Ruža šípková/Šípky
Ruža šípková/Šípky
Šípky: Kedy sú najzdravšie?
Niekto zberá šípky skoro na jeseň v rámci príjemnej prechádzky, iní odporúčajú zber až po mrazoch. Je vhodnejšie, ak ich budete sušiť radšej na vyššej teplote a rýchlo, alebo prirodzene v priebehu niekoľkých týždňov?
Slovensky: Ruža šípková, Šípky
Česky: Růže šípková
Latinsky: Rosa canina
Treba odtrhávať zrelé, nezamrznuté, suché a nepoškodené šípky.
Šípky, plody ruže šípovej (Rosa canina), boli známym liečivom proti obličkovým kameňom aj v antike. Stredoveké herbáre už uvádzajú mnohé šípkové prípravky.
Vhodná doba pre zber šípok
Treba odtrhávať zrelé, nezamrznuté, suché a nepoškodené šípky. Majú oranžovú až tmavočervenú farbu a priam sa vám ponúkajú na zber v septembri až októbri.
Zberom šípok si môžete spríjemniť jesennú prechádzku v krásnom slnečnom počasí – zberať mokré šípky v daždi nie je šťastné riešenie.
Objavujú sa názory, že je vhodnejšie zberať šípky po mrazoch, pretože je v takýchto plodoch údajne viac vitamínu C.
Skutočnosť je taká, že jemný mrázik síce zvýrazní šípkovú chuť, ale pozitívne neovplyvní množstvo céčka v plode. Navyše silný alebo opakovaný mráz plod znehodnocuje – ten ostane mäkký a mazľavý.
Vo všeobecnosti by mali mať plodiny najviac vitamínov vtedy, keď sú optimálne zrelé, nie surové, zmrznuté ani prezreté.
Ako správne sušiť šípky?
Najskôr na voľnom vzduchu v jednej vrstve a potom ich treba dosušiť umelým teplom v rúre, aby pre dlhé sušenie v nie celkom optimálnych podmienkach zbytočne nesplesniveli.
Teplota v rúre nesmie presiahnuť 35°C, pokiaľ máte záujem zachovať čo najviac céčka. Plody nesmú zhnednúť alebo sa pripáliť.
Pomer ideálneho zosušenia šípky je asi 3:1. Suchá šípka je krehká a mala by sa dať ľahko rozdrviť.
Ako ich skladovať?
Šípky skladujte v dobre uzavretých nádobách maximálne rok. V ďalšej sezóne si urobte nové zásoby, lebo šípky staršie ako rok sú vám už aj tak viac-menej na nič.
Šípky usušené odporúčaným spôsobom si dokážu zachovať až štvrtinu či pätinu pôvodného obsahu vitamínu C. V priebehu roka sa zostatok céčka naďalej rapídne znižuje.
Čo všetko sa v šípkach ukrýva
Šípky sú obľúbené a vyhľadávané najmä pre celý rad vitamínov. Ide predovšetkým o C (0,5 – 1%), A, B1, B2, P, K, kyselina nikotínová.
Doprajte si šípky, keď potrebujete...
- posilniť imunitu
- prečistiť obličky, močové cesty
- vyhnúť sa únave na jar i na jeseň
- doplniť vitamín C v zimných mesiacoch
- zlepšiť krvný obraz
Použitie: |
|
Významný je obsah vitamínov C, A, B a E a ďalších podporných látok, ktoré podporujú reparačné procesy a zlepšujú metabolizmus. Dostatok vitamínu C zvyšuje odolnosť proti infekciám, urýchľuje liečbu a zmierňuje priebeh choroby. Brzdí vývoj artériosklerózy. Droga sa využíva pri nedostatku vitamínu C, chrípkových a iných infekciách, poruche pečeňového metabolizmu, hojení zlomenín a rán, dlhodobom podávaní liečív, anémii a pri ďalších chorobách |
Zloženie: |
|
plod ruže – Fructus Cynosbati |
Príprava: |
|
Zápar z 1 kávovej lyžičky na šálku vody. Pije sa 3 až 4-krát denne
Ruža šípová - účinky
Kedysi nenávidená burina, ktorá zarastala medze, brehy a lesy, dnes na ňu ľudia nedajú dopustiť. Kvitnúť začína v máji, rozoznáte ju podľa bielych až svetloružových kvietkov. Šípky dozrievajú v auguste až septembri. Najdôležitejšou časťou rastliny sú jej plody. Ich zber začína koncom septembra a pokračuje celý október. V košíku je dôležité zachovať len tvrdé červené plody.
Vedeli ste, že? ...skamenené pozostatky ruže šípovej boli objavené pri archeologických vykopávkach pochádzajúcich z treťohôr? Šípky sú dôležitým zdrojom vitamínu C, najviac ho obsahujú v čerstvom stave. Je ho v nich viac ako v citrusovom ovocí (aj viac ako v samotných citrónoch), preto sú často nazývané aj pomarančmi severu (toto pomenovanie im prislúcha vďaka nórskemu bádateľovi Natvigovi). Aj sušené šípky sú veľmi vzácne. Obsahujú 0,03-0,04 % éterického oleja, približne 11 - 16 % cukrov, pektín, mastné oleje, asi 2% trieslovín, kyselinu jablčnú a citrónovú. Z vitamínov sú to vitamíny B1, B2, C, E, K, P (tento vitamín ešte zosilňuje účinky vitamínu C).
Vedeli ste, že? ...ľudovým názvom tejto rastliny je psia ruža? V osemnástom a devätnástom storočí sa psia ruža používala na rany po uhryznutí túlavými psami. Jej zobrazenie by sme našli v mnohých stredovekých erboch európskych šľachticov. Vďaka močopudnému účinku sa dnes šípky využívajú pri liečbe močový ciest a obličiek, ale aj pri zadržiavaní vody v tele. Okrem toho prirodzene znižujú hladinu cholesterolu v krvi. Šípkový čaj pôsobí na látkovú premenu pri jarnej únave, tehotenstve ale aj pri dojčení a rekonvalescencii. Podporí organizmus pri infekčných ochoreniach, najmä ak sú sprevádzané horúčkami, v čase rekonvalescencie, piť ho však môžete aj preventívne, aby ste posilnili svoju imunitu a vyhli sa tak chrípkovým ochoreniam v čase epidémie.
Vedeli ste, že? ...v minulosti sa z rastliny nezbierali len plody ale aj kvety a korene? Okvetné lístky slúžili ako preháňadlo, z kvetov sa získavala silica alebo ružový olej, ktorý sa pridával do vonných kúpeľov a používa sa dodnes, hlavne na výrobu mydiel a parfumov. Z ružových lupienkov sa destiláciou vyrába ružová voda, ktorú môžeme ochutnať najmä v orientálnej kuchyni a jej typických sladkostiach Vitamín C tiež znižuje lámavosť vlásočníc (kapilár), ktoré spájajú žily a tepny, vitamín K zasa zabezpečí normálnu zrážanlivosť krvi. Dve šálky čaju denne sú odporúčané aj v tom prípade, ak vás trápia zle hojace sa rany, ruža šípková tiež podporuje organizmus aj pri normálnom zrastaní kostí po zlomeninách. Šípkový čaj - náš tip2 lyžičky usušených rozdrvených šípok zalejeme studenou vodou a necháme ich 1 hodinu luhovať. Potom ich zohrejeme na bod varu a krátko povaríme. Uvarený čaj necháme postáť 10 minút a potom precedíme cez husté sitko tak, aby sme odstránili dráždivé chĺpky nachádzajúce sa v šípkach. Sitko nesmie byť kovové, pri jeho použití dochádza k strate vitamínu C. Čaj podľa chuti osladíme medom alebo sirupom. Najlepšie je vypiť ho hneď po príprave. |