Jackfruit/Chlebovník
Najväčšie ovocie na svete?
Chlebovník rôznolistý má jednoznačne plody, ktoré patria k najväčším na svete. Jackfruit je jedným z nich.
Popis
Jackfruit, z lat. artocarpus heterophyllus, je anglický názov plodu chlebovníka rôznolistého. Je to taktiež tradičné národné ovocie Bangladéša. Má oválny tvar s drsným zelenožltým povrchom. Jeho dužina je vláknitá, chuťovo je sladká a pripomína kombináciu banánov, fíg a ananásu. Oberá sa nezrelý.
Pôvod
Jackfruit je rozšírený v tropickej a subtropickej Ázii a na polynézskych ostrovoch. Jeho pôvodom je India. Patril a stále patrí k základným potravinám miestnych obyvateľov. Do Európy priviezol v roku 1789 na slávnej lodi Bounty kapitán Bligh tisíc sadeníc z Tahiti, ktoré potom boli poslané do Južnej Ameriky.
V súčasnosti sa chlebovník pestuje vo všetkých tropických a subtropických oblastiach Ázie a na ostrovoch Polynézie. K najväčším producentom patrí Thajsko, Vietnam, Indonézia, India a Srí Lanka. Do Európy sa najčastejšie dováža z Kene a Brazílie.
Charakteristika
- Podporuje náš imunitný systém
- Detoxikuje náš organizmus
- Má antiseptické účinky
- Ochraňuje bunky pred voľnými radikálmi
- Podporuje bezproblémové trávenie
- Zlepšuje pravidelné vyprázdňovanie
- Prečisťuje celý tráviaci trakt a hrubé aj tenké črevo
- Odstraňuje plynatosť
- Podporuje tvorbu červených krviniek
- Účinný proti vzniku anémii
- Priebežne uvoľňuje cukor do krvi
- Osviežuje naše telo
- Hydratuje náš organizmus
- Podporuje pevnosť kostí, kĺbov aj zubov
- Účinný proti osteoporóze
- Pomáha pri chudnutí
- Pomáha pri spaľovaní podkožného tuku
- Prispieva k znižovaniu nadváhy
- Pomáha liečiť žalúdočné vredy a poruchy trávenia
- Obsahuje draslík, ktorý znižuje vysoký krvný tlak
- Je bohatý na cukry, ktoré vám ihneď dodajú energiu
- Podporuje srdcovú činnosť
- Zlepšuje zdravie našej pokožky
Nutričné hodnoty
V jackfruite môžme nájsť plno prospešných látok pre naše telo, ako napr. vodu, bielkoviny, sacharidy, vlákninu, tuk, horčík, vápnik, fosfor, meď, železo, mangán, selén, draslík, sodík, zinok, vitamíny A, B, C, E, K, luteín, cholín, omega 3, omega 6 mastné nenasýtené kyseliny, kyselinu listovú a kyselinu pantoténovú.
- 1.72 g bielkovín
- 0.64 g tuku
- 1.5 g vlákniny
Minerály v 100 g jackfruitu: Draslík – 303 mg Fosfor – 21 mg Horčík – 37 mg Mangán – 0.197 mg Selén – 0.6 mg Sodík – 3 mg Vápnik – 34 mg Zinok – 0.42 mg Železo – 0.6 mg |
Vitamíny v 100 g jackfruitu: Foláty – 24 µg Niacín – 0.92 mg Vitamín A – 110 IU Vitamín B1 – 0.105 mg Vitamín B2 – 0.055 mg Vitamín B6 – 0.329 mg Vitamín C – 13.7 mg Vitamín E – 0.34 mg |
*Vysvetlivky: Makroprvky a stopové prvky sa udávajú v mg, ultrastopové prvky v mg. Pri vitamínoch rozpustných v tukoch sa často sa uvádza jednotka IU:
- Vitamín A : 1 IU je biologický ekvivalent 0,3 mcg retinolu, alebo 0,6 mikrogramov beta-karoténu
- Vitamín C : 1 IU je 50 mcg kyseliny L-askorbovej
- Vitamín D : 1 IU je biologický ekvivalent 0,025 mcg cholekalciferolu alebo ergokalciferolu
- Vitamín E : 1 IU je biologický ekvivalent asi 0,67 mg D-alfa-tokoferol, alebo 0,9 mg dl-alfa-tokoferol.
Ako pestovať jackfruit?
Pestovať v našich podmienkach jednotlivé druhy chlebovníka je náročné, hlavne preto, lebo sa jedná o rastliny vlhkých tropických nížin. Rozmnožujú sa semenami, ale môžeme ich rozmnožovať aj odrezkami. Odrezky pred zakorenením musíme zbaviť latexu a až potom zakoreňujeme. Zakorenenie trvá približne pol roka. Pri pestovaní musíme udržovať vysokú teplotu 24 až 28°C a aj počas zimy by teplota nemala klesnúť pod 18°C aj keď jackfruit znesie teploty aj blížiace sa k nule. Pre pestovanie použijeme výživný priepustný ľahký substrát. Substrát musí byť stále primerane vlhký, nenechávame ho preschnúť. Počas sezóny pravidelne prihnojujeme. Okrem mladých rastlín chlebovníky dobre znášajú aj priame slnko. Rastliny vypestované zo semien začínajú kvitnúť a plodiť zhruba za 5 až 8 rokov. Pri kvitnutí musíme kvety opeľovať, pretože strom má samčie aj samičie kvety a peľ musíme preniesť zo samčích na samičie kvety.
Použitie
Dužina nezrelých plodov sa varí, dusí, pečie aj smaží. Pripravuje sa ako zemiaky, nakladá sa s korením a mäsom či rozličnou zeleninou. Usušená a rozomletá sa používa ako múka a pečie sa z nej chlieb – z tohto dôvodu získal chlebovník svoje meno. Plody chlebovníka sú jednou zo základných potravín v tropických a subtropických oblastiach. Nezrelé sa používajú ako zelenina a zrelé ako ovocie.
Dužina zrelých plodov sa najčastejšie konzumuje čerstvá alebo sušená. Pridáva sa tiež do šalátov a varí sa s ryžou alebo kokosovým mliekom. Využíva sa aj na prípravu džemov, likérov a kompótov. Semená zrelých plodov sa konzumujú najmä pražené.
Nezrelé plody môžu byť použité v karí. Mladé plody majú jemnú chuť a štruktúrou pripomínajú hydinu. Najznámejším receptom na prípravu nezrelého jackfruitu je Kathal subzi.
Vedeli ste, že…?
- Podarilo sa zozbierať plody jackfruitu, ktoré vážili až 80 kg a mali dĺžku až 90 cm. V rastlinnej ríši jackfruit aj spolu s tekvicou predstavuje najväčší plod.
- Jeden jediný strom jackfruitu môže vyprodukovať až 200, dokonca aj viac plodov, vo veľkosti grapefruitu za jednu sezónu.
- Plody chlebovníka obsahujú veľmi veľa škrobu, a preto prezreté chutia sladko a pred konzumáciou sa môžu vyprážať, piecť alebo variť.
- Jackfruit si môžeme zachovať jedným z tradičných spôsobov tak, že ho zakopeme olúpaného a umytého do jamy, ktorá je vystlaná listami, kde ju necháme niekoľko týždňov kvasiť. Vznikne nám kyslá, lepkavá pasta, ktorá nám vydrží aj niečo vyše roka.
- Z jackfruitu sa vyrába aj vysoko kvalitné lepidlo (konkrétne z kôry z jackfruitu).
- Jedlý jackfruit (100 gramov) obsahuje približne 95 kalórií. Tiež pozostáva z jednoduchých cukrov – fruktóza a sacharóza, Pri konzumácii jackfruitu sa nám doplňuje energia a takisto sa nám hneď revitalizuje naše telo.
- Jackfruit patrí medzi jeden z mála plodov, ktorý obsahuje B-komplex vitamíny. Je bohatý na vitamín B6 (pyridoxín), niacín, riboflavín a kyselinu listovú.
Jackfruit so strúhaným kokosom
Na prípravu 4 porcií tohto receptu budeme potrebovať:
- Miska zrelého jackfruitu
- strúhaný kokos
- soľ
- voda
Postup:
- Najskôr si očistíme jackfruit od všetkých vlákien, potom odstránime jadierka, ktoré si odložíme na neskôr.
- Očistený jackfruit si nakrájame na malé kúsky.
- Jadierka rozlúskneme, olúpeme ich a nakoniec rozlámeme na 3 až 4 menšie kúsky.
- Všetko varíme v kope (jackfruit aj jadierka) v trošku slanej vode približne 13 minút. Do konca varenia by sa všetká voda mala odpariť.
- Na záver nastrúhame kokos a zmiešame ho s uvarenou zmesou. Môžeme servírovať ako hlavné jedlo alebo aj ako prílohu s ryžou alebo druhmi kari.