Egreše
Egreše - 10 účinkov na zdravie
Obsah článku
- Obsah vitamínov a minerálov v egrešoch
- Egreše - 10 účinkov na zdravie
- Egreše - Nutričné hodnoty
- Priemerný obsah vitamínov
- Priemerný obsah minerálov
- Ako egreše nakupovať?
- Ako egreše skladovať?
- Ako egreše spotrebovať?
Egreše patria u nás k obľúbenému drobnému ovociu. Pestujú sa všade tam, kde sa darí ríbezliam. Plody sú svetlo- až tmavočervené alebo žlté a zelenožlté. Podľa odrody môžu byť jemne ochlpené alebo hladké.
Egreše pochádzajú z kolísky mnohých druhov ovocia - z Prednej Ázie, z južnej Európy a z ďalších stredomorských krajín. V súčasnosti ide o kry severného mierneho pásma. Egreše sa v našich zemepisných šírkach vyskytovali najskôr ako divorastúce kríky, až neskôr ich začali pestovať v záhradách a kultivovať rôzne odrody.
Obsah vitamínov a minerálov v egrešoch
Egreše v 100 g obsahujú 48 kalórií, 0,2 g tukov, 11,8 g sacharidov, 3,6 g vlákniny. Ďalej obsahujú vitamín A, vitamín B1-tiamín, B2-riboflavín, B3-niacín, B5-kyselinu pantoténovú, B6-pyridoxín, B9-kyselinu listovú, vitamín C, E, omega 6 a omega 3 kyseliny, z minerálnych látok obsahujú kremík, draslík, fosfor, horčík, vápnik, sodík, selén, železo, meď, zinok a mangán.
Egreše spevňujú cievny systém, podporujú trávenie, posilňujú imunitný systém, chránia zdravie očí, bojujú proti starnutiu, chránia mozog, pomáhajú redukovať hmotnosť, udržujú zdravý krvný tlak, pomáhajú lepšie spať, udržujú zdravé vlasy.
Egreše - 10 účinkov na zdravie
Egreše spevňujú cievny systém
Ľudský organizmus potrebuje kremík na tvorbu a udržanie pevného cievneho systému. Egreše sú veľmi účinné práve na poškodené alebo oslabené tepny a žily. Ak sa vám objavia viditeľné "pavučinky" kŕčových žíl, týždňová egrešová kúra môže ochabovanie cievneho systému spomaliť.
Dlhodobý dostatočný príjem kremíka môže mať preventívny účinok proti vzniku ochorení cievneho systému.
Egreše podporujú trávenie
Vláknina je známa svojou úlohou v tráviacom zdraví a v pravidelnosti pohybov čriev. Množstvo vlákniny v egrešoch (3,6 g na 100 gramov) môže určite podporiť pravidelný pohyb čriev a znížiť riziko vzniku zápchy. Egreše zároveň prečisťujú a detoxikujú črevá.
Egreše posilňujú imunitný systém
Antioxidačné vlastnosti egrešov podporujú silnú imunitu. Imunitný systém bráni a bojuje proti škodlivým organizmom, ktoré sa snažia napadnúť telo a spôsobiť chorobu. Antioxidanty sa ďalej snažia neutralizovať útočníkov, aby chránili samotné imunitné bunky.
Egreše chránia zdravie očí
Obsah vitamínu A, ktorý sa nachádza v egrešoch, podporuje zdravie očí, najmä znižuje riziko nočnej slepoty, stav, ktorý sťažuje alebo dokonca znemožňuje vidieť v relatívne nízkom alebo stlmenom svetle. Okrem toho vitamín C môže zabrániť tvorbe šedého zákalu alebo zakaleniu očných šošoviek, ktoré narúšajú zrak a videnie.
Egrešmi proti starnutiu
Vitamín E zohráva veľkú úlohu v zdraví pokožky a môže znížiť poškodenie slnkom a zároveň podporiť produkciu kolagénu, zachovať integritu pokožky a znížiť riziko vrások. Vitamín A znižuje pravdepodobnosť vzniku vrások.
Egreše chránia mozog
Rovnako ako všetky bobule, aj egreše majú veľmi veľa antioxidantov, ktoré pomáhajú chrániť pred bunkovým poškodením a oxidačným stresom. Tento antioxidačný účinok hrá hlavnú úlohu, pokiaľ ide o zdravie mozgu a kognitívne funkcie, ako je napríklad zlepšená pamäť. Egreše môžu dokonca pomôcť chrániť ľudí pred závažnými degeneratívnymi ochoreniami mozgu, ako je Alzheimerova choroba.
Egreše pomáhajú redukovať hmotnosť
Jednotlivci často spochybňujú príjem ovocia, keď sa snažia schudnúť. Ale môžete si byť istí, že ovocie (a egreše) môže byť účinným pomocníkom na chudnutie. Egreš je bohatý na vlákninu a zároveň má nízky obsah kalórií, čo v konečnom dôsledku podporuje stratu hmotnosti, keď je v kombinácii s dobre vyváženou stravou a cvičením.
Egreše udržujú zdravý krvný tlak
Egreš obsahuje veľa draslíka a má nízky obsah sodíka. Jedna šálka egrešov obsahuje 297 miligramov draslíka v porovnaní s 1,5 mg sodíka. To pomáha uvoľniť krvné cievy a udržiavajú správny krvný tlak.
Egreše pomáhajú lepšie spať
Egreše pomáhajú spánku vďaka vysokému obsahu horčíka, čo je minerál, ktorý je priamo spojený so zlepšovaním kvality, trvania a pokoja spánku. Egreše tiež pomáhajú regulovať metabolizmus, pomáhajú znižovať poruchy spánku a výskyt nespavosti.
Egreše pre zdravé vlasy
Adekvátny príjem vitamínu C nielenže zlepšuje imunitný systém, ale tiež vytvára a udržiava kolagén, ktorý je pozoruhodným proteínom vo vlasoch. Vitamín A, ktorý egreše tiež obsahujú, chráni vlasové folikuly pred poškodením spôsobeným voľnými radiálmi.Po konzumácií egrešov sú vlasy pevnejšie, lesklejšie a nevysušujú sa.
Egreše - Nutričné hodnoty
(100g)127kj
0.82
9.68g
9.26g
0.2g
2.95g
Priemerný obsah vitamínov
| %ODD* mužov3.8%
3.3%
3%
1.2%
4%
1.3%
26.9%
2.6%
*%ODD - percent odporúčanej dennej dávky mužov v 100g
Priemerný obsah minerálov
| %ODD* mužov18%
3.1%
3.3%
4.1%
0.1%
3.4%
5.5%
0.4%
2%
6.2%
*%ODD - percent odporúčanej dennej dávky mužov v 100g
Ako egreše nakupovať?
Egreše vo veľkopredajni asi nekúpite. Nájdete ich skôr na trhu alebo priamo u pestovateľov. Vyberáme si pestrofarebné pevné plody, ktoré musia byť suché, bez plesní a škvŕn.
Ako egreše skladovať?
Neumyté egreše skladujeme v chladničke 3-5 dní.
Ako egreše spotrebovať?
Egreše konzumujeme surové, napr. v ovocných šalátoch alebo dezertoch, alebo ako pyré podusené s trochou vody - podávame s tvarohom, čerstvým syrom alebo s jogurtom. Omáčka z egrešov zjemní napr. grilované slede alebo vyprážaný syr. Môžeme ich zavárať alebo z nich pripraviť lekvár.
Klaus Oberbeil a MUDr. Christiane Lentzová - Ovocie a zelenina ako liek
Aj vy ste si už položili otázku „Aký ovocný ker je najlepší pre záhradkára – začiatočníka?“ Odpoveď je, samozrejme, úžasný egreš. Egreše sú nenáročné, darí sa im vo väčšine pôd; sú samoopelivé, takže si môžete vystačiť aj s výsadbou iba jedného kríka; dajú sa ľahko prerezávať a sú veľmi štedré, ponúkajú svoje ovocie v naozaj hojnom množstve. Stručne povedané, musíte ich pestovať! Tu je návod, ako…
Druhy egrešov
Záhradníci klasifikujú pestované egreše na dva všeobecné typy – americký (Ribes hirtellum) a európsky (R. Grossularia). Vyberať si môžete z kulinárskych, alebo dezertných druhov. Klasické kulinárske egreše sú európske druhy pochádzajúce zo severnej Afriky a Kaukazu. Sú väčšie a chutnejšie ako ich americkí príbuzní, aj keď svoje genofondy požičiavajú americkým typom. Tieto egreše sa zvyčajne upravujú – varia s cukrom, aby sa zmiernila ich prirodzene kyslá chuť. Sú perfektné v džemoch, koláčoch, pudingoch… Dezertné odrody sú dosť sladké, aby sa mohli priamo konzumovať z kríka – je to zážitok, ktorý pravdepodobne nezažijete, pokiaľ si ich nevypestujete sami.
Európske egreše môžu byť veľké ako malé slivky, ich priemerná veľkosť je asi 2,5 cm. Farby zahŕňajú biele, žlté, červené a fialové odtiene a šupka môže byť hladká, drsná alebo pokrytá chĺpkami. Väčšina rastlín je veľmi tŕnitá, ale existujú odrody, ktoré sú k rukám šetrnejšie s podstatne menšími tŕňmi.
Nasledujúce druhy sú všetky dobré dezertné odrody, s výnimkou Careless, ktorá si vyžaduje varenie. Invicta, Rokula, Rodnik a Krasnoslavjanskij majú určitú rezistenciu voči americkej múčnatke.
zelená | Careless, Invicta |
červená | Pax, Rokula, Whinham’s Industry, Kamieniar, Krasnoslavjanskij |
žltá | Rodnik, Bedford Yellow, Golden Drop, Leveller |
biela | Langley Gage |
Zdroj: https://zdravopedia.sk/ovocie/egrese-10-ucinkov-na-zdravie
https://dodomacnosti.sk/egrese/