Mango/Mangovník
Mango - 10 účinkov na zdravie
Slovensky: Mango, Mangovník
Latinsky: (Mangifera indica (L.))
Mango je tropické ovocie, ktoré pochádza z južnej Indie. Je sladké, šťavnaté a má vzrušujúcu lahodnú chuť. Môže mať veľkosť broskyne i melónu a barbu od zelenej, cez žltú, oranžovú až po červenú. Podobne rozmanité sú aj chute.
Obsah vitamínov a minerálov v mangu
Mango je bohaté na vitamín C a betakarotén. Jeden zrelý mangový plod obsahuje polovicu doporučenej dennej dávky vitamínu C a viac ako osemdesiat percent odporúčaného denného príjmu vitamínu A. Významný je aj obsah vitamínu E, antioxidantu, ktorý chráni membrány buniek. Okrem toho mango obsahuje niektoré vitamíny skupiny B, horčík, zinok a mangán. Všetky tieto látky zohrávajú pri procesoch v našom tele dôležitú úlohu. Mimoriadne bohaté je mango na draslík, ktorý pôsobí na vylučovanie vody a tukov. Dužina manga obsahuje niacín (vitamín B3), ktorý podporuje nervy a spánok, a kyselinu pantoténovú (vitamín B5), zlepšujúcu kvalitu kože, vlasov a nechtov. Mango je bohaté aj na minerály a stopové prvky: meď (umožňuje hnedé sfarbenie pokožky, dodáva bunkám energiu a podieľa sa na produkcii hormónov), horčík (má priaznivý vplyv na srdce a svaly), mangán (podporuje tvorbu kožných a vlasových pigmentov, podporuje činnosť pohlavných žliaz a štítnej žľazy), zinok (podporuje činnosť žliaz, libido a schopnosť dosiahnuť orgazmus, spevňuje väzivové tkanivo, zlepšuje zrakovú schopnosť a spevňuje vlasy).
Pozor pri konzumácii manga si treba dávať na vysoký obsah cukru. Môže prispieť najmä k tvorbe zubného kazu. Preto po jeho konzumácii sa odporúča vypláchnuť si ústa vodou.
Nezapíjajte mango vodou!
Viacero našich čitateľov sa pýtalo, či sa po mangu môže piť voda. Odpoveď je NIE! Mango zapité akýmikoľvek tekutinami môže spôsobiť kŕče a nepríjemné bolesti v žalúdku. Najlepšie je po zjedení manga nepiť aspoň dve hodiny.
Mango - 10 účinkov na zdravie
Mango podporuje obranyschopnosť organizmu
Pôsobí preventívne proti infekciám a chorobám z prechladnutia. Vysoký podiel vitamínu C v mangu pomáha udržiavať zdravý imunitný systém.
Pleťová maska z manga
Mango obsahuje viac ako osemdesiat percent odporúčaného denného príjmu vitamínu A, ktorý je potrebný na údržbu a regeneráciu pleti. Jeho nedostatok sa prejavuje šupinatou a suchou pokožkou. Okrem iného obsahuje aj antioxidanty, ktoré pomáhajú bojovať proti voľným radikálom spôsobujúcim predčasné starnutie pleti.
Z mangovej dužiny si môžeme pripraviť aj pleťovú masku, ktorá je veľmi obľúbená v Ázii. Mangovú dužinu zmiešajte s dvoma lyžičkami olivového oleja, naneste na tvár a nechajte pôsobiť pätnásť minút. Vaša pleť bude hydratovaná a zdravo vyzerajúca.
Mango ako prevencia proti stresu
Mango obsahuje veľa vitamínov skupiny B, najmä vitamín B6. Pri nedostatku tohto vitamínu dochádza k poruchám krvného obehu a k poklesu koncentrácie. Najväčšiu spotrebu vitamínu B6 máme v stresových situáciách. Jedno čerstvé mango alebo mangový dezert nás aj znútra pripraví na zvládanie záťažových situácií a upokojí naše nervy.
Mango zachytáva voľné radikály
Mango je bohatým zdrojom beta-karoténu, ktorý je antioxidantom, ktorý pomáha bojovať proti voľným radikálom, ktoré spôsobujú ochorenie srdca. Pôsobí tiež ako prevencia vzniku kardiovaskulárnych ochorení.
Mango pomáha pri poruchách zraku a šerosleposti
Mango zlepšuje zrakovú schopnosť. Jedna šálka nakrájaného manga dodáva 25 percent potrebnej dennej hodnoty vitamínu A, čo podporuje dobrý zrak a zabraňuje šeroslepote a suchému oku.
Mango na spánok
Nemôžete zaspať? Mango vám pomôže: trochu mangovej dužiny zmiešajte s banánom a jogurtom. Ak večer zjete trochu tejto zmesi, ľahšie zaspíte. Dužina manga totiž obsahuje veľa niacínu - vitamín PP, ktorý umožňuje dobrý spánok.
Mango zlepšuje priebeh trávenia
200 gramov čerstvej dužiny manga stačí na stimuláciu látkovej premeny v celom organizme. Pokiaľ vás trápi zápcha, máte o ďalší dôvod viac, prečo si pochutnať na mangu. Vysoký obsah vlákniny vám v boji s tými nepríjemným problémom totiž určite pomôže.
Mango bojuje proti rakovine
Mango je bohatým zdrojom antioxidantov, ako je izokvercetín, kvercetín, fisetin a astragalin. Konzumácia manga alebo jeho džúsu na dennej báze pomôže zabrániť niekoľkým druhom rakoviny, ako je rakovina prsníka, leukémia, rakovina prostaty a hrubého čreva.
Mangom na vlasy
Kyselina pantoténová a mangán, ktoré mango obsahuje podporuje tvorbu vlasových pigmentov. Vitamín A pomáha v boji proti lupinám a dodá vašim vlasom lesk. Nie nadarmo býva mango odborníkmi ospevované pre svoje hydratačné účinky. Vitamín E zas podporuje rast vlasov.
Mango môžete použiť aj na výrobu domácej masky na vlasy. Zmiešajte roztlačenú dužinu z manga s jednou polievkovou lyžičkou bieleho jogurtu a dvoma vaječnými žĺtkami. Zmes naneste na vlasy a nechajte 30 minút pôsobiť. Uvidíte, ako vás jemné a ľahko zvládnuteľné vlasy po dôkladnom zmytí masky milo prekvapia.
Mango podporuje tvorbu hormónov
Mango je dobrým afrodiziakom! Ovocie je bohaté na vitamín E, o ktorom sa vie, že podporuje sexuálnu túžbu, podporuje libido a schopnosť dosiahnuť orgazmus. Zinok je ďalším dôležitým minerálom, na ktorý je mango bohaté, pre plodnosť mužov a žien.
Ako mango nakupovať?
Mango musíme ohmatať, nemalo by bať pritvrdé ani primäkké. Pri posudzovaní arómy a chuti farba nehrá rolu. Keď mango ovoniate mali by ste cítiť ovocnú arómu.
Ak ste kúpili nezrelé mango nechajte ho pri izbovej teplote, za pár dní sa zmení na mäkké a sladké. Ak chcete zrýchliť proces, môžete umiestniť mango do vrecka a stále ho nechajte pri izbovej teplote.
Ako mango skladovať?
Keď mango dozrie a nespotrebujete ho, vložte ho do chladničky. Celé mango vám vydrží až 5 dní. Môžete skladovať aj lúpané a na kocky nakrájané mangové kúsky vo vzduchotesnej nádobe v chladničke niekoľko dní a až 6 mesiacov v mrazničke.
Ako mango spracovať?
Šupku z manga nejeme. Plod prekrojíme, kôstku vyberieme a šťavnatú dužinu vydlabeme lyžičkou. Mango však môžeme aj ošúpať a dužinu pokrájať na kúsky. Ak mango dáme vychladiť, zjemníme mazľavú chuť spôsobenú mastnými kyselinami.
Mango môžeme pridať do mäsitých pokrmov, robia sa z neho aj zaváraniny alebo čatní. Môžete si z neho pripraviť tiež kompóty, lekváre a ovocné pyré.
Mangovník (Mangifera indica (L.))
Je to vždyzelený tropický strom dorastajúci až do výšky až 30m. Má tmavozelené úzke listy väčšinou vyrastajúce v zhlukoch. Mladé lístky sú sfarbené do červena, až časom zozelenejú. Kvety sa tvoria na konci vetvičiek, kvetenstvo sa skladá z veľkého množstva drobných kvietkov (obsahujúce samčie a obojpohlavné kvety), z ktorých dozrie len niekoľko plodov. Plod mango má ľadvinový tvar a obsahuje veľké ploché semeno
Pestovanie mangovníku
Nižšie môžete nájsť jednoduchý spôsob ako si rastlinku jednoducho dopestovať zo semena. V prvom rade je nutné kúpiť kvalitný plod manga. Plody by nemali byť dlhú dobu skladované v chladiacich boxoch – ale to na prvý pohľad spoznáme ťažko. Treba vyberať pekné dozreté plody, ktoré sú už na dotyk poddajné. Nekupujte nezrelé zelené plody, pretože sa stáva, že skôr ako vám doma dozrejú začnú zahnívať (niekedy vyzerajú na povrchu pekne a zahníva dužina).
Keď máme už pekný plod doma, môžeme pristúpiť k zahájeniu prípravy. Prvou vecou ktorú pravdepodobne spravíme tak je to že mango zjeme ;-). Keť už sme sa posilnili mangom, očistíme semeno a môžeme pristúpiť k príprave pred siatím. Očistené semeno môžeme na pol hodinu namočiť do teplej vody (ale toto môžeme vynechať. Semeno zastrihneme na kraji záhradkárskymi nožnicami (poprípade zarežeme nožíkom na dlhšej strane), škrupinu roztvoríme a vyberieme semienko – dávame pozor, aby sme semienko nepoškodili. Semeno sejeme do pripravenej nádoby s priepustným substrátom. Môže sa siať na výšku, tak že vypuklý chrbát semena smeruje hore – môže aj jemne trčať zo substrátu. Jednoduchšie je však zasiať semeno na plocho a nemusíme rozmýšľať ako semeno otočiť. Vtedy semeno manga zahrnieme 1-2 cm zeminy. Na pestovanie použijeme dostatočne vysokú nádobu, pretože mango tvorí dlhý koreň. Substrát udržujeme dostatočne vlhký a za 2-4 týždne by nám mala vyklíčiť rastlinka mangovníka. A potom už len postupujeme podľa jednoduchých pestovateľských rád nižšie.
Keďže sa jedná o tropickú rastlinu je náročná na teplo, ale znesie aj pokles teploty. Staršie rastliny vypestované u nás zo semena znesú aj krátkodobý pokles teploty jemne pod bod mrazu – ale netreba to preháňať. Pri teplote pod 15°C zastavuje rast. Pre rast sú ideálne teploty medzi 24-28°C, znesie aj priamy slnečný úpal, ale treba dávať pozor na jarné slniečko, ktoré môže spáliť lístky (hlavne mladé). Mangovník môžeme zimovať pri nižšej teplote okolo 15°C, zálievku obmedzíme na minimum, dávame pozor len aby nepreschol substrát. Počas vegetácie je pomerne náročný na zavlažovanie, ale dávame veľký pozor na premokrenie, počas kvitnutia a tvorby plodov zálievku znížime. Prísušok taktiež stimuluje k tvorbe kvetov. Počas vegetačnéo obdobia rastlinke vyhovuje rosenie listov. Na substrát nie je príliš náročný, ale treba použiť nejaký ľahší, priepustný substrát. Použijeme väčší kvetináč pretože mangovník vytvára bohatú koreňovú sústavu, ktorá potrebuje dostatok priestoru. Pri presádzaní dávame pozor, pretože korene sú náchylné na poškodenie.
Semenáč aj v nádobe zarodiť by mohol zarodiť v 6 -7 roku, ale to bude silno závisieť od podmienok, ktoré rastlina má. Môže sa stáť že mangovník Vám nezarodí nikdy, ale určite Vám bude robiť radosť svojím vzhľadom. Ak by sme chceli získať mangovník s väčšou šancou získania plodov, je nutné kúpiť zaštepenú rastlinu. Nakoniec ešte niečo k náchylnosti rastliny na škodcov, rastlinu často napádajú roztoče (svilušky...), takže pri objavení náznakov treba zasiahnuť, aby sme o rastlinu neprišli.
Zasiatie semienka Manga
1. Po zjedení plodu manga (postup na porciovanie a očistenie manga nájdete tu), očistené semienko namočíme na 0,5-1 hod. do teplej vody.
2. Potom záhradnými nožnicami, prípadne nožíkom nastrihneme dlhšiu "hranu" semienka - dávame pozor, aby sme strihali len po okraji a nepoškodili semienko vo vnútri
3.Nožíkom opatrne roztvoríme obal semienka
4.Roztvoríme obal, tak aby sme mohli vybrať semienko z vnútra
5.Semienko opatrne vyberieme z tvrdého obalu
6.Vybraté semienko manga
7. Do pripraveného substrátu vložíme semienko (na výšku - vypuklou stranou nahor), ak sme si nie istý ako semienko otočiť, vložíme ho naležato. Nádobu použijeme vyššiu (nie je to môj prípad na obrázku).
8. Semienko prihrnieme substrátom
9. Vypuklý chrbát semienka môže jemne trčať zo substrátu
10. Zalejeme odstátou vodou
11. Nádobu prekryjeme fóliou, prípadne odrezanou PET fľašou a čakáme dokedy začne mango klíčiť. Potom fóliu odstránime.
Na záver niekoľko obrázkov pre inšpiráciu (Mangovník v Dominikánskej Republike)
Takto vyzerá strom mangovníka (Dominikánska Republika)
Takto vyzerajú drobné plody, väčšina opadne a dozreje len niekoľko plodov
Plody manga
Zdroj: https://www.citrusar.sk/mango.html
https://zdravopedia.sk/ovocie/mango
Klaus Oberbeil a MUDr. Christiane Lentzová - Ovocie a zelenina ako liek, s. 50