už priamo v záhrade, v sude alebo kochlíku na balkóne. Cucamelón je plazivá rastlina, ktorá k svojmu rastu bude potrebovať plot, alebo pletivo po ktorom sa bude môcť plaziť. Rastlina si nevyžaduje veľa priestoru, takže ju kludne budete môcť pestovať aj doma. Rastlina nie je tak náročná ako uhorky, a preto ju môžeme sadiť hneď ako pominie riziko mrazov, čiže niekedy v apríli aby sme si už začiatkom júna mohli pochutnávať na prvých plodoch. Jediné čo potrebujú je veľa vody a potom už ich len necháte rásť a čakáte na prvé ovocie. Ovocie je pripravené na zber v momente keď je pevné a veľké ako bobule hrozna. Výhodou je, že rastlina nemá nepriateľov, škodcov ktorí by ju napádali a je odolná aj voči chorobám.
Plody obsahujú vo veľkom množstve karotenoidy a lypocíny, ktoré majú za následok zlepšenie funkcií srdca. Betakarotén, ktorý ovocie tiež obsahuje je silným antioxidantom s proti starnúcimi účinkami a tiež zabraňuje srdcovým problémom spôsobeným v dôsledku starnutia. Obsah vlákniny v plodoch, veľmi nízka kalorická hodnota spolu s vitamínom C, karotenoidmi a draslíkom pomáha znižovať hladinu cholesterolu a udržiavať srdce v bezpečí od rôznych nebezpečných ochorení. Obsahujú tiež fytonutrienty, ktoré majú veľmi dobré účinky na zdravie a riadne fungovanie vnútorných orgánov, očí a zlepšujú vylučovanie škodlivých látok z tela.
Plody majú nízky obsah kalórií a tuku a sú zdrojom jednoduchých cukrov, vlákniny a vitamínov, ktoré sú dôležité pre naše zdravie. Ovocie je bohaté aj na minerály, stopové prvky a antioxidanty, ktoré pomáhajú telu zabrániť alebo aspoň predlžujú zmeny spôsobené starnutím tým že chránia a omladzujú bunky, tkanivá a orgány. 100 gramov cucamelónov má približne 15 kalórií a obsahuje iba 4 gramy sacharidov z čoho cukri tvoria len 2 gramy. Množstvo bielkovín v tomto druhu ovocí je zanedbateľné, pretože na 100 gramov obsahuje približne len 1 gram. Za zmienenie stojí množstvo draslíka, ktorého obsahuje až 75 mg a 12 mg sodíka.
Je len veľmi málo receptov v ktorých sa cucamelón využíva. Väčšinou sa používa nasekaný do salsy alebo do letných šalátov. Keďže cucamelón sa ľahko konzumuje väčšinou rýchlo zje rovnako ako bobuľka hrozna. Pokiaľ si chcete túto pochúťku skladovať na dlhšiu dobu, môžete si ich zavárať rovnako ako uhorky a užívať počas dlhých zimných večerov. Dajú sa použiť ako spestrenie k rôznym jedlám, je len na vás k čomu si ho dáte. Čerstvé cucamelóny nám vydržia v chladničke po dobu 10 dní, a môžeme ich napichnúť na špáradlo a podávať k letným drinkom.
Chcete vedieť ako si takéto nakladané cucamelóny pripraviť? My vám prezradíme recept na ktorý budete potrebovať:
Príprava:
Do misky si nalejte ocot a zmiešajte ho s cukrom a soľou a miešajte kým sa nerozpustia. Následne pridajte mätu, koriander a kôpor. Cucamelóny dôkladne umyte a vložte do sterilizovaného pohára. Nalejte do pohára octovú zmes a cucamelóny v pohári poriadne utlačte. Takto pripravené cucamelóne nám vydržia 3 mesiace pokiaľ budú správne umiestnené na chladnom mieste. Hotovo, teraz už si len pripraviť jedlo ku ktorému ich budeme podávať.
Ďalšou inšpiráciou na použitie cucamelónov sú bruschetty.
Ingrediencie
Postup je jednoduchý, stačí všetky ingrediencie zmiešať v miske a potom podávať na opečenom chlebe. Stačí si už len otvoriť víno a vychutnať kombináciu chutí.
Zdroj: https://detoxtela.sk/cucamelon/
Online: | 28 |
---|---|
Celkom: | 39065 |
Mesiac: | 1945 |
Deň: | 95 |
© 2024 eStránky.sk | Tvorba www stránok zdarma | Závadný obsah? | Zpracování dat | RSS