Fenikel - 10 účinkov na zdravie
Fenikel vo veľkom pestovali už starí Gréci a Rimania a o liečivých účinkoch voňavých silíc v zelenej hľuze sa rozprávali legendy. Fenikel je mrkvovitá zelenina a hojne sa pestuje aj v našich zemepisných šírkach.
Fenikel pochádza zo Stredomoria, vyhovuje mu teplé, ale nie príliš horúce podnebie. Najväčšími pestovateľmi fenikla sú Grécko, Turecko, Taliansko, a južné Francúzsko, rozšírený je aj v severoafrických krajinách.
Obsah vitamínov a minerálov vo fenykli
Fenykel obsahuje veľa užitočných aktívnych zložiek, ako je:
- anetol - to je hlavná aktívna zložka fenyklu. Je antimikrobiálny (zabíja baktérie) a tiež napodobňuje estrogén a zvyšuje prolaktín
- flavonoidy ako kvercetín a apigenín - sú antioxidačné, antibakteriálne a protizápalové
- fenolické zlúčeniny - ako je kyselina rosmarinová a kyselina chlorogénna - sú antioxidačné a protizápalové
- terpény - ako fenchón a limonén, ktoré zlepšujú hojenie rán
- vitamíny rozpustné vo vode - ako je kyselina askorbová (vitamín C), tiamín (vitamín B1), riboflavín (vitamín B2), niacín (vitamín B3) a pyridoxín (vitamín B6)
- vitamíny rozpustné v tukoch - ako sú vitamíny A, E a K
- stopové minerály a ďalšie prvky - ako hliník, bárium, vápnik, kadmium, kobalt, chróm, meď, železo, horčík, mangán, nikel, olovo, stroncium a zinok.
- esenciálne aminokyseliny - ako je leucín, izoleucín, fenylalanín a tryptofán.
- vláknina
Pôsobí priaznivo proti nadúvaniu a kašľu, má dezinfekčný a odhlieňovací účinok. Zvyšuje produkciu mlieka u dojčiacich matiek. Je výborným kuchynským korením a používa sa pri výrobe likérov a cukrárenských výrobkov. V medicíne majú široké využitie najmä listy a semená rastliny.
Fenikel - 10 účinkov na zdravie
Fenikel na trávenie
Feniklové semená majú dlhú históriu používania na liečbu rôznych črevných a tráviacich problémov vrátane bolesti žalúdka, plynatosti, hnačky, zápchy a pocitu preplneného žalúdka. Okrem toho vláknina viaže toxíny a tuky v črevách, má teda aj detoxikačné účinky a odvodňuje organizmus.
Olej zo semien feniklu redukuje črevné kŕče a zvyšuje tok čriev.
Fenikel na detskú koliku
Kolika je termín používaný na označenie, keď malé deti plačú niekoľko hodín denne. Príčiny sú neznáme, ale je isté, že kľúčové postavenie zohrávajú žalúdočné kŕče a ďalšie tráviace problémy. Vzhľadom k tomu, že feniklové semená majú upokojujúci účinok na gastrointestinálny systém, majú dlhú históriu ako ľudový liek na detskú koliku.
Fenikel na podporu tvorby mlieka dojčiacich matiek
Tradične používali dojčiace ženy feniklové semená na zvýšenie produkcie materského mlieka.
Hoci neexistujú žiadne štúdie, ktoré priamo testovali účinky feniklu samotného na produkciu mlieka, stále existujú vedecké dôkazy, ktoré by vysvetľovali, prečo by mohol mať pozitívny vplyv na produkciu materského mlieka. Dopamín blokuje prolaktín, hormón, ktorý stimuluje produkciu materského mlieka. Anetol, ktorý sa nachádza vo fenikli, môže konkurovať dopamínu na dopamínových receptoroch, čím blokuje inhibičný účinok dopamínu na prolaktín. To by viedlo k väčšej produkcii mlieka.
Fenikel znižuje tvorbu hlienu pri kašli a nádche
Z fenikla sa získavajú éterické oleje atenol a fenchol, ktoré zmierňujú opuchy slizníc pri nádche a kašli a pomáhajú znižovať tvorbu hlienu v oblasti nosohltana.
Fenikel na chudnutie
Pre ľudí trpiacich nadváhou je fenikel výborným prostriedkom na redukciu hmotnosti. Viaže tuky už v črevách tak, že v kritických zónach brucha, bokov, zadku a stehien sa už neusadzuje toľko triglyceridov (tukových molekúl). Okrem toho fenikel likviduje aj "mokrý" tuk v bruchu, čiže zásoby vody v oblasti pupka, ktoré obézni ľudia omylom považujú za tukové vankúšiky.
Fenikel pomáha znížiť zápal
Fenikel obsahuje niekoľko hlavných zložiek, ktoré sú inhibítormi 5-LOX, enzýmu, ktorý spôsobuje zápalové a alergické reakcie v tele produkciou leukotriénov. Schopnosť feniklu inhibovať tieto enzýmy môže byť užitočná na prevenciu zápalových a alergických reakcií. Anetol, ktorý sa našiel vo fenikli, znížil zápalové cytokíny IL-1 beta a TNF-alfa v krysom modeli periodontitídy (zápal ďasien).
Fenikel posilňuje imunitný systém
Vďaka vysokému obsahu vitamínu C fenikel posilňuje imunitný systém a považuje sa za veľmi účinný prírodný prostriedok pri prechladnutí.
Feniklom proti rakovine
Samotná surová zelenina nebola podrobne skúmaná, pokiaľ ide o ochranu proti rakovine, ale výťažok zo semien feniklu bol a výsledky štúdie týkajúcej sa ochrany proti rakovine sú dosť pôsobivé. Ukazuje, že extrakt môže nielen inhibovať rast nádorov vďaka svojim koncentráciám flavonoidov, alkaloidov a fenolov, ale že môže dokonca pôsobiť chemicky aj proti škodlivým účinkom žiarenia počas liečby rakoviny. Vysoký obsah betakaroténu má dokázateľné preventívne účinky proti onkologickým ochoreniam.
Fenikel zabraňuje anémii
Železo a histidín, aminokyselina nachádzajúca sa vo fenikli, sú užitočné pri liečbe anémie. Zatiaľ čo železo je hlavnou zložkou hemoglobínu, histidín stimuluje tvorbu hemoglobínu a tiež pomáha pri tvorbe rôznych ďalších zložiek krvi.
Fenikel pre zdravé srdce
Fenikel je skvelým zdrojom vlákniny, ale okrem výhod trávenia, ktoré vláknina poskytuje, pomáha tiež udržiavať zdravú hladinu cholesterolu v krvi. To znamená, že môže stimulovať elimináciu škodlivého LDL alebo zlého cholesterolu, čo je hlavný faktor srdcových ochorení, aterosklerózy a mŕtvice.
Ako fenikel nakupovať?
Fenikel je v predaji od jesene do jari, patrí teda k najvhodnejším zimným druhom zeleniny. Vyberte si malé až stredne veľké biele hľuzy, ktoré sú ťažké a pevné s jasne zelenými perličkami. Vyhnite sa hľuzám, ktoré sú veľké, majú vlhké škvrny alebo sa zdajú scvrknuté a vysušené. Hľuzy a stonky by nemali mať praskliny, rozštiepky a akékoľvek zmeny farby alebo modriny.
Feniklové semená si kúpite v ktoromkoľvek obchode balené v sáčku.
Ako fenikel skladovať?
Ak skladujete fenikel v chladničke, budete musieť oddeliť stonky od hľuzy a skladovať obidve časti samostatne v plastových vreciach. Pokiaľ ide o možnosť, ktorá sa netýka plastov, skúste uložiť fenikel do šálky s vodou. Či tak alebo onak, skúste spotrebovať fenikel v priebehu niekoľkých dní, pretože začne strácať chuť.
Ako fenikel spracovať?
Fenikel má výraznú chuť, hodí sa však ku všetkým druhom zeleniny i korením, akými sú citrónová šťava, koriander, olivový olej, ocot, ale aj ku kyslému ovociu, ako je pomaranč či jablko. Fenikel konzumujeme surový v šalátoch, ale aj varený vo forme prívarku.
Feniklové semená môžete použiť na prípravu čaju, džinu alebo absintu, môžete ich primiešať do chleba, jablčných koláčov, omáčok i do čatný.
Ako a prečo pestovať fenikel
Ak ochutnáte túto lahodnú zeleninu, ktorá je zároveň aj okrasná, urobíte krok k zlepšeniu zdravia. Fenikel je v Taliansku veľmi obľúbenou zeleninou, a to nielen pre svoje zoštíhľujúce účinky.
Správny čas
Začiatkom leta je vhodný čas na výsev fenikla. Ak by sme ho totiž vysiali na jar, vybehol by do kvetu a nevytvoril buľvu, pre ktorú ho pestujeme. Keď ho však vysejeme, prípadne vysadíme z priesad koncom júna a v júli, tak do neskorej jesene nám dorastú chutné a šťavnaté buľvy, ktoré môžeme aj skladovať.
Dva druhy
Poznáme dva druhy fenikla: sladký fenikel (Foeniculum vulgare var. dulce) tvoriaci chutnú buľvu a fenikel obyčajný (Foeniculum vulgare var. vulgare), ktorý sa používa ako voňavé korenie (najmä jeho semená).
Sladký fenikel je dvojročná rastlina. U nás ho pestujeme ako jednoročnú zeleninu. Má sladkastú aromatickú vôňu a všetky časti tejto zeleniny sú jedlé a chutné. Keďže netrpí chorobami ani škodcami, ide o nenáročnú zeleninu vhodnú aj na ekologické pestovanie.
Ako pestovať fenikel
Sladký fenikel si vyžaduje chránenú, teplú, slnečnú polohu. Ideálne sú vinohradnícke oblasti. Vyhovuje mu dobre spracovaná pôda zásobená humusom, živinami a vápnikom. Nevhodné sú ťažké a mokré pôdy, ako aj piesočnaté. Neznáša pôdy čerstvo vyhnojené organickým hnojom, preto hnojíme radšej jeho predplodinu. Tou môže byť skorý karfiol, skorý kaleráb, špenát, šalát alebo zimný pór. Fenikel z výsevu na voľnej hriadke asi 15 dní po vzídení jednotíme na vzdialenosť 15 až 20 cm. V studenom parenisku vyrastú priesady fenikla o 4 týždne po výseve. Potom ich vysádzame na hriadku do sponu 15 × 30 cm.
Pôdu po výsadbe pravidelne plečkujeme, prípadne použijeme mulč. Zavlažujeme podľa potreby. Keď zdužnatené stopky (v podobe buľvy) dosiahnu šírku 5 cm, čo je asi 14 dní pred zberom, nahrnieme k nim zeminu, aby sa buľvy vybielili a zjemnili.
Kedy zberať
Buľvy zberáme pred príchodom mrazov tak, že ich úplne pri zemi odrežeme a listy zasa odrežeme asi 15 cm nad buľvou. Celá odstránená vňať je však konzumná. Proti skorým jesenným mrazíkom môžeme fenikel chrániť netkanou textíliou. Z 1 m2 dopestujeme 2 až 3 kg feniklu.
Prezimuje aj na hriadke
Ak chceme fenikel po zbere uchovať dlhší čas, celé rastliny aj s koreňmi vyberieme zo zeme a v pivnici ich založíme do vlhkého piesku. Takto založené rastliny môžeme zazimovať, na jar ich vysadiť von a dopestovať si z nich semená. Na tento účel môžeme v oblastiach s miernou zimou nechať rastliny prezimovať aj na hriadke, len ich musíme zakryť lístím alebo slamou. Zrelé semeno zberáme v júni až v auguste, keď začínajú vädnúť okolíky.
Prečo ho pestovať?
Fenikel podporuje činnosť pečene, trávenie aj črevnú peristaltiku. Feniklový čaj zasa pomáha pri detských kolikách. V Taliansku sa feniklové jedlá podávajú na konci hodovania na dobré vytrávenie. Má zoštíhľujúce a omladzujúce účinky.
Fenikel v kuchyni
• skladovanie
fenikel neskladujeme v chladničke dlhšie ako týždeň
• čistenie
ak sú vonkajšie vrstvy buľvy tuhšie, ošúpeme ich
• spôsoby spracovania
na šalát nakrájame surové buľvy na tenké pásiky, na tepelnú úpravu buľvy rozštvrtíme; čisté a zdravé skrojky z buľvy využijeme v polievke alebo omáčke podávanej napríklad k rybe; pred tepelnou úpravou necháme rozštvrtenú buľvu na chvíľu zmäknúť vo vriacom mlieku alebo vývare
• opekaný fenikel
pri krátkom opekaní rozpálime maslo s trochou roztlačeného cesnaku, pridáme zmäknutý fenikel a krátko opečieme
• dusený fenikel
pred dusením zmäknutý fenikel krátko opečieme na olivovom oleji a potom ho dusíme v šťave pod pokrievkou
• pečený fenikel
sparený fenikel dáme do pekáča vymasteného maslom, bohato posypeme syrom (na zvýraznenie chute sú vynikajúce talianske) a zapekáme asi 20 minút pri 200 °C do mierneho zhnednutia
Viete, že...
Okrem cenných éterických olejov fenikel obsahuje dvojnásobné množstvo vitamínu C ako citrón.
Text: Ing. Jaroslav Pížl
Foto: thinkstock.com
Zdroj: časopis Urob si sám 7/2015, JAGA GROUP, s.r.o.
https://zdravopedia.sk/zelenina/fenikel-10-ucinkov-na-zdravie
https://urobsisam.zoznam.sk/zahrada/rastlina-dna/ako-a-preco-pestovat-fenikel
Klaus Oberbeil a MUDr. Christiane Lentzová - Ovocie a zelenina ako liek
https://sk.wikipedia.org/wiki/...
https://selfhacked.com/blog/fe...